Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 53 από 53

Θέμα: Σκουριασμένες ακτίνες τι κάνω?

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Γενικά έχω αλλάξει αρκετά σε αντλίες και σε διάφορα μηχανήματα στην παλιά μου δουλειά, σε τιμόνι ποτέ.
    Γνωρίζεις τη διαδικασία?
    Θα βγάλω τα παλιά και μετά θα βάλω τα καινούρια πρώτα πάνω στο πλέσιο της μηχανής και μετά θα περάσω μέσα την τιμονιέρα??
    Λογικά θα τα βάλω στην κατάψυξη για να μπούν εύκολα επάνω στο πλαίσιο και όταν ζεσταθούν θα βάλω και την τιμονιέρα..μπορεί να χρειαστεί να τα ζεστάνω με κανα μπιστολάκι για να μπεί ποιο έυκολα ο άξωνας της τιμονιέρας.
    Εκτός άν έχει κάποιοα συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να γίνει,θα ψαξω και στο μανουαλ,ξέρεις να μου πέις πώς να το κάνω?Για το σφίξιμο θα κάνω αυτό που μου είπες γιατί δέν έχω δυναμόκλιδο,ο εξολκέας είναι απαραίτητος για να βγάλω τα παλιά?στο μανουαλ λέει τα χτυπάς απο μέσα με ένα κατσαβίδι πχ,το κάτω το χτυπάς απο πάνω μερια και αντιστοιχα το πάνο.
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  2. #47
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Όλα θα τα κάνεις αρκεί να δώσεις προσοχή σε δύο λεπτομέρειες που μάλλον τις γνωρίζεις.

    Μη χτυπήσεις τα ρουλεμάν απ' την εξωτερική τους πλευρά. Μη χτυπήσεις τα δαχτυλίδια (δε θυμάμαι πως λέγονται) με σφυρί. Γι αυτά τα δαχτυλίδια εφάρμοσε τη μέθοδο του κρύου ζεστού και χτύπα τα όχι απευθείας αλλά βάζοντας επάνω τους κάτι άλλο (πχ τα παλιά δαχτυλίδια, αφού τα κόψεις για να μη κολλήσουν μέσα, κάποιο καρυδάκι κτλ.). Το καλύτερο είναι με μπρούτζινο ζουμπά. Οτιδήποτε έχει μικρότερη σκληρότητα απ' αυτά δεν θα τους κάνει δόντι. Μη τα χτυπήσεις με κανονικό ζουμπά.

    Το επάνω ρουλεμάν μπαίνει και βγαίνει με το δάχτυλο. Το κάτω όμως είναι πρεσαριστό στο λαιμό. Δεν σου κάνει οποιοσδήποτε εξωλκέας γι' αυτό και ο σωστός εξωλκέας είναι πολύ ακριβός. Επίσης χρειάζεται αποκολλητή που επίσης είναι πολύ ακριβός. Ξέχνα τα αυτά, δεν τα έχουν ούτε τα συνεργεία. Επειδή αυτό είναι επάνω στο σταυρό δεν μπορείς να το χτυπήσεις ούτε από πίσω. Συνήθως για το κατω δουλεύει τροχός, κάποιο dremel λόγο μεγέθους είναι πιο κατάλληλο. Στο τέλος, λίγο πριν ανοίξει κόφτο με κοπίδι για να μην χαράξεις το λαιμό. Αν δεν έχεις dremel ακόνισε τα κοπίδια σου. Κάποια βγαίνουν πιο εύκολα, έχεις την εμπειρία να βγεις πιο εύκολο τρόπο (αν υπάρχει) ανάλογα με τα εργαλεία που διαθέτεις

    Για να βάλεις το καινούριο χρειάζεσαι ένα μακρύ σωλήνα που να πιάνει το ρουλεμάν απ' τη μέσα μεριά.

    Τα ρουλεμάν δεν θέλουν γράσο μόνο εξωτερικά αλλά και εσωτερικά. Πρέπει με κάποιο τρόπο να κάνεις το γράσο να περάσει από μέσα. Βάλε μια μπάλα γράσο στη χούφτα σου και πίεζε το ρουλεμάν επάνω στην παλάμη σου κόβοντας φέτες απ' την άκρη του γράσου μέχρι να βγει από πάνω. Γύρνα το ρουλεμάν και συνέχισε (βρώμικη δουλειά).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image095.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	75,1 KB 
ID:	336947

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image097.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	336948
    Sent from me using a computer.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    οκ Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
    Αυριο θα έρθουν τα ουλεμαν μου είπαν αυτοί Θα τα αλλάξω άυριο κιόλας,θα βγάλω όσες περισότερες φώτο μπορώ..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  4. #49
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα ρουλεμάν δεν θέλουν γράσο μόνο εξωτερικά αλλά και εσωτερικά.
    Μη σου πω ότι θέλουν γρασο ΜΟΝΟ εσωτερικά...

    Η εσωτερική επιφανεια του μεσα δαχτυλιδιού, όπως και η εξωτερική του έξω, προορίζονται για σφιχτή συναρμογή και ΔΕΝ γρασαρονται/λαδώνονται...
    (όχι όπου δεν μπαίνει κατι εύκολα αμεσως το νου μας στην λίπανση..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    (όχι όπου δεν μπαίνει κατι εύκολα αμεσως το νου μας στην λίπανση..)
    σωστό. θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και η γήρανση του υλικού ώστε να διατηρεί ακόμα την απαιτούμενη σκληρότητα
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Οκ.
    Sent from me using a computer.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Ηρθαν και τα ρουλεμανάκια...Το απόγευματάκι θα γίνει η δουλειά..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Τα ρουλεμανάκια αλλάχτηκαν..η μηχανή πάει κομπλέ!!
    εχω βγάλει αρκετές φώτο θα φτιάξω ένα θέμα ''αλλαγή ρουλεμάν τιμονιου XT660R να της ποστάρω και να υπάρχει..
    Ο Θόριβος απο της μπουκάλεσ συνεχίζει..αλλά έχω φτιάξει και για αυτό άλο θέμα ήδη κάποιο το έχετε δεί οπότε τα λεμε απο εκεί..
    Αυτό είναι το θέμα με το θόριβο. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145570
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΡΑΚΑΡΑ:ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ?
    από requiem στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2018, 12:26
  2. ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ?
    από SEVENLIFES στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2008, 09:26
  3. Από ακτίνες τι κάνουμε ?
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2007, 11:52
  4. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 16:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF