Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 127 από 127

Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ / ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΟΝ-OFF

  1. #121
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Thanks for the tip!



    Για να το καταλάβω με παράδειγμα:

    Τώρα με το 16άρι γρανάζι έχω στην 6η - 6,000σαλ - 130χλμ/ω (κοντερίσια) - 5,8λτ/100χλμ.
    Με το 15άρι, για να κρατήσω την μωτ 130χλμ/ω θα αυξηθούν οι στροφές (όντας μικρότερο γρανάζι) και κατ'επέκταση η κατανάλωση....σωστά??
    Ναι...οι καινούργιες στροφες στα πραγματικά 130 αν ηταν πριν 6000 τώρα θα είναι 6000*16/15=6400. Το αν σε αυτήν τη ταχύτητα θα καις περισσότερο έχει να κάνει κυρίως με το αν το γκαζι θα πρέπει να είναι ανοιχτό σε μεγαλύτερη γωνία. Το οποίο δεν είναι σίγουρο.
    Σε κάθε περίπτωση, πριν προβεις σε αγορά speedohealer, βάλε μονο το γρανάζι να δεις αν σου αρέσει η αίσθηση με κοντυτερη μετάδοση.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Πριν βαλεις το speedohealer να βεβαιωθεις απο καπου ποια ειναι η ρθμιση για να δειχνει σωστα το κοντερ σου..π.χ στη χοντρουλα μου η ρυθμιση ειναι - 7,4 και συμφωνει απολυτα με τις ενδειξεις του GPS..στις 5.100 στροφες εχω πραγματικη ταχυτητα 140..

    Στο λεω γιατι ο παπασταυρου στην καλιρροης που θα στο βαλει θα σε ρωτησει για τη ρυθμιση,οποτε ψαχστο πρωτα..

    Συνολο 80 *15 το γραναζι * εργασια μαστορα κανα 120σαρι ευρω υπολογισε αλλα το αξιζει..γνωμη μου βεβαια..

  3. #123
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Ωραίος !

    μεγειές και απο μένα , πολύ ωραίο μηχανάκι! Αγρατζούνιστο να είναι και να το χαρείς όσο πάει !
    Σχετικά με τις χωμάτινες ανησυχίες σου, ενα πιο τακουνάτο λάστιχο θα βοηθήσει πολύ, ειδικά σε κατηφορικά κομμάτια σαν αυτά των φωτογραφίων σου (θα... σταματάει ) .Παθών με BMW Dakar 650,με Anakee πάνω ,κατηφορικό στην Ζήρεια και τα κοντά 200 κιλά του dakar να μην σταματάνε και ο γκρεμός να έρχεται... Οταν έβαλα TKC είδα το φώς , απίστευτη βελτιωση στο χώμα, φυσικά με τις ανάλογες παραχωρήσεις σε (βρεγμένη) άσφαλτο και ταχύτητα ταξιδιού
    there's no such thing as impossible

  4. #124
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aνεμος Προβολή μηνύματος
    Ωραίος !

    μεγειές και απο μένα , πολύ ωραίο μηχανάκι! Αγρατζούνιστο να είναι και να το χαρείς όσο πάει !
    Σχετικά με τις χωμάτινες ανησυχίες σου, ενα πιο τακουνάτο λάστιχο θα βοηθήσει πολύ, ειδικά σε κατηφορικά κομμάτια σαν αυτά των φωτογραφίων σου (θα... σταματάει ) .Παθών με BMW Dakar 650,με Anakee πάνω ,κατηφορικό στην Ζήρεια και τα κοντά 200 κιλά του dakar να μην σταματάνε και ο γκρεμός να έρχεται... Οταν έβαλα TKC είδα το φώς , απίστευτη βελτιωση στο χώμα, φυσικά με τις ανάλογες παραχωρήσεις σε (βρεγμένη) άσφαλτο και ταχύτητα ταξιδιού
    Ελπίζω να μην έφυγες από κάτω!

    TKC φαντάζομαι εννοείς τα 80 και όχι τα 70, σωστά?

  5. #125
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ναι...οι καινούργιες στροφες στα πραγματικά 130 αν ηταν πριν 6000 τώρα θα είναι 6000*16/15=6400. Το αν σε αυτήν τη ταχύτητα θα καις περισσότερο έχει να κάνει κυρίως με το αν το γκαζι θα πρέπει να είναι ανοιχτό σε μεγαλύτερη γωνία. Το οποίο δεν είναι σίγουρο.
    Σε κάθε περίπτωση, πριν προβεις σε αγορά speedohealer, βάλε μονο το γρανάζι να δεις αν σου αρέσει η αίσθηση με κοντυτερη μετάδοση.
    Thanks mate! Έχω βρει και αυτο. Βασίζεται σε μαθηματικό μοντέλο, οπότε ίσως είναι αρκετά έγκυρο, (edit)αλλά μάλλον θα το ξέρεις.
    Εν πάση περίπτωση, μάλλον θα κάνω μια δοκιμή με ένα 15άρι.
    Τελευταία τροποποίηση από giannis1070; 19/04/2016 στις 12:42.

  6. #126
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να μην έφυγες από κάτω!

    TKC φαντάζομαι εννοείς τα 80 και όχι τα 70, σωστά?
    τα 80,ναι. οχι δεν έφυγα, αλλα η ψυχή μου είχε κατέβει την πλαγιά και με περίμενε....

    Τα 70 τα κοιτάω (μεταξύ άλλων) τώρα που καλοκαιριάζει και θα παίξουν πιο long distance βόλτες και είναι κρίμα να λυώσουν τα τακούνια απο τα 80 τσάμπα στην άσφαλτο, αποθήκη και απο Οκτώβρη πάλι πάνω
    there's no such thing as impossible

  7. #127
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aνεμος Προβολή μηνύματος
    τα 80,ναι. οχι δεν έφυγα, αλλα η ψυχή μου είχε κατέβει την πλαγιά και με περίμενε....

    Τα 70 τα κοιτάω (μεταξύ άλλων) τώρα που καλοκαιριάζει και θα παίξουν πιο long distance βόλτες και είναι κρίμα να λυώσουν τα τακούνια απο τα 80 τσάμπα στην άσφαλτο, αποθήκη και απο Οκτώβρη πάλι πάνω

    Κοίτα, η χρήση της μηχανής ως επί το πλείστον, είναι ασφάλτινη, δεδομένου ότι τη χρησιμοποιώ καθημερινά (δουλειά κτλ). Δηλαδή από τα χλμ που έχω κάνει μέχρι στιγμής, το 95% είναι άσφαλτος. Οπότε μάλλον θα προτιμήσω ένα λάστιχο πιο πολύ ασφάλτινο.
    Δυστηχώς δεν έχω παρέα η οποία ασχολείται με το άθλημα :ZZZ:, οπότε η χωμάτινες βόλτες μου θα είναι περιορισμένες.

    Σχετ. με τη χωμάτινη οδήγηση θα κοιτάξω να πάρω μέρος σε κάποιο σχολείο ασφαλούς οδήγησης.

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΚΔΡΟΜΙΚΟ ΟΝ Off 600+ Hellas Club
    από caesarsk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 17:28
  2. ΟΝ Off 600+ Hellas Club ΠΙΤΑ
    από caesarsk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 14:19
  3. ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΝ-off ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
    από jek στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2005, 21:41
  4. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  5. ΑΓΟΡΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΟΝ Off
    από giannisman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF