Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Αγορα Πρωτης Μηχανης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2015
    Μηνύματα
    7

    Αγορα Πρωτης Μηχανης

    Καλησπερα σας , θελω να αγορασω μηχανη, εχω διπλωμα Α2. Δεν ειχα στο παρελθον αλλη μηχανη αλλα με κουρασε το αυτοκινητο μεσα στον Πειραια και στην Αθηνα.
    Το budget βρησκετε στα 2000- 2500 ευρο, ξερω δεν ειναι πολλα ,φυσικα για μεταχειρισμενο .
    Απλα δεν ξερω πιο αξιζει απο θεμα οδηγησης service καταναλωσης κλπ.
    Να σας δωσω μια εικονα για τον τυπο μηχανης που μου αρεσει θα παραθεσω καποια μοντελα KTM RC 390, GSX-R600, NINJA 650-300ABS κλπ.
    Τονιζω οτι εχω Α2 διπλωμα αν και στην παρουσα φαση δεν θα ηθελα κατι πιο δυνατο.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    θεωρεις οτι αυτα που παραθετεις θα ειναι ξεκουραστα μεσα στην Αθηνα;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2015
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    θεωρεις οτι αυτα που παραθετεις θα ειναι ξεκουραστα μεσα στην Αθηνα;
    Την κουραση την ειπα για την κινηση που τρωως οχι για την οδηγικη συμπεριφορα.

  4. #4
    το καταλαβα. αυτα που θελεις ειναι γενικως κουραστικα και πιθανως τα πιο δυσκινητα μεσα στην αθηνα.

    το er6f ισως να ειναι το πιο "σωστο" για την χρηση που λες. μην το ζητησεις σαν ninja 650 εδω, μονο στο αμερικα το λενε ετσι.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2015
    Μηνύματα
    7
    Είμαι και λίγο άσχετος απλά το είδα στο site και το ειπα έτσι. Να φανταστώ πληρεί τις προϋποθέσεις που ανέφερα πιο πανω ? Θεωρητικά μια καλή σχέση τιμής χρονολογίας χιλιομέτρων ποια είναι? Να έχω μια ιδέα .

  6. #6
    Δεν έχω ιδέα, αυτό θα το βγάλεις μόνος σου βλέποντας τις διαθέσιμες αγγελίες για τις χρονιές που σου αρέσουν (το er6f είχε αρκετές οπτικές αλλαγές από γενεά σε γενεά) και βλέποντας αποκλίσεις από τον μέσο όρο της τιμής.

    Ποιές προϋποθέσεις έθεσες; Θεωρώ ότι από όσα ανέφερες είναι το πιο άνετο σαν θέση οδήγησης και το τιμόνι κόβει περισσότερο (χρήσιμο πράγμα στους ελιγμούς στην κίνηση), το μοτέρ του θα υποφέρει λιγότερο στο σταμάτα-ξεκίνα, φοράει το πιο "καθημερινό" μοτέρ που δεν χρειάζεται να σηκώσει πολλές στροφές για να αποδώσει, σαν συντήρηση και κατανάλωση στο μέσο όρο και αξιοπιστία καλή.
    Αν ρίξεις μιά ματιά και στα άλλα νήματα από παιδιά που ψάχνουν την πρώτη τους εμπειρία, θα δεις ότι προτείνεται η αποφυγή των "ντυμένων" μηχανών για πρώτες διότι το χαζοπέσιμο ακόμα και στο παρκάρισμα δεν είναι απίθανο σενάριο και σε ένα τέτοιο μηχανάκι δεν είναι φτηνό αν σπάσει κάτι.
    Πάντως για πάρα πολλούς λόγους, τα καθαρά πιστάδικα τύπου GSXR και λοιπών R και RR θα έλεγα όχι, απλά θα ταλαιπωρηθείς. Αν το πουλ μουρ είναι το ζητούμενο, μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος φυσικά...

    Νομίζω ότι μιλάς για αυτό εδώ: http://www.kawasaki.gr/el/products/s...15YXVwJUFtRClE
    Το οποίο όπως βλέπεις δεν λέγεται Ninja 650 στας Ευρώπας...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2015
    Μηνύματα
    7
    Εκει που ποναω περισσοτερο ειναι στα λεφτα γτ μαζευονται δυσκολα και δεν θελω να το μετανιωσω μετα μιας και δεν ειχα αλλη εμπειρια πιο πριν με μηχανες. Απλα πιστευω οτι τα kawasaki τα χτυπανε στις τιμες. Υπαρχει το πουλ μουπ οπως λες αλλα εχουν αλλα προτεραιοτητα. Αυτο με το μοτερ ηθελα να μαθω και πως ειναι στην οδηγηση. Σε ευχαριστω , θα κοιταξω και για τα αλλα παιδια που ψαχνουν στο forum σημερα που εχω χρονο . Σε ευχαριστω για τον ενδιαφερον

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    CBR 250R.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Για δωσε και μερικα αλλα στοιχεια.
    Ηλικια, υψος, βαρος, θα πηγαινεις δικαβαλος πολυ?
    Τι ζωδιο εισαι?

    Εγω αν ξεκιναγα τωρα τη μοτοσυκλετιστικη μου καριερα θα πηγαινα στο Ninja 300 η στο cbr250r που λεει και ο φιλος απο πανω. Σε 2-3 χρονια που μπορει να θελεις να το αλλαξεις δε θα βγεις χαμενος απο τη πωληση του και θα εχεις αρπαξει μπολικη εμπειρια για να πας σε οτι τυπο μηχανης θα εχεις αποφασισει, γιατι κακα τα ψεματα τωρα δε ξερεις με τι θελεις να συζησεις.

    Αυτα φιλε μου.

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    300 δεν υπάρχει περίπτωση να βρει στα 2-2.5 χιλιάρικα. Με το ζόρι θα βρει καλό, πρόσφατο 250.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ενταξει το ιδιο μηχανακι ειναι. Η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη. Τα μοντελα ειναι ενδεικτικα, εγω περισσοτερα τα βηματα που θα επαιρνα εγω αν ημουν στη θεση του.

    Και τι δε θα εδινα να ξανα-ενιωθα το συναισθημα να πρωτοκαβαλας μηχανακι και να χανεσαι στους δρομους με τη παρεα σου...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2015
    Μηνύματα
    7
    Πρεπει να κανω σκληρα παζαρια , τα εψαξα λιγο τωρα , θα με βολεψουν . Εχω δει Ninja250 απο κοντα θα με βολεψει μιας και δεν ειμαι το πρωτο μποϊ , 1.70 .
    26 χρονων ειμαι . Βολευει για δικαβαλια? Και αν ηθελα να κανω καποια εκρομη που θα μπορουσα να προσανατολιστω? Θα χρειαστω πιο πολλα χρηματα για κατι τετοιο? Γιατι πιστευω με cbr 250 κλπ δεν θα βολευε.

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Μια χαρά πάει παντού το CBR, αν αντέχεις. Σταθερά 130 χλμ/ώρα άνετα. Αλλά έτσι κι αλλιώς, όσα πρότεινες είναι SS, οπότε η πρακτικότητα δεν είναι νούμερο 1 στη λίστα σου.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/06/2015
    Μηνύματα
    7
    Ναι ουσιαστικα περισσοτερο μεσα στην πολη θα ειμαι , απλα μπορει να τυχει να κανω μια εκδρομη. Να πω την αληθεια και το ΜΤ-07 μου αρεσει πολυ αλλα ειναι πιο ακριβο. αλλα η αληθεια ειναι αυτη που ειπε ο zannisvel εμπειρια πρωτα να δεις τι σου αρεσει.

  15. #15
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Καλά σου τα λέει ο Blitz.

    Από κει και πέρα με τα λεφτά που κουβεντιάζεις, κι αν θες κάτι πιο άνετo από τύπου μικρό ss μπορείς να δεις για κανά YBR250 που είναι γυμνό, CBF250 επίσης.

    @αμυρού
    ER6 και μάλιστα το F σε αυτά τα λεφτά ούτε στουκαρισμένο δεν παίζει να βρει.
    Κάπου τόσα έδινε και ο φίλος που τον βοηθούσα να βρει πρώτο μηχανάκι και του άρεσε το ER6F αλλά δεν έπαιζε τίποτα εκεί κοντά.
    Τελικά βρήκε CBF600.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF