Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: ΚΤΜ 950 SM-ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

  1. #31
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pantzos Προβολή μηνύματος
    Αυτο θα ηθελα να παρω αλλα ο ιδιοκτητης δεν σηκωνει καν το τηλεφωνο για να ροτησω εστω αν το αφηνει 4κ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8301762/ Αν και με προβληματιζει λιγο το βαψιμο του (καπακια μηχανης) και φοβαμαι μην εχει βαψει και το πλαισιο που αυτο θα ηταν και απαγορευτικο για μενα για αγορα
    μ' αρέσουν τα χλμ του όμως αυτουνού

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2007
    Μηνύματα
    10
    Αν η μηχανη ειναι καλοσυντηρημενη με service book δεν εχω θεμα και ξερω οτι στα 60κ θελει μεγαλο. Το προβλημα μου ειναι αν δεις τις φωτο εχει βαψει μαυρο το καπακι του κινητηρα και νομιζω και το καπακι του βολαν.

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2007
    Μηνύματα
    10
    επικοινωνησα με το παιδι για το μαυρο, το smr. Aυριο θα παω να το δω, ας ελπισουμε ολα να πανε καλα. Κανενας σχετικος με αυτα τα μηχανακια, το παιδι μενει κυψελη και θα παμε απο κει για καφε να το δω το μεσημερι, αν καποιος ενδιαφερεται (να με βοηθησει λιγο) στο τσεκαρισμα της μηχανης κερναω καφε.

  4. #34
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pantzos Προβολή μηνύματος
    επικοινωνησα με το παιδι για το μαυρο, το smr. Aυριο θα παω να το δω, ας ελπισουμε ολα να πανε καλα. Κανενας σχετικος με αυτα τα μηχανακια, το παιδι μενει κυψελη και θα παμε απο κει για καφε να το δω το μεσημερι, αν καποιος ενδιαφερεται (να με βοηθησει λιγο) στο τσεκαρισμα της μηχανης κερναω καφε.
    ποτε εχει αλλαξει τρομπα νερου και ποτε κατω συμπλεκτη-αν εχει αλλαξει?
    πονανε εκει.
    για τα βαμενα καπακια τι σου ειπε?
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2007
    Μηνύματα
    10
    Λοιπον, δεν εμφανιστηκε καν. Για τα καπακια μου ειπε απο το τηλεφωνο πριν κλεισουμε το ραντεβου οτι ετσι το πηρε αυτος που το αγορασε καινουριο. Μαλλον η μηχανη δεν υπαρχει καν αν καποιος εχει κατι αντιστοιχο το νου σας για καποιο διαστημα, γιατι παιζει να ψαξουν να βρουν, εφοσον βρεθηκε επιδοξος αγοραστης. Ηδη του εκανα αναφορα στο car gr και σκευτομαι μηπως να τον τσεκαρω. Δεν ξερω τι θα κανω τελικα θα δω.

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2007
    Μηνύματα
    10
    Μια ερωτηση, επειδη στο 950 δεν μου αρεσει καθολου το κοντερ εχει αλλαξει κανεις κοντερ να βαλει του 990? Γινεται? και με τι κοστος?

  7. #37
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pantzos Προβολή μηνύματος
    Μια ερωτηση, επειδη στο 950 δεν μου αρεσει καθολου το κοντερ εχει αλλαξει κανεις κοντερ να βαλει του 990? Γινεται? και με τι κοστος?
    θα χρειαστεις αλλα πλαστικα διοτι ειναι πιο μεγαλο σε μεγεθος
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2007
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pantzos Προβολή μηνύματος
    Λοιπον, δεν εμφανιστηκε καν. Για τα καπακια μου ειπε απο το τηλεφωνο πριν κλεισουμε το ραντεβου οτι ετσι το πηρε αυτος που το αγορασε καινουριο. Μαλλον η μηχανη δεν υπαρχει καν αν καποιος εχει κατι αντιστοιχο το νου σας για καποιο διαστημα, γιατι παιζει να ψαξουν να βρουν, εφοσον βρεθηκε επιδοξος αγοραστης. Ηδη του εκανα αναφορα στο car gr και σκευτομαι μηπως να τον τσεκαρω. Δεν ξερω τι θα κανω τελικα θα δω.
    Τελικα πηρα ενα 950 SM μαυρο με ακραπες. Εκανα γενικο σερβις με αλλαγη αντλιας νερου (επιβαλλωνταν) ειχε ηδη σημαδια διαρροης και περιμενω να αλλαξω τη βαλβιδα του σταντ γιατι η μηχανη μου εκανε καποια ακυρα σβησιματα ευτυχως με χιλιομετρα σε εθνικη και δεν ειχαμε ασχημα ξεμπερδεματα. Εβαλα και ταπες εξαερωσης στα πηρουνια. Βασικη και φλεγον ερωτηση τωρα: Προ σερβις η μηχανη και 3η σηκωνονταν (οχι παντα ). Μετα σερβις η μηχανη ειναι σαν να μακρυναν οι σχεσεις της και με τριτη δεν σηκωνεται. Επισης νομιζω οτι ο ηχος της αντλιας βενζινης οταν γυρναω τον διακοπτη δεν ειναι σωστος κανει και ενα τσικ τσικ τσικ ορισμενες φορες. Να το παω για φυλτρα αντλιας βενζινης? η παιζει να ειναι τιποτα αλλο. Η μηχανη ειναι μοντελο 06.

  9. #39
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pantzos Προβολή μηνύματος
    Τελικα πηρα ενα 950 SM μαυρο με ακραπες. Εκανα γενικο σερβις με αλλαγη αντλιας νερου (επιβαλλωνταν) ειχε ηδη σημαδια διαρροης και περιμενω να αλλαξω τη βαλβιδα του σταντ γιατι η μηχανη μου εκανε καποια ακυρα σβησιματα ευτυχως με χιλιομετρα σε εθνικη και δεν ειχαμε ασχημα ξεμπερδεματα. Εβαλα και ταπες εξαερωσης στα πηρουνια. Βασικη και φλεγον ερωτηση τωρα: Προ σερβις η μηχανη και 3η σηκωνονταν (οχι παντα ). Μετα σερβις η μηχανη ειναι σαν να μακρυναν οι σχεσεις της και με τριτη δεν σηκωνεται. Επισης νομιζω οτι ο ηχος της αντλιας βενζινης οταν γυρναω τον διακοπτη δεν ειναι σωστος κανει και ενα τσικ τσικ τσικ ορισμενες φορες. Να το παω για φυλτρα αντλιας βενζινης? η παιζει να ειναι τιποτα αλλο. Η μηχανη ειναι μοντελο 06.
    καρμπς ειναι.η τρομπα βενζινας δεν εχει φιλτρα.το τσικι τσικι ειναι οταν γυρνας διακοπτη και στελνει ρευμα?αν ναι,ετσι κανει.αν εχεις προβλημα με την τρομπα στα καρμπυρατερατα στην αρχη κανει κοψιματα και μετα μενεις.μπορεις βεβαια να την χτυπησεις και λιγο και να παρει μπρος μετα απο λιγο..
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Το τσικ τσικ της αντλίας είναι το φυσιολογικό. Όταν σταματήσει να ακούγεται υπάρχει πρόβλημα. Οι περισσότεροι αλλάζουν αντλία με κόστος 200+€. Υπάρχει κ άλλη λύση, η υπάρχουσα επισκευάζεται με αστείο κόστος(25€ ανταλλακτικό κ ένα απογευματακι δουλειά μόνος σου) αλλά δε στο λέει κανείς... Όταν με το καλό σου βγάλει θέμα στείλε πμ να σου εξηγήσω πως γίνεται τηλεφωνικά γιατί βαριέμαι να γράφω

    Α επίσης διάβασε το παρακάτω. Παθών...κ μάθων
    http://www.moto.gr/forums/showthread...ντονάκι για να διαπιστώσεις εάν το σέρβις της αντλίας νερού έγινε όπως επρεπε η κλασικά αρπακολλατζιδικα

    Κ ότι θες εδώ είμαστε

  11. #41
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Dr bean mod για αντλια. Δεν εχει νοημα τιποτε αλλο, πλην αντλιας υποπιεσης, ισως.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2007
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    καρμπς ειναι.η τρομπα βενζινας δεν εχει φιλτρα.το τσικι τσικι ειναι οταν γυρνας διακοπτη και στελνει ρευμα?αν ναι,ετσι κανει.αν εχεις προβλημα με την τρομπα στα καρμπυρατερατα στην αρχη κανει κοψιματα και μετα μενεις.μπορεις βεβαια να την χτυπησεις και λιγο και να παρει μπρος μετα απο λιγο..
    παιδια σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση, το ιδιο μου ειπε και ο μαστορας οταν αλλαξα το καλωδιο του σταντ (αυτο ευθυνωνταν για το σβησιμο). Αν καποιος μενει πλησιον πειραια, κερναω καφε του δινω και μια βολτα τη μηχανη να μου πει αν ειναι ιδεα μου η η μηχανη δεν συμπεριφερεται και πολυ σαν ktm. Με γκαζια τριτη ειναι σχεδον αδυνατο να σηκωθει. Επειδη δεν ξερω τι εχει γινει με στησιμο καρμπυλατερ κτλ δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικη η λειτουργια, μοναδικη μου εμπειρια ειναι το 990 sm που οδηγησα στη χιο, ειναι και αυτο στο car το οποιο ηταν παιχνιδομηχανη αλλα το φοβηθηκα κιολας για να λεω την αληθεια. το συγκεκριμενο σηκωνωνταν με τη σκεψη απλα.

  13. #43
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pantzos Προβολή μηνύματος
    παιδια σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση, το ιδιο μου ειπε και ο μαστορας οταν αλλαξα το καλωδιο του σταντ (αυτο ευθυνωνταν για το σβησιμο). Αν καποιος μενει πλησιον πειραια, κερναω καφε του δινω και μια βολτα τη μηχανη να μου πει αν ειναι ιδεα μου η η μηχανη δεν συμπεριφερεται και πολυ σαν ktm. Με γκαζια τριτη ειναι σχεδον αδυνατο να σηκωθει. Επειδη δεν ξερω τι εχει γινει με στησιμο καρμπυλατερ κτλ δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικη η λειτουργια, μοναδικη μου εμπειρια ειναι το 990 sm που οδηγησα στη χιο, ειναι και αυτο στο car το οποιο ηταν παιχνιδομηχανη αλλα το φοβηθηκα κιολας για να λεω την αληθεια. το συγκεκριμενο σηκωνωνταν με τη σκεψη απλα.
    Μαλλον θες μια ιδεα πιο φτωχα φλοτερ. Αλλα αν δεν μας πεις πως ειναι ρυθμισμενα τα καρμπυρατερ που να ξερουμε...

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2007
    Μηνύματα
    10
    χθες ασχοληθηκα με την μηχανη. 1η αποπειρα, εβγαλα τεποζιτο, ανοιξα φιλτροκουτι και για καλη μου τυχη βλεπω ανοιχτο φιλτρο μεσα νομιζω ειναι της K&N http://www.ebay.com/itm/K-N-Air-Filt...dXpBo8&vxp=mtr αν δεν κανω λαθος. Στην αφαιρεση του τεποζιτου παρατηρησα οτι ολα τα λαστιχακια βενζινης δεν ηταν σε καλη κατασταση και μαλλον θελουν αλλαγη. ειδικοτερα ενα πιο χοντρο που συνδεονταν με την αντλια βενζινης ηταν τσακισμενο ασχημα και νομιζω οτι μπορει να ειναι το υπευθυνο για το κομπιασμα της μοτο επειδη τουλαχιστον τα 2/3 της διατομης του τα χανει λογω του τσακισματος. Δεν ξερω να δω τα settings των carbs παιδια sorry. Μου εκανε εντυπωση πως πανω απο τη πεταλουδα ειχε κατι σαν πλαστικο film που εκλεινε περιπου τα 2/3 της εισαγωγης των carbs κοιτωντας απο πανω δεν ξερω τι κανει αυτο sorry δεν τραβηξα φωτο ειχα πηξει λιγο για το αν θα φυγω με τη μηχανη μετα η αν θα χρειαστω ταξι να παω σπιτι, ειχα παει σε ενα φιλο που εχει χωρο στη πυλωτη. Οι σφιγκτηρες και τα σωληνακια νομιζω θελουν ολα αλλαγη λογω ετων. Τα εχει αλλαξει κανεις? που να παω μπας και μου δουνε και τα carbs και ξεμπερδευω. Να βαλω και τα hoses που πουλανε για το συστημα κυκλοφοριας του νερου μια και καλη? Η μοτο εχει σημαδια στο μοτερ απο παλια υπερχειλιση βενζινας σαν να καφεδιζει λιγο κατω απο τα carbs.

  15. #45
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Θα σου προτεινα να βαλεις μαμα φιλτρο . Το 'ελευθερο' δεν ειναι πιο ελευθερο απο το μαμα, στεγνωνει ευκολα απο λαδι γιατι το μοτερακι βγαζει ζεστη και η αποδοση του εξαρταται πολυ απο την ποσοτητα και τυπο του λαδιου που βαζεις. Κοινως, θα πρεπει να αλλαζεις σεταρισμα στα καρμπυρατερ καθε φορα που κανεις σερβις στο φιλτρο, που θα πρεπει και να το κανεις σχετικα συχνα. Παιζει δε, το μηχανακι να εγινε ταφος μετα το σερβις γιατι παραλαδωσε το φιλτρο ο μηχανικος.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF