Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Θα τα καταφέρω άραγε;;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2015
    Μηνύματα
    7

    Θα τα καταφέρω άραγε;;

    Καλησπέρα σε όλους τους μηχανόβιους.
    Να καβαλήσω μηχανή είναι ένα από τα πράγματα που θέλω να κάνω κάποια στιγμή στη ζωή μου. Νόμιμα εννοείται

    Θέλω γνώμες, κυρίως από γυναίκες, πόσο εύκολο είναι σε μια γυναίκα να οδηγάει μηχανή μεγάλου κυβισμού; Από άποψη δύναμης πάντα.

    Τι είναι καλύτερο από πρακτικής και οικονομικής άποψης; Να βγάλω απεριορίστων κατευθείαν ή να πάω πρώτα για τα 125 με συμπλέκτη και να κάνω αναβάθμιση αργότερα;

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Όλοι μπορούν να οδηγήσουν οτιδήποτε, αν διαθέτουν το απαραίτητο θράσος. Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

    Είναι, σίγουρα, πολύ πιο εύκολη η μετάβαση στα "μεγάλα", αν ξεκινήσεις από τα "μικρά", χωρίς ωστόσο να κρίνεται απολύτως απαραίτητη.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Καλησπέρα!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mad00lini Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους τους μηχανόβιους.
    Να καβαλήσω μηχανή είναι ένα από τα πράγματα που θέλω να κάνω κάποια στιγμή στη ζωή μου. Νόμιμα εννοείται

    Θέλω γνώμες, κυρίως από γυναίκες, πόσο εύκολο είναι σε μια γυναίκα να οδηγάει μηχανή μεγάλου κυβισμού; Από άποψη δύναμης πάντα.
    Φυσικά και γίνεται μια γυναίκα να οδηγήσει μηχανή μεγάλου κυβισμού. Τρόπο θέλει, όχι κόπο.

    Τι είναι καλύτερο από πρακτικής και οικονομικής άποψης; Να βγάλω απεριορίστων κατευθείαν ή να πάω πρώτα για τα 125 με συμπλέκτη και να κάνω αναβάθμιση αργότερα;
    Δεν ξέρω κατά πόσο έχει αλλάξει το σύστημα για την εξέταση, δηλαδή αν ο δάσκαλος οδήσης κοστολογεί διαφορετικά το Α2 από το Α. Κάνε μια ερώτηση στη σχολή οδηγών. Αν και τα δύο κοστίζουν το ίδιο, θα σου πρότεινα να κάνεις οτι κι ο κολλητός μου που δεν είχε ιδέα από μηχανάκια... πρώτα έκανε 2-3 μαθήματα με το παπί και μετά πέρασε στη μεγάλη μηχανή (cb400) οπου και τον εξέτασαν με το cb400.
    Πάρε αν θέλεις το δίπλωμα για απεριόριστα κυβικά για να ξεμπερδευεις με αυτό.
    Βέβαια μετά μελέτησε προσεκτικά ποιο θα είναι το πρώτο δίκυκλο που θα πάρεις! Η εμπειρία που αποκτάς με τα μικρά μηχανάκια είναι πολύτιμη και καθοριστική για την πορεία σου με τις μεγάλες μηχανές.
    Όμως, όταν λες μηχανή μεγάλου κυβισμού, τι έχεις κατά νου;

  4. #4
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Δεν ειναι τιποτα.... Ψυχη και κωλο θελει...

    Κωλο φυσικα εννοω να αντεχει ωρες πανω στη σελα... Αυτο το αποκτας στη πορεια, τη ψυχη δειχνει να την εχεις μιας και υπαρχει επιθυμια για κατι τετοιο…..

    Φυσικα θα ξεκινησεις με καποιο μικρο μοτοσυκλετακι με συμπλεκτη αμα εχεις βλεψεις για πολλα κυβικα, γιατι αν συνηθησεις σε αυτοματα μετα θα σου ειναι δυσκολο να προσαρμοστεις....

    Καλο κουραγιο και καλη δυναμη

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stamatisx
    Εγγραφή
    15/11/2014
    Μηνύματα
    160
    Άνετα μπορείς, αλλά ξεκίνα με κάτι μικρό και ήπιο (όχι απαραίτητα 125 ή 250 cc, υπάρχουν και μεγαλύτερα αν θες) για να μπεις στη φιλοσοφία της μοτοσυκλέτας αρχικά και κατά δεύτερον να μη δώσεις ένα σκασμό λεφτά σε κάποια άτυχη στιγμή και σου βγει ο κούκος αηδόνι για να το φτιάξεις. Όταν αποκτήσεις εμπειρία πάρε και το πιο καλό και γρήγορο. Επίσης έχε στα υπόψιν σου αφού πάρεις το δίπλωμα (πήγαινε για απεριορίστων κατευθείαν) και απαραίτητο εξοπλισμό, να κάνεις και μαθήματα για ασφαλή και γρήγορη οδήγηση όσο το δυνατό νωρίτερα για να μην προλάβεις να αποκτήσεις "κουσούρια" που θα πρέπει να διορθώσεις μετά.

  6. #6
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    καλως ηρθες καταρχην. ποιο διπλωμα εχεις τωρα? εχεις εμπειρια με παπι-σκουτερ-οτιδηποτε?
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  7. #7
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamatisx Προβολή μηνύματος
    να κάνεις και μαθήματα για ασφαλή και γρήγορη οδήγηση όσο το δυνατό νωρίτερα για να μην προλάβεις να αποκτήσεις "κουσούρια" που θα πρέπει να διορθώσεις μετά.
    Δηλαδή; Τα λεγόμενα CSS (ή κάπως έτσι; ). Περισσότερες πληροφορίες, καθώς κι εγώ μόλις απέκτησα το δίπλωμα και θα πάρω μηχανή στους προσεχείς μήνες.

    Επί του θέματος, προσωπικά έκανα 3 μαθήματα με cb400 και τα υπόλοιπα 4 με το aprilia mana (για Α).
    Το κόστος ήταν το ίδιο για όλες τις κατηγορίες.
    Αν δεν έχεις ξαναοδηγήσει, επένδυσε σε 2-3 εξτρά μαθήματα καθαρά για να μπεις στην λογική και να βγαίνουν πιο φυσικά οι κινήσεις σου (συμπλέκτης, αλλαγές, φρένα -ειδικά το μπροστά-, κλπ).
    Καθαρά για τις εξετάσεις, βλέπεις αν χρειαστείς και παραπάνω (σκέψου ότι η επανεξέταση κοστίζει κόπο, χρόνο και 70€, ενώ το κάθε μάθημα 15-20€).
    Όσο για το τι μηχανή ταιριάζει σε γυναίκα, με την ελάχιστη γνώση μου έχω να πω ότι αρκεί να πατάς κάτω σταματημένη. Εν κινήσει, όλες είναι φτιαγμένες για να μένουν όρθιες.

    Edit : Πλέον η αναβάθμιση κατηγορίας συνεπάγεται εξετάσεις (με μικρή επιφύλαξη)
    Τελευταία τροποποίηση από christoi; 01/09/2015 στις 11:53.

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    ...
    Όσο για το τι μηχανή ταιριάζει σε γυναίκα, με την ελάχιστη γνώση μου έχω να πω ότι αρκεί να πατάς κάτω σταματημένη. Εν κινήσει, όλες είναι φτιαγμένες για να μένουν όρθιες.
    Σόρρυ αλλά το ίδιο ισχύει και στα δύο φύλα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Σόρρυ αλλά το ίδιο ισχύει και στα δύο φύλα.
    [offtopic]Προφανώς, απλά σε γενικές γραμμές οι άντρες είναι πιο ψηλοί και έχουν μεγαλύτερη γκάμα, οπότε είναι αυτονόητο αυτό (ή είμαστε πιο "έξυπνοι" και την αγοράζουμε με το μάτι, γνωρίζω περίπτωση vstrom τέρμα χαμηλωμένης και με το ζόρι έφτανε, απλά του άρεσε).[/offtopic]

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stamatisx
    Εγγραφή
    15/11/2014
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή; Τα λεγόμενα CSS (ή κάπως έτσι; ). Περισσότερες πληροφορίες, καθώς κι εγώ μόλις απέκτησα το δίπλωμα και θα πάρω μηχανή στους προσεχείς μήνες.
    http://www.motorcycleridingacademy.com/
    http://www.superbikeschool.co.gr/

    Διαλέγεις και παίρνεις.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2015
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!
    Όμως, όταν λες μηχανή μεγάλου κυβισμού, τι έχεις κατά νου;
    Θα αφήσω στην άκρη την αγάπη μου για τις Harley και θα πω κάποια ταξιδιάρικη σίγουρα. Vstrom, Tdm, varadero

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι τιποτα.... Ψυχη και κωλο θελει...

    Κωλο φυσικα εννοω να αντεχει ωρες πανω στη σελα... Αυτο το αποκτας στη πορεια, τη ψυχη δειχνει να την εχεις μιας και υπαρχει επιθυμια για κατι τετοιο…..

    Φυσικα θα ξεκινησεις με καποιο μικρο μοτοσυκλετακι με συμπλεκτη αμα εχεις βλεψεις για πολλα κυβικα, γιατι αν συνηθησεις σε αυτοματα μετα θα σου ειναι δυσκολο να προσαρμοστεις....

    Καλο κουραγιο και καλη δυναμη
    Αν σκεφτείς ότι ο άντρας μου κι εγώ βγάλαμε αυθημερόν ταξίδι Αθήνα Σούνιο και πίσω με ένα cbr 125..
    Γενικά δεν έχω θέμα με την κούραση. Από 5 χρονών ο πατέρας μου με ανέβαζε στη μηχανή του. Ωστόσο επειδή ήμουν πολύ απόλυτη σε κάποια θέματα πότε δεν μπήκα στο τριπακι να ζητήσω μηχανάκι στο λύκειο όπως τα περισσότερα παιδιά. Φοβόμουν αρκετά τότε.
    Τώρα που μεγάλωσα μου βγαίνουν τα απωθημένα

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Έχουν πλυθήνει τα τρυφερά πόδια ή μΕ φαινεται..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Harley ε; Κι εγώ θέλω αλλά είπα να το αφήσω για όταν βγω στη σύνταξη.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2015
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    καλως ηρθες καταρχην. ποιο διπλωμα εχεις τωρα? εχεις εμπειρια με παπι-σκουτερ-οτιδηποτε?
    Μόνο αυτοκινήτου. Και ποδηλαταρα Χαχαχαχα

    Εμπειρία μόνο σαν συνοδηγός.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2015
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    Harley ε; Κι εγώ θέλω αλλά είπα να το αφήσω για όταν βγω στη σύνταξη.
    Εγώ που μάλλον δεν θα βγω ποτέ στη σύνταξη λέω να ξεκινήσω οικονομία από τώρα

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θα τα καταφέρω?
    από Takata Dome στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2011, 20:19
  2. Θα τα καταφέρω;
    από Trek1984 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2010, 14:24
  3. Ποιός θα τα πληρώσει οέο?
    από emilio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2006, 12:14
  4. Θα τα πούμε το βράδυ δέλεαρ...άραγε?
    από nimbus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 15:27
  5. μερικά πράγματα δεν θα τα ξαναδείς...
    από DIT στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 16:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF