Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Αγορά μηχανής μικρού-μεσαίου κυβισμού

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2014
    Μηνύματα
    7

    Αγορά μηχανής μικρού-μεσαίου κυβισμού

    Καλημέρα σας!!
    Κατ'αρχήν φοβερο site είμαι μέλος καιρό αλλά τώρα πρώτη φορά διαβάζω τόσο μανιωδώς άρθρα!!

    Στο θεμα τωρα οδηγώ από τα 18 μου με διαλείμματα ένα kawasaki max100 (εγώ και άλλα 50άτομα σε όλη την αθηνα) Είμαι 21 και με εχει κουράσει η καταστάση του οντας πολυ παλιο(90') με ότι συνεπαγεται οπότε σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανη και λογω του καινουριου νομου διπλωματων και μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στην NINJA 250r! Η αλήθεια είναι ότι εγω ΥΑΜΑΗΑ ήθελα αλλά το R125 είναι πολύ μικρό και το R6 πολύ μεγάλο.. Το R3 αναμενεται να κυκλοφορησει αλλα είναι πολύ ακριβο Λοιπόν λόγω πρόσφατης τούμπας εχω δευτερες σκεψεις

    (μου βγήκε μια βλαμενη από στοπ και δεν την ειδα κιόλας λόγω ενός βαν παρκαρισμένου στην γωνια.. Ευτυχώς άλλαξα πορεια και με βρήκε πισω ίσα ίσα για να πέσω χωρίς ταχυτητα.. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι βγήκε έξω και εκλαιγε..)

    Λοιπόν το ninja 250r όσο περνάει ο καιρός με ψήνει όλο και περισσότερο αλλά σκέφτομαι και το ninja 300 λόγω abs κυρίως αλλα και κυβισμού! Το abs δεν είναι απαραίτητο από άποψη ασφαλείας? Ειναι πολλα μηπως τα αλογα για την εμπειρια μου? Αξιζει να παρω μεταχειρισμενη? Αν παρω θα παρω απο το 8' και μετα!! Θα ηθελα τα φωτα σας ή ισως αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτο!! Εδώ να πω ότι με ενδιαφερουν μηχανές τύπου streer,super motard αντε μεχρι naked

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Μικρή διαφορά το 250/300
    Από εταιρα 250 έχει ότι θες cbf, d tracker, inazuma κλπ

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Το ninja 300 είναι ωραίο, χτύπα το. Αν είναι να πάρεις το 250, όμως, κοίτα και το CBR 250R (βγαίνει και με ABS). Μεταξύ των 2, το βρίσκω καλύτερη επιλογή. Όλα αυτά είναι μια χαρά μηχανάκια για αρχάριο.

    Σε motard, το πιο ενδιαφέρον είναι το WR 250X, αλλά είναι ακριβούτσικο. Επίσης Honda CRF 250 και Kawa KLX 250.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Δόξα τω θεώ κι ένας νορμάλ άθρωπος....

    Πρώτον μπράβο που δε σε δέρνει η μαλακία πολλών συνομηλίκων σου (και μη) για μηχανές που είναι για άλλα level, και που θες να πας σωστά κι αγάλι αγάλι.

    Όπως είπε κι ο Blitzer αν σε βγάζουν τα φράγκα για το νίντζα το 300 και σου αρέσει σα μηχανάκι έτσι σκυφτό που είναι κλπ, χτύπα το χωρίς δεύτερη σκέψη.
    (Έχουν ξεμυτίσει κι άλλα ωραία σε αυτή την κατηγορία αλλά είναι ακριβά ακόμα)

    Αν θες να πας σε 250άρι, πάλι όπως πολύ σωστά σου είπε κι ο Blitzer, δες και νίντζα δες και cbr.
    Κανένα από τα δύο δεν είναι κακή επιλογή.
    Απλά το ένα μπορεί να σε βολέψει ελαφρώς περισσότερο από το άλλο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    + σε οτι σου ειπαν οι αποπανω...

    δες και τα μικρα naked ΚΤΜ...μπορει να γλιτωσεις χρηματα σε καποια χαζοστραβη τουμπα, απουσιας πλαστικων...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2014
    Μηνύματα
    7
    Λοιπόν απ' ότι φαίνεται και με βάση τα λεγόμενα και το γούστο μου καταλήγω σε ninja με abs (250-300) ή σε ktm Duke 390 με abs πάλι! Μου αρέσουν εξίσου οπότε υπάρχει κάποιος που να έχει στην κατοχή του κάποια από τις 2 να μοιραστεί οδηγική συμπεριφορά,κόστος συντήρησης και πόσο οικονομικά είναι και τα 2 από άποψη βενζίνης??

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Το 390 έχει κορυφαία περιφερειακά και στήσιμο, σε πολύ δελεαστική τιμή. Αλλά έχουμε πει ότι τα ΚΤΜ είναι πολύ ιδιαίτερα μηχανάκια και το συγκεκριμένο βγάζει 44 άλογα, τα οποία δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμα από έναν πρωτάρη. Εξαιρετικό μηχανάκι (σκέφτομαι να είναι το επόμενό μου), αλλά δε θα το πρότεινα για πρώτο.

    Θα σου πω ξανά για το CBR 250R, το οποίο, κατά τη γνώμη μου, υπερτερεί του ninja 250 στην πόλη, λόγω μονοκύλινδρου μοτέρ και μεγαλύτερης ροπής χαμηλά. Αστεία συντήρηση, ευκολοδήγητο, κατανάλωση ελαφρώς πιο πάνω από παπί (δε νομίζω ότι θα βρεις κάτι πιο οικονομικό σε αυτά τα κυβικά), μπορεί να κινείται με 120-130 χλμ/ώρα άνετα για πάντα, στρίβει αξιοπρεπέστατα και δείχνει πολύ πιο ποιοτικό από το kawasaki (σύγκρινε τα κοντέρ τους και δε θα θες να ξαναδείς το ninja). Το μόνο υπέρ του kawa έναντι του honda είναι η έξτρα δύναμη ψηλά και τα +7-8 χλμ/ώρα τελικής, τα οποία δε θα κάνουν απολύτως καμία διαφορά.

    Για την ιστορία, είχα CBR 250R για 1.5 χρόνο περίπου και έχω οδηγήσει ninja 250 και Duke 390.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Federer_) Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν απ' ότι φαίνεται και με βάση τα λεγόμενα και το γούστο μου καταλήγω σε ninja με abs (250-300) ή σε ktm Duke 390 με abs πάλι! Μου αρέσουν εξίσου οπότε υπάρχει κάποιος που να έχει στην κατοχή του κάποια από τις 2 να μοιραστεί οδηγική συμπεριφορά,κόστος συντήρησης και πόσο οικονομικά είναι και τα 2 από άποψη βενζίνης??
    Το Duke390 (όπως και το RC390) είναι υπερκ@ύλα μηχανάκια κατά τα λεγόμενα όσων τα έχουν καβαλήσει.
    Άλλη κλάση.

    Το θέμα είναι ότι "άλλη κλάση" αλλά και άλλη τιμή, και δεν ξέρω αν έχει προλάβει να βγει κανένα μεταχειρισμένο (νομιζω 1 είχε βρε ένα παιδί από εδώ μέσα πριν λίγο καιρό) και καινούρια τσούζουν πολύ!
    Το Duke390 έχει 5.350€ και το RC390 5.950€. (με όποια επιφύλαξη γιατί ούτε και ξέρω τί διάλο γίνεται με τα site της ΚΤΜ οπότε τις τιμές τις βρήκα από ανακοινώσεις περιοδικών).

    Από προβλήματα δε γνωρίζω για να σου πω.

  9. #9
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    και δεν ξέρω αν έχει προλάβει να βγει κανένα μεταχειρισμένο
    Έχει αλλά λίγα

  10. #10
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Έχει αλλά λίγα
    Indeed, και πανάκριβα.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    @pipe: το είπες και στο προηγούμενο ποστ και μάλλον δεν παρακολουθείς την αγορά των μικρών/μικρομεσαίων. Τα καινούρια 250 (cbr, ninja) πωλούνται πάνω από 4 χιλιάρικα, ενώ τα 300 πάνω από 5,000ε. Το 390, με αυτό το μοτέρ και τα περιφερειακά του, έχει εξαιρετική τιμή στα 5,350. Ακόμα και μεταχειρισμένο, περσινό μοντέλο, μέσα στην εγγύηση, στα 4,000ε είναι μια χαρά. Σίγουρα δεν το λες "πανάκριβο".

    Να μη μιλήσω για το WR250X που έχει 7,500ε.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    @pipe: το είπες και στο προηγούμενο ποστ και μάλλον δεν παρακολουθείς την αγορά των μικρών/μικρομεσαίων. Τα καινούρια 250 (cbr, ninja) πωλούνται πάνω από 4 χιλιάρικα, ενώ τα 300 πάνω από 5,000ε. Το 390, με αυτό το μοτέρ και τα περιφερειακά του, έχει εξαιρετική τιμή στα 5,350. Ακόμα και μεταχειρισμένο, περσινό μοντέλο, μέσα στην εγγύηση, στα 4,000ε είναι μια χαρά. Σίγουρα δεν το λες "πανάκριβο".

    Να μη μιλήσω για το WR250X που έχει 7,500ε.
    Έχεις ένα δίκιο γιατί μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.

    Όταν λέω ακριβά έχω στο μυαλό μου την πιθανή τσέπη ενός νέου οδηγού που ίσως και να το κρατήσει 2 χρόνια και να θέλει να το δώσει χωρίς να μπει πολύ μέσα κλπ.
    Και ίσως και το πώς σκεφτόμουν εγώ τότε.

    Δεν εννοώ ακριβά σε σχέση με αυτό που προσφέρουν.
    Ένα RC390 στα 5.500-6.000 κάπου εκεί είναι κ@υλα, αν κάποιος νέος/όχι και τόσο νέος, οδηγός τα έχει και θέλει να τα δώσει.


    Για να το πω κι αλλιώς και μια Ferrari F430 στα 60.000 τσάμπα είναι.
    Αλλά εγώ δεν τά έχω να τα δώσω

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Δεκτόν. Αλλά έτσι κι αλλιώς οτιδήποτε καινούριο και να πάρεις, πάντα θα "μπεις μέσα". Ναι, 5+ χιλιάρικα είναι πολλά για πρώτο μηχανάκι, εκτός αν σου περισσεύουν. Με 2,500ε μπορεί να πάρει ένα αξιοπρεπέστατο cbr-άκι 2ετίας και να το πουλήσει σε 1-2 χρόνια στην ίδια ακριβώς τιμή για να πάρει κάτι μεγαλύτερο.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεκτόν. Αλλά έτσι κι αλλιώς οτιδήποτε καινούριο και να πάρεις, πάντα θα "μπεις μέσα". Ναι, 5+ χιλιάρικα είναι πολλά για πρώτο μηχανάκι, εκτός αν σου περισσεύουν. Με 2,500ε μπορεί να πάρει ένα αξιοπρεπέστατο cbr-άκι 2ετίας και να το πουλήσει σε 1-2 χρόνια στην ίδια ακριβώς τιμή για να πάρει κάτι μεγαλύτερο.
    Α να γεια σου, κάτι τέτοιο είχα κι εγω στο μυαλό μου.

    Απλά νόμιζα ότι παίζουν και νιντζες 300αρηδες εκεί κοντά αλλα τελικά το κοίταξα και θυμόμουν λάθος.
    Πανε 4 χιλιαρικα σχεδόν όλα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2014
    Μηνύματα
    7
    Υπολογίζω να δώσω Maχ 2500-3000 για την μηχανή μιας και είναι και ο εξοπλισμός που πρέπει να αγοράσω + συντήρηση! Δουλεύω μεν αλλά δεν θέλω να ανοιχτο ακόμα τόσο πολύ! Το cbr 250 εμφανισιακά με το ninja 250 δεν συγκρίνεται αλλά με ενδιαφέρουν πολύ και τα μηχανικά μέρη οπότε πιστεύεται ότι το cbr είμαι κλάσης ανώτερο ή είναι πάνω κάτω το ίδιο? Η τελική δεν με ενδιαφέρει από τη στιγμή που πατάνε και οι 2 τα 100-120 χωρίς να ζορίζονται! Κάτι άλλο το ktm Duke 390 είναι τόσο δυνατό δηλαδή?? Δεν θα μπορώ να το κουμαντάρει? Γιατί σαν αρχάριος μου φαίνεται η ninja εξίσου δυνατή!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μοτοσυκλέτας μεσαίου κυβισμού
    από νεοσσός στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 275
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2015, 11:58
  2. Αγορά μηχανής μεσαίου κυβισμού
    από ilias_7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2014, 17:45
  3. Αγορα μηχανης μικρου Cc...φωτα...
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2009, 13:24
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF