Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Νέος οδηγός

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/06/2013
    Μηνύματα
    5

    Νέος οδηγός

    Καλησπέρα,

    Εδώ και τόσα χρόνια χρησιμοποιώ διάφορα μηχανάκια τα οποία είναι μέχρι 250 κυβικών και αυτόματα. Έχω φάει τρελό σκάλωμα με το Kawasaki Z750 του 2007 μοντέλο. Τα χρήματα τα διαθέτω, αλλά όχι και την εμπειρία καθώς μηχανή με ταχύτητες δεν έχω πιάσει ποτέ. Το να πάω ξαφνικά σε αυτή τη μηχανή πως σας φαίνεται;

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimpart Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Εδώ και τόσα χρόνια χρησιμοποιώ διάφορα μηχανάκια τα οποία είναι μέχρι 250 κυβικών και αυτόματα. Έχω φάει τρελό σκάλωμα με το Kawasaki Z750 του 2007 μοντέλο. Τα χρήματα τα διαθέτω, αλλά όχι και την εμπειρία καθώς μηχανή με ταχύτητες δεν έχω πιάσει ποτέ. Το να πάω ξαφνικά σε αυτή τη μηχανή πως σας φαίνεται;
    Λιγο βιαστικο.
    Παρε ενα μοτοσυκλετακι μικρο να γουσταρεις, π.χ. KTM 390 μεχρι να μαθεις να χειριζεσαι τον συμπλεκτη.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Πήγαινε στον καθρέφτη του μπάνιου και κάνε στον εαυτό σου 2 ερωτήσεις.

    "Θα φοράς πάντα κράνος;"

    "Θα είσαι συνετός με το γκάζι;"

    Αποφάσισε ανάλογα με τις απαντήσεις.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/06/2013
    Μηνύματα
    5
    teogtp η απόφασή μου είναι ή να πάρω τη συγκεκριμένη μηχανή η να αγοράσω αυτοκίνητο.

    Ζεύκας ακόμη και με τα σκούτερ το κράνος το φοράω πάντα. Τα ερωτήματά σου τα έχω λύσει με τον εαυτό μου εδώ και δύο χρόνια που θέλω να ανέβω "επίπεδο" στη μηχανή, αλλά τόσο καιρό δεν είχα την οικονομική ευχέρεια. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό μια τέτοια μετάβαση.

  5. #5
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    εφικτο ειναι, αλλα πρεπει να εισαι συνετος με το γκαζι!!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimpart Προβολή μηνύματος
    teogtp η απόφασή μου είναι ή να πάρω τη συγκεκριμένη μηχανή η να αγοράσω αυτοκίνητο.

    Ζεύκας ακόμη και με τα σκούτερ το κράνος το φοράω πάντα. Τα ερωτήματά σου τα έχω λύσει με τον εαυτό μου εδώ και δύο χρόνια που θέλω να ανέβω "επίπεδο" στη μηχανή, αλλά τόσο καιρό δεν είχα την οικονομική ευχέρεια. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό μια τέτοια μετάβαση.
    άμα είσαι συνετός με το γκάζι προχώρα.

    κι εγώ 2 χρόνια στην αρχή ήμουν με παπιοσκούτερ και πέρασα σε 675 daytona.
    αλλα πρόσεξε! κατευθείαν μπήκα πίστα κ έκανα σχολείο ασφαλούς οδήγησης.

    with great power comes great responsibility

  7. #7
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimpart Προβολή μηνύματος
    teogtp η απόφασή μου είναι ή να πάρω τη συγκεκριμένη μηχανή η να αγοράσω αυτοκίνητο.
    Εμένα αυτό λίγο θα με προβλημάτιζε πάντως...

    (κι οχι δεν ειναι μπηχτη για το Ζ750, γενικά μιλάω)

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimpart Προβολή μηνύματος
    teogtp η απόφασή μου είναι ή να πάρω τη συγκεκριμένη μηχανή η να αγοράσω αυτοκίνητο.

    Ζεύκας ακόμη και με τα σκούτερ το κράνος το φοράω πάντα. Τα ερωτήματά σου τα έχω λύσει με τον εαυτό μου εδώ και δύο χρόνια που θέλω να ανέβω "επίπεδο" στη μηχανή, αλλά τόσο καιρό δεν είχα την οικονομική ευχέρεια. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό μια τέτοια μετάβαση.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Εμένα αυτό λίγο θα με προβλημάτιζε πάντως...

    (κι οχι δεν ειναι μπηχτη για το Ζ750, γενικά μιλάω)
    Συμφωνα με αυτο που σου τονισε και ο Pipe μου δινεις να καταλαβω οτι απλα ψαχνεις για μεταφορικο μεσο.
    Η "μηχανη" ειναι καυλα.
    Τελος.
    Τωρα αν θες να δεις την αισθηση που θα σου δωσει ενα μεγαλο μηχανακι,καλυτερα να βρεις καποιον φιλο-γνωστο σου κατοχο μοτοσυκλετας και να πατε μαζι μια βολτα να σου φυγει η περιεργεια.
    Με αυτον τον τροπο "φυλας" τα χρηματα σου και αποφασιζεις αν πραγματικα θες "μηχανη" ή αυτοκινητο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Πολυ ωραία σου τα είπε ο teo απο πάνω.

    Ο κολλητός μου σιχαίνεται τις μηχανές. Δεν του αρέσει η ταχύτητα, δεν του αρέσει το feeling, δεν του αρεσει τιποτα. Ήθελε βέσπα. Μόνο βέσπα. Γιατί έτσι.
    Την πήρε, έχει μετρήσει 2 σούπες (χαζές ευτυχώς) το πρώτο εξάμηνο και προχωράει.

    Γιατί την πήρε? Γιατι φανταζοτανε λέει τον εαυτό του πάνω σε βέσπα και του άρεσε η εικόνα.

    Ο πατέρας μου, 57 χρόνων άνθρωπος, μια περίοδο μας είχε ζαλίσει τα @@ γιατί ήθελε λέει να πάρει χαρλευ. Του άρεσε, γιατί έτσι.
    Φανταζόταν τον εαυτό του πάνω στη χαρλευ να πηγαίνει καμια βόλτα μια φορά το μήνα μέχρι εδώ δίπλα και του άρεσε.
    Ευτυχώς δεν την πηρε.

    Μην πάρεις μηχανή απλα και μόνο γιατί σου αρέσει και σε τραβάει ενα συγκεκριμένο μηχανάκι.
    Άμα θέλεις μηχανή, θέλεις μηχανή.-

    Ναι μεν μπορείς να έχεις τις προτιμήσεις σου, μπορείς να θέσεις και τα βέτο σου (κι εγω όταν ξεκίνησα που έψαχνα μικρού κυβισμού, έλεγα για εντούρακια και ονοφ δε θέλω ούτε να τα βλέπω).

    Αλλα το να έχεις κολλήσει σε μια και μόνο συγκεκριμένη μηχανή, και να λες "ή αυτή ή αμαξι", τότε δε θες μηχανή.
    Θες απλα ενα Ζ750 γιατί σου κάθεται καλά στο μάτι, για τον Α ή Β λόγο που σύντομα θα σβήσει.

    Όλοι το έχουμε πάθει.
    Τα βαριόμαστε τα μηχανακια μας άλλος στη μια βδομάδα άλλος στον ενα μήνα. Σαν ξερά σκέτα μηχανακια.
    Αυτό που σε κάνει να τα γουστάρεις ξανά και ξανά και να μην περνάει εύκολα αυτή η κάψα που νιώθεις ειναι όλες οι συγκινήσεις που σου προσφέρουν.

    Αν θες μηχανή, η οποία απλα τυγχάνει να ειναι ενα Ζ750, καλές αγορές και να το ευχαριστηθεις.

    Αν θες ενα Ζ750, το οποίο απλα τυγχάνει να ειναι μηχανή, ξανασκεψου το.

  10. #10
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    συμφωνω με τα παιδια πιο πανω. μεγαλο βημα το 750 για 1ο μηχανακι να ξερεις. ειναι το καλυτερο-δυνατοτερο στην κατηγορια του και ισως σε "τρομαξει" η δυναμη του γιατι δεν εχεις εμπειρια. πιστευω το hornet θα ηταν καλυτερη επιλογη. επισης μια τετοια μηχανη εχει τσιμπημενη συντηρηση (ακριβα σερβις-λαστιχα), δεν εχει καμια σχεση με ενα απλο 1400αρι αυτοκινητο. τα λεφτα για αγορα τα εχεις, για συντηρηση ομως? σκεψου καλα τι αναγκες εχεις και γιατι χρειαζεσαι τη μηχανη...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Παρόμοια θέματα

  1. Sos Νέος Οδηγός Cbf 250
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 09:41
  2. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 10:22
  3. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 13:07
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 19:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 12:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF