Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 71

Θέμα: Μη βαρατε !!! Πρωτη μηχανη μεγαλου κυβισμου .

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    9

    Μη βαρατε !!! Πρωτη μηχανη μεγαλου κυβισμου .

    Καλησπερα στο αγαπητο φορουμ. Μολις εκανα εγγραφη στο Moto.gr και θα θελα τη γνωμη σας.
    Θα καταντησω γραφικος αφου το θεμα εχει ξαναεμφανιστει αλλα .... Για να μην σας τα πολλυλογω , μετα απο 3 χρονια πανω σε σκουτερια ειπα και εγω να βγαλω το διπλωμα για απεριοριστα κυβικα για να ειμαι νομιμος στο χωριο μου. Λεω και εγω, βγαλε το διπλωμα μη σε σταματησει κανενα στρουμφ αλλα και για την προσωπικη ασφαλεια ( παντα θεωρητικα μιλωντας) . Μου λεει ο δασκαλος << κοπελι ? νιωθεις να κουμανταρεις τη χοντα η θα σβολωθεις ? >> ( Ολο το σκηνικο οπως καταλαβατε διαδραματιστηκε στη Κρητη . ) Του λεω του δασκαλου << δε κατεω πραμα δασκαλε, μονο σκουτερι καβαλαω ... Ο δασκαλος πρασινιζει , και του λεω σορρυ αλλα στο χωριο μου δεν ειχα μοτοσικλετα να παιζω. Για να μη στα πολλυλογω ανεβαινω σε ενα cb400 και λεω ωωωωπ εδω ειμαστε. Αλλαξε ολη η φιλοσοφια για τη μηχανη. Μια λεπτομερεια παρελειψα, οτι ειμαι 33 χρονων . Και αφου καβαλησα και το cbf600 τοτε... καταλαβαινετε ..αλλο αισθημα . Τελος παντων τη χουλαντρησα μια χαρα και δεν ειχα κανενα θεματακι και το διπλωμα το πηρα ανετα. Και ερχομαστε στο ψητο
    Ειμαι αναμεσα σε 2 μηχανες οι οποιες ειναι αλλης φιλοσοφιας και κινητηρα και στησιματος. Τη μηχανη τη θελω κυριως για βολτες τα σουκου σε επαρχιακο δρομο χωρις να τελικιαζω γιατι ειμαι και γερος ανθρωπος. Η μια επιλογη ειναι του γνωστου kawasaki z750 σε μεταχειρισμενο και η αλλη επιλογη ειναι το mt07 της yamaha σε καινουριο. Ενταξει μη με βρισετε ...
    Για μεγαλες βολτες τι θα ητανε προτιμοτερο ? Ενα σκετικα σκυφτο τετρακυλινδρο που ο κινητηρας του θα ειναι στα ουμπαλα μας αθορυβος ή ενα σκετικα ορθιο δικυλινδρο , ανετο αλλα με το κροταλισμα στη ραχοκοκαλια μας ? Στο mt 07 ανεβηκα και μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ ανετο, ελαφρυ αλλα δε με αφησε η αντιπροσωπεια να το παω βολτα γιατι περιμενω εδω και πολλες μερες το περιβοητο πρωην ροζ χαρτακι Το z 750 ειναι δοκιμασμενο, σκυλι με ανταλλακτικα φτηνα που τα πουλανε ακομα και στο περιπτερο σε αντιθεση με το yamaha που τα aftermarket εχουν υπερδιπλασια τιμη απο το προηγουμενο αλλα ειναι καινουριο και θα ξερω τις αμαρτιες του. Το z ειναι πανεμορφο αλλα το Mt εχει αλλη χαρη.
    Δεν αναζητω τις τρελες επιδοσεις και τις τελικες αλλα την ομαλη και ευρυθμη λειτουργεια στην βολτα λογω οτι δεν ειμαι κανενα παιδαρελι αλλα εχω τον ενθουσιασμο του παιδιου την ωρα που μιλαμε !!
    Ακουω γνωμες και συγγνωμη για το μακροσκελες post.
    Τελευταία τροποποίηση από pirpinick; 06/05/2015 στις 00:03.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Καλως ηρθες.
    Κατ'αρχας δεν λεμε τους αστυνομικους στρουμφ

    Αφου πηρες και διπλωμα,υποθετω κρανος καλο και εξοπλισμο εχεις.
    Αν δεν εχεις να παρεις ΠΡΙΝ καβαλησεις.
    Και φυσικα παρε το Γιαμαχα

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    9
    Εννοειται κρανος. Η ασφαλεια πανω απ όλα και η μηχανη oπωσδηποτε με abs.
    Δυστυχως για μενα η αναμετρηση ειναι αμφιροπη και πρεπει να ακουσω και αλλες αποψεις . Αν και η ζυγαρια γερνει λιγο παραπανω απο τη μερια του yamaha για πρωτο μηχανακι αλλα για πορωση στο z :P

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pirpinick Προβολή μηνύματος
    Εννοειται κρανος. Η ασφαλεια πανω απ όλα και η μηχανη oπωσδηποτε με abs.
    Δυστυχως για μενα η αναμετρηση ειναι αμφιροπη και πρεπει να ακουσω και αλλες αποψεις . Αν και η ζυγαρια γερνει λιγο παραπανω απο τη μερια του yamaha για πρωτο μηχανακι αλλα για πορωση στο z :P
    Πορωση και απειρια...
    Κακος συνδυασμος.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    9
    Απλα φιλε μου taisteal θελω να σου επισημανω οτι εχω μικρη εμπειρια απο μηχανες αλλα ειμαι και 33 χρονων και ξερω να ελεγχω τα ορια μου. Συγγνωμη αν σου δωσα να καταλαβεις οτι ειμαι κανενα παιδαρελι που επειδη πηρε το διπλωμα νομιζει οτι ειναι ο valentino rossi . Απλα θελω γνωμες απο εμπειροτερους για αυτο που ζηταω το οποιο αναφερω στο αρχικο ποστ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pirpinick Προβολή μηνύματος
    Απλα φιλε μου taisteal θελω να σου επισημανω οτι εχω μικρη εμπειρια απο μηχανες αλλα ειμαι και 33 χρονων και ξερω να ελεγχω τα ορια μου. Συγγνωμη αν σου δωσα να καταλαβεις οτι ειμαι κανενα παιδαρελι που επειδη πηρε το διπλωμα νομιζει οτι ειναι ο valentino rossi . Απλα θελω γνωμες απο εμπειροτερους για αυτο που ζηταω το οποιο αναφερω στο αρχικο ποστ.
    Εννοουσα οτι συνηθως την πατας οταν νομιζεις οτι το'χεις,εκει θελει συνεση.
    Θα το μαθεις και θα το πηγαινεις μια χαρα το εργαλειο



  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    9
    Διαβαζοντας τα post για το mt 07 σε αυτο το forum απο κατοχους της εν λογω μηχανης εχω αρχισει και προβληματιζομαι λιγακι .

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Καταρχήν να ξέρεις ότι δεν ξέρεις να οδηγείς καμία απ' τις δύο. Αν δεν το ξέρεις ακόμα ή δεν το έχεις συνειδητοποιήσει, πιθανότατα θα με πιστέψεις που στο λέω ή θα το καταλάβεις σχετικά γρήγορα. Αυτό για αρχή θα σε κρατήσει ασφαλή (παρ' όλη την απειρία σου).

    Σε λίγο καιρό που θα τους έχεις πάρει τον αέρα πάλι δεν θα ξέρεις να τις οδηγείς (αυτό είναι στανταράκι), αλλά τότε πιθανότατα δεν θα το ξέρεις και ίσως δε θα πιστεύεις ότι είχα δίκιο όταν στο είπα.

    Αυτή η περίοδος θα είναι για σένα η πιο επικίνδυνη. (και για τον καθένα που βρίσκεται σε αυτή τη θέση)

    Η διάρκεια αυτής της περιόδου είναι ή ήταν διαφορετική για τον καθένα μας. Εξαρτάται απ' την όρεξή μας να μάθουμε αλλά και την μηχανή που οδηγούμε και πολύ περισσότερο απ' την μηχανή με την οποία ξεκινήσαμε. Ένα "όρθιο" μηχανάκι ίσως σε βοηθήσει περισσότερο.

    Μερικοί δεν έμαθαν ποτέ αλλά είναι γνώστες της άγνοιάς τους και φρόντισαν να προσαρμόσουν την οδήγησή τους στις γνώσεις τους. Κάποιοι άλλοι δεν έμαθαν ποτέ, ούτε κατάλαβαν ή πίστεψαν ότι δεν ξέρουν.

    Αυτά στα έγραψα γιατί και τα δύο μηχανάκια είναι αρκετά γρήγορα αλλά κανένα δεν κρίνεται αυστηρώς ακατάλληλο για κάποιον νέο στους δύο τροχούς (με τα σκουτεράκια μόνο ισορροπία μπορείς να μάθεις) με την προϋπόθεση ότι κουβαλάει μυαλό στο κεφάλι του.

    Το ότι δεν είναι ακατάλληλα δεν τα κάνει ούτε ιδανικά και απ' τη στιγμή που το ιδανικό δεν είναι πάντα εφικτό, ξαναδιάβασε αυτό το ποστ απ' την αρχή.

    Όσο αφορά την επιλογή οι περισσότεροι θα σου προτείνουμε το mt, εσύ όμως γουστάρεις περισσότερο το Ζ. Αυτές οι δύο μηχανές δεν είναι τόσο διαφορετικές όσο νομίζεις σε φιλοσοφία.



    Edit. Και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 06/05/2015 στις 01:07.
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Εννοουσα οτι συνηθως την πατας οταν νομιζεις οτι το'χεις,εκει θελει συνεση.
    Θα το μαθεις και θα το πηγαινεις μια χαρα το εργαλειο




    Δεν ανανέωσα τη σελίδα πριν γράψω.

    +1 στον tai.
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2015
    Μηνύματα
    9
    ολες οι παρατηρησεις σας ειναι ευπροσδεκτες και με βρισκουν συμφωνο. Σε καμια περιπτωση δεν αφηνεις τον εαυτο σου εκτος οριων , ο οποιος αφηνεται ευκολοτερα οταν δεν εχεις πειρα, και να βλαψεις την σωματικη ακεραιοτητα τη δικη σου και των γυρων σου. Κανεις δεν γεννηθηκε και ηξερε το αντικειμενο και ολοι λιγο πολυ εχουμε εμπλακει σε πεσιμο- τουμπα- παραστρατημα. Απλα δε θελω να ξεκινησω με 250, να το πουλαω, να παω σε 400αρι να το βαριεμαι , να πηγαινω σε 600αρι και ουτω καθεξης και να ειμαι σε φαση πουλάω, αγοραζω , ανταλλαζω ολη την ωρα.
    Μια γνωμη ζητησα ο χριστιανος και ξεκινησατε να με <<μαλωνετε>> .

    +1 στον daz

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    παρε το mt...
    ειναι λιγο πιο ευκολο απο Ζ750 καθ'οτι δικυλινδρο και τα κιλα του δεν ειναι πολλα για να σε προβληματισουν...

    ξερεις, πως πεφτουν τις περισσοτερες φορες ανθρωποι σαν εσενα? (εννοω μεγαλοι σχετικα ηλικιακα και οχι τοσο κ@υλωμενοι με τα γκαζια και την ταχυτητα οπως ενας πιτσιρικας 22 χρονων)...
    1. απο το βαρος της μηχανης...επειδη οι περισσοτερες εχουν αρκετα χαμηλα το κεντρο βαρους τους και σε μανουβρες ή στα λιγα χλμ μεσα στην πολη μπορει να σε "παρει"...
    2. απο τα φρενα...ειναι εντελως πρωτογνωρο να εχεις τοσο φρενο και να πρεπει να το διαχειριστεις σωστα, ακομα και στις μικρες ταχυτητες...(εννοω 80% μπροστινο και 20% πισω)...

  12. #12
    kawasaki. δεν σπαει δεν χαλαει καιφτινοτερα ανταλακτικα στην στραβη.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Για πρώτη μηχανή καλό θα ήταν να πάρεις κάποια μτχ. Σε περίπτωση που το μετανιώσεις (μοντέλο, χρήση) θα χάσεις λιγότερα. Δεν λέω να αλλάζεις μηχανάκια κάθε τρεις μήνες, αλλά πιθανόν να μην σου κάτσει με την πρώτη.
    Για παράδειγμα, το CBF600 γιατί δεν το έχεις στις επιλογές σου; Είναι άριστο για τη χρήαη που περιγράφεις.

    Επίσης για ον-οφφ δεν το σκέφτεσαι; Η Κρήτη έχει πολλές ωραίες μικτές διαδρομές.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Για πρώτη μηχανή καλό θα ήταν να πάρεις κάποια μτχ. Σε περίπτωση που το μετανιώσεις (μοντέλο, χρήση) θα χάσεις λιγότερα. Δεν λέω να αλλάζεις μηχανάκια κάθε τρεις μήνες, αλλά πιθανόν να μην σου κάτσει με την πρώτη.
    .
    Συμφωνώ..

    + από μένα για Ζ750

  15. #15
    Με το Ζ ζήσαμε μαζί ένα 6μηνο περίπου και κάπου 10,000 χιλιόμετρα πόλης και βόλτας. Είναι όμορφο αν και αυτό είναι υποκειμενικό. Έχει ωραίο ζύγισμα και μοτέρ που τραβάει από χαμηλά. Ωραία φώτα ακόμα και για βράδι σε επαρχιακό. Έχει άβολη σέλα για οτιδήποτε ξεπερνά την μιά ώρα παραμονής. Έχει "περίεργα" φρένα, αρκετά έντονη τάση υποστροφής αν δεν μπεις γκαζωμένος στη στροφή και νιώθει όμορφα όταν το πιέζεις λίγο ή πολύ, βγάζει όμως ανασφάλεια στο πολύ χαλαρό. Και το βάρος του κακά τα ψέμματα δεν κρύβεται, μιλάμε για περίπου 40 κιλά παραπάνω από το MT-07 που συζητάς. Σημαντικό "κακό" για αρχάριο είναι ότι μαζεύει χιλιόμετρα άνετα και ξεγελάει. Και επειδή έχει δύναμη και έχει και αρκετά "απλωμένο" κιβώτιο (κάπου 247 κοντέρ δείχνει ή ως εκεί άντεξα τον αέρα) γενικά μάλλον δεν θα το χαρείς σε ανοίγματα σε κλειστό επαρχιακό. edit Επίσης αν σου πέσει, πολύ πιθανό σε αρχάριο, το τεπόζιτο βρίσκει πρώτο κάτω και τα καπάκια στα πλαϊνά που δεν είναι καθόλου φτηνά ούτε τα βρίσκεις σε περίπτερα, έτσι για να μην παραμυθιαζόμαστε.

    Για εμένα καλύτερη κίνηση είναι το ΜΤ-07. ABS, 185 κιλά γεμάτο με καύσιμο, οδική συμπεριφορά που δεν έχει αφήσει περιθώρια για κριτική, δεν θα έχεις καμμία σκέψη για το τι πέρασε στα ξένα χέρια τ'άπονα (κακά τα ψέμματα, ο μέσος κάτοχος Ζ είναι πουλμουρίδης κάγκουρας), εγγύηση αν και ζημιές δεν έχει βγάλει. Και το καλό με τα μικρά μοτέρ είναι ότι σου δίνουν την αίσθηση ότι "τα σκίζεις" χωρίς στην πραγματικότητα να πηγαίνεις με χιλιόμετρα "απαγορευτικά". Διασκεδάζεις πιο εύκολα. Κατανάλωση επίσης θα είναι μικρότερη, σημαντικό στις μέρες μας. Χάνει στην καφετέρια (αν και οι πωλήσεις του δείχνουν ότι έχει μεγάλο κοινό) και... πρακτικά πουθενά αλλού. Και αν φτάσεις μετά από δυο τρία χρόνια να πεις ότι δεν σου φτάνουν τα 70 άλογα περίπου, τουλάχιστον θα έχεις αποκτήσει εμπειρία να πάρεις ένα πιο μεγάλο και βαρύ χωρίς να έχεις την αίσθηση ότι αλλάζεις "συνέχεια" μηχανάκι.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΚΟΥΤΕΡ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ
    από p@n@giwths στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2011, 07:41
  2. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  3. 45/15=3, μη βαράτε!
    από stako στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2006, 20:13
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 09:48
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2004, 13:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF