Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 127

Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ / ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΟΝ-OFF

  1. #16
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    15άχρονη πορεία μου με street - naked - super motard μηχανήματα
    ὀταν λες super motard μηχανήματα, ποιά ακριβώς, αν επιτρέπεται;

    Η διαδρομή από πολλά super motard σε ον-οφφ δεν φαντάζομαι να είναι ιδιαίτερα δύσκολη.

    Με πολλά supermoto, μπορείς απλώς να αλλάξεις ζάντες από 17" σε 21"/18" και είσαι έτοιμος.

    Θά έλεγα καλό για αρχή το DRZ400 ή ακόμα και το TT600R της Yamaha. Σίγουρα πιο ελαφρύ από το ΧΤΖ 660 Τενερε.

  2. #17
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Διάβασε προσεκτικά όλο αυτό: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144062
    και κατόπιν (σύμφωνα με τα δεδομένα σου)
    πάρε ένα ΚΤΜ 690 Enduro
    και Καλή Διασκέδαση.


    Ενδεικτικά ,και για να πάρεις μιάν ιδέα ,δες τι έγραφα στο νήμα του λίνκ που σου παρέθεσα για μελέτη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Ας συνεισφέρω στο νήμα ,μια και...
    Eίχα ΚΤΜ950ADV(για 2 χρόνια) & ΚΤΜ950SM(για άλλα 2 χρόνια) & ΚΤΜ250ΕΧCF(1,5 χρόνο).
    Εχω οδηγήσει εκτενώς (δοκιμαστικά) το ΚΤΜ690Enduro ,το οποίο ,ήταν ενα απο τα δυό υποψήφια που σκεφτόμουν να πάρω.(το άλλο ήταν το ΧΤΖ)
    Και τελικά ,εδώ και σχεδόν 3,5 χρόνια ,έχω ένα ΧΤΖ660Teneke'(βελτιωμένο επαρκώς στα σημεία)
    Οπότε ,μάλλον έχω διαβεί το δίλλημα ,του δημιουργού αυτού του νήματος.

    Μετά απο 35 χρόνια καβάλα ,κι έχοντας δοκιμάσει όλες τις κατασκευαστικές "σχολές" ,έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι ,τα Γιαπανέζικα ευρείας παραγωγής ,όπως αυτά βγαίνουν απο τη βιτρίνα ,είναι επιεικώς μέτρια.
    Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό ,για κάποιον που ψάχνει απλά για 2κυκλο μέσο μετακίνησης.
    Γι'αυτόν όμως που ψάχνει 2κυκλες συγκινήσεις κι εκρήξεις αδρεναλίνης και ενδορφίνης ,ο δρόμος είναι μονόδρομος με κατεύθυνση την Ευρωπαϊκή σχολή.

    Οντας ΚΤΜικός τα τελευταία 5-6 χρόνια ,κι έχοντας ζήσει το χαμόγελο που μπορούν να προσφέρουν τα περτικαλιά ,η πρώτη μου επιλογή ,αυτό που ήθελα ,ήταν το ΚΤΜ690Enduro
    Ειναι υπέροχο για καθημερινή χρήση ,βγάζοντας χαμόγελα κ τον κάγκουρα απο μέσα σου ,ανανεώνοντας την ψυχική σου υγεία ,κ μειώνοντας ταυτόχρονα την ψυχολογική σου ηλικία.
    Με μιά μαμά ζελατινούλα στη μάσκα του ,μια χαρά μπορεί να σε πάει μονοκάβαλες ασφαλτιάδες των 100-150 κμέτρων (με κάποιους συμβιβασμούς στην άνεση) ,ταξιδεύοντας με 120-130 κμ/ω ,μέχρι να φτάσεις στον χωματόδρομο που θέλεις να εξερευνήσεις.
    Μόλις μπείς στο χώμα ,καταλαβαίνεις γιατί το πήρες ,και μπορείς να τριγυρνάς όλη μέρα στα βουνά ,παίζοντας με το γκάζι του ,το στήσιμό του ,και με το μυαλό σου.
    Με κάποιες επεμβάσεις σε στήσιμο κ ταξιδιωτικά αξεσουάρ,ειναι μακράν το καταλληλότερο μοτό για εκδρομικό enduro που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά.
    Σε έμπειρα χέρια μπορεί να ανταπεξέλθει αξιοπρεπέστατα ακόμα κ σε (σχεδόν) real enduro καταστάσεις.

    Για κάποιον που έχει σκοπό να οδηγεί αποκλειστικά μονοκάβαλος ,να κάνει σχετικά μικρές ασφάλτινες αποστάσεις (κ μιά στο τόσο μέχρι 100-150κμ) ,κ γουστάρει να βγάζει κέφια ολούθε (άσφαλτο & χώμα) , το ΚΤΜ690Enduro είναι Η κορυφαία επιλογή.

    Αλλά...
    Δεν κάνει για μεγάλα ασφάλτινα ταξίδια (σέλα-στήσιμο-ανεμοκάλυψη-αυτονομία)
    Δεν κάνει για 2κάβαλο ταξίδι (σέλα-χώροι)
    Δεν κάνει για φόρτωμα (πλαστικό τεπόζιτο/υποπλαίσιο-τάπα πλήρωσης στο πίσω φτερό)


    Γιατί πήρα το Τενερέ;
    Γιατί ,λόγω συρρίκνωσης των οικονομικών μου ,χρειαζόμουν ένα μηχανάκι που:
    να είναι το μοναδικό μοτό μου ,το οποίο θα χρησιμοποιώ και καθημερινά
    να έχει μικρό κόστος συντήρησης (για service & αναλώσιμα)
    να έχει μικρό κόστος χρήσης (κυρίως χαμηλή κατανάλωση καυσίμου)
    να έχει μεγάλη αυτονομία καυσίμου
    να μπορεί να με πάει αξιοπρεπώς στο χώμα (εκδρομικό en-touring ,απο δασικούς χωματόδρομους ,με τις δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν)
    αλλά να μπορεί να με πάει αξιοπρεπώς κ' στην άσφαλτο
    να έχει επαρκή ανεμοκάλυψη
    να έχει χώρους για 2 άτομα
    να ταξιδεύει στην Εθν.Οδό με τουλάχιστον 140 συνεχή πραγματικά κμ/ω μονοκάβαλο-ή-δικάβαλο-ή κ'-φορτωμένο
    να μπορώ να πάω με αυτό 36άωρο
    να μπορώ να πάω με αυτό μονοήμερη-2κάβαλη εκδρομή των 500 κμ
    να μπορώ να πάω ασφάλτινο 2-3ήμερο 2κάβαλο 3βάλιτσο εκδρομικό ταξιδάκι
    να μου αρέσει όταν το βλέπω
    κ να μπορώ να κάνω το 95% των εργασιών συντήρησης μόνος μου.

    Οντας απαιτητικός ,λόγω της Ευρωπαϊκής μοτο-προϊστορίας μου ,δεν πήρα το φτηνότερο που βρήκα ,αλλά το ακριβότερο ,μια και ήταν βελτιωμένο στην κατεύθυνση που ήθελα ,κι έτσι κι αλλιώς ,ακόμα κ μαμά να το'παιρνα είχα σκοπό να το αναβαθμίσω.
    Το αναβάθμισα περαιτέρω όσο κ' όπου μπορούσα/νόμιζα ,κ πλέον το μόνο που θα ήθελα να βελτιώσω ,είναι το ύψος σέλας (τρώω χαζές στατικές τούμπες στο επικλινές χωμάτινο τεραίν επειδή δεν φτάνει το ποδάριμ) ,κ' οι κραδασμοί στο τιμόνι ,όχι επειδή είναι υπερβολικοί για μονοκύλινδρο ,αλλά επειδή εγώ πλέον είμαι σχεδόν 50άρης με εκτεταμένες τενοντίτιδες.
    Στο χώμα το βάρος του φαίνεται(στα δύσκολα κ αργά κομμάτια) κ θέτει τα όρια ,τα οποία ,όσον αφορά το εκδρομικό χώμα ,είναι πολύ πάνω απο αυτά που θα χρειαστεί ο μέσος όρος αναβατών.
    Προσωπικά ,δοκιμάστηκα μαζί του σε αρκετές δύσκολες χωμάτινες καταστάσεις (μέχρι κ TrailRide) ,κ' διαπίστωσα οτι ,το όριό του ,είμαι εγώ.

    Αυτά.
    Ελπίζω να βοήθησα.

    Συνημμένο 330488
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  3. #18
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Ωραία ανάρτηση γάτε, καλύπτει τα πάντα σχετικά με τα δυό μηχνάκια, μερσί.

    Τώρα γιατί δεν μπορεί κάποιος να βγάλει μηχανάκι με την άνεση, υποπλάισια, σέλλα, ικανότητα κουβαλήματος του Τενερε, αλλά με μοτέρι/πλαίσιο ΚΤΜ690, άλλο θέμα και αυτό. Λένε καλά λόγια για το τελευταίο XCx 800, αλλά δεν το έχω δεί ακόμα.

    (Βγάλε ρε Γιαμάχα ένα Τενερε στα 180 κιλά με το μοτέρι του ΜΤ-07.... όλο και κάποιος θα το πάρει )

  4. #19
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Τώρα γιατί δεν μπορεί κάποιος να βγάλει μηχανάκι με την άνεση, υποπλάισια, σέλλα, ικανότητα κουβαλήματος του Τενερε, αλλά με μοτέρι/πλαίσιο ΚΤΜ690, άλλο θέμα και αυτό.
    Ενα δυνατότερο μοτέρ ,σίγουρα θα μπορούσε να μπεί στο Τενερε.
    Ο υποβιβασμός ιπποδύναμης στην Ιαπωνική σχολή ,έχει εδραιωθεί σαν λύση μακροβιότερης αξιοπιστίας.
    Αυτό.

    Οσον αφορά το βάρος του ,αμα δείς προσεκτικά κι απο κοντά το υποπλάισιο του Τενερε΄,θα διακρίνεις οτι το πάχος των σωλήνων που το απαρτίζουν ,είναι ίδιας διατομής με αυτούς που σ'ένα ελαφρύτερο ΟνΟφφ φτιάχνουν το κυρίως πλάισιο.
    Κι έχει κ έξτρα ενισχύσεις με τριγωνικές λάμες κ κολήσεις.
    Μόνο έτσι θα μπορέσεις να γυρίσεις τον μισό πλανήτη καραφορτωμένος κ ίσως 2κάβαλος ,χωρίς να ψάχνεις για ηλεκρο-οξυγονο-κολήσεις στα μισά του δρόμου.
    Αμα συμπεριλάβεις στο βάρος του και το σταθερό φαίρινγκ με τη σιδεριά του ,απαραίτητο για ανεμο-βροχο-κάλυψη και ηλεκτρονικά βοηθήματα ,
    τότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα μπορούσε να βγεί ελαφρύτερο ,αλλά να σου προσφέρει ταυτόχρονα όσα μπορεί κ προσφέρει τώρα.

    Το Τενερε΄απο μαμά δεν χρειαζόταν να είναι ελαφρύτερο.
    Ας έβγαινε στο ίδιο βάρος ,
    αρκεί να είχε το τεπόζιτο εκεί που είναι το φιλτροκούτι και το τεράστιο καζάνι της εξάτμισης
    και το φιλτροκούτι να ήταν εκεί που είναι τωρα το τεπόζιτο.

    Ολος ο πλανήτης θα μίλαγε για μιά τελείως διαφορετική ,και υπέροχη ΟνΟφφ μοτοσυκλέτα.
    (όχι οτι κ τώρα τα'χει παέι ασχημα βέβαια)




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Λένε καλά λόγια για το τελευταίο XCx 800, αλλά δεν το έχω δεί ακόμα.
    Υπέροχη μοτοσυκλέτα.
    Αν η προτεραιότητά σου είναι τα μακρινά και γρήγορα ασφάλτινα ταξίδια ,το παίρνεις αβλεπεί.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  5. #20
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Οσον αφορά το βάρος του ,αμα δείς προσεκτικά κι απο κοντά το υποπλάισιο του Τενερε΄,θα διακρίνεις οτι το πάχος των σωλήνων που το απαρτίζουν ,είναι ίδιας διατομής με αυτούς που σ'ένα ελαφρύτερο ΟνΟφφ φτιάχνουν το κυρίως πλάισιο.
    Κι έχει κ έξτρα ενισχύσεις με τριγωνικές λάμες κ κολήσεις.
    [...]
    Αμα συμπεριλάβεις στο βάρος του και το σταθερό φαίρινγκ με τη σιδεριά του ,απαραίτητο για ανεμο-βροχο-κάλυψη και ηλεκτρονικά βοηθήματα ,
    τότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα μπορούσε να βγεί ελαφρύτερο
    Έχεις δίκιο βέβαια, είναι και θέμα σχεδιασμού όπως λες παρακάτω.
    αρκεί να είχε το τεπόζιτο εκεί που είναι το φιλτροκούτι και το τεράστιο καζάνι της εξάτμισης
    και το φιλτροκούτι να ήταν εκεί που είναι τωρα το τεπόζιτο.

    Υπέροχη μοτοσυκλέτα. [To 800XC]
    Αν η προτεραιότητά σου είναι τα μακρινά και γρήγορα ασφάλτινα ταξίδια ,το παίρνεις αβλεπεί.
    Από ο,τι είδα στο Γιουτούμπι, αυτο το XCx και στο χώμα καθόλου άσχημα δεν πάει.

    Ωραία θα ήταν να βλέπαμε μια σύγκριση 800XCx - XTZ660.

  6. #21
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Μικρή σχέση έχουν οι δυό μοτοσυκλέτες.

    Οσο για το χώμα ,με τα κατάλληλα χέρια ,κι άμα δεν σε νοιάζει αν σκορπίσουν κι άν πέσουν ,όλα πάνε χώμα.

    https://www.youtube.com/watch?v=aKHD-KhgBKA


    Aλλά ,ο φίλος giannis1070 που άνοιξε το νήμα και ρωτάει ,λέει ξεκάθαρα οτι θέλει:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Με ένα budget λοιπόν γύρω στα 5.500 ευρώ και, δεδομένου ότι δεν ψάχνω κάτι το οποίο θα κάνω motocross αλλά ούτε και κάτι το οποίο να μη μπορεί να διαβεί ένα μονοπάτι μέτριας δυσκολίας (όχι πατημένο γαρμπίλι ή χωματόδρομο), ποιό πιστεύετε ότι θα είναι εκείνο το μηχάνημα, το οποίο θα με μπάσει σε αυτό το πολλά υποσχόμενο μονοπάτι της περιπέτειας (αντβέντσα, που θα έλεγε και ένας σάξον)?
    Το 800XCx ,ούτε με 5,5Κ το παίρνεις ,ούτε χωμάτινο "μονοπάτι μέτριας δυσκολίας" θα πάει μ'έναν μέσο οδηγό.
    Αρα είναι εκτός του παρόντος θέματος.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Διαλέγεις και παίρνεις ......................... το πορτοκαλί
    Το βλέπω να έρχετε από μακρυά αγαπητέ φίλε....

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    ὀταν λες super motard μηχανήματα, ποιά ακριβώς, αν επιτρέπεται;

    Η διαδρομή από πολλά super motard σε ον-οφφ δεν φαντάζομαι να είναι ιδιαίτερα δύσκολη.

    Με πολλά supermoto, μπορείς απλώς να αλλάξεις ζάντες από 17" σε 21"/18" και είσαι έτοιμος.

    Θά έλεγα καλό για αρχή το DRZ400 ή ακόμα και το TT600R της Yamaha. Σίγουρα πιο ελαφρύ από το ΧΤΖ 660 Τενερε.
    Σεπτέμβριος του 2001, πριν ακριβώς ρίξουν τους πύργους οι Αμερικάνοι, εγώ καβαλούσα ένα VOR 503SM και στα πρώτα ανοίγματα, άφηνα την παιδική ηλικία και γινόμουν άντρας. ΠΥΡΟΒΟΛΟ. Έφυγε όμως άπατο λόγω απειρίας και στενομυαλιάς. Πολύ κρίμα αυτό το μηχάνημα Δεινόσαυρε....πολύ κρίμα.

    Ήταν και το μοναδικό SM που είχα. Μια αγάπη που αν και χάθηκε νωρίς, έγινε παντοτινή.

    Τα SM, δεν είχαν και διαφορετικό στήσιμο απ'ότι τα αντίστοιχα enduro? Θέλω να πω πως, με μια αλλαγή ζάντες/λάστιχα έμπαινες χώματα?

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    [U]

    Γιατί πήρα το Τενερέ;
    Γιατί ,λόγω συρρίκνωσης των οικονομικών μου ,χρειαζόμουν ένα μηχανάκι που:
    να είναι το μοναδικό μοτό μου ,το οποίο θα χρησιμοποιώ και καθημερινά
    να έχει μικρό κόστος συντήρησης (για service & αναλώσιμα)
    να έχει μικρό κόστος χρήσης (κυρίως χαμηλή κατανάλωση καυσίμου)
    να έχει μεγάλη αυτονομία καυσίμου
    να μπορεί να με πάει αξιοπρεπώς στο χώμα (εκδρομικό en-touring ,απο δασικούς χωματόδρομους ,με τις δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν)
    αλλά να μπορεί να με πάει αξιοπρεπώς κ' στην άσφαλτο
    να έχει επαρκή ανεμοκάλυψη
    να έχει χώρους για 2 άτομα
    να ταξιδεύει στην Εθν.Οδό με τουλάχιστον 140 συνεχή πραγματικά κμ/ω μονοκάβαλο-ή-δικάβαλο-ή κ'-φορτωμένο
    να μπορώ να πάω με αυτό 36άωρο
    να μπορώ να πάω με αυτό μονοήμερη-2κάβαλη εκδρομή των 500 κμ
    να μπορώ να πάω ασφάλτινο 2-3ήμερο 2κάβαλο 3βάλιτσο εκδρομικό ταξιδάκι
    να μου αρέσει όταν το βλέπω
    κ να μπορώ να κάνω το 95% των εργασιών συντήρησης μόνος μου..
    Εμπιστεύομαι την 35ετή εμπειρία σου και, κάτι τύποι σαν και εσένα μπορούν να δώσουν μια πιο αντικειμενική εικόνα σε σχέση με τα εκάστοτε περιοδικά. Μου άρεσε το σχόλιό σου στο συνημμένο νήμα, αλλά θα το διαβάσω όλο (το νήμα) όταν βρω χρόνο.

    Αν δε σου κάνει κόπο, γράψε μου και τι βελτιώσεις του έκανες, γιατί το συγκεκριμένο μηχάνημα αρχίζει και ανεβαίνει πολύ στα μάτια μου.

    Ευχαριστώ.

  10. #25
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Το 800XCx ,ούτε με 5,5Κ το παίρνεις ,ούτε χωμάτινο "μονοπάτι μέτριας δυσκολίας" θα πάει μ'έναν μέσο οδηγό.
    Αρα είναι εκτός του παρόντος θέματος.
    Έχεις δίκιο. Σκεφτόμουνα όμως οτι λίγο παλιότερο Τίγρη παίρνεις με πεντέμισυ, και μιας και φτάσαμε στα 200 κιλά με το ΧΤΖ Τενερε (και την άνεσή του), δεν απέχουμε και πολύ από τον Τίγρη. Ομώς όλοι λένε οτι σε "μονοπάτι μέτριας δυσκολίας" θα σκαλώσει, οπότε συγνώμη στον νηματοθέτη για το άτοπο. Σχετικά με την "συγκριση", απλά αναρωτήθηκα πόσο καλύτερα θα πορευτεί το ΧΤΖ με τα κιλαράκια του στο ίδιο "μετρια δύσκολο" μονοπάτι.

    Εγώ, σαν νουμπας στο χώμα, θα πρότεινα στον φίλο να αποφύγει οτιδήποτε ξεπερνάει τα 150, αντε 160 κιλα γεμάτο. Εκτός κι αν είναι σουπερ μπρατσάς, σκέψου να πρέπει να το σηκώσεις 10 φορές από τις λάσπες, ή να πρέπει να το κράτησεις σε καμμιά ζόρικη ανηφορική πλαγιά, οταν το πόδι δεν φτάνει να πατήσει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070
    Τα SM, δεν είχαν και διαφορετικό στήσιμο απ'ότι τα αντίστοιχα enduro? Θέλω να πω πως, με μια αλλαγή ζάντες/λάστιχα έμπαινες χώματα?
    Όχι "έμπαινες", "μπαίνεις"
    Τα Suzuki DR400 πουλούνται συχνά (μεταχειρ) σαν dual-sport, με δυο σετ ρόδες (17/21-18). Έχω φίλο με ΤΤ600R που το έχει με ρόδες SM. Νομίζω οτι και σε άλλα Γιαμαχα προσφέρεται αυτή η επιλογή. Τώρα, τί να σου πώ αν το θές αμιγώς αγωνιστικό το SM, όλο και κάτι στις αναρτήσεις θα πειράξεις/σφίξεις. Σε γενικές γραμμές πάντως το στήσιμο δεν διαφέρει πολύ.
    Κι άλλες μηχανές με αυτήν την διάταξη υπάρχουν, οι Αγγλικες CCM 404, 604 και 644, και πολλοί τις έχουν με δυο σετ ρόδες. Όπως και κάποιες παλιότερες Husqvarna. Εγώ βρήκα σχετικά φτηνά (στην Αγγλία) ένα σετ άριστες ρόδες 17αρες για το οφφ Varna χρεπάκι μου, και απέκτησα δεύτερη μηχανή με 20 λεπτά κόπο για την αλλαγή ρόδας!

    Ξέρω οτι και με τα ΚΤΜ το προσπαθούν αυτό (δυό σετ ρόδες) αλλά για διάφορους λόγους δεν φαίνεται τόσο εύκολο, υπάρχει μεγάλος όγκος σχετικής φιλολογίας στα ανάλογα φόρουμ. Εγώ αν είχα Εντούρο 690, σίγουρα θα κοίταζα αν γινεται οι δουλειά με τις 17αρες. Διπλό το fun. Από SM 690 σε enduro, πάντως, νομίζω οτι είναι πιο δύσκολο, αν θυμάμαι καλά.

  11. #26
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Σεπτέμβριος του 2001, [...] εγώ καβαλούσα ένα VOR 503SM [...]
    Πολύ κρίμα αυτό το μηχάνημα Δεινόσαυρε....πολύ κρίμα.
    Πρέπει να ήταν και γαμώ τα μηχανάκια. Αμυδρά θυμάμαι το όνομα, τώρα το έψαξα, 100 κιλά και κάτι ψιλά, >50 άλογα!
    Ίσως κάτι αντίστοιχα σήμερα να είναι τα SXV550, τα πολεμικά της Husaberg κλπ.
    Φοβερά μηχανάκια, αλλά η συντήριση με τις ώρες, όχι με τα χλμ.

  12. #27
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Το 800 της σωβρκοεταιρίας σίγουρα δε σου κάνει, είναι ιδιαίτερα βαρύ. Επίσης η διαφορά μεταξύ xtz και KTM690 είναι χαοτική σχεδόν στα πάντα. Μη φοβάσαι το όποιο γκάζι του 690. Δε θα το μετανιώσεις.

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Το 800 της σωβρκοεταιρίας σίγουρα δε σου κάνει, είναι ιδιαίτερα βαρύ. Επίσης η διαφορά μεταξύ xtz και KTM690 είναι χαοτική σχεδόν στα πάντα. Μη φοβάσαι το όποιο γκάζι του 690. Δε θα το μετανιώσεις.
    Ασφαλώς και δε θα το μετανιώσω Mike, πιστεύω ότι το 690 είναι βάλσαμο στη τρέλλα που με έχει πιάσει. Φοβάμαι μη με περιορίσει όμως ρε γαμώτο.....Για τα χώματα της Αττικής και της Σαλαμίνας ιδιέτερα είναι μάνα......θέλω όμως να κατέβω και ένα σ/κ Καλαμάτα δικάβαλος. Εγώ εντάξει, είμαι σιδηροκώλης, δεν έχω θέματα, το έτερον ήμιση όμως δεν είναι σιδηροκώλα και αμφιβάλω εάν θα γίνει.

    Θέλω να πω πως, παίζει και αυτό ρόλο, τουλάχιστον για εμένα......Μεγάλο δίλημμα ρπμ.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος

    ΥΓ2. Απώτερος στόχος στο απώτερο μέλλον, είναι να γίνω κάτοχος ενός 1190 adventure R, όταν ασφαλως καταφέρω και κουμαντάρω ικανοποιητικά ένα τέτοιο μηχάνημα σε χωμάτινο τερέν.
    Σοβαρά τώρα?

    Θα σου πω κάτι που πολλοί, κυρίως καινούριοι, αργούν να το συνειδητοποιήσουν.

    Όσο πιο πολύ ανεβαίνουμε σε κυβικά και κιλά τόσο περισσότερο θα χάνουμε στο χωμάτινο κομμάτι. Τελος! Δεν υπάρχει σετάρισμα, δεν υπάρχουν αναρτήσεις, δεν υπάρχει κινητήρας, δεν υπάρχει ικανότητα, δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να το αλλάξει αυτό. Όλα αυτά το μονο που κάνουν είναι να βελτιώνουν λίγο την κατάσταση.

    Τα θεριά δεν τα παίρνουμε γιατί κάνουν το κάτι παραπάνω στο χώμα. Τα παίρνουμε για το κάτι παραπάνω που μας προσφέρουν στην άσφαλτο και στα ταξίδια. Την λιγότερη βαρεμάρα και το γκάζι που μας προσφέρουν στην άσφαλτο την αντισταθμίζει η δυσκολία στα χωμάτινα περάσματα (οποιασδήποτε δυσκολίας).

    Ο ικανότερος χεράς να είσαι όσο πιο ελαφρύ είναι το μηχανάκι, τόσο περισσότερο θα το διασκεδάσεις, τόσα περισσότερα θα επιχειρήσεις.
    Μη κοιτάς τα βίντεο. Στην πραγματική ζωή, σε πραγματικές συνθήκες τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Όσο καλό, όσο καλοστημένο και μάχιμο να είναι ένα 1000αρι, στο χώμα πάντα θα είναι χειρότερη επιλογή ακόμα και από το χειρότερο μονοκύλινδρο.
    Ενα χτ600 (ματρακάς αδύναμος με σουμιέδες) είναι καλύτερο σε ένα μονοπάτι ή ακόμα και χωμάτινο πέρασμα από ένα 990 (το 1000αρι με τις περισσότερες δυνατότητες εκτός δρόμου). Και αυτό ισχύει στα χέρια οποιουδήποτε. Παγκόσμιος να είσαι το ματρακά θα τον απολαύσεις περισσότερο στο χώμα αλλά θα έχεις και ένα περίστροφο εύκαιρο για να το βάλεις στο στόμα όταν θα βρεις μπροστά σου ασφαλτο.

    Τους χεράδες που μπάζουν τα θεριά με ανάποδα στις φλαταδούλες θέλω να τους δω σε κατηφόρες κουτρουβάλα που τελειώνουν πριν από στροφή. Θέλω να τους δω με πόση αυτοπεπίθεση θα οδηγούν το ένα ή το άλλο όταν δεξιά τους υπάρχει γκρέμι, θέλω να τους δω να ιδρώνουν όταν θα χρειαστεί να κατέβουν και να το κάνουν μπρος πίσω με τα χέρια για να κάνουν αναστροφή. Και θέλω να τους ρωτήσω στο τέλος της ημέρας πως τους φάνηκε το εργαλείο στο χώμα. Αν θα αντάλλαζαν 20 κιλά με 20 ίππους.

    Δώσε μου ένα 1190 και ένα ποτάμι να δεις τι ωραία που το βγάζω και εγώ στη μία ρόδα.
    Κάτσε και μετά από μια στροφή να μπω καμια 10αριά φορές για να επιλέξεις την καλύτερη στο μοντάζ. (θα βγάλεις αυτές που θα φάω τα μούτρα μου ή θα μπω σαν κυρία)
    Και κανένα αλματάκι που στο τέλος θα μου δώσει τις ζάντες στα χέρια αλλά το βιντεο θα γμει!
    Τώρα αν σπάσουμε και τίποτα δεν πειράζει θα τραβάμε βίντεο απ' την άλλη μεριά να μη φαίνεται το τσαλάκωμα που θα κοστίζει οσο ένα μικρό μηχανάκι.

    Την κατηγορία φτερού είχα μάθει να την κουμαντάρω αρκετά καλά στο χώμα. Με το τενερέ δεν μπορώ να κάνω τα ίδια πράγματα και όσα μπορώ δεν τα κάνω με την ίδια ευκολία. Ή κάποιες διαδρομές που τις διασκεδαζα αφάνταστα και ήθελα να γυρίσω να τις ξανακάνω, τώρα είμαι ευχαριστημένος και μόνο που τις έβγαλα. Η διαφορά είναι ότι πλεον μπορώ να μπαίνω και εκεί που τα προηγούμενα δεν μπορούσαν να φτάσουν γιατί μεσολαβούσε ένα αδιαπέραστο σχεδόν εμπόδιο γι' αυτά, η άσφαλτος.

    Και γυρίζουμε πάλι στην αρχή. Θέλεις να το διασκεδάζεις στην άσφαλτο μέχρι να μπεις χώμα? Παίρνεις 990.
    Θέλεις απλά να διεκπεραιώνεις τα ασφάλτινα και χωμάτινα χλμετρα? Παίρνεις τενερε.
    Έχεις υπομονή και θέληση και είσαι αποφασισμένος να κάνεις τις λιγότερες δυνατές εκπτώσεις στο χώμα? Παίρνεις 690.

    Κρίνοντας απ' την κατηγορία απ' την οποία προέρχεσαι δε μου φαίνεται ότι το τενερέ είναι το κατάλληλο μηχανάκι για σένα.

    Είτε πας για 990 που τα κάνει όλα όσο καλύτερα γίνεται, ή παίρνεις 690 που είναι ότι καλύτερο υπάρχει στο χώμα εκτός απ' τα καθαρόαιμα αλλά στις μακρινές αποστάσεις θα συμβιβάζεσαι τόσο όσο θα συμβιβάζεσαι με το 990 στο χώμα.

    Αν τα παραπάνω είναι εκτός μπατζετ ψάξε τις εναλλακτικές τους.

    Όσο πιο ελαφρύ είναι ένα μηχανάκι τόσο περισσότερα θα σε διδάξει αλλά δε θα είναι καθόλου εύκολο να εφαρμόσεις όλα αυτά σε ένα κατά πολύ βαρύτερο. (ούτε θα θέλεις να το κάνεις)
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Ασφαλώς και δε θα το μετανιώσω Mike, πιστεύω ότι το 690 είναι βάλσαμο στη τρέλλα που με έχει πιάσει. Φοβάμαι μη με περιορίσει όμως ρε γαμώτο.....Για τα χώματα της Αττικής και της Σαλαμίνας ιδιέτερα είναι μάνα......θέλω όμως να κατέβω και ένα σ/κ Καλαμάτα δικάβαλος. Εγώ εντάξει, είμαι σιδηροκώλης, δεν έχω θέματα, το έτερον ήμιση όμως δεν είναι σιδηροκώλα και αμφιβάλω εάν θα γίνει.

    Θέλω να πω πως, παίζει και αυτό ρόλο, τουλάχιστον για εμένα......Μεγάλο δίλημμα ρπμ.
    Φυσικά και παίζει μεγάλο ρόλο και είναι βασικότατο.

    Το τενερέ τα έχει βούτυρο στο ψωμί του όλα αυτά (και άλλα πολύ πιο απαιτητικά) αλλά θα το βαριέσαι πολύ περισσότερο απ' το στρομα.

    Ο μόνος λόγος να μη το βαρεθείς είναι να σ' αρέσει η μονοκύλινδρη απόδοση ειδικά αν του κάνεις ότι έκανε και ο γάτος.

    Μη φανταστείς όμως ότι στο χώμα έχει καμία σχέση με το κτμ.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΚΔΡΟΜΙΚΟ ΟΝ Off 600+ Hellas Club
    από caesarsk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 17:28
  2. ΟΝ Off 600+ Hellas Club ΠΙΤΑ
    από caesarsk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 14:19
  3. ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΝ-off ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
    από jek στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2005, 21:41
  4. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  5. ΑΓΟΡΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΟΝ Off
    από giannisman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF