Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Πώς θα νιώθατε αν ένας φτωχός σας έδινε λεφτά;

  1. #16
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    1)Συνεβη πριν λίγες ημέρες
    Σε καφέ τής Πολης μού έρχεται ένας τύπος με απλωμένο το χέρι,υπήκοος Βουλγαρίας - αν έχει σχέση η καταγωγή - και γυρνάει από τραπέζι σε τραπέζι.
    Την ίδια στιγμή σε διπλανή παρέα έλεγε ένας ότι έχει πολλές δουλειές και του ήρθαν τα ξύλα για τον χειμώνα και δεν βρίσκει κανεναν για μεροκάματο.
    Τού λέει ένας φίλος του -γιατί δεν λες αυτόν? /τον Βούλγαρο πού ζητιάνευε.
    Έρχεται αυτός ανάμεσα στα τραπέζια μας και με το χέρι απλωμένο ζητάει βοήθεια.
    Του λέει ο τύπος - Έλα αύριο εκεί, έχω τόσους τόνους ξύλα για κουβάλημα στην αποθήκη 50 ευρώ μεροκάματο.
    Λες και τον χτύπησε ρεύμα μεταβολή και εξαφανιζολ.
    2)Ειμαι στην δουλειά και ο ένας συνάδελφος έχει κάτι ψιλά - κέρματα και παίζει, έρχονται προς το σημείο μας τρεις γνωστοί χρήστες.
    Λέει ο ένας - κάνα ευρώ υπάρχει?
    Τού απαντάει αυτός με τα κέρματα -Έχω τρία παιδιά και αυτά είναι μέχρι αύριο τα χρήματα μού.
    Και τότε συμβαίνει το εξής, βάζει ο τύπος - χρήστης - το χέρι στην τσέπη,βγάζει ένα δεκάρικο και κάτι κέρματα, και του λέει - παρτα, έχεις μεγαλύτερη ανάγκη από μένα.
    Φυσικά δεν τα πήρε και αφού τον ευχαρίστησε έφυγαν.
    Αληθινά περιστατικά ,ούτε σκηνοθεσία ούτε τίποτα.
    Τα συμπερασματα δικά σάς.

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    "Πώς θα νιώθατε αν ένας φτωχός σας έδινε λεφτά;"

    Αν ηταν φτωχος τω πνευματι...αλλα φραγκατος ....κατι σαν τον ΓΑΠ ας πουμε, δεν θα με ενοχλουσε.

    Εαν ομως του στερουσε κατι βασικο, για να παρω εγω κατι επιπλεον δεν θα το εκανα....

    Εαν γενικα παιρνεις χρηματα απο τους φτωχους, για να γινεις εσυ πλουσιοτερος τοτε ονομαζεσαι ή πολιτικος ή ολιγαρχης!!!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    1)Συνεβη πριν λίγες ημέρες
    Σε καφέ τής Πολης μού έρχεται ένας τύπος με απλωμένο το χέρι,υπήκοος Βουλγαρίας - αν έχει σχέση η καταγωγή - και γυρνάει από τραπέζι σε τραπέζι.
    Την ίδια στιγμή σε διπλανή παρέα έλεγε ένας ότι έχει πολλές δουλειές και του ήρθαν τα ξύλα για τον χειμώνα και δεν βρίσκει κανεναν για μεροκάματο.
    Τού λέει ένας φίλος του -γιατί δεν λες αυτόν? /τον Βούλγαρο πού ζητιάνευε.
    Έρχεται αυτός ανάμεσα στα τραπέζια μας και με το χέρι απλωμένο ζητάει βοήθεια.
    Του λέει ο τύπος - Έλα αύριο εκεί, έχω τόσους τόνους ξύλα για κουβάλημα στην αποθήκη 50 ευρώ μεροκάματο.
    Λες και τον χτύπησε ρεύμα μεταβολή και εξαφανιζολ.
    2)Ειμαι στην δουλειά και ο ένας συνάδελφος έχει κάτι ψιλά - κέρματα και παίζει, έρχονται προς το σημείο μας τρεις γνωστοί χρήστες.
    Λέει ο ένας - κάνα ευρώ υπάρχει?
    Τού απαντάει αυτός με τα κέρματα -Έχω τρία παιδιά και αυτά είναι μέχρι αύριο τα χρήματα μού.
    Και τότε συμβαίνει το εξής, βάζει ο τύπος - χρήστης - το χέρι στην τσέπη,βγάζει ένα δεκάρικο και κάτι κέρματα, και του λέει - παρτα, έχεις μεγαλύτερη ανάγκη από μένα.
    Φυσικά δεν τα πήρε και αφού τον ευχαρίστησε έφυγαν.
    Αληθινά περιστατικά ,ούτε σκηνοθεσία ούτε τίποτα.
    Τα συμπερασματα δικά σάς.

    Δημήτρη όλοι αυτοί οι Βουλγαροι έρχονται το πρωι με το λεωφορείο, ζητιανεύουν στην πόλη, και το βράδυ πίσω στην Βουλγαρία, στην Πατρίδα τους έχουν Mercedes

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Δημήτρη όλοι αυτοί οι Βουλγαροι έρχονται το πρωι με το λεωφορείο, ζητιανεύουν στην πόλη, και το βράδυ πίσω στην Βουλγαρία, στην Πατρίδα τους έχουν Mercedes
    Σαν τον ψάλτη ένα πράμα

  5. #20
    Οι γραβατωμένοι με τα καγιένια πως έκαναν τα φράγκα;
    Κλέβοντας εμμέσα το καρβέλι του ζητιάνου στα φανάρια, του πεινασμένου που ψάχνει να φάει από τους σκουπιδοτενεκέδες και πάει λέγοντας...

  6. #21
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Η φιλανθρωπία είναι κατακόρυφη, η αλλυλεγγύη είναι οριζόντια.

    Γι' αυτό τσαντίζονται οι κοστουμάτοι, τους χαλάει την αίσθηση ανωτερότητας και εξουσίας που έχουν. :a36:
    Πολυ σωστο!!
    Η αλληλεγγυη με τη φιλανθρωπια ειναι εντελως διαφορετικες εννοιες. Η φιλανθρωπια ειναι η αλλη οψη της εκμεταλευσης.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #22
    μισος ταξικο ρε.

    τοσα χρονια μπροστα το κκε ρπμ...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Άλλο σχετικό περιστατικό :

    Σε σταθμό μετρό, τύπος που ζητιανεύει πλησιάζει φίλο μου και του ζητάει ένα 20λεπτο.
    Ο φίλος ψάχνει την τσέπη του, βρίσκει 50λεπτο και του το δίνει.
    Τότε ο επαίτης κάνει το απίστευτο. Βγάζει 30 λεπτά ΡΕΣΤΑ, τα δίνει στον φίλο μου και του λέει : Ευχαριστώ, αλλά 20 λεπτά χρειάζομαι!!!!

    Τελικά όλα μπορούν να συμβούν.

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Πολλά χρόνια πριν (δραχμή ακόμα), κάπου στα Εξάρχεια, συνοδεύομαι από 2 θηλυκά και περπατάμε στο πεζοδρόμιο, όταν με πλησιάζει ένας τύπος (είχε παρέα ακόμα έναν) και μου ζητάει λεφτά. Δε φαινόταν να τα έχει ιδιαίτερα ανάγκη, βαριόμουν να ασχοληθώ παραπάνω, οπότε του είπα απλά ότι "δεν έχω ψιλά". Με αποστομώνει λέγοντας "δώσε μου 5χίλιαρο, θα πάω να στο χαλάσω". Αφού με πιάνουν τα γέλια, ο τύπος είναι έτοιμος για τσαμπουκά κι όταν του κόβω τη φόρα, πετάει ένα "είσαι τυχερός που έχεις τις κοπέλες" και φεύγουν μαζί με τον φίλο του.
    Life begins at 45°.

  10. #25
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Σαν τον ψάλτη ένα πράμα
    Τον δεξί ή τον αριστερό;

  11. #26
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    καποιοι ανθρωποι είναι τοσο φτωχοι, που το μονο που εχουν είναι λεφτα....

  12. #27
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    876
    Τρομερή αυτοσυγκράτηση ο τύπος.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  13. #28
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Φαντάρος το 2006 στη Χαλκίδα όπου όταν γύρναγες από έξοδο έπρεπε να διανύσεις μια απόσταση 3-4χλμ από το σταθμό του τραίνου για να φτάσεις στην πύλη του στρατοπέδου. Ένα χειμωνιάτικο απόγευμα με καλό καιρό και κοντά στο σούρουπο αποβιβάζομαι από ένα Κιολεΐδικο βαγόνι που το έσερνε μια Adtranz στην Αυλίδα (Αυλίς ) και βλέποντας ότι δεν υπήρχε περίπτωση να γλιτώσω το ποδαράτο πήρα για άλλη μια φορά την ανηφόρα στο δρόμο προς Ριτσώνα...

    Έχοντας φτάσει στη μέση της διαδρομής με προσπερνάει ένα αγροτικό 4Χ4 με μελαμψούς τύπους Ρομά, σαν και αυτά που συναντάς στο Ζεφύρι και θα ήθελες ενστικτωδώς να αποφύγεις το συναπάντημα. Σταματά λίγα μέτρα μπροστά, κάνει όπισθεν και με πλευρίζει από δεξιά καθώς ανέβαινα φορτωμένος το σακβουαγιάζ σένιος ο δικός σου με στολή εξόδου με πουλάδες και σκαρπίνι:

    -Εδώ παραπάνω στο στρατόπεδο πας;
    -Ναι. αποκρίθηκα με ένα αίσθημα καχυποψίας και ξαφνικά να νιώθω σαν πιλότος που προσπαθεί να υπολογίσει το situational awareness που επέφερε το Incident και να πάρει τη σωστή απόφαση
    -Ελα να σε πάμε εμείς.
    -ΟΚ. είπα με ένα μικρό δισταγμό και πήδηξα στην καρότσα. κάτι το σκαρπίνι που με χτύπαγε κάτι και το βάρος του σακβουαγιάζ έγειρε την πλάστιγγα στο να επιλέξω την εύκολη λύση

    Στη σύντομη διαδρομή πέρασαν χίλιες κακές σκέψεις στο τι θα μπορούσε να συμβει. Σταματάμε στην πύλη του στρατοπέδου και νιώθοντας ανακούφιση που αντίκρισα τη γνώριμη φάτσα της σειρούλας που ήταν σκοπός, πηδάω από την καρότσα αφού σχεδόν άρπαξα το σάκο μου μουρμουρίζοντας ένα ευχαριστώ και κατευθύνθηκα χαρούμενος προς την πύλη αφού είχα γλυτώσει τόσο ποδαρόδρομο αλλά και το ότι έφτασα σώος! Αφού δεν έχω διανύσει 3-4 μέτρα από το 4Χ4 με φωνάζει ο οδηγός να πάω κοντά του. Κοντοστέκομαι πάλι με απορία και λέω τι διάολο. Εν τέλει με λιγότερους ενδοιασμούς κατευθύνθηκα προς το παράθυρό του:

    -Να ορίστε πάρε και αυτό το 5ευρο να πιεις ένα καφέ. Έχουμε και εμείς ένα παληκάρι τώρα που είναι φαντάρος σαν κι εσένα.
    -Μουρμουρίζω και πάλι "ευχαριστώ" έχοντας πλέον μείνει κάγκελο ο δικός σου να τον κοιτάω με το βλέμμα της ορεσίβιας αγελάδας που κοιτάει το intercity





    Στο ίδιο πάλι σημείο άλλη φορά που γυρνούσα από έξοδο με μάζεψε ένας Σύριος μετανάστης με παπί και με ανέβασε πάλι ως την πύλη του στρατοπέδου. Στο δρόμο μου έλεγε πόσο δύσκολα ήταν στη χώρα του και πως αναγκάστηκε και αυτός να κάνει 2,5 χρόνια φαντάρος λόγω των συνθηκών που επικρατούσαν. Καμία σχέση με τη δική μας παιδική χαρά...

    Μιλάμε σε εκείνο το μέρος έχω ζήσει τόσο σουρεάλ καταστάσεις που μόνο ένας Αλμοδοβάρ θα μπορούσε να αποτυπώσει πιστά με το φακό του! Μόνο ένα background ισπανικής υπαίθρου με ανεμογεννήτριες να γυρίζουν λείπει....
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα "κοινωνικά πειράματα" από το κάθε παπάρι που θέλει να πλουτίσει μέσω των κλικ έχει καταντήσει αηδία...
    +

    αυτό μόνο λες ή ότι γίνεσαι πείραμα παίρνοντας μέρος χωρίς τη συγκατάθεσή σου σε ένα σκηνοθετημένο γεγονός.Και κάνει και μαγκές το ζώο

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    και να ξερετε κατι...
    αυτοι που γεννηθηκαν μεσα στα λεφτα, και ειχαν γερο "τζακι", ειναι μια χαρα ανθρωποι...
    Μην το δένεις και κόμπο αυτό....

    Έχει να κάνει και με το ΠΩΣ σε μεγάλωσε το "τζάκι".....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2007, 11:56
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2007, 19:39
  3. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2006, 00:05
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 11:12
  5. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SSMPRINIS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 16:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF