Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 143

Θέμα: Πόσα χλμ βγάζει η αλυσίδα σας?

  1. #91
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Ειχα το igol αλλα το αλλαξα γιατι το φεηζερ ειχε χρυση ζαντα και την εκανε πουτ@ν@ καθε φορα.πεταγε παρα πολυ.προσφατα πηρα το bell ray το οποιο ειναι οντως ξερο,αλλα 2 φορες εβαλα,ακομα δεν εχω αποψη.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  2. #92
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Ειχα το igol αλλα το αλλαξα γιατι το φεηζερ ειχε χρυση ζαντα και την εκανε πουτ@ν@ καθε φορα.πεταγε παρα πολυ.προσφατα πηρα το bell ray το οποιο ειναι οντως ξερο,αλλα 2 φορες εβαλα,ακομα δεν εχω αποψη.
    Το bell ray είναι καλο, αλλά όχι το λευκο...
    Τωρα τελευταια εχω βολευτει με ενα motul c...(δεν θυμαμαι)
    Κανει καλη δουλεια και δεν λερωνει...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι, δεν το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά.

    Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, δε τα θυμάμαι όλα. Μπορεί να έχω χρησιμοποιήσει και το igol. Μπορεί να είναι ανώτερο όπως λες αλλά σε τι είναι ανώτερο? Προτιμούσα αυτά που έφευγαν αμέσως γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν σαν μαγνήτες σκόνης και βρωμιάς, άσε που δεν καθαρίζονταν με τίποτα.

    Την προηγούμενη αλυσίδα την είχα ξεσκίσει ακόμα και τελείως στεγνή, τα ορινγ δεν πήγαν πουθενά.

    Θα το χρησιμοποιώ συστηματικά και θα γράψω συμπεράσματα εδώ.

    Το igol το νιωθεις οτι τσουλαει πιο γλυκα η αλυσιδα.
    Ναι τα κανει πτανα ολα αλλα εαν ριξεις οταν ειναι ζεστη και το αφησεις το βραδυ και κυριως δε το κολυμπησεις ειναι κομπλε.
    Εγω με δοκιμες ειδα οτι με μια γυρα ειναι κομπλε.αν βαλεις παραπανω το πεταει.
    Αυτο ισα ισα δε κραταει σκονη ,το belray κραταγε.
    Και εχω κανει ποσα χλμ και η αλυσιδα ναι μεν εχει βρωμια αλλα οχι αυτην που μαζευε με το belray.

  4. #94
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Το bell ray είναι καλο, αλλά όχι το λευκο...
    Τωρα τελευταια εχω βολευτει με ενα motul c...(δεν θυμαμαι)
    Κανει καλη δουλεια και δεν λερωνει...
    Ειχα το λευκο και πηρα το μπλε..... νομιζω λιπαινει καλυτερα και μενει πιο πολυ πανω στην αλυσιδα απο το λευκο!

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Η μαμα αλυσσιδα στο μαστοδοντο μου αντεξε περιπου 45.000χλμ αν και ειχε και αλλα να δωσει προτιμησα να την αλλαξω πριν παραδωσει ολοκληρωτικα πνευμα...Φυσικα η φθορα της ηρθε κινούμενος κατά αρχη μεσα στην αθηνα ( απειρα γανγκ γκλουνγξ σε απότομα φεναρισματα) και με αλλαγη το μπροστινο γραναζι...αν ειχα χιλιόμετρα μονο εθνικη πιθανον να ξεπερνουσα τις 70.000χλμ..εννοειται με περιποιηση και συχνο λάδωμα...

    Εβαλα τη χρυση DID και μετα από 40.000 χλμ νομιζω ότι την εβαλα χθες, παντα κατω από τις ιδιες συνθηκες οδηγησης..Πραγματικα οι DID αξιζουν τα λεφτα τους..

    Οσο για την περιποιηση, κάθε 400χλμ καθαρισμα με παραφινελαιο από φαρμακειο( εχει σημασια) και ενώ η καλυτερη λιπανση την ειχα με την απλη βαλβολινη δεν ειχα διαρκεια και αντοχή λιπανσης ενώ η ζαντα μου γινονταν αστα να πανε..

    Το καλυτερο σπρει για μενα είναι της wyrth αλλα 125ml στα 7,5 ευρω είναι υπερβολικο ποσο, οποτε βολευτηκα με το σπρει της Torco με αντιτριβικο και γενικα είμαι ευχαριστημένος τοσους μηνες..

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της κάφρος
    Εγγραφή
    24/08/2009
    Μηνύματα
    108
    CBF 1000. Η μαμά αλλάχτηκε προληπτικά στα 50000 μαζί με τα γρανάζια. Υπολόγισα ότι άντεχε ακόμα κανένα 10αρι χιλιόμετρα. Η χρήση ήταν καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα και μια φορά το μήνα ταξίδι ή μακρινή βόλτα. Καθαρισμός μόνο στο πλύσιμο της μηχανής και λίπανση μόνο πριν και μετά τη μηνιαία βόλτα... Αλλάχτηκε με AFAM GOLD X-RING και τα αντίστοιχα γρανάζια....
    cbf 1000
    τον γάτο μου τον λένε Κλάκη... :a018

  7. #97
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    για τους φίλους που έχουν/δεθελουν να έχουν πρόβλημα πιτσιλίματος με τη βαλβολίνη υπάρχει λύση,δοκιμασμένη και τράβελ φρέντλυ.

    η πρώτη ύλη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	βαλβολινη.jpg 
Προβολές:	344 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	337177

    και η τραβελ φρεντλυ & εφισιεντ λύση

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	βιο.jpg 
Προβολές:	344 
Μέγεθος:	73,6 KB 
ID:	337178

    Μια σταγόνα σε κάθε κυλινδρο αρκεί.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    αυτό που λέει ο Big για το μπροστά γρανάζι είναι πολύ ουσιώδες για τη διάρκεια ζωής της αλυσίδας και αλλάζω μπροστά γρανάζι κάθε 10.000-12.000km περίπου(μετά από οπτικό έλεγχο),κάτι που ξέχασα να αναφέρω...
    Μετά από 13.000 χλμ η φθορά είναι μηδαμινή σε σχέση με τις προηγούμενες φορές.. Μάλλον παίζει ρόλο η did zvm x2
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	81,9 KB 
ID:	339670
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #99
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    gsxr 600 k8. 30κ χλμ και η αλυσιδα-γραναζια ειναι σαν καινουρια ακομα. ριχνω σπρει συχνα και την καθαριζω καλα με παραφυνελαιο ανα 2κ χλμ.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #100
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2015
    Μηνύματα
    2
    Σόρι για την αναβίωση του θρέντ, αλλά ρε μάγκες έχω ένα θεματάκι. Στην μανάρα μου (hornet 600 '04) φοράω RK 525 εδώ και 14200 χλμ. Η αλυσίδα είναι σε καλή κατάσταση, αλλά από το τράβα τράβα έχει φτάσει στα όριά της και δεν παίρνει άλλο τέντωμα. Συντήρηση σχετικά νορμάλ, με σπρέι bell ray λευκό ανά ~500 χλμ. Ντάξει κάποιες φορές μπορεί να έχει ξεφύγει και κοντά στα 1000, αλλά αυτό δικαιολογεί το τόσο μεγάλο άνοιγμά της?

  11. #101
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fuygawkes Προβολή μηνύματος
    Σόρι για την αναβίωση του θρέντ, αλλά ρε μάγκες έχω ένα θεματάκι. Στην μανάρα μου (hornet 600 '04) φοράω RK 525 εδώ και 14200 χλμ. Η αλυσίδα είναι σε καλή κατάσταση, αλλά από το τράβα τράβα έχει φτάσει στα όριά της και δεν παίρνει άλλο τέντωμα. Συντήρηση σχετικά νορμάλ, με σπρέι bell ray λευκό ανά ~500 χλμ. Ντάξει κάποιες φορές μπορεί να έχει ξεφύγει και κοντά στα 1000, αλλά αυτό δικαιολογεί το τόσο μεγάλο άνοιγμά της?
    Ρε φιλε, παρε did, να ησυχασεις!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fuygawkes Προβολή μηνύματος
    Σόρι για την αναβίωση του θρέντ, αλλά ρε μάγκες έχω ένα θεματάκι. Στην μανάρα μου (hornet 600 '04) φοράω RK 525 εδώ και 14200 χλμ. Η αλυσίδα είναι σε καλή κατάσταση, αλλά από το τράβα τράβα έχει φτάσει στα όριά της και δεν παίρνει άλλο τέντωμα. Συντήρηση σχετικά νορμάλ, με σπρέι bell ray λευκό ανά ~500 χλμ. Ντάξει κάποιες φορές μπορεί να έχει ξεφύγει και κοντά στα 1000, αλλά αυτό δικαιολογεί το τόσο μεγάλο άνοιγμά της?
    Το αραιότερο ψέκασμα δεν πειράζει. Καλύτερα βέβαια, να την καθαρίζεις κατά διαστήματα.

    Μήπως την παρατεντώνεις και γι΄αυτό "άπλωσε";

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    Suzuki vstrom650 k6 με 32000 khm και μαμά αλυσογραναζα σε αρκετά καλή κατάσταση η αλυσίδα και σε πολύ καλή τα γρανάζια. Πιστεύω θα βγάλει κάπου στα 5000 ακόμη μιας που την καθαρίζω τακτικά και λιπαινω επίσης
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  14. #104
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2015
    Μηνύματα
    2
    Γενικα την καθαριζω 1 στα 2. Παντως ποτε δεν την τεντωνω παραπανω απο το νορμαλ, να "παιζει" πανω κατω περιπου 3 εκατοστα. Τι να πω.. Παντως διαβασα και σε αλλον με GSR αν θυμαμαι καλα, οτι με RK τα ιδια χιλιομετρα εβγαλε, τραγικο. Οπωσδηποτε η επομενη θα ειναι DID, απλα προ διετιας επαιζε οικονομικη στενωπός οποτε τα 30 ευρω διαφορα τα υπολογιζα. Τελικα οπως φαινεται, θα τα διπλοπληρωσω.

  15. #105
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fuygawkes Προβολή μηνύματος
    Γενικα την καθαριζω 1 στα 2. Παντως ποτε δεν την τεντωνω παραπανω απο το νορμαλ, να "παιζει" πανω κατω περιπου 3 εκατοστα. Τι να πω.. Παντως διαβασα και σε αλλον με GSR αν θυμαμαι καλα, οτι με RK τα ιδια χιλιομετρα εβγαλε, τραγικο. Οπωσδηποτε η επομενη θα ειναι DID, απλα προ διετιας επαιζε οικονομικη στενωπός οποτε τα 30 ευρω διαφορα τα υπολογιζα. Τελικα οπως φαινεται, θα τα διπλοπληρωσω.
    Ασε τα spray και βαζε βαλβολινη λεμε
    H RK του bandit κοντευει τα 50.000 χλμ και ειναι μια χαρα. Η πρωτη RK κρατησε με το ζορι 20.000 με τα spray.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 10:48
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2009, 20:17
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 11:32
  4. Ποσα χλμ ??
    από alex14 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 15:59
  5. Ποσα αλογα βγαζει το LC4 SM 2005???
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF