Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: ΔΙΧΡΟΝΟ Η ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ?

  1. #16
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Άμα είσαι κοντά σε ορεινές περιοχές, δηλαδή βγαίνεις από το σπίτι και είσαι σε μονοπάτια και χωμάτινες διαδρομές (ή έστω θα το μεταφέρεις με τρέιλορ με αυτοκίνητο) γνώμη μου δίχρονο (ούτε πινακίδες, ούτε τέλη, ούτε ασφάλειες). πιο οικονομικό στην αγορά, πολύ και άμεσο γκάζι, ελαφρύ σασί που κάνει εύκολο χειρισμό, εύκολη συντήρηση, και φθηνή σε ανταλλακτικά και εργασία (και ειδικά αν πιάνουν τα χέρια σου, εργασία 0 € ).

    Άμα θα κάνεις διαδρομή εντός πόλης για να βγεις εκτός πόλης και να βγάλεις τα γούστα σου, πάρε 4χρονο και βγάλε και μια ασφάλεια για την κακιά την ώρα. Και πάμε ακριβώς τα αντίθετα, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, πιο ακριβή αγορά, πιο ακριβή συντήρηση. Και για τα πιο καινούρια μοντέλα για 4χρονα μηχανάκια είναι πολύ καλά σε γκάζι, σε βάρος, σε χειρισμό, αλλά δίχρονα ΔΕΝ είναι, θα είναι σίγουρα όμως ακριβά.

    Σου εχει πει καποιος οτι οι αδειες κυκλοφοριας δεν βγαινουν..... Με τους χρονους του μοτερ...???

    Και τα μοτο κροςς μηχανακια ( εαν ο φιλος παραπανω μιλαει για αυτα..) δεν βγαζουν αδεια κυκλοφοριας καθολου...

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Επειδή καλό θα ήταν να μην λεμε ότι θέλουμε/ακούσαμε/νομίζουμε (τουλάχιστον όχι σαν τεκμηριωμένη άποψη..) μην υποβαθμίζετε τα τελευταίων γενιών 4Τ στο ΜΧ...

    Ειδικά σε κλειστές πίστες ειναι προτιμότερο ένα μηχανακι που να μπάινει και να καθεται κατω στις στροφές από ένα άλλο που το τσιμπάει μύγα καθε φορά που σκεφτεσαι να ανοίξεις το γκάζι...

    Σίγουρα ειναι θεαματικότερο ενα δίχρονο που σβαρνίζει τον αναβατη του αλλα το ίδιο μπορείς να πετυχεις και με ένα φαρδυμπάτζακο παντελόνι...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Επειδή καλό θα ήταν να μην λεμε ότι θέλουμε/ακούσαμε/νομίζουμε (τουλάχιστον όχι σαν τεκμηριωμένη άποψη..) μην υποβαθμίζετε τα τελευταίων γενιών 4Τ στο ΜΧ...

    Ειδικά σε κλειστές πίστες ειναι προτιμότερο ένα μηχανακι που να μπάινει και να καθεται κατω στις στροφές από ένα άλλο που το τσιμπάει μύγα καθε φορά που σκεφτεσαι να ανοίξεις το γκάζι...

    Σίγουρα ειναι θεαματικότερο ενα δίχρονο που σβαρνίζει τον αναβατη του αλλα το ίδιο μπορείς να πετυχεις και με ένα φαρδυμπάτζακο παντελόνι...

    Ειναι καθαρα θεμα οδηγων........

    Υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν με τιποτα τα τετραχρονα ( και το βλεπεις στους χρονους τους αυτο .... )

    Και το αντιθετο......


    Χωρια που ειδικα τα μεγαλα μοντ διχρονων με τους χαρτες πια....... Κανουν παπαδες.......


    Αλλα το βγαλαμε του θρεντακι οφφ τελειως.......

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της IRAKLIS VOLOS
    Εγγραφή
    27/04/2012
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Ειναι καθαρα θεμα οδηγων........

    Υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν με τιποτα τα τετραχρονα ( και το βλεπεις στους χρονους τους αυτο .... )

    Και το αντιθετο......


    Χωρια που ειδικα τα μεγαλα μοντ διχρονων με τους χαρτες πια....... Κανουν παπαδες.......


    Αλλα το βγαλαμε του θρεντακι οφφ τελειως.......
    ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ CRF 250R RMZ 250R H CR 250 R AΡΚΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ Η ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΛΕΦΤΑ

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.340
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRAKLIS VOLOS Προβολή μηνύματος
    ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ CRF 250R RMZ 250R H CR 250 R AΡΚΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ Η ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΛΕΦΤΑ
    To τρίτο είναι εντελώς ασχετο με τα άλλα δύο. Για να το πας γρήγορα το CR 250 R θέλει τεχνική, φυσική κατάσταση και γνωριμία με το δίχρονο τρόπο οδήγησης.

    Τα 250 4τ θα τα πας εύκολα γρήγορα χωρίς να σε τεντώσουν.



    Τα εξοδα συντήρησης ότι και να πάρεις είναι πολλά. Καλύτερα να περιμένεις να ηρεμήσουν λίγο τα πράματα, αν ηρεμήσουν ποτέ, θα δείξει.

  6. #21
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    To τρίτο είναι εντελώς ασχετο με τα άλλα δύο. Για να το πας γρήγορα το CR 250 R θέλει τεχνική, φυσική κατάσταση και γνωριμία με το δίχρονο τρόπο οδήγησης.

    Τα 250 4τ θα τα πας εύκολα γρήγορα χωρίς να σε τεντώσουν.



    Τα εξοδα συντήρησης ότι και να πάρεις είναι πολλά. Καλύτερα να περιμένεις να ηρεμήσουν λίγο τα πράματα, αν ηρεμήσουν ποτέ, θα δείξει.

    Θα διαφωνησω ρε κωστη για τα εξοδα ως προς το 2τ ( εννοειτε οτι θα ειναι σε καλη κατασταση....)

    @ καλα ολα ρε φιλε πως πας..? Φλας βγαζεις στις στροφες...???



  7. #22
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRAKLIS VOLOS Προβολή μηνύματος
    ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ CRF 250R RMZ 250R H CR 250 R AΡΚΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ Η ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΛΕΦΤΑ
    CR 250 R γαι ποιο οικονομια στις βολτες σου........Αρκει οπως ειπα παραπανω να ειναι καθαρο ( εσωτερικα εννοω..)

    Ας ξεχειλωνει κατι τις παραπανω ...ολα θεμα συνηθειας και καρπου.....

    Αλλωστε παλια στις εντουροβολτες ....που κυκλοφορουσαν σχεδον κατα 90% μονο καθαροαιμα μοτο κροςς μηχανακια.....

    Το cr 250 ηταν το ποιο φιλικο μηχανακι απο τον ανταγωνισμο με διαφορα μαλιστα.....

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.340
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    CR 250 R γαι ποιο οικονομια στις βολτες σου........Αρκει οπως ειπα παραπανω να ειναι καθαρο ( εσωτερικα εννοω..)

    Ας ξεχειλωνει κατι τις παραπανω ...ολα θεμα συνηθειας και καρπου.....

    Αλλωστε παλια στις εντουροβολτες ....που κυκλοφορουσαν σχεδον κατα 90% μονο καθαροαιμα μοτο κροςς μηχανακια.....

    Το cr 250 ηταν το ποιο φιλικο μηχανακι απο τον ανταγωνισμο με διαφορα μαλιστα.....


    Για καβάλα ενα του 2000 και ελα πες μου. Το μηχανάκι χαμηλά δεν εχει τίποτα και από μεσαίες και πάνω τρελαίνεται... Και με αυτό το πλαίσιο ντουβάρι που εχει δουλεύει μόνο με φουλ επίθεση και γκάζι, αλλά όταν το γκάζι δεν είναι ανοιχτό στα σαμαράκια τρως πολύ ξύλο, μιλάμε για 7 ρίχτερ. Ο φίλος τότε το δωσε και πήρε Gas Gas και επιτέλους ευχαριστήθηκε εντούρο. ΜΧ σταμάτησε να κάνει. Για αυτά με τον σιδερένιο σκελετό δεν εχω άποψη, θυμάμαι ενα τέτοιο είχε ο Διονύσης που δούλευε στον Καρρέρ αλλά εχω χρόνια να δω τέτοιο μηχανάκι στα βουνά.

    Και 1998 που καβάλησα το πρώτο με αλουμινένιο πλαίσιο σε πίστα ΜΧ καλό ήτανε με γκάζι ανοιχτό, όταν όμως κουράστηκα εκανε τα δικά του. Σε εντουράδα ο ιδιοκτήτης του, που πριν είχε το πρώτο 520, σε μια κατηφοριά το πέταξε το CR που του χε σπάσει τα νεύρα και αρνιόταν πεισματικά να πάει να το μαζέψει, ωραίες εποχές ...


    Οταν λέω για εξοδα εννοώ βενζίνες - λάδια, λάστιχα που εγώ πια δεν μπορώ να ανταπεξέλθω όπως παλιότερα. Φέτος εχω κάνει 3 βόλτες (αλλά καλές ).

  9. #24
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Για καβάλα ενα του 2000 και ελα πες μου. Το μηχανάκι χαμηλά δεν εχει τίποτα και από μεσαίες και πάνω τρελαίνεται... Και με αυτό το πλαίσιο ντουβάρι που εχει δουλεύει μόνο με φουλ επίθεση και γκάζι, αλλά όταν το γκάζι δεν είναι ανοιχτό στα σαμαράκια τρως πολύ ξύλο, μιλάμε για 7 ρίχτερ. Ο φίλος τότε το δωσε και πήρε Gas Gas και επιτέλους ευχαριστήθηκε εντούρο. ΜΧ σταμάτησε να κάνει. Για αυτά με τον σιδερένιο σκελετό δεν εχω άποψη, θυμάμαι ενα τέτοιο είχε ο Διονύσης που δούλευε στον Καρρέρ αλλά εχω χρόνια να δω τέτοιο μηχανάκι στα βουνά.

    Και 1998 που καβάλησα το πρώτο με αλουμινένιο πλαίσιο σε πίστα ΜΧ καλό ήτανε με γκάζι ανοιχτό, όταν όμως κουράστηκα εκανε τα δικά του. Σε εντουράδα ο ιδιοκτήτης του, που πριν είχε το πρώτο 520, σε μια κατηφοριά το πέταξε το CR που του χε σπάσει τα νεύρα και αρνιόταν πεισματικά να πάει να το μαζέψει, ωραίες εποχές ...


    Οταν λέω για εξοδα εννοώ βενζίνες - λάδια, λάστιχα που εγώ πια δεν μπορώ να ανταπεξέλθω όπως παλιότερα. Φέτος εχω κάνει 3 βόλτες (αλλά καλές ).
    Eχω περασει αρκετες ωρες στα σκελια με 96αρι και 2000 κωστη.....

    Που να σε εχω με κχ 250 92αρι με χαλασμενα kips και rm 250 93ari....που ποτε δεν ειχε βρεθει το προβλημα στο καρμπυλατερ του....

    Φετος τα εχω παρατησει απο το πασχα..... δεν υπηρχε ψυχολογια αρα και ευχαριστιση....)

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Σου εχει πει καποιος οτι οι αδειες κυκλοφοριας δεν βγαινουν..... Με τους χρονους του μοτερ...???

    Και τα μοτο κροςς μηχανακια ( εαν ο φιλος παραπανω μιλαει για αυτα..) δεν βγαζουν αδεια κυκλοφοριας καθολου...
    δεν συνδυάζω το 2χρονο ή 4χρονο με την άδεια κυκλοφορίας & ασφάλεια.
    Λέω ότι αν το μηχανάκι πατάει μόνο βουνό - χώμα, μην βγάλεις (δεν χρειάζεται να βγάλεις) πινακίδα & ασφάλεια και για αυτή την χρήση προτείνω 2 χρονο.
    Αν κάνεις απόσταση σε άσφαλτο μέχρι να βγεις στο βουνό - χώμα, καλό θα ήταν να βγάλεις πινακίδα και ασφάλεια, και για αυτή την χρήση προτείνω 4χρονο για να μην κουράζετε το μοτέρ.

    Φυσικά τα CROSS δεν βγάζουν πινακίδες.
    ελπίζω να έγινε κατανοητή η διευκρίνηση .

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    ................
    Για το φλας στις στροφές όμως δεν βλέπω να κανεις κουβέντα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    δεν συνδυάζω το 2χρονο ή 4χρονο με την άδεια κυκλοφορίας & ασφάλεια.
    Λέω ότι αν το μηχανάκι πατάει μόνο βουνό - χώμα, μην βγάλεις (δεν χρειάζεται να βγάλεις) πινακίδα & ασφάλεια και για αυτή την χρήση προτείνω 2 χρονο.
    Αν κάνεις απόσταση σε άσφαλτο μέχρι να βγεις στο βουνό - χώμα, καλό θα ήταν να βγάλεις πινακίδα και ασφάλεια, και για αυτή την χρήση προτείνω 4χρονο για να μην κουράζετε το μοτέρ.

    Φυσικά τα CROSS δεν βγάζουν πινακίδες.
    ελπίζω να έγινε κατανοητή η διευκρίνηση .
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στο βουνό δεν συμβαίνουν ατυχήματα;
    Αν δεν είναι κλειστός-ιδωτικός χώρος (πίστα, χωράφι δικό του....) ΠΑΝΤΟΥ αλλού είναι απαραίτητα και η άδεια και η ασφάλεια
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.340
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στο βουνό δεν συμβαίνουν ατυχήματα;
    Αν δεν είναι κλειστός-ιδωτικός χώρος (πίστα, χωράφι δικό του....) ΠΑΝΤΟΥ αλλού είναι απαραίτητα και η άδεια και η ασφάλεια
    Μου χε σπάσει κάποτε ενα durex στον Υμηττό, σε πήδημα δίπλα στην πίστα.

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Μου χε σπάσει κάποτε ενα durex στον Υμηττό, σε πήδημα δίπλα στην πίστα.
    Καλά να πάθεις να έπαιρνες duo
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2013, 23:13
  2. Διχρονο χωματινο με τετραχρονο μοτερ.. ?
    από AgelosEXP στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2012, 15:06
  3. 50 cc δίχρονο ή τετράχρονο?
    από kostasm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 19:17
  4. Gilera runner 200 vxr (τετραχρονο) vs 180 διχρονο
    από OzZzZzY στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2008, 20:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF