Σελίδα 133 από 133 ΠρώτοΠρώτο ... 3383123128129130131132133
Προβολή αποτελεσμάτων 1.981 έως 1.995 από 1995

Θέμα: HABEMUS PAPAM 2

  1. #1981
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Θα λες για αυτούς που την 28η Οκτωβρίου γιορτάζουν τον Καραΐσκάκη ?
    η γεια τα άλα που κσερουν να ζουν αναμεσα στο εζελ και το μπορο τις δρουζα με εδιαμεσι στασι στο φασεμπουκ?
    Αν κάτσεις και δεις το επίπεδο των νέων της τωρινής γενιάς και της γενιάς του 70-80 ξερω γω θα εκπλαγείς με το πόσο ποιο πολύ στροφάρουν στο μέσο όρο.

    Εύκολο είναι να κοροιδεύουμε τους νέους ξεχνώντας τα δικά μας στην δική μας εποχη ο καθείς. Όλοι μας πάνω κάτω έχουμε εξιδανικεύσει την δική μας γενιά και ξεχνάμε οτιδήποτε στραβό είχε και λέμε τα χειρότερα για τους επόμενους. Δεν είναι έτσι, λυπάμαι που σας το χαλάω και καλύτερη παιδεία υπάρχει και ποιο έξυπνα είναι τα παιδιά με το πέρασμα των χρόνων.

    Καλά ήταν να μπορούσε ο καθένας να δει από μια μεριά τον εαυτό του στα 16-17 του χρόνια και μετά να μιλούσε. Προσωπικά εγώ θα δούλευα απείρως τον εαυτό μου και θα με χαρακτήριζα ηλίθιο τσογλανάκι στο ελάχιστο. Συγκρινοντας με με ένα τωρινό έφηβο θα έχανα συντριπτικά πάντως και ενδέχεται να μπέρδευα και γω τότε τις εθνικές εορτές γιατί και μένα στο μυαλό μου υπήρχαν μόνο ποδόσφαιρο, γκόμενες, χαζομαγκιές και ένα σωρό άλλες βλακείες.
    Τελευταία τροποποίηση από CIRUS; 14/07/2015 στις 00:03.

  2. #1982
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CIRUS Προβολή μηνύματος
    τι να κάνουμε στην δημοκρατία όλοι είναι ίσοι δεν έχει εφευρεθεί καλύτερο σύστημα.

    όλοι στα νιάτα μας τον παίξαμε μια-δυο-τρεις, εκατον τρεις κάποια στιγμή μαμήσαμε οι περισσότεροι, ενταξει για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα. Αν ξέρεις κανα καλύτερο σύστηματάκι από την δημοκρατία πεστο να το έχουμε υπόψιν.
    Δεν διαφωνώ σε γενικές γραμμές, αλλά είπαμε, η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που αρχίζει η δική μου.
    Και με τις επιλογές ΣΟΥ, στέρησες την ελευθερία ΜΟΥ. (Μην το πάρεις προσωπικά ε ??? Ελπίζω ότι είναι προφανής ο τρόπος μου)
    Κάπως δεν πρέπει, αν όχι να ''τιμωρηθείς'' για τις λάθος επιλογές σου, να σε περιορίσουμε τουλάχιστον για να μην τις επαναλάβεις εις βάρος όλων?
    Μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ψήφισες ''λάθος'', τράβα στη Μακρόνησο να μάθεις.
    Αλλά μέχρι πότε θα γίνονται πειράματα στον κώλο μου ρε αδερφέ ? Όχι. Απο έδω και πέρα τα πειράματα θα γίνονται στον δικό σου.
    Αν δε σου αρέσει να σκέφτεσαι περισσότερο τι θα ψηφίσεις.

    ***Δυστυχώς έχεις δίκιο ότι δεν έχω εύκαιρο κάποιο καλύτερο σύστημα προς άμεση εφαρμογή.....
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  3. #1983
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CIRUS Προβολή μηνύματος
    Αν κάτσεις και δεις το επίπεδο των νέων της τωρινής γενιάς και της γενιάς του 70-80 ξερω γω θα εκπλαγείς με το πόσο ποιο πολύ στροφάρουν στο μέσο όρο.
    απ το 1821 και μετά, στην ιστορία της νεώτερης Ελλάδας δλδ, όλο καινούργιες γενιές έρχονται και παρέρχονται...
    κάνω λάθος η η κατάσταση είναι συνεχώς βελτιούμενη και μένα μου διαφεύγει;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  4. #1984
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CIRUS Προβολή μηνύματος
    Όλοι μας πάνω κάτω έχουμε εξιδανικεύσει την δική μας γενιά και ξεχνάμε οτιδήποτε στραβό είχε και λέμε τα χειρότερα για τους επόμενους. .

    τα χειρότερα μπορώ να στα πω για την δική μου την γενιά (70)...κοίτα τον κληρούχα τον τσίπρα π.χ ή τον άδωνη που έγινε υπουργός υγείας με πόσους ψήφους?
    Γύρω στους 8000 αν θυμάμαι καλά?
    Σου λέω είμαστε καμμένοι απο χέρι.....

  5. #1985
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μηπως μπορει κανεις -αμα ξερει- να μας διαφωτισει τεχνικα, πως αλλες χωρες που ειχαν μπει σε μνημονια καταφεραν και βγηκαν ,ενω εμεις δεν μπορουμε? Τι εκαναν παραπανω που εμεις δεν κανουμε?
    Συνοπτικα-απλα-κατανοητα αν γινεται.
    Οι αιτίες είναι αρκετές είναι η αλήθεια, αλλά ας δούμε μια πολύ σημαντική.

    https://www.transparency.org/cpi2014/results


    Δείτε διαφορά στο επίπεδο διαφθοράς Ελλάδας με τις άλλες χώρες που μπήκαν σε μνημόνια.


    Παρατηρήστε επίσης γενικότερα πως, όσο πιο ανεπτυγμένη είναι μια χώρα και όσο καλύτερο βιοτικό επίπεδο απολαμβάνουν οι κάτοικοι της, τόσο χαμηλότεροι είναι οι δείκτες διαφθοράς.


    Η γνώμη μου είναι ότι στην πραγματικότητα, ο ελληνικός λαός δεν ενδιαφέρεται τόσο να παταχθεί η διαφθορά στην χώρα του, όσο να την κάνει να λειτουργήσει υπέρ του ατομικού του συμφέροντος!
    Και άμα κάτσουμε και το σκεφτούμε λιγάκι, εύκολα μπορούμε να βρούμε παραδείγματα συμπεριφορών που παρουσιάζει η πλειοψηφία και δείχνουν πόσο σκ@τολαός είμαστε...

  6. #1986
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Έχω μια διάθεση σήμερα σαν Μ. Παρασκευή. Η λογική μου λέει ότι δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς και ότι οι συνέπειες του άλλου σεναρίου δεν θα ήταν καθόλου καλες αλλά νοιώθω ότι δεν επήλθε η κάθαρση του δράματος. Σαν να μπήκε το αγκίστρι πιο βαθιά. Θλίψη, ούτε φόβος ούτε θυμός.

  7. #1987
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Ίσως το πιο ενδιαφέρον κείμενο που έχω διαβάσει τα τελευταία 5 χρόνια για το θέμα... κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια:

    http://kolakas.blogspot.gr/2015/07/b...t=FaceBook&m=1

    ...μεγάλο αλλά φεύγει μονορούφι.

    Οι οικονομοαποδαύτοι και οι γνωρίζοντες πολύ καλά ιστορία μπορούν να επισημάνουν τυχόν ανακρίβειες και παραλείψεις αν αυτές υπάρχουν, για εμάς που είμαστε στούρνοι

  8. #1988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνώ σε γενικές γραμμές, αλλά είπαμε, η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που αρχίζει η δική μου.
    Και με τις επιλογές ΣΟΥ, στέρησες την ελευθερία ΜΟΥ. (Μην το πάρεις προσωπικά ε ??? Ελπίζω ότι είναι προφανής ο τρόπος μου)
    Κάπως δεν πρέπει, αν όχι να ''τιμωρηθείς'' για τις λάθος επιλογές σου, να σε περιορίσουμε τουλάχιστον για να μην τις επαναλάβεις εις βάρος όλων?
    Μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ψήφισες ''λάθος'', τράβα στη Μακρόνησο να μάθεις.
    Αλλά μέχρι πότε θα γίνονται πειράματα στον κώλο μου ρε αδερφέ ? Όχι. Απο έδω και πέρα τα πειράματα θα γίνονται στον δικό σου.
    Αν δε σου αρέσει να σκέφτεσαι περισσότερο τι θα ψηφίσεις.

    ***Δυστυχώς έχεις δίκιο ότι δεν έχω εύκαιρο κάποιο καλύτερο σύστημα προς άμεση εφαρμογή.....
    Η Δημοκρατία φίλε μου είναι να ψηφίζουν όλοι τι να κάνουμε, η πλειοψηφία έχει τον λόγο μικροι, μεγάλοι, χαζοί, έξυπνοι, βολεμένοι, αβόλευτοι.

    Κανένας δεν στέρησε την ελευθερία σου, είχες την επιλογή σου, είχα την δική μου. Ποιος κρίνει ότι ήταν λάθος οι επιλογές μου εσύ? Εγώ μπορεί να ισχυρίζομαι ότι ήταν σωστές και λάθος οι δικές σου 30 χρόνια τώρα. Τι να κάνουμε οι πλειοψηφία αποφασίζει δεν θα βγει αυτό που θεωρείς εσύ ή εγώ σωστό ή λάθος.

    Αφού δεν έχεις να προτείνεις κατι καλύτερο καθώς δεν υπάρχει ...........

    Αυτό που υπάρχει για να οδηγούμαστε σε καλύτερες επιλογές είναι να βελτιώσουμε την παιδεία μας. Βελτιώνοντας την παιδεία ενός λαού γίνεται λιγότερο επιρρεπής σε <<λάθη>> και προπαγάνδα, κατανοεί ποιο εύκολα την παπάτζα και ανοίγει περισσότερο το μυαλό του κατανοώντας περισσότερα πράγματα.

  9. #1989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    απ το 1821 και μετά, στην ιστορία της νεώτερης Ελλάδας δλδ, όλο καινούργιες γενιές έρχονται και παρέρχονται...
    κάνω λάθος η η κατάσταση είναι συνεχώς βελτιούμενη και μένα μου διαφεύγει;
    Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ βελτιωμένη με τα χρόνια (τώρα τα 5 τελευταία χρόνια στράβωσε). Βάλε κάτω πρόσβαση σε νέες τεχνολογίες, παιδεία, φαγητό κτλ. Συγνώμη στην δική μου γενιά δεν έλειψε τίποτα (μικρομεσαία οικογένεια), ενώ ο παππούς μου ήταν 24 αδερφια ζήσαν μόνο τα 3, πουλούσε φιστίκια από το πρωί μέχρι το βράδυ με ένα καλαθάκι για να ζήσει χωρίς να βγάλει ούτε δημοτικό έζησε κατοχή και όποτε βλέπει να πετάμε μπαγιάτικο χωμι στα σκουπίδια τον ποιάνει η καρδιά του, πλάκα κάνεις?

  10. #1990
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CIRUS Προβολή μηνύματος
    Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ βελτιωμένη με τα χρόνια (τώρα τα 5 τελευταία χρόνια στράβωσε). Βάλε κάτω πρόσβαση σε νέες τεχνολογίες, παιδεία, φαγητό κτλ. Συγνώμη στην δική μου γενιά δεν έλειψε τίποτα (μικρομεσαία οικογένεια), ενώ ο παππούς μου ήταν 24 αδερφια ζήσαν μόνο τα 3, πουλούσε φιστίκια από το πρωί μέχρι το βράδυ με ένα καλαθάκι για να ζήσει χωρίς να βγάλει ούτε δημοτικό έζησε κατοχή και όποτε βλέπει να πετάμε μπαγιάτικο χωμι στα σκουπίδια τον ποιάνει η καρδιά του, πλάκα κάνεις?
    δεν κάνω καμία πλάκα, απλά δεν μπερδεύω την πολιτική και τις πολιτικές αποφάσεις με το βιοτικό επίπεδο που είναι και συνάρτηση άλλων παραγόντων.
    συγγνώμη κιόλας, για πολιτική δεν μιλούσαμε;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  11. #1991
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CIRUS Προβολή μηνύματος
    Αυτό που υπάρχει για να οδηγούμαστε σε καλύτερες επιλογές είναι να βελτιώσουμε την παιδεία μας. Βελτιώνοντας την παιδεία ενός λαού γίνεται λιγότερο επιρρεπής σε <<λάθη>> και προπαγάνδα, κατανοεί ποιο εύκολα την παπάτζα και ανοίγει περισσότερο το μυαλό του κατανοώντας περισσότερα πράγματα.
    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο σε αυτό.

    Πρέπει όμως κάποτε σε αυτή τη χώρα να αρχίσουν να αποδίδονται κυρώσεις αλλιώς δουλειά δε γίνεται πιστεύω.
    Πρωτίστως σε αυτόν που δεσμεύτηκε για κάτι και δεν τήρησε τη συμφωνία.
    Σε κάποιον που τον διορίσαμε για μια πολύ συγκεκριμένη δουλειά και έκανε τεράστια ζημια εις βάρος όλων των άλλων πλην του ευατούλη του.
    Σε αυτόν που τον στήριξε και πιθανόν (ως συνήθως) επωφελήθηκε με διάφορους τρόπους.


    Και για το θέμα της πλειοψηφίας που τόσο τονίζεις.
    Αν αποφασίσετε οι περισσότεροι να πάτε να πέσετε στη θάλασσα, λυπάμαι αλλά δεν είναι λογικό να σας ακολουθήσω. Με καταλαβαίνεις έτσι ?
    Πάντα φιλικά.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  12. #1992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    δεν κάνω καμία πλάκα, απλά δεν μπερδεύω την πολιτική και τις πολιτικές αποφάσεις με το βιοτικό επίπεδο που είναι και συνάρτηση άλλων παραγόντων.
    συγγνώμη κιόλας, για πολιτική δεν μιλούσαμε;
    όχι όλοι. Σορυ ρε φίλε αν μιλούσες για πολιτική και όχι για βιοτικό επίπεδο δικό μου το λάθος το πήρα αλλιως δεν την παλεύω άλλο πάω για ύπνο γιατί άρχισα να γράφω μακακίες

    Εγώ μιλώντας για γενιές μιλούσα για τους ψηφοφόρους όχι τους κυβερνώντες και εκεί έγινε η παρεξήγηση. Είπα ότι πιστεύω στις νεότερες γενιές, ότι θα ψηφίζουν ποιο έξυπνα και δεν θα τρώνε εύκολα την προπαγάνδα όπως οι γηραιώτεροι που Καραμαλή ήξεραν και μέχρι να πεθάνουν Καραμαλή θα ψηφίζουν (ισχύει το ίδιο για Παπανδρέου κτλ).
    Τελευταία τροποποίηση από CIRUS; 14/07/2015 στις 00:48.

  13. #1993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο σε αυτό.

    Πρέπει όμως κάποτε σε αυτή τη χώρα να αρχίσουν να αποδίδονται κυρώσεις αλλιώς δουλειά δε γίνεται πιστεύω.
    Πρωτίστως σε αυτόν που δεσμεύτηκε για κάτι και δεν τήρησε τη συμφωνία.
    Σε κάποιον που τον διορίσαμε για μια πολύ συγκεκριμένη δουλειά και έκανε τεράστια ζημια εις βάρος όλων των άλλων πλην του ευατούλη του.
    Σε αυτόν που τον στήριξε και πιθανόν (ως συνήθως) επωφελήθηκε με διάφορους τρόπους.


    Και για το θέμα της πλειοψηφίας που τόσο τονίζεις.
    Αν αποφασίσετε οι περισσότεροι να πάτε να πέσετε στη θάλασσα, λυπάμαι αλλά δεν είναι λογικό να σας ακολουθήσω. Με καταλαβαίνεις έτσι ?
    Πάντα φιλικά.
    Δεν σε παρεξηγώ καταλαβαίνω τι λες . Αν αποφασίσουμε να πέσουμε στη Θάλασσα θα πέσεις και συ φίλε μου δυστηχώς έτσι είναι η Δημοκρατία είτε το θες είτε όχι. Την δημοκρατία την έχεις με τα καλά της και τα κακά της δεν είσαι μαζί της και την επικαλείσαι όταν σε συμφέρει και την εξορίζεις όταν δεν σε συμφέρει, λυπάμαι αλλά έτσι πάει.

    Καληνύχτα

  14. #1994
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CIRUS Προβολή μηνύματος
    Εγώ μιλώντας για γενιές μιλούσα για τους ψηφοφόρους όχι τους κυβερνώντες και εκεί έγινε η παρεξήγηση. Είπα ότι πιστεύω στις νεότερες γενιές, ότι θα ψηφίζουν ποιο έξυπνα και δεν θα τρώνε εύκολα την προπαγάνδα όπως οι γηραιώτεροι που Καραμαλή ήξεραν και μέχρι να πεθάνουν Καραμαλή θα ψηφίζουν (ισχύει το ίδιο για Παπανδρέου κτλ).
    ε μα αυτό σου λέω και γω.
    όλο και νεότερες γενιές ψηφίζουν συνεχώς από καταβολής Ελληνικού κράτους και οδηγούμαστε συνεχώς και αδιαλείπτως όλο και σε νέες εθνικές τραγωδίες.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  15. #1995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ε μα αυτό σου λέω και γω.
    όλο και νεότερες γενιές ψηφίζουν συνεχώς από καταβολής Ελληνικού κράτους και οδηγούμαστε συνεχώς και αδιαλείπτως όλο και σε νέες εθνικές τραγωδίες.
    Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Εγώ ελπίζω πολύ στην νέα γενιά και βλέπω σιγά σιγά τους νεότερους ψηφοφόρους να αναπτύσουν πολιτικές απόψεις και να ζυγίζουν περισσότερα πράγματα από ότι ποιο παλιά.

    Εντάξει νέα τραγωδία θα μου πεις τώρα αλλά σου υπενθυμίζω ότι αυτό που ζούμε τώρα είναι αποτέλεσμα 30 χρόνων και το ζούμε τώρα. Δεν είναι αποτέλεσμα των σημερινών ψηφοφόρων διαφωνείς?

    Όποιοι και να ήταν στην κυβέρνηση τώρα αστα βράστα εδώ που είναι το καράβι.

    Δεν την παλεύω άλλο. Bye

Σελίδα 133 από 133 ΠρώτοΠρώτο ... 3383123128129130131132133

Παρόμοια θέματα

  1. Habemus Papam
    από vaska στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2045
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2015, 09:55
  2. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF