Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: GPS Tracking για περίπτωση κλοπής

  1. #1
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    GPS Tracking για περίπτωση κλοπής

    Πρώτα απ΄όλα διαφήμιση δεν κάνω, προμήθεια δεν παίρνω, απλά είπα να ενημερώσω για κάτι το οποίο το έχω δοκιμάσει σε άλλη χρήση, δουλεύει άψογα και μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους ως πρόσθετη προστασία σε περίπτωση κλοπής μοτοσικλέτας.

    Ο λόγος για μια συσκευή GPS εντοπισμού, ελληνικής κατασκευής, με την οποία έχω "παγιδεύσει" κάποια από τα μελισσάκια μου. Εδώ και δύο χρόνια που το χρησιμοποιώ έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Η συσκευή ενεργοποιείται με πολύ μικρή δόνηση ή κίνηση και στη συνέχεια στέλνει δεδομένα θέσης σε κινητό τηλέφωνο, δείχνοντας εκτός από τις συντεταγμένες και την ταχύτητα. Η προβολή της θέσης μπορεί να γίνει στο Google Maps παρακολουθώντας με συνεχείς ανανεώσεις την πορεία του κλεμμένου αντικειμένου. Το μόνο που θέλει είναι μια κάρτα SIM καρτοκινητού. Δεδομένου του ότι η συσκευή βρίσκεται σε sleep mode και όχι σε stand by όταν δεν είναι ενεργή, η κατανάλωση της μπαταρίας είναι πολύ μικρή, προσωπικά έχω βγάλει ένα χρόνο + με την ίδια μπαταρία.

    Το μέγεθος της δεν είναι βέβαια πολύ μικρό, σκεφτείτε κάτι σαν ένα μεσαίου μεγέθους smartphone, στο λίγο πιο λεπτό. Επίσης είναι απαραίτητα προϋπόθεση όταν θέλουμε να κινήσουμε την μοτοσικλέτα μας, να εφαρμόζεται ένας μαγνήτης εν είδη off διακόπτη σε έναν ακροδέκτη που έχει. Με λίγα λόγια η εγκατάσταση δεν είναι παιχνιδάκι και θέλει προσοχή ώστε ο μαγνήτης να μένει πάνω στον ακροδέκτη όταν κινούμαστε για να μην φύγει σε καμία λακκούβα και αρχίσει να στέλνει μηνύματα το GPS.

    Νομίζω όμως ότι με λίγη πατέντα κάπου μπορεί να προσαρμοστεί σε μια μοτοσικλέτα και να μην υπάρξει πρόβλημα.

    Όταν τα είχα αγοράσει τα trackers πριν δυο χρόνια ήταν γύρω στα 100 ευρώ το ένα. Τιμές τώρα δεν ξέρω πόσο έχουν πάει. Όποιον τον ενδιαφέρει μπορώ να του δώσω τα στοιχεία επικοινωνία τους κατασκευαστή να μιλήσει μαζί του. Είναι πατεντιάρης και μπορεί μάλλον να βρει λύση και για μοτοσικλέτες...

    Γενικά ψάξτε το πάντως με τα GPS Trackers, ανεξαρτήτως αυτού που προτείνω εγώ, είναι μια πολύ καλή περίπτωση που μπορεί να αποδειχθεί σωτήρια!

    υ.γ. Σε περίπτωση κακού δεν πάμε μόνοι μας να καθαρίσουμε ε; Καλούμε αστυνομία...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Πολύ καλή περίπτωση. Αλλά ...αλλα. ξέρω περίπτωση που το τρακερ έδειχνε την μηχανή στα γύφτικα της αγιας σωτήρας στο μενιδι. Αστυνομία δεν έμπαινε. Κ το παιδί όταν προσπάθησε του κλείσανε το δρόμο 2 τζιπ με τύπους με κουμπουρια...

  3. #3
    Παίδες καλησπέρα,δεν ανοίγω άλλο θέμα γτ θεωρώ την ερώτησή μου σχετική. Επειδή πρόσφατα μου κλέψανε την εξάτμιση για το λόγο ότι ακόμα και αν βάρεσε ο συναγερμός δεν ασχολήθηκε κανείς (εγώ δεν τον άκουσα )θα ήθελα να βάλω στην μηχανή gps tracking μόνο και μόνο για χρήση σαν τηλεειδοποίηση με μνμ ή κλήση στο κινητό. Έχω δεί κάτι φθηνιάρικες λύσεις στο ebay και επειδή όντως τυγχάνει να ξέρω ότι ακόμα και να ξέρεις που είναι η μηχανή σου εισαγγελική εντολή για να μπείς σε ιδιωτικό χώρο δεν θα πάρεις ποτέ αποσκοπώ μόνο στην χρήση της τηλεειδοποίησης. Έχει καταφέρει κανείς να κάνει αντίστοιχη συσκευή να δουλέψει? (ρωτάω γτ χάζευα κάτι maual και είδα ότι για να το στήσεις είναι ιστορία). Κάτι τέτοιο έχω στο νού μου.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

Παρόμοια θέματα

  1. GPS Tracking & Alarm System for Motocycle
    από Maikpigasos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2009, 23:27
  2. Moto GP: Διακοπή... για Ilmor
    από idi στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2007, 11:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF