Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Νέος οδηγός, νέα μηχανή. Τι ταιριάζει;

  1. #16
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παρε το μηχανακι που σου γουσταρει. Μην αφηνεις απωθημενα. Μια χαρα ειναι το gsr.

  2. #17
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Το μεγάλο έχει άλλο κύρος (δεν μου έρχεται αλλιώς να το πω). Ήχος καλύτερος, μέγεθος "περισσότερο".
    Θα κοιτάξω ένα fazer που είναι κοντά μου και θα κάνω και μια έρευνα για 250.
    Σε τι κατανάλωση είναι τα 250; Το γκάζι τους είναι αρκετό για να ξεφύγεις από ένα χαζοοδηγούμενο αυτοκίνητο; (με το σκεπτικό ότι η μηχανή δεν έχει παθητική και η ενεργητική είναι το γκάζι)

    Σε πολλά πράγματα ίσως να λέω χαζομάρες γιατί μιλάω με τις εμπειρίες άλλων, καθώς εγώ δεν έχω

  3. #18
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Τελικά κατέληξα σε cbf 250 (κυρίως λόγω οικονομικών).
    Βλέπω ότι τις περισσότερες τις δίνουν Αθήνα και με πολλά χιλιόμετρα. Θα άξιζε να κατέβω από Θεσσαλονίκη;
    Υπάρχει κάτι να προσέξω σε αυτήν; Πχ λόγω των χιλιομέτρων θα χρειαστεί κάποιο σέρβις ή είναι "άσπαστη";
    Και τέλος, αν έχει κάποιος κάποια υπόψην του, με πμ.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2015
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Το Ζ750 ωραίο, αλλά ξεφεύγω σε κυβικά. (ήδη ανέβηκα από τα 400)

    Ο αέρας βοηθάει στο γεγονός ότι καταλαβαίνεις την ταχύτητα από πιο χαμηλά (λογικά στα 120-130 τρως ήδη μπόλικο και το ευχαριστιέσαι)
    Όσο για την κατανάλωση, όλα γύρω στα 6 κυμαίνονται (κάπου διάβασα για 7,5 στα 150) .Κι εξάλλου την ευχαρίστηση δεν την μετράς σε €.

    Το fazer το είδα, το έχω στα υπόψην, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι το ίδιο ποιοτικό. (προβλήματα, κόστη κλπ)

    Για το hornet είπα, κουκλί, εκπληκτικό, αλλά φεύγει σε €.

    Η άποψη του μικρότερου με ενδιαφέρει, θα ήθελα περισσότερη καθοδήγηση please.
    Στο "μεγάλο" πάω και για προσωπικούς λόγους (χώρισα )
    Συν ότι αν θα μετακινηθώ στο εξωτερικό, θα το σκεφτώ να το πάρω μαζί μου.
    Από προσωπική εμπειρία, αν δεν ξέρεις να οδηγάς και ανήξεις το γκάζι στο Ζ750 θα βάλεις τα κλάματα

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Τελικά κατέληξα σε cbf 250 (κυρίως λόγω οικονομικών).
    Βλέπω ότι τις περισσότερες τις δίνουν Αθήνα και με πολλά χιλιόμετρα. Θα άξιζε να κατέβω από Θεσσαλονίκη;
    Υπάρχει κάτι να προσέξω σε αυτήν; Πχ λόγω των χιλιομέτρων θα χρειαστεί κάποιο σέρβις ή είναι "άσπαστη";
    Και τέλος, αν έχει κάποιος κάποια υπόψην του, με πμ.


    καλο ειναι το cbf250 και ειναι ασπαστο θεωρητικα (γιατι εχουμε ακουσει και τα ανηκουστα εδω μεσα)...
    αλλα το να κανεις ταξιδι πρεπει να το εχεις αποφασισει πολυ και να κανεις και καποια εξοδα παραπανω οπως ειναι τα μεταφορικα..στην καλυτερη 20ρικακι μονη μεταβαση με ryanair + ξενοδοχειο αν δεν εχεις καπου να μεινεις + καποια μεταφορικη για να στο ανεβασει...
    και ολα αυτα αν και εφ'οσον ψωνισεις...γιατι μπορει να ειναι πατατες και ν'ανεβεις θεσ/νικη με αδεια χερια...

  6. #21
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αλλα το να κανεις ταξιδι πρεπει να το εχεις αποφασισει πολυ και να κανεις και καποια εξοδα παραπανω οπως ειναι τα μεταφορικα..
    Άρα τελικά, για 150-200€ διαφορά (τελική+έξοδα) δεν αξίζει να κατέβω.
    Οπότε, βρίσκω ένα έμπιστο συνεργείο στην Θεσσαλονίκη και ξεκινάω το ψάξιμο.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Άρα τελικά, για 150-200€ διαφορά (τελική+έξοδα) δεν αξίζει να κατέβω.
    Οπότε, βρίσκω ένα έμπιστο συνεργείο στην Θεσσαλονίκη και ξεκινάω το ψάξιμο.
    εχεις π.μ.

  8. #23
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Ξανανοίγοντας το θέμα και με αρκετό ψάξιμο, κατέληξα σε CBF 600 ABS. Διάβασα τα καλύτερα για το συγκεκριμένο και μιας που είμαι νέος οδηγός και δεν ξέρω επ'ακριβώς τι είναι αυτό το κάτι που θα με συγκινήσει, πιστεύω ότι είναι μια επιλογή ασφαλής, που δεν ζητάει τρομερή συντήρηση, οικονομική παρότι 4κύλινδρο καρμπυρατέρ και συγχρόνως άνετη για ταξίδια και με το γραμμικό νορμάλ γκάζι που χρειάζεται για να μάθει κάποιος.
    Απλά βλέπω διαφορές 500+ € στις αθηναϊκές σε σχέση με τις εδώ πάνω. Πιστεύω ότι είναι ικανοποιητική διαφορά για να κατέβω, αφού θα ευχαριστηθώ και το ταξίδι της επιστροφής.

    Το μόνο μου πρόβλημα θα ήταν ο έλεγχος των μηχανών και κατά πόσο θα ήταν ασφαλές ένα τέτοιο ταξίδι με το καλημέρα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μια χαρα μηχανη και θα την ευχαριστηθεις.

    Μην πολυζηλευεις τα -500,κανε κανενα καλο παζαρι εκει που εισαι και παρε κατι που να το ξερεις.Εχει καλες μηχανες επανω και θα την πας σε καλο συνεργειο.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Ευτυχώς υπάρχουν σύγχρονα μηχανάκια, ευκολοδήγητα, οικονομικά, αξιόπιστα, κατάλληλα για νέους και ...αρχαίους αναβάτες! (μην γελάτε, μετά από κάποια χρόνια ...ξανανιώνεις! ) και λέω μερικά, CBR (ακόμη και το 1000 ειναι παπάκι) SUZUKI Gladious , ER 6 , BMW GS , MT 03,

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Ξανανοίγοντας το θέμα και με αρκετό ψάξιμο, κατέληξα σε CBF 600 ABS. Διάβασα τα καλύτερα για το συγκεκριμένο και μιας που είμαι νέος οδηγός και δεν ξέρω επ'ακριβώς τι είναι αυτό το κάτι που θα με συγκινήσει, πιστεύω ότι είναι μια επιλογή ασφαλής, που δεν ζητάει τρομερή συντήρηση, οικονομική παρότι 4κύλινδρο καρμπυρατέρ και συγχρόνως άνετη για ταξίδια και με το γραμμικό νορμάλ γκάζι που χρειάζεται για να μάθει κάποιος.
    Απλά βλέπω διαφορές 500+ € στις αθηναϊκές σε σχέση με τις εδώ πάνω. Πιστεύω ότι είναι ικανοποιητική διαφορά για να κατέβω, αφού θα ευχαριστηθώ και το ταξίδι της επιστροφής.

    Το μόνο μου πρόβλημα θα ήταν ο έλεγχος των μηχανών και κατά πόσο θα ήταν ασφαλές ένα τέτοιο ταξίδι με το καλημέρα.
    Με αυτη τη φωτογραφια προφιλ και θα καταληξεις στο CBF;
    Ασε τη λογικη και follow your heart! Κατι που εχω ακουσει αρκετες φορες και με βρισκει συμφωνο ειναι το εξης: "Αν δεν γυρνας να θαυμασεις τη μηχανη σου καθε φορα που απομακρυνεσαι απο αυτη, εχεις παρει τη λαθος μηχανη".
    Θα σε παω βολτα με το GSR να τα ξεχασεις ολα...

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    ptc
    "Αν δεν γυρνας να θαυμασεις τη μηχανη σου καθε φορα που απομακρυνεσαι απο αυτη, εχεις παρει τη λαθος μηχανη".




    Πεσ τα φίλε γιατί εδώ στην Μυτιλήνη που μένω τα τελευταία χρόνια, μου βγήκε το όνομα....

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ο γάμος τον Ερωτα σκοτώνει, μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι
    Μου θυμισες ενα απο τα αγαπημενα μου ανεκδοτα: Ειναι λεει ενας ΠΑΟΚτσης που ασχολειται μονο με την ομαδα. Η γυναικα ομως ειναι ετοιμη να τον χωρισει γιατι νιωθει παραμελημενη. Συζηταει ο τυπος το θεμα με ενα φιλαρακι του απο τη Θυρα 4 ο οποιος του λεει ποια ειναι η λυση :"Μην εισαι μαλακας, λογικο ειναι να σε χωρισει. Ολο ΠΑΟΚ, Τουμπα και Θυρα 4 εισαι. Κανε κατι ξεχωριστο για τη γυναικα σου καμια φορα". "Σαν τι δηλαδη", ρωταει ο ΠΑΟΚτσης. "Παρ'την αποψε που εχει πανσεληνο και πηγαινετε πανω στο Σειχ Σου να δειτε το φεγγαρι και γραψ'της και ενα ποιημα να τη συγκινησεις". Του φαινεται καλη η ιδεα και οντως παιρνει τη γυναικα το βραδυ και παει στο δασος μπας και σωσει τη σχεση του. Ενω κοιτανε το φεγγαρι γυρναει στη γυναικα και της λεει :"Σου εχω γραψει και ενα ποιημα"... Αφωνη η γυναικα, εχει σχεδον δακρυσει απο τη συγκινηση και κρεμεται απο τα χειλη του.
    "Αποψε που μας λουζει το φεγγαρι
    κι ο ερωτας το νου μου εχει παρει
    αυτη τη νυχτα που φτιαχτηκε για μας
    .
    .
    .
    ΓΑΜΙΕΤΑΙ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΚΙ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ!

    (ασχετο με το thread αλλα το θυμηθηκα αφου)

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    τι τα θες τα βαρίδια 600αρια? Πάρε ένα DRZ 400 με ένα σετ χωματινες ρόδες και ένα ζευγάρι ρόδες μοταρ, να το χαρεί η ψυχή σου και να κάνεις παπάδες στην πόλη (το χειμώνα) και στο βουνό (το καλοκαίρι).

    Εκτός αν πας συνέχεια ταξίδια με το μοτό οπότε πάρε ενα kle500. Αθάνατο μηχανάκι που τα κάνει όλα (τηρουμένων των αναλογιών) και συμφέρει.

  15. #30
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Τα φθηνότερα θα κοστίσουν ακριβά; Πχ ένα των 2000€ (την ώρα που η κατηγορία τους κινείται στα 2000-2200 τα φθηνότερα και κοντά στα 3000 τα πιο ακριβά) θα έχει προβλήματα πέρα από τα συμμαζέματα;
    Δηλαδή "ακριβή αγορά < φθηνή αγορά + οτιδήποτε χρειαστεί για να έρθει στην κατάσταση της ακριβής αγοράς (πχ service) + προβλήματα που δεν θα έχει μια ακριβή αγορά (πχ λόγω φύλαξης σε κλειστό πάρκινγκ, μη στατικής πτώσης κλπ)"
    Γιατί φίλος που με βοηθάει, τα απορρίπτει απευθείας και μου φαίνεται παράλογο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Με αυτη τη φωτογραφια προφιλ και θα καταληξεις στο CBF;
    Ασε τη λογικη και follow your heart! Κατι που εχω ακουσει αρκετες φορες και με βρισκει συμφωνο ειναι το εξης: "Αν δεν γυρνας να θαυμασεις τη μηχανη σου καθε φορα που απομακρυνεσαι απο αυτη, εχεις παρει τη λαθος μηχανη".
    Θα σε παω βολτα με το GSR να τα ξεχασεις ολα...
    Πολύ γρήγορο το gsr τελικά. Θα το αφήσω για αργότερα, αφού μάθω σε κάτι λιγότερο αεροπλανικό, γιατί βλέπω ότι μου ταιριάζουν καλύτερα τα sport touring.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    τι τα θες τα βαρίδια 600αρια? Πάρε ένα DRZ 400 με ένα σετ χωματινες ρόδες και ένα ζευγάρι ρόδες μοταρ, να το χαρεί η ψυχή σου και να κάνεις παπάδες στην πόλη (το χειμώνα) και στο βουνό (το καλοκαίρι).

    Εκτός αν πας συνέχεια ταξίδια με το μοτό οπότε πάρε ενα kle500. Αθάνατο μηχανάκι που τα κάνει όλα (τηρουμένων των αναλογιών) και συμφέρει.
    Παλαιότερα θα πήγαινα με τα 1000 σε on/OFF. Πλέον, άσφαλτος, χιλιόμετρα, ταχύτητα και ομορφιά.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 11:55
  2. Νέος οδηγός κ πρώτη μηχανή
    από err στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 05:45
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2009, 17:38
  4. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 18:21
  5. Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...
    από Shinji στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 23:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF