Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 71

Θέμα: Επιλογη τυπου μηχανης με βαση την χρηση της

  1. #46
    χο χο. Μια χαρά σου κάνει το fazer με την προϋπόθεση ότι θα συμβιβαστεί η χωμάτινη χρήση.

    βασικά ΟΛΑ σου κάνουν. τέλειο δεν υπάρχει. αν επιμένεις για καινούριο, θα έλεγα η το vstrom η το husky strada (τα terra μάλλον εξάντληθηκαν) γιατί στα 214 και 185 κιλά αντίστοιχα με πλήρες ντεπόζιτο είναι μια χαρά.

  2. #47
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Εγώ πέραν όσων σου είπαν τα παιδιά θα σου έλεγα να επιλέξεις μηχανάκι και γιατί σ' αρέσει!
    Σίγουρα η χρήση που θα του κάνεις είναι σοβαρός παράγοντας αλλά τι να το κάνεις το τέλειο μηχανάκι για τη χρήση άμα δε μπορείς να το βλέπεις ή άμα δε γουστάρεις να το καβαλάς.
    Στα γράφω γιατί, εδώ το πας εκεί το πας, τα streetάκια γυροφέρνεις ενώ η χρήση μάλλον είναι ON off.
    Φύγαμε...

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2015
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Εγώ πέραν όσων σου είπαν τα παιδιά θα σου έλεγα να επιλέξεις μηχανάκι και γιατί σ' αρέσει!
    Σίγουρα η χρήση που θα του κάνεις είναι σοβαρός παράγοντας αλλά τι να το κάνεις το τέλειο μηχανάκι για τη χρήση άμα δε μπορείς να το βλέπεις ή άμα δε γουστάρεις να το καβαλάς.
    Στα γράφω γιατί, εδώ το πας εκεί το πας, τα streetάκια γυροφέρνεις ενώ η χρήση μάλλον είναι ON off.
    Ax !! με καταλαβες..
    Η καψουρα μου ειναι speed triple το προηγούμενο μοντέλο με τα ολοστρόγγυλα φανάρια και δεν θα ξεχάσω οταν είχα ακούσει πριν 10 χρόνια το μοτέρ V2 στο aprilia tuono..

    Αλλα τωρα που ορίμασα πρέπει να δω πρώτα τη χρήση αδερφε, πιο μικρός δεν σκεφτόμουν που θα κάτσει πάνω στη σέλα ο συνοδηγός.

  4. #49
    Νέο μέλος Το avatar του/της rixius
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    25
    Mε εναν συμβιβασμό για το χώμα θα πρότεινα fazer 600 η 800... Ειδικά το 600 παίζει μεταχειρισμένο σε καλές τιμές. Τόσο καλές που μπορείς να επενδύσεις το υπόλοιπο budget σε εξοπλισμό ή να αποκτήσεις ενα δευτερο μηχανάκι με χωμάτινο προορισμό.
    Ικανοποιητικό γκάζι, Μια χαρά για ταξίδια, φορτώνεται όσο χρειάζεσαι, για επαρχιακούς δρόμους και δικάβαλο κάνει... Για χρήση την χρήση εντός πόλης δεν πιστεύω κρίνοντας απο τις διαστασεις του οτι είναι άσχημο..

    Προσωπικά αυτό θα αγόραζα για all around μοτο

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από robber Προβολή μηνύματος
    Ωραία παιδειά και τώρα το ερώτημα νούμερο 2
    -- μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο και μεχρι πιο βάρος θα κάνει ευκολα αυτα που θέλω

    btw κανεις δεν αναφερθηκε σε street τυπου fazer αρα δεν πολύ κάνει φαντάζομαι..
    Ρωτας μονοκυλινδρο ή δικυλονδρο και τσουπ, πεταγεσαι στα τετρακυλινδρα......
    Γαμάτο κολπο
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #51
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Ρωτας μονοκυλινδρο ή δικυλονδρο και τσουπ, πεταγεσαι στα τετρακυλινδρα......
    Γαμάτο κολπο
    Φύγαμε...

  7. #52
    KAΛΑ ΡΕ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ 8000



    Και τον πάτε σε μεταχειρισμένο..??
    Να τον κάψετε θέλετε..??
    Κάτι bmw άκουσα,κάτι ktm.....ΕΛΕΟΣ..!!!
    Να πάρει το bmw του 2008 και να του βγεί μετά άλλα 8000..???
    Αφήστε τις τρέλλες και πείτε σωστά πράμματα.
    8000 ευρώ λεβέντη μου πάνε χτύπα κανένα Τζαπάν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λέμε,
    ότι γουστάρεις και άσε τους πονεμένους εδώ μέσα που βγάζουν τον καημό τους...!!!!

  8. #53
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από robber Προβολή μηνύματος
    Ax !! με καταλαβες..
    Η καψουρα μου ειναι speed triple το προηγούμενο μοντέλο με τα ολοστρόγγυλα φανάρια και δεν θα ξεχάσω οταν είχα ακούσει πριν 10 χρόνια το μοτέρ V2 στο aprilia tuono..

    Αλλα τωρα που ορίμασα πρέπει να δω πρώτα τη χρήση αδερφε, πιο μικρός δεν σκεφτόμουν που θα κάτσει πάνω στη σέλα ο συνοδηγός.
    Το speed triple είναι το μεγάλο. To 1000-1050cc πόσο είναι δε θυμάμαι κι ακριβώς.

    Μήπως εννοείς το street triple που είναι 675cc?


    Θέλεις να το ξαναπιάσεις λίγο από την αρχή, στο κομμάτι που μας λες τί χρήση θα κάνεις, ούτως ώστε να σου πούμε καμιά γνώμη παραπάνω?

    Τουόνο κλπ άσ'τα γιατί θα σε στείλουν αδιάβαστο καμιά ώρα. Θέλουν προσοχή και χέρια για να τα χαρείς, και αν θυμάμαι καλά από αυτά που έγραψες έχεις χρόνια να καβαλήσεις κλπ.

    Και στο φινάλε, σε αυτά τα μηχανάκια πληρώνεις (και παίρνεις) το fun factor.
    Αν το θες για να πηγαινοέρχεσαι εντός πόλης και για να κάνεις κανά ταξιδάκι με την γυναίκα μιά στο τόσο, την παναγία θα σου βγάλει.

    Αν το 90% της χρήσης της μηχανής θα είναι εντός πόλης, αυτό θα κοιτάξεις.
    Όχι το χωματόδρομο που θα περάσεις μια φορά το χρόνο για να πας στην παραλία.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    KAΛΑ ΡΕ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ 8000



    Και τον πάτε σε μεταχειρισμένο..??
    Να τον κάψετε θέλετε..??
    Κάτι bmw άκουσα,κάτι ktm.....ΕΛΕΟΣ..!!!
    Να πάρει το bmw του 2008 και να του βγεί μετά άλλα 8000..???
    Αφήστε τις τρέλλες και πείτε σωστά πράμματα.
    8000 ευρώ λεβέντη μου πάνε χτύπα κανένα Τζαπάν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λέμε,
    ότι γουστάρεις και άσε τους πονεμένους εδώ μέσα που βγάζουν τον καημό τους...!!!!
    Κι έλεγα θα ποστάρει, δε θα ποστάρει....

    Βρε μάστορα, άμα ήμασταν πονεμένοι που βγάζαμε τον καημό μας θα του λέγαμε να πάει να πάρει καινούριο, για να έχει το κεφάλι του ήσυχο κλπ κλπ κλπ.

    Προφανώς, το έχουμε δοκιμάσει το σπορ της αγοράς μεταχειρισμένου, δεν είναι δα σα να πηδάς και χωρίς αλεξίπτωτο, γι'αυτό και το προτείνουμε.


    Να το παίξουμε τόσο πολύ εκ του ασφαλούς?
    Οκ.

    Ας πάει ο φίλος να χτυπήσει ένα NC750 που πιο ξενέρωτο και άγευστο πεθαίνει (οκ, δεν είναι απαραίτητα κακό για κάποιους), οπότε (λογικά) θα είναι κι άσπαστο (50 άλογα από 750 κυβικά μοτέρ βγάλανε, τί διάολο), να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

    Α! Άμα θέλει ας ρίξει κι ένα χιλιάρικο παραπάνω να πάρει τη βερσιόν με το DCT.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Μην κανεις το αστειο με το nc.... το οδηγαω συχνα πυκνα... σασμαν παρααα πολυ ωραιο για πολη κατεβαζεις και δεν το καταλαβαινεις καν.. σαν σκουτερ... αλλα για εκτος πολης δεν λεει κοφταρει πολυ γρηγορα και γενικα δεν λεει... εχει χωρο μπροστα που χωραει ενα φουλφεις κρανος αλλα για τον συνεπιβατη δεν εχει ανετη σελα... παρ οτι ειναι για πολη δεν κοβει το τιμονι.,, πρεπει να κανεις δεκα μπρος-πισω για να γυρισεις!!! Καταναλωση οσο και να τρεχεις πανω απο 4,5 δεν παει.... βγαζει ενα θεμα με το κοντερ.. αν εισαι μεσα στην εγγυηση τζαμπα...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2015
    Μηνύματα
    14
    pipe_smoker θα το ξαναπιάσω λίγο από την αρχή.
    Η χρήση θα είναι
    70% πόλη θεσσαλονίκης (αναφέρω θεσσαλονίκη γιατί εχει άλλη βαρύτητα η κίνηση της Αθήνας)
    30% Επαρχιακοί δρόμοι - πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι - μικρά ταξιδάκια και δικάβαλο

    Ναι εννοούσα street triple 675 ...
    Είναι ξενέροτο το NC750 τι να λέμε..

    Αν βάλουμε στην εξίσωση κόστος συντήρησης - κατανάλωσης στην τριετία νομίζω κάτι 990 adventure και GS 1200 θα αποριφθούν.

  11. #56
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Για να ξεφύγεις από NC και Στρώματα, με ενάμιση χιλιαρικάκι παραπάνω, ή κάποιο δικανονισμό, πας σε Yamaha MT 09 Tracer / BMW F 700 GS και είσαι στους 3 / 2 κυλίνδρους αντίστοιχα. Θα τα ευχαριστηθείς αμφότερα. Το Yamaha έχει πιο πολύ δύναμη και παιχνιδιάρικο τρικύλινδρο κινητήρα ενώ το BMW καλύτερη κατανάλωση και μπαίνει και σε ελαφρύ χωματόδρομους άνετα. Καινούρια και τα δύο.
    Αλλά καλύτερα ένα προσεγμένο μτχ και ρέστα ταξίδια !
    Φύγαμε...

  12. #57

  13. #58
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από robber Προβολή μηνύματος
    pipe_smoker θα το ξαναπιάσω λίγο από την αρχή.
    Η χρήση θα είναι
    70% πόλη θεσσαλονίκης (αναφέρω θεσσαλονίκη γιατί εχει άλλη βαρύτητα η κίνηση της Αθήνας)
    30% Επαρχιακοί δρόμοι - πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι - μικρά ταξιδάκια και δικάβαλο

    Ναι εννοούσα street triple 675 ...
    Είναι ξενέροτο το NC750 τι να λέμε..

    Αν βάλουμε στην εξίσωση κόστος συντήρησης - κατανάλωσης στην τριετία νομίζω κάτι 990 adventure και GS 1200 θα αποριφθούν.

    Ωραία.

    Για την πόλη (της Θεσ/νίκης ή της Αθήνας ή ό,τι νά'ναι) κάνουν σχεδόν όλα. Τουλάχιστον από αυτά που κουβεντιάζουμε. Οπότε το αφήνουμε στην άκρη προς το παρόν γιατί αυτό το έχουμε καλύψει.

    Ο επαρχιακός δρόμος δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι χωματόδρομος. Ίσα ίσα πολλοί επαρχιακοί έχουν και καλύτερη άσφαλτο από τους εντός πόλης

    Μικρά ταξιδάκια κάνεις με τα πάντα.
    Δικάβαλο γι'αυτά τα μικρά ταξιδάκια επίσης.


    Πάμε λοιπόν στο "πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι" που το άφησα για το τέλος.

    Όταν λες πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι λογικά εννοείς από κωλόδρομους με λακκούβες που χωράνε και κροκόδειλοι μέσα, μέχρι και χωματόδρομους με χώματα, βότσαλα, πέτρες και δε συμμαζεύεται.

    Από τα μηχανάκια που κουβεντιάζουμε πάντα ξαναλέω (γιατί δεν έχει μπει στην κουβέντα κανά CBR600RR που λέει ο λόγος), όλα μπορούν να το κάνουν αυτό.

    Απλά κάποια θα το κάνουν πιο εύκολα, πιο γρήγορα, και πιο διασκεδαστικά (άμα το λέει η καρδούλα σου), και κάποια άλλα απλά θα περάσουν τσούκου τσούκου για να πάνε στη δουλειά τους.

    Εγώ προσωπικά, δε θα έπαιρνα ένα on-off και να το λούζομαι κάθε μέρα όλη μέρα ενώ γουστάρω τετρακύλινδρες γυμνές καταστάσεις, προκειμένου να με κατεβάσει σε μια παραλία το καλοκαίρι.
    Ας παρκάρω κι ας κατέβω με τα πόδια.

    Το ίδιο ισχύει και για τον υπερσκατοχωματόδρομο που μπορεί να πετύχω. Δε θα επιδιώξω να τον πετύχω. Αν μπορώ να πάω από αλλού θα πάω από αλλού. Αν δεν μπορώ να τον αποφύγω θα πάω σαν την κότα και με τα πόδια κάτω που λέει ο λόγος.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν τα γυμνά street κλπ είναι αυτά που σου αρέσουν (μεταχειρισμένα, καινούρια, χεστήκαμε άλλο θέμα αυτό), ΜΗΝ πας σε on-off θεωρώντας ότι το έχεις ανάγκη κι ότι τα άλλα δε θα σε καλύψουν.

    Οι απαιτήσεις σου δεν είναι κάτι το τρομερό και δεν επιβάλλουν την επιλογή συγκεκριμένης μηχανής ή κατηγορίας μηχανής.

    Πάρε κάτι που να σου αρέσει, κι ας ρίξεις κι ένα καντήλι όταν περνάς το χωματόδρομο. Δεν πειράζει. Θα σε αποζημιώνει σε καθημερινή βάση.


    ΥΓ1. Το να μετράμε το πόσους κυλίνδρους θα έχει η μηχανή που θα πάρουμε, έχει σαφώς μια βάση, αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας. Προσωπικά, κάτι ρητά/ατάκες του τύπου "τα 4 κύλινδρα δεν κάνουν για μέσα στην πόλη" τα ακούω βερεσέ.

    ΥΓ2. Όλα τα παραπάνω είναι απλά η δική μου άποψη και οπτική επί του θέματος. Ούτε το αλάθητο διεκδικώ ούτε λέω ότι έχω εγώ δίκιο και κάποιος άλλος άδικο. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να διαφωνεί και να τα βλέπει αλλιώς τα πράγματα.
    Εγώ λέω απλά πώς θα λειτουργούσα αν ήμουν στη θέση σου (όσο μπορώ να την κατανοήσω και να τη γνωρίζω). Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2015
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ωραία.

    Για την πόλη (της Θεσ/νίκης ή της Αθήνας ή ό,τι νά'ναι) κάνουν σχεδόν όλα. Τουλάχιστον από αυτά που κουβεντιάζουμε. Οπότε το αφήνουμε στην άκρη προς το παρόν γιατί αυτό το έχουμε καλύψει.

    Ο επαρχιακός δρόμος δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι χωματόδρομος. Ίσα ίσα πολλοί επαρχιακοί έχουν και καλύτερη άσφαλτο από τους εντός πόλης

    Μικρά ταξιδάκια κάνεις με τα πάντα.
    Δικάβαλο γι'αυτά τα μικρά ταξιδάκια επίσης.


    Πάμε λοιπόν στο "πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι" που το άφησα για το τέλος.

    Όταν λες πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι λογικά εννοείς από κωλόδρομους με λακκούβες που χωράνε και κροκόδειλοι μέσα, μέχρι και χωματόδρομους με χώματα, βότσαλα, πέτρες και δε συμμαζεύεται.

    Από τα μηχανάκια που κουβεντιάζουμε πάντα ξαναλέω (γιατί δεν έχει μπει στην κουβέντα κανά CBR600RR που λέει ο λόγος), όλα μπορούν να το κάνουν αυτό.

    Απλά κάποια θα το κάνουν πιο εύκολα, πιο γρήγορα, και πιο διασκεδαστικά (άμα το λέει η καρδούλα σου), και κάποια άλλα απλά θα περάσουν τσούκου τσούκου για να πάνε στη δουλειά τους.

    Εγώ προσωπικά, δε θα έπαιρνα ένα on-off και να το λούζομαι κάθε μέρα όλη μέρα ενώ γουστάρω τετρακύλινδρες γυμνές καταστάσεις, προκειμένου να με κατεβάσει σε μια παραλία το καλοκαίρι.
    Ας παρκάρω κι ας κατέβω με τα πόδια.

    Το ίδιο ισχύει και για τον υπερσκατοχωματόδρομο που μπορεί να πετύχω. Δε θα επιδιώξω να τον πετύχω. Αν μπορώ να πάω από αλλού θα πάω από αλλού. Αν δεν μπορώ να τον αποφύγω θα πάω σαν την κότα και με τα πόδια κάτω που λέει ο λόγος.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν τα γυμνά street κλπ είναι αυτά που σου αρέσουν (μεταχειρισμένα, καινούρια, χεστήκαμε άλλο θέμα αυτό), ΜΗΝ πας σε on-off θεωρώντας ότι το έχεις ανάγκη κι ότι τα άλλα δε θα σε καλύψουν.

    Οι απαιτήσεις σου δεν είναι κάτι το τρομερό και δεν επιβάλλουν την επιλογή συγκεκριμένης μηχανής ή κατηγορίας μηχανής.

    Πάρε κάτι που να σου αρέσει, κι ας ρίξεις κι ένα καντήλι όταν περνάς το χωματόδρομο. Δεν πειράζει. Θα σε αποζημιώνει σε καθημερινή βάση.


    ΥΓ1. Το να μετράμε το πόσους κυλίνδρους θα έχει η μηχανή που θα πάρουμε, έχει σαφώς μια βάση, αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας. Προσωπικά, κάτι ρητά/ατάκες του τύπου "τα 4 κύλινδρα δεν κάνουν για μέσα στην πόλη" τα ακούω βερεσέ.

    ΥΓ2. Όλα τα παραπάνω είναι απλά η δική μου άποψη και οπτική επί του θέματος. Ούτε το αλάθητο διεκδικώ ούτε λέω ότι έχω εγώ δίκιο και κάποιος άλλος άδικο. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να διαφωνεί και να τα βλέπει αλλιώς τα πράγματα.
    Εγώ λέω απλά πώς θα λειτουργούσα αν ήμουν στη θέση σου (όσο μπορώ να την κατανοήσω και να τη γνωρίζω). Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
    Ευχαριστώ για την απάντηση, με κάλυψες

  15. #60
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από robber Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση, με κάλυψες
    Με τετοιο σεντονι καλυπτει και εναν ακομα!
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση Μελών με βάση την περιοχή διαμονής
    από tsolias στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2009, 16:23
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2008, 16:13
  3. Φερε πίσω την κουκούλα της μηχανής...
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2008, 03:39
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 00:03
  5. Για την εκδρομη της 25ης όσοι θα έρθουν με ΦΕΡΡΥ!!!
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 06:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF