Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: Νέος οδηγός, νέα μηχανή. Τι ταιριάζει;

  1. #31
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Με αυτη τη φωτογραφια προφιλ και θα καταληξεις στο CBF;
    Μισό να βάλω το μοτόρι με τις μεγαλύτερες πιθανότητες στο να καταλήξω.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Τα φθηνότερα θα κοστίσουν ακριβά; Πχ ένα των 2000€ (την ώρα που η κατηγορία τους κινείται στα 2000-2200 τα φθηνότερα και κοντά στα 3000 τα πιο ακριβά) θα έχει προβλήματα πέρα από τα συμμαζέματα;
    Δηλαδή "ακριβή αγορά < φθηνή αγορά + οτιδήποτε χρειαστεί για να έρθει στην κατάσταση της ακριβής αγοράς (πχ service) + προβλήματα που δεν θα έχει μια ακριβή αγορά (πχ λόγω φύλαξης σε κλειστό πάρκινγκ, μη στατικής πτώσης κλπ)"
    Γιατί φίλος που με βοηθάει, τα απορρίπτει απευθείας και μου φαίνεται παράλογο.
    Κοιτα, τιποτα δεν ειναι απολυτο αλλα η αληθεια ειναι πως κατα κανονα τα πιο φθηνα ειναι φθηνα για καποιο λογο. Υπαρχουν βεβαια και οι περιπτωσεις εκτακτου γεγονοτος. Πχ ο προηγουενος ιδιοκτητης της μηχανης μου την πουλησε γιατι περιμενε παιδακι και αποφασισε να παρατησει το σπορ, ή καποιος αλλος μπορει να εχει βρει μια καλη ευκαιρια για λλη μηχανη και βιαζεται να ξεφορτωθει την παλια για να παρει την αλλη, κτλ, αλλα αυτες ειναι οι εξαιρεσεις. Σε αυτο το κομματι να κανω μια εξτρα παρατηρηση. Προσωπικα δε θεωρω καλη περιπτωση μια μηχανη που πουλιεται λογω μεγαλης οικονομικης αναγκης, γιατι ειναι λογικο πως ενας ανθρωπος που εχει τοση μεγαλη αναγκη για λεφτα ωστε να πουλαει τη μηχανη του λογικα το τελευταιο διαστημα δε θα μπορουσε να συντηρησει σωστα τη μηχανη του, οποτε ισως να κρυβονται πολλα εξτρα εξοδα που θα πεσουν στον επομενο ιδιοκτητη.

    Ενα βασικο που πρεπει να κοιταξεις ειναι κατ'αρχας τα στανταρ εξοδα που θα χρειαστει να κανεις για τη μηχανη με βαση την προγραμματισμενη συντηρηση της και τα αναλωσιμα της. Δηλαδη , ακομα κι αν υποθεσεις πως μια μηχανη δεν εχει καποιο κρυμμενο ελλατωμα, ειναι καποια στανταρ πραγματα που πρεπει να γινουν σε συγκεκριμενες περιοδους. Πχ, αν μια μηχανη εχει μεγαλο σερβις με ρυθμιση βαλβιδων,... κτλ κτλ στα 30000km και εσυ την παρεις με 28000 πρεπει να το υπολογισεις στην τιμη. Υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει να βρεις ενα μηχανακι που εχει μολις κανει σερβις, οποτε μια τετοια μηχανη μπορει να ειναι πιο οικονομικη επιλογη ακομα και αν ειναι ακριβοτερη. Πολυ σημαντικο επισης ειναι και το κομματι αναλωσιμα. Μια μηχανη που κανει 2000 αλλα πρεπει να αλλαξει λαστιχα, αλυσιδογραναζα, τακακια, μπαταρια ουσιαστικα ειναι πιο ακριβη απο μια μηχανη που κανει 2400. Οταν εψαχνα για το GSR ειχα δει μια μηχανη με 32000km η οποια ηταν απο τις πιο φθηνες. Οταν τον ρωτησα αν ειναι κατι που θελει αλλαγμα μου ειπε πως βασικα οσο καιρο την ειχε το μονο που εκανε ηταν αλλαγες λαδιων/φιλτρων. Προφανως εφυγα τρεχοντας...

    Απο προσωπικη εμπειρια, εχοντας αγορασει 6 αυτοκινητα και δυο μηχανες ολα μτχ στη ζωη μου, το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι το πιο σημαντικο ειναι ο ανθρωπος που βλεπεις απεναντι σου. Ενας ανθρωπος που ξερει ποτε εχει αλλαξει τι πανω στη μηχανη, ξερει ποιο ειναι το προβλεπομενο προγραμμα συντηρησης, κραταει βιβλιο σερβις, κραταει τη μηχανη του καθαρη, κτλ ειναι αυτο που πρεπει να ψαξεις. Πραγματικα εχω πετυχει ανθρωπους απο τους οποιους θα αγοραζα κατι χωρις καν να το οδηγησω και αντιθετως εχω ζησει και περιπτωσεις που οσο καλο κι αν φαινοταν το οχημα απεφυγα τη συναλλαγη γιατι κατι δε μου κολλουσε στον ιδιοκτητη. Αν σου φαινεται σοβαρος και πως βασικα αγαπαει αυτο που σου πουλαει προχωρα.

    Ελπιζω να βοηθησα...

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    ptc
    "Αν δεν γυρνας να θαυμασεις τη μηχανη σου καθε φορα που απομακρυνεσαι απο αυτη, εχεις παρει τη λαθος μηχανη".



    Πεσ τα φίλε γιατί εδώ στην Μυτιλήνη που μένω τα τελευταία χρόνια, μου βγήκε το όνομα....

    Για να μην παρεξηγηθώ..στην Μυτιλήνη λοιπόν, (που ως γνωστόν η κύρια ασχολία είναι οι Ελιές) τους φάινεται παράξενο που ...κοιτώ τα μηχανάκια, παρκαρισμένα η διαβατάρικα..εγώ πάλι από τα 14 μου επιασα δουλειά σε μηχανάδικο, με μισθο= φραπές της ημέρας, μόνο και μόνο για να είμαι ανάμεσα σε μηχανές, όποτε πάω στο πατρικό μου στην Θεσσαλονίκη με άδειες, σε δυό πράγματα επιδίδομαι ελευθερα χωρίς να σχολιάζομαι από τους κουτσομπόληδες..[B] να παρατηρώ δίποδα με μινι, και δίτροχα...
    [/B]
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 27/10/2015 στις 20:11.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Φιλε Μανωλη, χθες πηγα με τη γυναικα για καφεδακι στο Ρετζικι μιας κι ειχε ωραια μερα και αυτη η διαδρομη μεσα απο το βουνο για Ασβεστοχωρι ειναι απο τις αγαπημενες μου (Αφου εισαι απο εδω ξερεις λογικα, απο Φιλιππειο πανω). Ετυχε να παρκαρω τη μηχανη μπροστα ακριβως απο το καφε, οποτε που και που εριχνα μια ματια στο εργαλειο και την καμαρωνα(εχω βαλει προσφατα καινουρια λαστιχα και πολυ μου αρεσει αυτο το φρεσκο πισινο ). Τεσπα, σε καποια φαση πιανει η γυναικα το βλεμμα μου και γυρναει να δει τι κοιταω με τοσο θαυμασμο εξω. "Ειδες κατι;" Εγω:"Οχι, τη μηχανη χαζευω". Γυναικα:"Καλα, εσυ εχεις ξεφυγει..."

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Πανω στο θεμα ιδιοκτητη να σου πω christoi και εναν καλο τροπο να βγαλεις συμπερασμα. Μια απο τις πρωτες ερωτησεις που κανω στον υποψηφιο πωλητη ειναι η εξης: "Ποτε εγινε το τελευταιο σερβις και τι δουλειες γιναν, και ποτε ειναι το επομενο και τι θα χρειαστει να γινει;"
    Ενας ιδιοκτητης που παρακολουθει πιστα τις τακτικες συντηρησεις, με βαση τι ζηταει ο κατασκευαστης, θα ξερει να σου απαντησει με λεπτομερειες.
    Αν απο την αλλη σε κοιταει με ανοιχτο στομα και αρχιζει τα "Εεε, εγω βασικα του αλλαξα λαδια προπερσι και δε βλεπω να χρειαζεται κατι αλλο προς το παρον, βασικα δουλευει ρολοι, κτλ" τρεχα να κρυφτεις.

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2015
    Μηνύματα
    10
    CBF 600 ηταν η μηχανη που εμαθα στη σχολη οδηγων.Εκπληκτικη μηχανη.Ειναι 2 χρονια που εβγαλα και εγω διπλωμα και στο καπακι βρηκα μια bmw f650 gs μονοκυλινδρη και την πηρα στην τιμη του μπατζετ σου.Δε το μετανιωσα ποτε.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Ξανανοίγοντας το θέμα και με αρκετό ψάξιμο, κατέληξα σε CBF 600 ABS. Διάβασα τα καλύτερα για το συγκεκριμένο και μιας που είμαι νέος οδηγός και δεν ξέρω επ'ακριβώς τι είναι αυτό το κάτι που θα με συγκινήσει, πιστεύω ότι είναι μια επιλογή ασφαλής, που δεν ζητάει τρομερή συντήρηση, οικονομική παρότι 4κύλινδρο καρμπυρατέρ και συγχρόνως άνετη για ταξίδια και με το γραμμικό νορμάλ γκάζι που χρειάζεται για να μάθει κάποιος.
    Απλά βλέπω διαφορές 500+ € στις αθηναϊκές σε σχέση με τις εδώ πάνω. Πιστεύω ότι είναι ικανοποιητική διαφορά για να κατέβω, αφού θα ευχαριστηθώ και το ταξίδι της επιστροφής.

    Το μόνο μου πρόβλημα θα ήταν ο έλεγχος των μηχανών και κατά πόσο θα ήταν ασφαλές ένα τέτοιο ταξίδι με το καλημέρα.
    Σοφη επιλογη θα το καταευχαριστηθεις...ξεχνας συνεργεια, κανεις τα παντα και με τα καλυτερα φρενα της κατηγοριας του...καλοταξιδο φιλε και κλεισε τα αυτια σου στις σειρηνες...το μοτορι ειναι τοπ...αντε και μετα ν αγορασεις το cbf1000 που ειναι η επιτομη οικονομιας αποκτησης και απολαυσης χωρις προβληματα...

  8. #38
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tmike Προβολή μηνύματος
    CBF 600 ηταν η μηχανη που εμαθα στη σχολη οδηγων.Εκπληκτικη μηχανη.Ειναι 2 χρονια που εβγαλα και εγω διπλωμα και στο καπακι βρηκα μια bmw f650 gs μονοκυλινδρη και την πηρα στην τιμη του μπατζετ σου.Δε το μετανιωσα ποτε.
    Η bmw είναι καλή επιλογή; Ως πιο οικονομική αγορά την κοιτάω, μαζί με ένα κάρο καλούδια σε σχέση με τις άλλες επιλογές μου (θερμαινόμενες, injection, κατανάλωση πάτος κλπ). Εναλλακτική του ακριβότερου vstrom.
    Ή βγάζει προβλήματα (κάτι με τα μπροστινά φρένα είχα διαβάσει); Ή μήπως τα σέρβις της είναι πανάκριβα σε σχέση με τις άλλες;

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Η bmw είναι καλή επιλογή; Ως πιο οικονομική αγορά την κοιτάω, μαζί με ένα κάρο καλούδια σε σχέση με τις άλλες επιλογές μου (θερμαινόμενες, injection, κατανάλωση πάτος κλπ). Εναλλακτική του ακριβότερου vstrom.
    Ή βγάζει προβλήματα (κάτι με τα μπροστινά φρένα είχα διαβάσει); Ή μήπως τα σέρβις της είναι πανάκριβα σε σχέση με τις άλλες;
    Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το BMW είναι μονοκυλινδρο, με τα θετικά του και τα αρνητικά του. Το vstrom δικύλινδρο και το cbf τετρακίλυνδρο. Αν αποφασίσεις να πας σε μονοκυλινδρο γιατί να μην πάρεις ένα xt 600; Και τζάμπα είναι και την ίδια δουλειά θα σου κάνει και θα το πουλήσεις πανεύκολα όταν το βαρεθείς(δλδ σύντομα).
    Το BMW το είχα τσεκάρει κι εγώ για πρώτο αλλά μου είχε κάνει κακή εντύπωση από άποψη κραδασμών. Και με 2000 έβρισκα κάτι ρημάδια ενώ σε αυτά τα λεφτά θα πάρεις πολύ προσεγμένο xt.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Η bmw είναι καλή επιλογή; Ως πιο οικονομική αγορά την κοιτάω, μαζί με ένα κάρο καλούδια σε σχέση με τις άλλες επιλογές μου (θερμαινόμενες, injection, κατανάλωση πάτος κλπ). Εναλλακτική του ακριβότερου vstrom.
    Ή βγάζει προβλήματα (κάτι με τα μπροστινά φρένα είχα διαβάσει); Ή μήπως τα σέρβις της είναι πανάκριβα σε σχέση με τις άλλες;
    Δεν εχει σχεση η αισθηση οδηγησης του μονοκυλινδρου μπεμβε με την απολαυση του σι μπι εφ...στο ενα νιωθεις σαν κομπρεσερ στο αλλο απλα απολαμβανεις την γλυκεια λειτουργια του κινητηρα...αν και το μονοκυλινδρο της μπεμβε εχει βγει αξιοπιστο γνωμη μου μακρια απο γερμανιδες γενικοτερα...

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    6
    καλησπέρα σε όλους σε λίγο καίρο θα αποκτήσω διπλωμα α2 και έχω ψαξει ένα σορό μηχανές αλλα ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου γιατί ειμαι και 1.90 σε ύψος οπότε δεν ξέρω ποιες θα ναι βολιές ή όχι. έχω πολύ μικρή εμπειρία με μηχανές εχω οδηγήσει κατι παπάκια απο κατι γνωστούς μονο και αυτά σπανια.. και θέλω μερικές συμβουλές για το τι μηχανή να πάρω. ευχαριστώ

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 10:55
  2. Νέος οδηγός κ πρώτη μηχανή
    από err στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 04:45
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2009, 16:38
  4. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:21
  5. Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...
    από Shinji στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 22:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF