Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 91

Θέμα: Αλλαγη μοτοσυκλετας - Γνωμες

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Για ολα υπαρχουν λυσεις αμα ψαχτεις , δωσε βαση σε αυτο που σου ειπε ο kordix :

    "Αν είσαι προσεκτικός και δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να προσαρμοστεί, κάνεις και μερικά μαθήματα ασφαλούς οδήγησης, δεν θα εχεις θεμα και χαγιαμπούσα να πάρεις (που λέει ο λόγος ντάξει )"




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	016_zps44d1b476.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	340896

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Corbin-DRZ400-seat-taller.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	77,0 KB 
ID:	340897

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	post-93648-13264039674454.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	88,3 KB 
ID:	340898

  2. #62
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    καλο το drz και ευκολο μηχανακι ,

    στα χρηματα που λες ομως παιζει και το σεναριο : διπλωμα - μαθηματα ασφαλους οδηγησης και ενα τετοιο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6884956/


    και ενα video : https://www.youtube.com/watch?v=5UmtY_rFd30
    Ήμουν έτοιμος να παραθέσω την συγκεκριμένη πρόταση.
    Με 5500 και κάτι το παίρνεις καινούργιο με την εγγύησή του και είσαι άρχοντας.

    Σπύρο είσαι πάνω στην .@.@ και πιστεύω δεν πρέπει να βιαστείς.

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Για ολα υπαρχουν λυσεις αμα ψαχτεις , δωσε βαση σε αυτο που σου ειπε ο kordix :

    "Αν είσαι προσεκτικός και δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να προσαρμοστεί, κάνεις και μερικά μαθήματα ασφαλούς οδήγησης, δεν θα εχεις θεμα και χαγιαμπούσα να πάρεις (που λέει ο λόγος ντάξει )"




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	016_zps44d1b476.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	340896

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Corbin-DRZ400-seat-taller.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	77,0 KB 
ID:	340897

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	post-93648-13264039674454.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	88,3 KB 
ID:	340898

    Σε δικάβαλο ταξιδάκι θα υποφέρει όπως και να την κάνει τη σέλα. Σε σόλο βόλτα αν κάθεται πιο πίσω σε μια σέλα σαν αυτή της πρώτης φωτό θα ναι οκ. Επίσης στο παιδί ας μιλήσει κάποιος για τα θέματα του DRZ 400, ας πούμε ξέρω πως το μηχανάκι βγάζει πηνία συχνά. Στα τελευταία μοντέλα sm το έφτιαξαν; Υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί όπου πονάει;

    Εχει πέντε ταχύτητες και στα 120 με το μαμα γρανάζωμα το νιώθεις να δουλεύει ψηλά το μοτέρ. Εγώ είχα το CCM 404 E με το δυνατό μοτέρ και το FCR από DRZ 400 E και του έκανα 12.000km σε απαιτητική χρήση εντούρο - μονοπάτια αλλά και αγώνες εντούρο κυπέλλου. Πηνία δεν μου έβγαλε, αλλαξα μόνο τον τεντωτήρα της καδένας των εκκεντροφόρων και τίποτα αλλο στο μοτέρ. Αλλά σε DRZ και σε CCM φίλων τα πηνία τα παιξαν και όχι μόνο μια φορά.

  4. #64
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Στο ΤΤ εξηγούν πώς να φτιάξεις όλα τα θέματα του DRZ. Βασικά loctite σε πηνία και μπροστά γρανάζι, γρασάρισμα σε μοχλικό/ανάρτηση/ψαλίδι και λαιμό.

    http://www.thumpertalk.com/forum/215-drz400-faq/

    Αν το μηχανάκι πήγαινε σε μηχανικό που το γνωρίζει καλά, θα'χουν διορθωθεί ήδη.
    Life begins at 45°.

  5. #65
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Παιδια μηχανικα δε γνωριζω πολλα εως τιποτα, οποτε αν παραθεσετε κατι μηχανικο να ειστε οσο το δυνατον πιο κατανοητοι αν δε βαριεστε

    Νταξει τα πηνια ξερω τι ειναι

    Επισης εσυ Μπλιτζ εισαι απο αθηνα? Το DRZ σου που το κανεις σερβις κτλπ? Ετσι σε περιπτωση που το παρω να παω εκει μιας και θα ξερω οτι ειναι ''τεσταρισμενος'' ο μαστορας.

  6. #66
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omega Προβολή μηνύματος
    Ήμουν έτοιμος να παραθέσω την συγκεκριμένη πρόταση.
    Με 5500 και κάτι το παίρνεις καινούργιο με την εγγύησή του και είσαι άρχοντας.

    Σπύρο είσαι πάνω στην .@.@ και πιστεύω δεν πρέπει να βιαστείς.
    To ξερω φιλε οτι ειμαι πανω στον εν8ουσιασμο, αλλα επειδη ξερω τον εαυτο μου, γνωριζω οτι αν ειναι να αγορασω κατι θα ειναι ενα απ τα 3 μηχανακια , δηλ. δουκα 390 η 690 η το DRZ ειναι τα μονα μηχανακια αυτη τη περιοδο που πραγματικα τα λατρευω και καθομαι και τα κανω οφθαλμολουτρο .

    Απο κει και περα θα δυσκολευτω να αποφασισω στο πιο να επιλεξω και δε μ'αρεσει καθολου αυτη η δυσκολια που αντιμετωπιζω χαχα

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στο ΤΤ εξηγούν πώς να φτιάξεις όλα τα θέματα του DRZ. Βασικά loctite σε πηνία και μπροστά γρανάζι, γρασάρισμα σε μοχλικό/ανάρτηση/ψαλίδι και λαιμό.

    http://www.thumpertalk.com/forum/215-drz400-faq/

    Αν το μηχανάκι πήγαινε σε μηχανικό που το γνωρίζει καλά, θα'χουν διορθωθεί ήδη.
    A γεια σου, αφού μπορεί με σωστή συντήρηση να λυθούν τα θεματάκια και αν η άνεση δεν είναι βασικό κριτήριο αγοράς τότε το drz 400 sm με αναρτήσεις από rmz παρακαλώ, είναι μια πολύ καλή λύση για την πόλη.

  8. #68
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Tοσο αβολο ειναι ρε σεις?

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SpyrosThe Προβολή μηνύματος
    To ξερω φιλε οτι ειμαι πανω στον εν8ουσιασμο, αλλα επειδη ξερω τον εαυτο μου, γνωριζω οτι αν ειναι να αγορασω κατι θα ειναι ενα απ τα 3 μηχανακια , δηλ. δουκα 390 η 690 η το DRZ ειναι τα μονα μηχανακια αυτη τη περιοδο που πραγματικα τα λατρευω και καθομαι και τα κανω οφθαλμολουτρο .

    Απο κει και περα θα δυσκολευτω να αποφασισω στο πιο να επιλεξω και δε μ'αρεσει καθολου αυτη η δυσκολια που αντιμετωπιζω χαχα

    Εγώ στην θέση σου αν μπορούσα οικονομικά θα πήγαινα στο 690. Η ροπή που βγάζουν τα περισσότερα κυβικά θα σε βοηθήσει πολύ να μάθεις να οδηγάς σωστά και μελλοντικά θα το χαίρεσαι περισσότερο σε στροφιλίκι. Αλλά και στην καθημερινη οδηγηση το μηχανάκι θα ναι πιο ευχάριστο λόγω περισσότερης δύναμης και ροπής. Στο 690 enduro μέχρι της 5000 στροφές το μοτέρ του είναι γραμμικότατο από κει και πάνω αγριεύει. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να το δουλεύεις ψηλά τουλάχιστον μέχρι να νιώσεις εσύ άνετα με τα γκάζια του. Αλλά μετά από κάποιο διάστημα που θα θελήσεις γκάζι, το 690 το εχει και με το παραπάνω αλλά είναι γραμμικό. Επίσης εχει πλαίσιο, φρένα και αναρτησάρες που μπορούν να διαχειριστούν τη δύναμη του μοτέρ, άσε που είναι πούπουλο.

    Είναι μια μοτοσυκλέτα που μπορείς να την κρατήσεις για πολλά χρόνια γιατί δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία και δεν θα μπεις σε πειρασμό να την αλλάξεις.

    Οτι και να πάρεις από τα 3 κάνε κάποια μαθήματα. Και όταν θελήσεις γκάζια, προτίμησε να μπεις σε πίστα παρά να κάνεις καφριλίκια σε δημόσιους δρόμους. Ναι θα ρθει η ωρα που θα κάνεις καφριλίκια. Και ο πιο πράος οδηγός να σαι, κάποια στιγμή θα σε τρώει το χέρι σου. Τότε θέλει προσοχή να μη χτυπήσεις. Πράξε ανάλογα λοιπόν.

  10. #70
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Αν δεν πηγαινες στο 690 θα επελεγες αναμεσα σε 390 η σε DRZ ? Ρωταω για να δω γνωμες και σιγα σιγα να διωχνω ενα απ τα 3 απ το μυαλο μου για να μεινω να επιλεξω αναμεσα σε 2

  11. #71
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SpyrosThe Προβολή μηνύματος
    Παιδια μηχανικα δε γνωριζω πολλα εως τιποτα, οποτε αν παραθεσετε κατι μηχανικο να ειστε οσο το δυνατον πιο κατανοητοι αν δε βαριεστε

    Νταξει τα πηνια ξερω τι ειναι

    Επισης εσυ Μπλιτζ εισαι απο αθηνα? Το DRZ σου που το κανεις σερβις κτλπ? Ετσι σε περιπτωση που το παρω να παω εκει μιας και θα ξερω οτι ειναι ''τεσταρισμενος'' ο μαστορας.
    Αθήνα είμαι. Πρόσφατα το πήρα το μηχανάκι. Ακόμα ψάχνομαι κι εγώ περί συνεργείου (δες το DRZ thread στα "Μοντέλα"). Προς το παρόν το πηγαίνω σε αυτόν που πήγαινα τα ΚΤΜ μου, για ό,τι δε μπορώ να κάνω μόνος μου.

    Αλλά το μηχανάκι το αγόρασα από Λαμία, όπου το συντηρούσε ένας μηχανικός, ο οποίος είναι πραγματικά γνώστης και ξέρω ακριβώς τι έκανε. Δυστυχώς είναι μακρυά, αλλιώς θα το πήγαινα εκεί.

    Το DRZ είναι πιο ελαφρύ από το 690 (και λίγο πιο ελαφρύ από το 390, νομίζω).
    Life begins at 45°.

  12. #72
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Nα ξερεις Μπλιτζ σε περιπτωση που παρω το DRZ που το τελευταιο 15ωρο εχει αρχισει και μου τρεχουν τα σαλια για τη παρτυ του, θα σε χρειαστω να μου πεις για να φαρδυνω τη σελα του κτλπ και γενικα οποια γνωση εχεις να μου τη μεταλαμπαδευσεις

  13. #73
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Για 3η φορά, ΠΗΓΑΙΝΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ THREAD.

    By any chance, δεν είσαι θηλυκό, ε;
    Life begins at 45°.

  14. #74
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    οχι ρε μπλιτζ μη το μαμας το θεμα :P

    απλα οπως προανεφερα ειμαι λιγο ασχετος με τα πολλα πολλα , φανταζομαι στο μελλον θα μαθω.

    Διαβασα καποια πραγματα στο thread , μη δαγκανεις

  15. #75
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Και στο είπα, πρόσεξε τι γράφεις!
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΛΑΣΤΙΚΑ αλλαγη-γνωμες (για VTR 250)
    από RIFF RAFF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2010, 14:45
  2. Γνωμες για αλλαγη μηχανης ?
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2009, 21:08
  3. Γνωμες και φοτο για αισθητικη αλλαγη!
    από mparkaroutsos στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2007, 01:39
  4. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 21:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF