Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 91

Θέμα: 4/7/2015 Korinthos Mountains Roundtrip.

  1. #61
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Kαλη βόλτα παίδες ,καλη δουλεια σε μας :ZZZ:
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  2. #62
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Γυρισαμε πισω. Ολα καλα. Και στις επομενες!!!!

  3. #63
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Παναγιώτη ευχαριστούμε πολύ για άλλη μια όμορφη βόλτα.....και στα επόμενα εύχομαι....
    Τελευταία τροποποίηση από xarisiero; 04/07/2015 στις 14:46.

  4. #64
    Ο Έχων το Γκάζι..... Το avatar του/της ypapadio
    Εγγραφή
    24/02/2013
    Μηνύματα
    102
    Όλα καλά και ωραία τελικώς....



    Υ.Γ.
    Ανεβάστε και καμία φωτό γιατί εγώ δεν το'χω!!!
    XR 600αρι! Μαρσάρ, σπινιάρ, σουζάρ απ'το Κοκάρ στο Μαλαγάρ!!!

  5. #65
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Τι διαδρομή κάνατε τλκ?
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  6. #66
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Και εγώ πίσω στο σπίτι, ασφαλής και ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!

    Θα πάρω μια ανάσα και αργότερα θα ανεβασω φωτό και θα εξηγήσω και το πιο πάνω!

    Αυτή τη βόλτα την είχαμε ολοι ανάγκη για να καθαρίσει λίγο το μυαλό μας. Αν συνυπολογίσουμε την πολύ καλή παρέα και τον χαβαλε, ήταν πράγματι, ότι έπρεπε!

    Χαρηκα που σας ειδα ολους και εύχομαι γρήγορα η επόμενη
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  7. #67
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2013
    Μηνύματα
    10
    Όλα καλά γυρίσαμε, αναμένουμε την επομένη βόλτα!!

  8. #68
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Τα παρακάτω τα οποία θα σας αφηγηθώ, συνέβησαν σήμερα πρός το τέλος της βόλτας. Όποιος με έχει γνωρίσει και έχουμε βολτάρει μαζί, θα έχει καταλάβει ότι είμαι μετριοπαθής σαν οδηγός, χωρίς εξάρσεις και πάρα πολύ προσεκτικός. Όλα αυτά τα χρόνια που οδηγώ μοτοσυκλέτα μου έχουν συμβεί -όπως και στους περισσότερους από εσάς- δύσκολες καταστάσεις. Ποτέ μα ποτέ όμως κατά τη διάρκεια κάποιου συμβάντος, δεν έχει παγώσει ο χρόνος στα μάτια μου και στο μυαλό μου.

    Στον Άγ. Βασίλειο πήγαμε από την Παλαιά. Για να γυρίσουμε επιλέξαμε το δρομολόγιο Ερυθρές-Σκούρτα (Δερβενοχώρια). Όλα τέλεια! Το τοπίο ερημικό, μου θυμίζει λίγο από Πελοπόννησο και παρηγοριέμαι με αυτό, για το ότι σήμερα δεν βολτάραμε κάτω απ' τ' αυλάκι.
    Φθάνοντας στην διασταύρωση των Σκούρτων - Στεφάνης, σταματάμε. Ο Θεόφιλος με τον Χάρη επιλέγουν να προχωρήσουν ευθεία και να γυρίσουν από Φυλή. Οι υπόλοιποι στρίβουμε δεξιά για Θριάσιο. Αφήνω το κλιμάκιο για Θριάσιο να ξεκινήσει και μένω λίγο πίσω για να χαιρετήσω τον Θεόφιλο και τον Χάρη. Χαιρετάω και ξεκινώ για Στεφάνη ...

    Βρίσκομαι 100 μέτρα πρίν μπώ στο χωριό. Οι υπόλοιποι έχουν φύγει, γύρω στα 150 μέτρα μπροστά μου. Εμπρός μου έχω τυφλή αριστερή στροφή. Οδηγώ στην λωρίδα μου, έχω κουμπώσει τετάρτη και είμαι με 60+ χιλιόμετρα.
    Ξανφικά ... βλέπω να βρίσκεται εμπρός μου και σε απόσταση 10 μέτρων,ένα τεράστιο τριαξονικό το οποίο έχει περάσει στο ρεύμα μου και κατευθύνεται ακριβώς καταπάνω μου. Στα δέκα μέτρα.

    Εκεί σταματούν όλα .... Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει να σταματά ο χρόνος και μάλιστα τόσο, ώστε να "βλέπω"επιτόπου καρέ και να αναλύω επίσης επιτόπου στο μυαλό μου και την παραμικρή λεπτομέρεια αυτών των "καρέ". Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω-ακόμη και τώρα, μετά από τόσε ώρες- είναι το γιατί και το πώς αντέδρασα όπως αντέδρασα:

    Με το τριαξονικό να έρχεται καταπάνω μου, ο χρόνος σταματά ... βλέπω τον οδηγό σκυμμένο στο τιμόνι .... λίγα μέτρα από εμένα σηκώνει το κεφάλι και αντιλαμβάνεται (μάλλον) ότι με έχει σχεδόν χτυπήσει .... βλέπω να κόβει ξαφνικά και με δύναμη το τιμόνι δεξιά του .... δίπλα μου η άσφαλτος κάνει ένα σκαλοπάτι 10 εκατοστών και μετά βλέπω με την άκρη του ματιού μου, χώμα ... ενστικτωδώς στρίβω δεξιά και βγαίνω από την άσφαλτο .... εκατοστά με χωρίζουν από το τριαξονικό ... εξακολουθώ να βλέπω και να αναλύω επιτόπου με "καρέ" ... σκέφτομαι ότι μόλις γλύτωσα από ένα πολύ βαρύ τραυματισμό και πιθανόν το θάνατο .... όχι δεν έχω τελειώσει ακόμη .... μετά το χώμα έχει ΜΑΝΤΡΑ ... βλέπω τους τσιμεντόλιθους, το τσιμέντο ανάμεσα τους, τα φυτεμένα λουλούδια πίσω από αυτόν ...
    με βρίσκω όρθιο να πατάω μόνο το πίσω φρένο ... ο πίσω τροχός ντριφτάρει στο χώμα και αρχίζει να γλυστρά δεξιά πρός τη μάντρα .... η μούρη της μοτοσυκλέτας έχει γυρίσει πρός την άσφαλτο .... αφήνω το φρένο ... σχεδόν αγγίζω τη μάντρα, αλλά δεν πέφτω επάνω της ... η μοτό έρχεται για λίγο στην ευθεία και κατόπιν ο πίσω τροχός ντριφτάρει ΑΡΙΣΤΕΡΑ ... μισό μέτρο από τον εμπρός τροχό βλέπω ένα μεγάλο βράχο στην άκρη της ασφάλτου ... βρίσκομαι σχεδόν ανάμεσα στον βράχο και την μάντρα ... με βλέπω, με νοιώθω, με αισθάνομαι να έχω χτυπήσει επάνω στο βράχο, να είμαι στον αέρα, τη μηχανή να γίνεται σμπαράλια και εγώ να φεύγω ψηλά και πρός τη μάντρα ... ΟΧΙ ... αυτό είναι απλός υπολογισμός στο μυαλό μου .... πιέζω το πίσω φρένο, σπρώχνοντας τη μοτοσυκλέτα με το σώμα μου και σε όρθια θέση .... ντριφτάροντας ακόμη με τον πίσω τροχό, η μοτό αλλάζει κατεύθυνση και ο εμπρός τροχός περνά χιλιοστά από τον μεγάλο βράχο ... σκέφτομαι ότι γλύτωσα τον εμπρός τροχό, αλλά θα πέσω επάνω στο βράχο με τον πίσω ... αφήνω το φρένο ... η μηχανή έρχεται στα ίσια της, ΤΟΣΟ ΟΣΟ χρειάζεται για να περάσει σύριζα και ο πίσω τροχός .....

    Σταματώ λίγα μέτρα πιό κάτω, επάνω στο χώμα .... ξαφνικά τα καρέ, έχουν "σβήσει". Γυρνώ το κεφάλι ... ο οδηγός έχει σταματήσει ... τον βλέπω να κατεβαίνει κρατώντας το κεφάλι του και τραβώντας τις τρίχες του ... κάτι μου φωνάζει, αλλά δεν τον καταλαβαίνω ... δεν τον ακούω ... δεν ΜΠΟΡΩ να τον ακούσω!! ... βάζω πρώτη και φεύγω ... σκέφτομα, ότι αν κατέβω, θα είναι δύσκολο να ξαναξεκινήσω ... αρχίζω και κατεβαίνω πρός Θριάσιο ... δεν αφήνω το μυαλό μου να αναλύσει τί έχει μόλις γίνει ... όμως αρχίζει να τρέμει το δεξί μου χέρι ... ελλατώνω ταχύτητα .... ο πίσω τροχός γλυστρά με το παραμικρό, ακόμη και στο ελάχστο πάτημα του πίσω φρένου ... "μα αφού έχω καινούργια λάστιχα" σκέφτομαι ... προλαβαίνω τους υπόλοιπους στο φανάρι του Θριάσιου. Έχει αρχίσει να τρέμει και το δεξί μου πόδι ... η αδρεναλίνη κάνει την δουλειά της ... κάνω νόημα στα παιδιά ... σταματούν και τους εξηγώ τί συνέβη ... κάνουμε μία 20αλεπτη στάση και το συζητάμε ... έχει σταματήσει το τρέμουλο στο χέρι και στο πόδι μου ... είμαι εντάξει.
    Τελευταία τροποποίηση από Eversman; 04/07/2015 στις 23:06.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  9. #69
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Τα παρακάτω τα οποία θα σας αφηγηθώ, συνέβησαν σήμερα πρός το τέλος της βόλτας. Όποιος με έχει γνωρίσει και έχουμε βολτάρει μαζί, θα έχει καταλάβει ότι είμαι μετριοπαθής σαν οδηγός, χωρίς εξάρσεις και πάρα πολύ προσεκτικός. Όλα αυτά τα χρόνια που οδηγώ μοτοσυκλέτα μου έχουν συμβεί -όπως και στους περισσότερους από εσάς- δύσκολες καταστάσεις. Ποτέ μα ποτέ όμως κατά τη διάρκεια κάποιου συμβάντος, δεν έχει παγώσει ο χρόνος στα μάτια μου και στο μυαλό μου.

    Στον Άγ. Βασίλειο πήγαμε από την Παλαιά. Για να γυρίσουμε επιλέξαμε το δρομολόγιο Ερυθρές-Σκούρτα (Δερβενοχώρια). Όλα τέλεια! Το τοπίο ερημικό, μου θυμίζει λίγο από Πελοπόννησο και παρηγοριέμαι με αυτό, για το ότι σήμερα δεν βολτάραμε κάτω απ' τ' αυλάκι.
    Φθάνοντας στην διασταύρωση των Σκούρτων - Στεφάνης, σταματάμε. Ο Θεόφιλος με τον Χάρη επιλέγουν να προχωρήσουν ευθεία και να γυρίσουν από Φυλή. Οι υπόλοιποι στρίβουμε δεξιά για Θριάσιο. Αφήνω το κλιμάκιο για Θριάσιο να ξεκινήσει και μένω λίγο πίσω για να χαιρετήσω τον Θεόφιλο και τον Χάρη. Χαιρετάω και ξεκινώ για Στεφάνη ...

    Βρίσκομαι 100 μέτρα πρίν μπώ στο χωριό. Οι υπόλοιποι έχουν φύγει, γύρω στα 150 μέτρα μπροστά μου. Εμπρός μου έχω τυφλή αριστερή στροφή. Οδηγώ στην λωρίδα μου, έχω κουμπώσει τετάρτη και είμαι με 60+ χιλιόμετρα.
    Ξανφικά ... βλέπω να βρίσκεται εμπρός μου και σε απόσταση 10 μέτρων,ένα τεράστιο τριαξονικό το οποίο έχει περάσει στο ρεύμα μου και κατευθύνεται ακριβώς καταπάνω μου. Στα δέκα μέτρα.

    Εκεί σταματούν όλα .... Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει να σταματά ο χρόνος και μάλιστα τόσο, ώστε να "βλέπω"επιτόπου καρέ και να αναλύω επίσης επιτόπου στο μυαλό μου και την παραμικρή λεπτομέρεια αυτών των "καρέ". Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω-ακόμη και τώρα, μετά από τόσε ώρες- είναι το γιατί και το πώς αντέδρασα όπως αντέδρασα:

    Με το τριαξονικό να έρχεται καταπάνω μου, ο χρόνος σταματά ... βλέπω τον οδηγό σκυμμένο στο τιμόνι .... λίγα μέτρα από εμένα σηκώνει το κεφάλι και αντιλαμβάνεται (μάλλον) ότι με έχει σχεδόν χτυπήσει .... βλέπω να κόβει ξαφνικά και με δύναμη το τιμόνι δεξιά του .... δίπλα μου η άσφαλτος κάνει ένα σκαλοπάτι 10 εκατοστών και μετά βλέπω με την άκρη του ματιού μου, χώμα ... ενστικτωδώς στρίβω αριστερά και βγαίνω από την άσφαλτο .... εκατοστά με χωρίζουν από το τριαξονικό ... εξακολουθώ να βλέπω και να αναλύω επιτόπου με "καρέ" ... σκέφτομαι ότι μόλις γλύτωσα από ένα πολύ βαρύ τραυματισμό και πιθανόν το θάνατο .... όχι δεν έχω τελειώσει ακόμη .... μετά το χώμα έχει ΜΑΝΤΡΑ ... βλέπω τους τσιμεντόλιθους, το τσιμέντο ανάμεσα τους, τα φυτεμένα λουλούδια πίσω από αυτόν ...
    με βρίσκω όρθιο να πατάω μόνο το πίσω φρένο ... ο πίσω τροχός ντριφτάρει στο χώμα και αρχίζει να γλυστρά δεξιά πρός τη μάντρα .... η μούρη της μοτοσυκλέτας έχει γυρίσει πρός την άσφαλτο .... αφήνω το φρένο ... σχεδόν αγγίζω τη μάντρα, αλλά δεν πέφτω επάνω της ... η μοτό έρχεται για λίγο στην ευθεία και κατόπιν ο πίσω τροχός ντριφτάρει ΑΡΙΣΤΕΡΑ ... μισό μέτρο από τον εμπρός τροχό βλέπω ένα μεγάλο βράχο στην άκρη της ασφάλτου ... βρίσκομαι σχεδόν ανάμεσα στον βράχο και την μάντρα ... με βλέπω, με νοιώθω, με αισθάνομαι να έχω χτυπήσει επάνω στο βράχο, να είμαι στον αέρα, τη μηχανή να γίνεται σμπαράλια και εγώ να φεύγω ψηλά και πρός τη μάντρα ... ΟΧΙ ... αυτό είναι απλός υπολογισμός στο μυαλό μου .... πιέζω το πίσω φρένο, σπρώχνοντας τη μοτοσυκλέτα με το σώμα μου και σε όρθια θέση .... ντριφτάροντας ακόμη με τον πίσω τροχό, η μοτό αλλάζει κατεύθυνση και ο εμπρός τροχός περνά χιλιοστά από τον μεγάλο βράχο ... σκέφτομαι ότι γλύτωσα τον εμπρός τροχό, αλλά θα πέσω επάνω στο βράχο με τον πίσω ... αφήνω το φρένο ... η μηχανή έρχεται στα ίσια της, ΤΟΣΟ ΟΣΟ χρειάζεται για να περάσει σύριζα και ο πίσω τροχός .....

    Σταματώ λίγα μέτρα πιό κάτω, επάνω στο χώμα .... ξαφνικά τα καρέ, έχουν "σβήσει". Γυρνώ το κεφάλι ... ο οδηγός έχει σταματήσει ... τον βλέπω να κατεβαίνει κρατώντας το κεφάλι του και τραβώντας τις τρίχες του ... κάτι μου φωνάζει, αλλά δεν τον καταλαβαίνω ... δεν τον ακούω ... δεν ΜΠΟΡΩ να τον ακούσω!! ... βάζω πρώτη και φεύγω ... σκέφτομα, ότι αν κατέβω, θα είναι δύσκολο να ξαναξεκινήσω ... αρχίζω και κατεβαίνω πρός Θριάσιο ... δεν αφήνω το μυαλό μου να αναλύσει τί έχει μόλις γίνει ... όμως αρχίζει να τρέμει το δεξί μου χέρι ... ελλατώνω ταχύτητα .... ο πίσω τροχός γλυστρά με το παραμικρό, ακόμη και στο ελάχστο πάτημα του πίσω φρένου ... "μα αφού έχω καινούργια λάστιχα" σκέφτομαι ... προλαβαίνω τους υπόλοιπους στο φανάρι του Θριάσιου. Έχει αρχίσει να τρέμει και το δεξί μου πόδι ... η αδρεναλίνη κάνει την δουλειά της ... κάνω νόημα στα παιδιά ... σταματούν και τους εξηγώ τί συνέβη ... κάνουμε μία 20αλεπτη στάση και το συζητάμε ... έχει σταματήσει το τρέμουλο στο χέρι και στο πόδι μου ... είμαι εντάξει.
    Δε σε ξαναφηνω απο τα ματια μου!!!!!!!!! Δοξα το θεο εισαι καλα!!!!!!!

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    τελος καλο ολα καλα!

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988

    είχα ξεκινήσει και έγραφα για τη βόλτα αλλά μετά από αυτό που διάβασα δεν ξέρω τι να πω!
    Πάλι καλά ρε φίλε, τι άλλο να πω.

  12. #72
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Η στιγμή εκείνη που ότι κουβαλάει η γκλάβα σου σε συνδυασμό με όλη την τύχη του κοσμου, σε γλιτωνουν απο την ασχήμια.
    Μη μασήσεις!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    πω πω πω μακάρι να είναι η τελευταία τέτοια εμπειρία αδερφέ.

  14. #74
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Δε σε ξαναφηνω απο τα ματια μου!!!!!!!!! Δοξα το θεο εισαι καλα!!!!!!!

    Όλα καλά!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος

    είχα ξεκινήσει και έγραφα για τη βόλτα αλλά μετά από αυτό που διάβασα δεν ξέρω τι να πω!
    Πάλι καλά ρε φίλε, τι άλλο να πω.
    Όχι να γράψεις Στέφανε! Και φωτό να ανεβάσεις! Θα ανεβάσω και εγώ αργότερα! Ασχέτως με το τί μου συνέβει, ήταν μία υπέροχη βόλτα με σούπερ καλή παρέα. Εδώ βγήκαμε χωριανοί!!!
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    ελα για παμε φοτο για τα χαρμανια καταυλακιοτες

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Brokeback Mountain 2
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 18:04
  2. Brokeback Mountain 2: Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ!!!!
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 14:13
  3. brokeback mountain 1,5
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 09:59
  4. "Το Νηστικό του FROMTHEBACK Mountain"
    από bartlal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 15:39
  5. Brokeback Mountain : the short version
    από geopitt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 09:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF