Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: Καγκουροζέστη

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ...και μαύρο μπουφάν...
    Και όμως, το μαύρο και το άσπρο τελικά έχουν αστεία διαφορά στο πόση ζέστη μεταφέρουν στο εσωτερικό.
    Δεν νομίζω να το ξαναβρώ εύκολα, αλλά είχα δει μιά μελέτη που έλεγε ότι σε αυτοκίνητα παρκαρισμένα στον ήλιο είχαν 1-2 βαθμούς (πρακτικά μηδέν). Και κάτι ανέφερε σχετικά με το χρώμα των μπουφάν και μελέτη που είχε γίνει με τους γνωστούς κατοίκους της Σαχάρας που ντύνονται με μαύρα υφάσματα και πάλι έλεγε ότι τελικά δεν είναι "επιζήμιο" το μαύρο.
    Γενικώς καλό είναι να εφαρμόζεται το "αν δεν αντέχεις τη ζέστη, μην μπαίνεις στην κουζίνα" που λένε τα αμερικανά...
    Το γδύσου και κυκλοφόρησε είναι, όπως και να το κάνεις, κουτουράδα.

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το μαύρο δεν είναι επιζήμιο, κάθε άλλο.

    Το μαυρο χρώμα απορροφά ακτινοβολία και συνεπώς μας προστατεύει απ' τις υπεριώδης UV, σε σχέση με λευκό. Το χρώμα που μας προστατεύει καλύτερα από καρκίνο του δέρματος και λοιπές ομορφιές είναι το μπλε και το χειρότερο το κίτρινο.

    Δεν παίζει όμως ρόλο μόνο το χρώμα αλλά και το είδος του υφάσματος, το πάχος του, η ύφανση, αν είναι βρεγμένο ή όχι (το βρεγμένο προσφέρει χειρότερη προστασία) και δε θυμάμαι τι άλλο. Το πάχος και η ύφανση μάλιστα του υφάσματος μάλιστα είναι πιο σημαντικοί παράγοντας στην προστασία απ' ότι το χρώμα, όπως φυσικά και το είδος του υφάσματος.
    Συνεπώς ένα οποιοδήποτε μπουφάν προσφέρει καλύτερη προστασία από οποιοδήποτε μπλουζάκι οποιουδήποτε χρώματος αλλά ένα λευκό με ένα μαυρο μπουφάν έχουν διαφορά στα ποσοστα θερμότητας που ελκύουν διότι η ακτινοβολία που απορροφάται μετατρέπεται σε θερμότητα. Αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν χρώμα είναι το πως ένα σώμα απορροφά ή ανακλά το φως, το οποίο είναι ακτινοβολία κτλ κτλ. Το μαυρο απορροφά όλα τα χρώματα του φωτός ενώ το λευκό τα ανακλά. Γι αυτό το βρώμικο χιόνι λιώνει ευκολότερα απ' ότι το λευκό.

    Οι ινδοί βάφουν τις ομπρέλες τους μαυρες απ' έξω και ασημί από μέσα. Ότι διαπεράσει το μαυρο και δεν απορροφηθεί ανακλάται πάλι σε αυτό από το εσωτερικό υπόστρωμα.

    Όμως την ομπρέλα δεν τη φοράω. Η θερμοκρασία στο εσωτερικό ενός αυτοκινήτου με ένα μαυρο μπλουζάκι που ακουμπάει επάνω μου δεν ειναι το ιδιο. Όπως δεν είναι το ίδιο μια κολλητή ενδυμασία με μια κελεμπία που αφήνει ανάμεσα στο σώμα μας και στο ρούχο ένα στρώμα αέρα. Η θερμότητα δεν μεταδίδεται μόνο με ακτινοβολία αλλά και με αγωγή. Επίσης η θερμότητα με την προστασία ειναι ξεχωριστά αντικείμενα αλλά αλληλοεξαρτώμενα ως ένα βαθμό. Τη διαφορά θερμοκρασίας στην οροφή του αυτοκινήτου τη μέτρησαν?

    Τι χρώματα βλέπουμε μέσα από μια θερμική διόπτρα? Λευκό, κίτρινο, μπλέ και κόκκινο (κυρίως). why?

    Εργασία για το σπίτι για να μη βγει σεντόνι.. (τα είχα γράψει αλλά έκανα μαλακία και βαριέμαι να τα ξαναγράφω).
    Γιατί οι βεδουίνοι φορούν λευκά ενώ το ίδιο κάνουν και οι Εσκιμώοι?
    Σας βοηθάω ότι παίζει ρόλο η θερμοκρασία του περιβάλλοντός και αν το σώμα απορροφά ή εκπέμπει θερμότητα (μέσω ακτινοβολίας κτλ κτλ).


    Το γδύσου και κυκλοφόρησε ή το κάτσε στον ήλιο και γύρνα σαν αρνί το πάσχα να μοιάσεις με τον Ψιψινάκη, είναι ότι χειρότερο μπουρούμε να κάνουμε.
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιατί οι βεδουίνοι φορούν λευκά ενώ το ίδιο κάνουν και οι Εσκιμώοι?......



    Γιατί, δεν είναι ωραίο αισθητικά να κυκλοφορά ας πούμε, ένας Εσκιμώος με φούξια πχ, μπουφάν στην στέπα
    ή ένας βεδουίνος με λαχανί πχ, κελεμπία μέσα στην έρημο....................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Γιατί, δεν είναι ωραίο αισθητικά να κυκλοφορά ας πούμε, ένας Εσκιμώος με φούξια πχ, μπουφάν στην στέπα
    ή ένας βεδουίνος με λαχανί πχ, κελεμπία μέσα στην έρημο....................
    Τι ειναι οι βεδουινοι ρε; καφασακι μπαικερς να φορανε λαχανΙι;
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    α, γιαυτό οι τρου με το σήμα το βεδουΐνου φοράνε revit κλπ που είναι ανοιχτόχρωμα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	md_002247_sticker_visa_for_adventure_motoraid_eu-200x200.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	14,0 KB 
ID:	339210
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  6. #36
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παντως, μου 'χει δωσει ενας φιλος απο Πακισταν μια παραδοσιακη τους ενδυμασια και παροτι εχει μακρυα μπατζακια και μανικια ειναι πολυ πιο δροσερη τωρα με τη ζεστη απ' οτι τα κοντα που φοραμε. Δεν τα φορανε τυχαια.

    disclaimer: Πριν προλαβετε να τρολαρετε, δεν κυκλοφορω ντυμενος Πακιστανος, απλα την εχω φορεσει για να δω πως ειναι.

    سبحان الله
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #37
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    ........ δεν κυκλοφορω ντυμενος Πακιστανος, απλα την εχω φορεσει για να δω πως ειναι.

    سبحان الله



    Ααααααααααλλος είναι ο ντεμέκ άραβας



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	avatar48220_20.png 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	339215
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #38
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Α αχ Α αχ Α αχ Α αχ Α αχ αχ χαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχα

    ΘΑ ΣΑΣ ΣΚΟΤΩΣΩ ΟΛΟΥΣ.

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Γιατί, δεν είναι ωραίο αισθητικά να κυκλοφορά ας πούμε, ένας Εσκιμώος με φούξια πχ, μπουφάν στην στέπα
    ή ένας βεδουίνος με λαχανί πχ, κελεμπία μέσα στην έρημο....................
    Γιατί το μαρτύρησες μωρέ Βαγγέλα?

    Έτσι, Εσκιμώος με φούξια θα ήταν σαν πινέζα σε άσπρο τοίχο. Ψυχεδέλεια κι έτσ!
    Sent from me using a computer.

  10. #40
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Γιατί, δεν είναι ωραίο αισθητικά να κυκλοφορά ας πούμε, ένας Εσκιμώος με φούξια πχ, μπουφάν στην στέπα
    ή ένας βεδουίνος με λαχανί πχ, κελεμπία μέσα στην έρημο....................
    Ο Γαβαλάς σίγουρα θα έχει αντίθετη άποψη.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF