Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 91

Θέμα: Αλλαγη μοτοσυκλετας - Γνωμες

  1. #46
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Ναι τις ειδα τις τιμες, αλλα αφου μπορω να διαθεσω μεχρι 5 κοντα για δουκα μπορω να επενδυσω τα 3χιλιαρικα και κατι για το DRZ.

    Να σου πω την αληθεια ναι οκ δεν θα μπορω π.χ να παω θεσσ/νικη με το συγκεκριμενο λογω αντοχης και μονο και λογω σφαλιαρων απ τον αερα , αλλα γενικα δε νομιζω να νιωσω τοσο περιορισμενος γτ αυτα τα ταξιδακια που ανεφερα αντε να ναι 5 αντε 10 φορες το χρονο αν υπαρχουν λεφτα!
    (που εκει λες οτι κλαιν ρε παιδι μου, ειδικα αν εισαι παρεα και με αλλα μηχανακια, φιλους κτλπ)

    Ο δεικτης βενζινης δε με νοιαζει τοσο, ουτε το νιντζα εχει. Μονο ενα φωτακι εχει που αναβει για να σε προειδοποιησει οτι χρειαζεσαι καυσιμο. Και στη τελικη αν παρω το DRZ θα το μαθω για το ποτε θελει τη βενζινουλα του τι στ καλο

    Δε ξερω μου βαλες μικροβιο φιλε Μπλιτζ και με βασανιζεις ακομα περισσοτερο

    εχεις κανενα εξτρα τιπ να μου πεις για τα DRZ μιας και κατεχεις 1 ?

    Ακομη, κατι διαβασα οτι επειδη δεν κυκλοφορει πλεον σα μοντελο ειναι πιο δυσκολο να βρεις ανταλλακτικα κτλπ, ισχυει η ειναι ραδιο αρβυλα?

    Και αν μπορεις ριξε μια ματια στις παρακατω αγγελιες και πες μου πως τα βλεπεις σαν κοψια, σαν πρωτη ματια, θα ημουν ευγνωμων

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6889317/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6878992/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6857114/

  2. #47
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Όχι, δεν κατάλαβες. ΟΥΤΕ "φωτάκι" έχει.

    Το μηχανάκι κυκλοφορεί κανονικά, απλά δεν έρχεται Ελλάδα. Υπάρχει αφθονία ανταλλακτικών.
    Life begins at 45°.

  3. #48
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Το πρώτο φαίνεται, σαφώς, το πιο προσεγμένο, αλλά 3700τόσα για κανένα λόγο. Τέτοια εποχή, θα έδινα το ΠΟΛΥ 3,300-3,400 για ένα εξαιρετικό μηχανάκι, που δε χρειάζεται ούτε μισό ευρώ και με έξτρα που με ενδιαφέρουν.

    Για τα άλλα 2, θα έδινα 3 χιλιάρικα μαξ, όπως τα βλέπω. Οι φωτογραφίες είναι λίγες και όχι καλές, αλλά δε φαίνονται τόσο "καθαρά". Δε χάνεις κάτι να τα δεις κι από κοντά.

    Γενικά ψάχνεις για κάποιο όσο το δυνατόν πιο "καθαρό", που δεν έχει ανοίξει μοτέρ και είτε κοιτάζεις να έχει λίγα χιλιόμετρα και να μη δείχνει ταλαιπωρημένο, είτε δε σε νοιάζουν τα χιλιόμετρα και όταν "σπάσει", του κάνεις μια καλή ανακατασκευή (ίσως και υπερκυβισμό, αν σε ψήνει) και είσαι κύριος.
    Life begins at 45°.

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το πρώτο φαίνεται, σαφώς, το πιο προσεγμένο, αλλά 3700τόσα για κανένα λόγο. Τέτοια εποχή, θα έδινα το ΠΟΛΥ 3,300-3,400 για ένα εξαιρετικό μηχανάκι, που δε χρειάζεται ούτε μισό ευρώ και με έξτρα που με ενδιαφέρουν.

    Για τα άλλα 2, θα έδινα 3 χιλιάρικα μαξ, όπως τα βλέπω. Οι φωτογραφίες είναι λίγες και όχι καλές, αλλά δε φαίνονται τόσο "καθαρά". Δε χάνεις κάτι να τα δεις κι από κοντά.

    Γενικά ψάχνεις για κάποιο όσο το δυνατόν πιο "καθαρό", που δεν έχει ανοίξει μοτέρ και είτε κοιτάζεις να έχει λίγα χιλιόμετρα και να μη δείχνει ταλαιπωρημένο, είτε δε σε νοιάζουν τα χιλιόμετρα και όταν "σπάσει", του κάνεις μια καλή ανακατασκευή (ίσως και υπερκυβισμό, αν σε ψήνει) και είσαι κύριος.
    Ε ναι για το φωτακι εμενα δε με ενδιαφερει, αρκει να μου εξηγησεις πως θα ξερω οτι πρεπει να γεμισω :P

    To πρωτο εκτος απ το πιο προσεγμενο εχει και τα λιγοτερα χιλιομετρα(22χιλιαδες κατι) σε σχεση με τα αλλα πεχουν πατησει 40αρι. Επισης ο τυπος που πουλαει το πρωτο(3.700κατι) λεει συζητησιμη σε λογικα πλαισια για την εποχη, οποτε θα μπορω με κανενα παζαρι να του το παω στ 3.600, το θεμα ειναι αν δεν εχει και κατι μηχανικα δε θα μπορω να κατεβω αλλο απ τη στιγμη π εκεινος το χει 3.750. Νταξει ολα αυτα υποθετικα ειναι.

    Γενικα , το DRZ αρχισα να το ξανασκεφτομαι επειδη νεος ειμαι να το διασκεδασω θελω με τη μηχανη μου , οχι απλα να κανω τη δουλεια μου και νταξει οχι οτ ιο δουκας δνε ειναι το απολυτο παιχνιδι αλλα τυχον τουμπες που εχω να φαω σκεφτομαι πως ειναι κριμα να τις φαει ενα 690 που μπορει να το χω παρει πενα. Οχι οτι δεν αξιζει την ιδια προσοχη και το DRZ απο αποψη προσοχης και φροντιδας , αλλα πιστευω οτι 8α συγχωρει πιο ευκολα λαθη και οτι θα ειναι πιο ευκολοδηγητο, θα του ''παρω τον αερα'' πιο γρηγορα, αν μου επιτρεπεται η εκφραση.

    Αν ολο το σκεπτικο μου ειναι λαθος πλιζ βαλτε με στον ισιο δρομο

  5. #50
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Και σε πτώσεις, ελάχιστες ζημιές θα πάθει το DRZ.

    Κοίτα, είχα Δούκα, είχα KTM SM και, για να είμαι ειλικρινής, η ΚΤΜ βγάζει τα καλύτερα motard πόλης που μπορεί να έχει κάποιος. Εκπληκτικά μηχανάκια. Αν δε με ένοιαζε το οικονομικό (και οι κλοπές), θα αγόραζα ένα SMC 690 χτες.

    Στο DRZ κατέληξα μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο, επειδή είναι αξιόπιστο μέχρι αηδίας, οικονομικό (από βενζίνες μέχρι ανταλλακτικά), είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ motard τόσο σε αίσθηση, όσο και σε εμφάνιση και δεν έχει απαγορευτικό κόστος απόκτησης. Το μόνο αρνητικό του, ξαναλέω, ότι είναι "μικρό" και "ψόφιο", αλλά μπορείς εύκολα να το "ξυπνήσεις" με μερικά κατοστάρικα. Και επειδή κυκλοφορεί χρόνια στην αγορά, υπάρχουν άπειρες, δοκιμασμένες μόντες για τα πάντα. Επίσης έχει αξιορεπέστατες, πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.

    Αλλά εγώ είμαι συνειδητοποιημένος και ήξερα ότι θέλω motard από την αρχή :P Το ερώτημα ήταν μόνο "ΚΤΜ ή γιαπωνέζικο". Ομολογουμένως κοίταζα και το Husqy 610, αλλά με τις τελευταίες εξελίξεις της Ηusqvarna, προτίμησα να απέχω.

    Με λίγα λόγια, αν οντώς έχεις καταλήξει σε motard και δε θέλεις κάτι σημαντικά δυνατότερο/ακριβότερο, το DRZ είναι η καλύτερη επιλογή.
    Life begins at 45°.

  6. #51
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Οταν πρωτοεγραψα εδω πριν 2-3 μερες ημουν με κελιστα ματια δουκα 390 παρολο που με χαλαει το μικρο του μεγεθος.

    Πλεον, μπορω να πω οτι με το που μου εδειξες το DRZ μ'αρεσε παρα πολυ , αλλα το μονο που με κρατησε πισω απ το να σκεφτω ηταν η σκληρη σελα και το ''δυσκολο'' δικαβαλο.
    Μετα ομως το ξανασκεφτηκα.

    Και η καταληξη μου ειναι οτι πραγματικα χρειαζομαι. Ενα θηριο για τη πολη να μη καταλαβαινει το θεο του και για ταξιδια απλα να κανω λιγο υπομονη, εγω και ο συνεπιβατης μου.

    Αν δεν λυπομουν τυχον τουμπες θα επερνα με κλειστα ματια το 690. Αλλα πραγματικα το λυπαμαι , γτ ξερω πως θα πεσω. Το θεμα ειναι αυτη η μια φορα που θα πεσω και μπορει να σηκωθω να δω το μηχανακι και να ξενερωσω με τη παρτυ μου.

    Το DRZ ειναι πιο ευκολο στην οδηγηση σε σχεση με ενα δουκα 690? Για μενα που η μοναδικη μου εμπειρια ειναι το νιντζα?

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    καλο το drz και ευκολο μηχανακι ,

    στα χρηματα που λες ομως παιζει και το σεναριο : διπλωμα - μαθηματα ασφαλους οδηγησης και ενα τετοιο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6884956/


    και ενα video : https://www.youtube.com/watch?v=5UmtY_rFd30

  8. #53
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Έχε υπόψη, όμως, ότι το 390 είναι πιο σύγχρονο μηχανάκι (ψεκασμός, ενδείξεις, οικονομία, επώνυμα - σχεδόν - περιφερειακά), θα κάνει πιο εύκολα/άνετα μεγαλύτερες διαδρομές και είναι αρκετά ελαφρύ/ευέλικτο για να μη σε δυσκολέψει εντός πόλης. Απλά δεν είναι motard. Εγώ ήμουν ένα βήμα πριν πάρω 390, όταν αποφάσισα ότι δεν είμαι για street μηχανάκια ^^

    Και τα 2 (DRZ, 690) είναι ευκολοδήγητα μηχανάκια. Απλά το DRZ είναι πιο φιλικό: χαμηλότερη ισχύς, πιο μαλακό πλαίσιο και αναρτήσεις, πιο αδύναμα φρένα κτλ κτλ.
    Life begins at 45°.

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έχε υπόψη, όμως, ότι το 390 είναι πιο σύγχρονο μηχανάκι (ψεκασμός, ενδείξεις, οικονομία, επώνυμα - σχεδόν - περιφερειακά), θα κάνει πιο εύκολα/άνετα μεγαλύτερες διαδρομές και είναι αρκετά ελαφρύ/ευέλικτο για να μη σε δυσκολέψει εντός πόλης. Απλά δεν είναι motard. Εγώ ήμουν ένα βήμα πριν πάρω 390, όταν αποφάσισα ότι δεν είμαι για street μηχανάκια ^^

    Και τα 2 (DRZ, 690) είναι ευκολοδήγητα μηχανάκια. Απλά το DRZ είναι πιο φιλικό: χαμηλότερη ισχύς, πιο μαλακό πλαίσιο και αναρτήσεις, πιο αδύναμα φρένα κτλ κτλ.
    Παλι καλα εχω χρονο να αποφασισω, βασανιζομαι συναδελφοι μηχανοβιοι :P

    Και τα 3 μηχανακια (390,690,DRZ) μαρεσουν αλλα δε θελω να φτασω στο σημειο να παρω το ενα και μετα να δω το αλλο σε κανα φαναρι και να πω, μηπως εκανα μαλακια ?

    Τι αλλα κριτηρια να εχω για τη τελικη μου επιλογη , νιωθω χαμενος

  10. #55
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    καλο το drz και ευκολο μηχανακι ,

    στα χρηματα που λες ομως παιζει και το σεναριο : διπλωμα - μαθηματα ασφαλους οδηγησης και ενα τετοιο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6884956/


    και ενα video : https://www.youtube.com/watch?v=5UmtY_rFd30
    Πολυ ωραιο και το mt07 το γλυκοκοιταζα και αυτο, αλλα εχω ηδη 3 αγαπες που αναφερω σ ολο το thread, οποτε δυσκολα θα μου μπει κατι στο ματι περα απ αυτες τις 3

    Παντως σε ευχαριστω για τη προταση σου

  11. #56
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    390, αν θες ένα μηχανάκι που κάνει λίγο απ'όλα σχετικά άνετα και είναι αρκετά οικονομικό.

    DRZ, αν θες motard με προτεραιότητα στην αξιοπιστία κι όχι τα άλογα.

    690, αν θες το καλύτερο μονοκύλινδρο της αγοράς :P Κι εδώ θα κάνεις συμβιβασμούς σε άνεση/πρακτικότητα (και οικονομία), αλλά είναι σίγουρα πιο άνετο από το DRZ. Μάλλον λιγότερο από το 390.
    Life begins at 45°.

  12. #57
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    390, αν θες ένα μηχανάκι που κάνει λίγο απ'όλα σχετικά άνετα και είναι αρκετά οικονομικό.

    DRZ, αν θες motard με προτεραιότητα στην αξιοπιστία κι όχι τα άλογα.

    690, αν θες το καλύτερο μονοκύλινδρο της αγοράς :P Κι εδώ θα κάνεις συμβιβασμούς σε άνεση/πρακτικότητα (και οικονομία), αλλά είναι σίγουρα πιο άνετο από το DRZ. Μάλλον λιγότερο από το 390.
    Με το DRZ θα καβαλαω πεζοδρομια με δουκα οχι :P

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Και με Δούκα τα καβαλούσα, αλλά πρόσεχα (εκείνη η καρίνα/εξάτμιση δε βοηθάει πολύ). Με το DRZ απλά ανοίγω το γκάζι.
    Life begins at 45°.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SpyrosThe Προβολή μηνύματος

    Αν δεν λυπομουν τυχον τουμπες θα επερνα με κλειστα ματια το 690. Αλλα πραγματικα το λυπαμαι , γτ ξερω πως θα πεσω. Το θεμα ειναι αυτη η μια φορα που θα πεσω και μπορει να σηκωθω να δω το μηχανακι και να ξενερωσω με τη παρτυ μου.
    Οτι και να πάρεις μέχρι να το μάθεις δεν θα πέφτεις με πολλά αντε να φας καμμιά χαζοτούμπα. Οταν το μάθεις και αρχίσεις να το χουφτώνεις τότε αρχίζει η επικίνδυνη φάση.

    Αν είσαι προσεκτικός και δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να προσαρμοστεί, κάνεις και μερικά μαθήματα ασφαλούς οδήγησης, δεν θα εχεις θεμα και χαγιαμπούσα να πάρεις (που λέει ο λόγος ντάξει )

    Πάρε αυτό που σου αρέσει αλλά μην υποτιμάς τον τομέα της άνεσης, δεν θα πάρεις καθαρόαιμο εντούρο θα πάρεις μοτοσυκλέτα για καθημερινή χρήση.

  15. #60
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Οτι και να πάρεις μέχρι να το μάθεις δεν θα πέφτεις με πολλά αντε να φας καμμιά χαζοτούμπα. Οταν το μάθεις και αρχίσεις να το χουφτώνεις τότε αρχίζει η επικίνδυνη φάση.

    Αν είσαι προσεκτικός και δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να προσαρμοστεί, κάνεις και μερικά μαθήματα ασφαλούς οδήγησης, δεν θα εχεις θεμα και χαγιαμπούσα να πάρεις (που λέει ο λόγος ντάξει )

    Πάρε αυτό που σου αρέσει αλλά μην υποτιμάς τον τομέα της άνεσης, δεν θα πάρεις καθαρόαιμο εντούρο θα πάρεις μοτοσυκλέτα για καθημερινή χρήση.
    ναι σιγουρα καταλαβαινω πως το εννοεις για το θεμα της ανεσης, απλα να σου πω την αληθεια ειμαι καλοβολος ανθρωπος απ την αποψη οτι και να πιαστει ο πατος μου λιγο δε θα αρχισω να ''κραζω''. Αντεχω, ποσο μαλλον αν το μηχανακι που οδηγω ειναι κατι που πραγματικα χαιρομαι.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΛΑΣΤΙΚΑ αλλαγη-γνωμες (για VTR 250)
    από RIFF RAFF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2010, 14:45
  2. Γνωμες για αλλαγη μηχανης ?
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2009, 21:08
  3. Γνωμες και φοτο για αισθητικη αλλαγη!
    από mparkaroutsos στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2007, 01:39
  4. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 21:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF