Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Το αγχος ενος αρχαριου

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2015
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Eμένα πάντως μου κάνει εντύπωση η επιλογή της συγκεκριμένης μηχανής μη έχοντας επαφή με το αντικείμενο πριν. Αν θες γράψε μας 2 λόγια. Μπράβο πάντως.
    H επιλογη της συγκεκριμενης μοτοσυκλετας εγινε με καθαρα συναισθηματικους και αισθητικους λογους...δεν μπηκα καθολου στην διαδικασια ν ασχοληθω με κυβικα,οδηγικη συμπεριφορα,επιδοσεις κλπ...παντα μου αρεσαν τα mg αισθητικα...κι ενα βραδυ επεσα τυχαια στην βιτρινα ενος μαγαζιου και οταν την ειδα επαθα πλακα (μαλιστα ημουν με τ αυτοκινητο,μ επιασε φαναρι ακριβως διπλα στη βιτρινα ενος μαγαζιου piaggio,εκανα ακρη, εβαλα αλαρμ κατεβηκα και την χαζευα κανα 40λεπτο,κλειστο το μαγαζι,την αλλη μερα πηγα σε μια σχολη και γραφτηκα)...τοτε ειπα μεσα μου...αυτη θελω!!...με αλλα λογια η συγκεκριμενη v7 ηταν ο λογος να μπω σ αυτη την ''περιπετεια''...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	81627-royalty-free-rf-clipart-illustration-of-a-heart-arobase-1-and-eye-meaning-love-at-first-si.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	45,8 KB 
ID:	335447

    Kαλορίζικη και καλοτάξιδη!
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Μονο και μόνο που έχει το παιδι τετοιες ανησυχίες το έχει.
    Οι ποιο πολοί που ξεκινάνε καβαλάνε πατάνε γκάζι και νομίζουν οτι είναι ο rossi,μπράβο σου που συνειδητοποιείς οτι δέν είσαι ακόμα καλός οδηγός..όπος και εγώ μικρός πατούσα γκάζι στο μοτοποδίλατο και έλεγα ποοο εδώ είμαστε μέχρι που έφαγα τα μούτρα μου
    Εγώ που οδηγάω όποτε ποιάσω καινούριο μηχανάκι στα χέρια μου θέλω κάποια ώρα μέχρι να το συνιθήσω πόσο μάλον εσύ που τώρα ξεκινάς,θα γίνεις ένα με τη μηχανή σε λίγο καιρό μέχρι τότε προσοχή!!
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  4. #19
    Η παροιμία λέει "ο φόβος φυλάει τα έρμα"

  5. #20
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ο,τι δε σε σκοτώνει έχει και plan B.
    Φίου φίου φι φι φίου

  6. #21
    το οτι ο τζιμηςμποντμαστορας καβαλαει τοσα χρονια διτροχο και ακομα ΠΑΤΑΕΙ γκαζι, κανεις δεν το ειδε;

  7. #22
    Φίλε Χάρη, τα πάντα μαθαίνονται και με τη γνώση φεύγει ο φόβος. Επέμεινε στην απόφασή σου και θα βγεις απόλυτα κερδισμένος, τριβή χρειάζεται και τίποτα άλλο. Όσο για το riding school καλό θα ήταν να παρακολουθήσεις ένα, αλλά λίγο αργότερα. Εξοικειώσου πρώτα με το μηχανάκι σου, να νιώσεις λίγο πιο άνετα πάνω του και μετά βουρ για σχολείο.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    όταν γενηθικες σου εδωσε η μαμα σου το κουταλακι με την κρεμα να φας μονος σου και το εβαζες στην μυτη σου στο ματι σου στο μαγουλο σου και σπανια στο στομα σου. οποτε σου επιανε το χερι και σου εμαθε πως να βαζεις το κουταλι στο στομα και που είναι το στομα σου. σιγα σιγα σε διορθονε ολο και λιγοτερο γιατι αρχισες να το πετιχενεις και αργα αργα εμαθες να τρως. το ιδιο ηταν και να μαθεις να περπατάς. τοτε δεν σκευτικες << μαλακια εκανα που προσπαθω να φαω η να περπατισω>> ετσι λοιπων σιγα σιγα θα μαθεις και την μοτο. ένα σωστο σχολειο θα σε κανει να μαθεις πιο γρηγορα και με περισοτερη ασφαλεια θα είναι η << μαμα σου>> που θα σε βοιθειση στα πρωτα σου βηματα.
    οταν ο γιος μου πηρε το νιτζα 636 του εκλησα μαθημα με το css για να καταλαβης από θεσσαλονικη για σερρες που πηγεναμε στην πιστα για μαθηματα εγω με το zzr1100 πηγενα με 80 και μου εμενε πισω φωβοταν να γυρη την μοτο.
    παρασκευη φτασαμε το βραδυ στης σερρες και εκανε πρωτο και δευτερο λεβελ στο σαββατοκυριακο. και μετα το μαθημα της κυριακης του λεω .
    γιαννη καθωμαστε εδώ το βραδυ και φευγουμε αυριο δευτερα πρωη για αθηνα? όχι παμε μου λεει σημερα. στον ιδιο δρομο της επιστροφης από σερρες προς θεσσαλονικη που πριν 2 μερες με 80 μου εμενε πισω τωρα με 150-16- και με ακολουθουσε χαλαρα..... σχολειο αγαπιτε μου σχολειο .. αυτό εχεις - εχουμε αναγκη ουτε εξατμισεις ουτε αναρτισεις ουτε παουερ κομαντερ ουτε τιποτα πανω από όλα σχολειο...
    ένα κειμενο μου που εχω την τιμη να το εχουν εδώ και χρωνια αναρτιμενο σε φορουμ μοτοσικλέτας .
    http://www.kawasaki-bikers.gr/core/i...06-25-14-25-32
    +640...
    το κείμενο δεν ανοίγει!!!
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  9. #24
    Προς τους γονείς των μελλοντικών μοτοσικλετιστών.

    “Τα παιδιά βρήκαν την μηχανή και οι γονείς έχασαν τον ύπνο τους.
    Πόσοι από εμάς τους γονείς δεν ακούσαμε από τα παιδιά μας ότι θέλουν να πάρουν μηχανή η μηχανάκι και αισθάνθηκαν το αίμα τους να παγώνει και την γη να φεύγει κάτω από τα πόδια τους. Και άρχησαν οι τσακωμοί και οι βαριές κουβέντες “μηχανάκι θα πάρεις πάνω από το πτώμα μου”.
    Είναι όμως τόσο φοβερά τα πράγματα?
    Θα έλεγα και ναι και όχι.
    Και ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
    Σας λέει το παιδί σας ότι θα πάρει μηχανάκι και αρχίζετε να τσακώνεστε και να φωνάζετε. Πιστεύεται ότι αυτός ο τρόπος είναι ο σωστός?
    Τι θα εμποδίσει να πάρει το μηχανάκι του φίλου του και χωρίς δίπλωμα, γνώσεις, και σωστό εξοπλισμό, να κινηθεί παράνομα με ένα μηχανάκι που στο κάτω κάτω δεν ξέρει το αν είναι σωστό η είναι ρημάδι. Το αποτέλεσμα είναι ότι κάποια στιγμή θα τον πιάσουν και θα τον τρέχουν στα δικαστήρια η θα τσακιστεί και θα είναι τα πράγματα χειρότερα.
    Και όσο και να φωνάζετε εσείς , από αντίδραση προς τον τρόπο που συμπεριφέρεστε, η γιατί οι φίλοι του είπαν “που θα σε δουν οι γέροι σου εδώ πέρα” η γιατί είναι “μαγκιά”.
    Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο το παιδί σας θα είναι παράνομο και επικίνδυνο για την σωματική του ασφάλεια, αλλά και για τους άλλους.
    Τι έκανα εγώ……
    Κάποια στιγμή σαν γονιός και εγώ (έχω 3 γιους 25, 23, 19, χρόνων) ήξερα μια που είμαι μοτοσικλετιστής από το 1975 ότι “το μήλο θα πέσει κάτω από την μηλιά”.
    Και ήρθε η ημέρα το 1998 που ο μεγάλος μου γιος έκλεισε τα 16 του μου είπε ότι “μπαμπά θέλω να πάρω μηχανάκι , έχουν άλλοι οι φίλοι μου και θέλω να πάρω και εγώ να πηγαίνω καμιά βόλτα και να πηγαίνω και στην σχολή γρήγορα”.
    Δεν αισθάνθηκα ούτε το αίμα μου να παγώνει αλλά ούτε την γη να χάνετε από τα πόδια μου. Ηταν φυσικό επακόλουθο ακόμα και αν εγώ δεν είχα μηχανή, η μοτοσικλέτα είναι δίπλα μας, την βλέπουμε κάθε στιγμή και μην μου πείτε ότι όσο και να την φοβάστε και σε οποία ηλικία και να είστε ότι δεν θαυμάσατε μια μοτοσικλέτα που σταμάτησε κάποια στιγμή δίπλα σας στο φανάρι…
    Πήρα λοιπόν τον γιο μου από το χέρι και τον πήγα σε κάποια μαγαζιά να διαλέξει αυτήν που του άρεσε και την κλείσαμε.
    Την ημέρα που την έφερα στο σπίτι την πάρκαρα κάτω από την πολυκατοικία και ζήτησα από την γυναίκα μου και τους γιους μου να κατέβουν,
    Μαζεύτηκαν γύρω από το μηχανάκι και το θαύμαζαν. Τότε τους είπα αυτό που πιστεύω ότι θα τους έμενε να το θυμούνται για πάντα.
    Το βλέπετε το μηχανάκι? Σας αρέσει? Λοιπόν θα σας μάθω να οδηγείτε το μηχανάκι, και θα πάτε ένας ένας μόλις γίνετε στην επιτρεπόμενη ηλικία να βγάλετε δίπλωμα.
    ΑΛΛΑ….
    Προσέξτε καλά αν πέσει στην αντίληψη μου ότι δεν φοράτε το κράνος σας, η κάνετε κόντρες, η τρέχετε και κάνετε καγκουριες, τότε ΔΕΝ θα το πουλήσω το μηχανάκι. Αλλά θα σας κατεβάσω εδώ όπως είμαστε τώρα και θα του βάλω φωτιά να το κάψω μπροστά σας, με αυτόν τον τρόπο θα βλέπετε τα όνειρα σας για μηχανάκι να καίγονται και θα ξέρετε ότι ΕΣΕΙΣ τα κάψατε με την ανευθυνότητα σας.
    Όλο αυτό το έκανα με το σκεπτικό ότι θα οδηγήσει που θα οδηγήσει μηχανάκι, ας οδηγήσει το δικό του που θα ξέρει ότι είναι σωστά συντηρημένο, να είναι νόμιμος για να μην έχει τον φόβο να τον κυνηγήσει η τροχαία , αλλά και τον φόβο (που φυλαει τα έρημα που λέει η παροιμία) ότι αν κάνει κάποια λαδιά θα με βρει απέναντι του και όχι υποστηριχτή του. Και μάλιστα όταν για αυτές της ιδέες μου έδωσα μάχη μαζί με την υποστήριξη της Κατερίνας προς όλους τους συγγενείς και φίλους που εναντιώνονταν μαζί μας.
    Με αυτό το σκεπτικό προχωρήσαμε σαν οικογένεια και με τον δεύτερο γιο και με τον τρίτο.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  10. #25
    Το 2002 αποφάσισα να δηλώσω συμμέτοχη σε μαθήματα ασφαλούς οδήγησης μοτοσικλέτας για να βελτιώσω της ικανότητες μου αλλά και να αποκτήσω γνώσεις που θα μετέδιδα στα παιδιά μου.
    Ήταν απίστευτη εμπειρία που με έκαναν να νιώσω ότι είμαι άσχετος τέλειος, και ας οδηγούσα 27 χρόνια μοτοσικλέτα.
    Γυρίζοντας μάζεψα τα παιδιά μου και αρκετούς φίλους και τους έδειχνα το τι έμαθα. Ήταν σαν να άνοιξε ένα παράθυρο και κοίταξα σε έναν νέο κόσμο πολύ πιο όμορφο και ασφαλή.
    Μια μέρα ο μεγάλος μου γιος εκεί που έβλεπα τηλεόραση μου έρχεται με ένα περιοδικό και μου δείχνει μια μότο απίστευτης ομορφιάς και υψηλών επιδόσεων.
    Μπαμπά αυτό θέλω να πάρω βρήκα και να πουλήσω το σκούτερ.
    Μπράβο σου αγόρι μου πολύ ωραίο μηχανάκι του είπα. Αν σου αρέσει να το πάρεις. Δουλεύεις και τα χρήματα σου είσαι ελεύθερος να τα επενδύσεις σε ότι σε ευχαριστεί.
    Το δείξαμε και στην Κατερίνα και της άρεσε. Και εμείς θα σου κάνουμε ένα δωράκι του είπε.
    Αλώστε αν του άρεσε του ιδίου εμάς δεν μας έπεφτε και λόγος. Και να του λέγαμε ότι δεν θέλαμε ήταν 23 χρονών παιδί. Την άλλη μέρα μάλιστα το πρωί έδωσε προκαταβολή και έκλεισε το μηχανάκι, και εγώ έριξα το τηλεφώνημα για το δωράκι του Γιάννη.
    Του κλείσαμε μαθήματα super bike ασφαλούς οδήγησης στο ίδιο σχολείο που έκανα και εγώ. Το ίδιο έκανα τώρα και με τον δεύτερο που αγόρασε και αυτός μεγάλη μηχανή.
    Εγώ με τα παιδιά μου έχουμε πάει με της μοτοσικλέτες μας πάρα πολλά ταξίδια στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Γονείς και παιδιά η μοτοσικλέτα μπορεί να τους δέσει με ακόμα πιο ισχυρούς δεσμούς.”
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    1. οτι μαθαινεις καλό είναι και ειδικά απο πολύ πιο έμπειρο αναβάτη. Μπορεί να μεταδωθεί γνώση ετών σε μερικά λεπτά.

    2. δεν υπαρχει κατι που δεν μπορούμε να κάνουμε, όλα γίνονται με προσπάθεια και υπομονή. Απλά αυτοί που "το χουνε" το κάνουνε λίγο πιο γρήγορα απο αυτους που "δεν το χουνε".

    3. Όσο και να "το χεις", να θυμάσαι ΠΑΝΤΑ οτι ο δρόμος ΔΕΝ είναι πίστα και οτι όταν κυκλοφορείς μηχανάκι (αλλα και ΙΧ) παίζεις συνεχώς την αναπηρία σου κορώνα-γράμματα, ειδικά με τόσα βόδια που κυκλοφορούνε στο δρόμο και νομίζουν οτι "το χουνε".

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:34
  2. Περί γονέων, από το μάτι ενός 13χρονου
    από LIBYKOS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 18:47
  3. Το ημερολόγιο ενός Iνδιάνου
    από o_gavros στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 12:48
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF