Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 127

Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ / ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΟΝ-OFF

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74

    ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ / ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΟΝ-OFF

    Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

    Μετά από αρκετή σκέψη (ώριμη και μη), αποφάσισα να αλλάξω κατηγορία και να διακόψω τη μέχρι τώρα 15άχρονη πορεία μου με street - naked - super motard μηχανήματα και, να ασχοληθώ με on-off καταστάσεις, αλλάζοντας κεφάλαιο στη μοτοσυκλετική μου πορεία βάζοντας και λίγο χώμα (και χρώμα, κατά προτίμηση πορτοκαλί) στη ζωή μου.

    Είχα ένα διάστημα, για κάνα 15ήμερο, στην κατοχή μου ένα V-Strom μοντ. 08 και, οδηγώντας το κάθε μέρα και για αρκετά χλμ, μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα με την άνεση και την εργονομία (και οικονομία) που σου προσφέρει απλόχερα ένα τέτοιο μηχάνημα. Εντυπωσιάστηκα όμως και με την ουδετερότητα που εκφράζει, καθώς επίσεις και με την απίστευτη ταχύτητα που σε κάνει να βαριέσαι το κάθε λεπτό, όταν με το καλό την συνηθίσεις, δηλ μετά από κάνα 2ωρο. Από άνεση όμως σκίζει.

    Στο θέμα μας λοιπόν, ψάχνω ένα μηχάνημα σε μορφή entry level, να με μυήσει στο χωμάτινο τερέν, χωρίς βέβαια να αποκλείεται και ένα μονοήμερο (ασφάλτινο και μη) ταξίδι στις επιλογές μου.

    Με ένα budget λοιπόν γύρω στα 5.500 ευρώ και, δεδομένου ότι δεν ψάχνω κάτι το οποίο θα κάνω motocross αλλά ούτε και κάτι το οποίο να μη μπορεί να διαβεί ένα μονοπάτι μέτριας δυσκολίας (όχι πατημένο γαρμπίλι ή χωματόδρομο), ποιό πιστεύετε ότι θα είναι εκείνο το μηχάνημα, το οποίο θα με μπάσει σε αυτό το πολλά υποσχόμενο μονοπάτι της περιπέτειας (αντβέντσα, που θα έλεγε και ένας σάξον)?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα σχόλιά σας, είναι όλα καλοδεχούμενα φυσικά.

    ΥΓ1. Τα σχόλια για το V-Strom, αποτελούν προσωπική άποψη και δεν θέλω με κανένα τρόπο να προσβάλλω τους εκάστοτε κάτοχους της εν λόγω μοτοσυκλέτας.......απλά εγώ τη βρήκα κομματάκι μουρόχαβλη.
    ΥΓ2. Απώτερος στόχος στο απώτερο μέλλον, είναι να γίνω κάτοχος ενός 1190 adventure R, όταν ασφαλως καταφέρω και κουμαντάρω ικανοποιητικά ένα τέτοιο μηχάνημα σε χωμάτινο τερέν.

    Φιλικά,
    Γιάννης

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Σε γενικές γραμμές, ψάχνεις για μονοκύλινδρο 400-650cc.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Σε γενικές γραμμές, ψάχνεις για μονοκύλινδρο 400-650cc.
    Ευχαριστώ. Ένα Bmw G 650 GS ας πούμε? 'Η ένα Honda XL 700V Transalp?

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ψάξε για κάποιο xtz660 ή BMW G650GS ή Husqvarna Terra 650. Όλα που σου γράφω είναι μονοκίλυνδρα. Στο χώμα θα είσαι κομπλέ για περάσματα από δασικούς δρόμους και ανάλογα τη τρέλα που κουβαλάς κάνεις και καφρίλες.

    Πάντα βέβαια υπάρχει και το KTM 690. Πέρα από χώμα τι άλλη χρήση θα έχει το μηχανάκι;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Το BMW ναι. To Τρανσαλπ είναι δικύλινδρο και βαρύ, για το οφφ κομμάτι.

    Δες αυτά που σου είπε ο MikeG και επίσης ΧΤ660R, DR650 (παλιότερο, αλλά καλό).

    Επίσης κοίτα αποκλειστικά για ακτινωτούς τροχούς, όχι χυτούς.

  6. #6
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Εκτός απο χώμα...
    Θέλεις να κάνεις κ μεγάλα ασφάλτινα ταξίδια ,κ 2κάβαλα κ με μπαγκάζια ,με το ίδιο μηχανάκι ;
    ή
    Σ'ενδιαφέρει να το 'φχαριστιέσαι μόνος σου στο χώμα ,κ θα πατάς άσφαλτο μέχρι να φτάσεις στο βουνό που θές να εξερευνήσεις;
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Ψάξε για κάποιο xtz660 ή BMW G650GS ή Husqvarna Terra 650. Όλα που σου γράφω είναι μονοκίλυνδρα. Στο χώμα θα είσαι κομπλέ για περάσματα από δασικούς δρόμους και ανάλογα τη τρέλα που κουβαλάς κάνεις και καφρίλες.

    Πάντα βέβαια υπάρχει και το KTM 690. Πέρα από χώμα τι άλλη χρήση θα έχει το μηχανάκι;
    Ευχαριστώ.

    Το 690 μου αρέσει πολύ. Και σε θέμα εμφάνισης και από ό,τι διαβάζω είναι ό,τι καλύτερο για την περίπτωσή μου. Έχει ομως περίσια δύναμη που σε άπειρα χέρια σαν τα δικά μου ίσως μου πέσει πολύ. Είναι και το θέμα της τιμής βέβαια...διατηρώ και κάποιες επιφυλάξεις για την αξιοπιστία του, ειδικά σε παλαιότερα μεταχειρισμένα μοντέλα.

    Εκτός από χώμα, είναι πολύ πιθανά και μονοήμερα ταξίδια σε κοντινούς προορισμούς.

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ.

    Το 690 μου αρέσει πολύ. Και σε θέμα εμφάνισης και από ό,τι διαβάζω είναι ό,τι καλύτερο για την περίπτωσή μου. Έχει ομως περίσια δύναμη που σε άπειρα χέρια σαν τα δικά μου ίσως μου πέσει πολύ. Είναι και το θέμα της τιμής βέβαια...διατηρώ και κάποιες επιφυλάξεις για την αξιοπιστία του, ειδικά σε παλαιότερα μεταχειρισμένα μοντέλα.

    Εκτός από χώμα, είναι πολύ πιθανά και μονοήμερα ταξίδια σε κοντινούς προορισμούς.

    Μη φοβάσαι τη δύναμη του. Από το μυαλό και το χέρι σου εξαρτάται. Τα ταξιδάκια δικάβαλα;

  9. #9
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Το μονοκύλινδρο BMW σε έκδοση Dakar ή Sertao.

    Πάντως αφού οδηγάς χρόνια μοτό δε νομίζω να σου δημιουργήσει θέμα το 690. Απλά θα ξεκινήσεις χαλαρά το χώμα. Go for it !
    Φύγαμε...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Εκτός απο χώμα...
    Θέλεις να κάνεις κ μεγάλα ασφάλτινα ταξίδια ,κ 2κάβαλα κ με μπαγκάζια ,με το ίδιο μηχανάκι ;
    ή
    Σ'ενδιαφέρει να το 'φχαριστιέσαι μόνος σου στο χώμα ,κ θα πατάς άσφαλτο μέχρι να φτάσεις στο βουνό που θές να εξερευνήσεις;
    Μεγάλα ασφάλτινα ταξίδια με μπαγκάζια προς το παρόν όχι, αργότερα σαν πιο έμπειρος στην on off κατηγορία και με άλλο μηχάνημα, σίγουρα.

    Δηλαδή προς το παρόν, δικάβαλο, μονοήμερο και άντε με ένα tankbag και ένα topcase ταξίδι ....και το χώμα φυσικά.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Μη φοβάσαι τη δύναμη του. Από το μυαλό και το χέρι σου εξαρτάται. Τα ταξιδάκια δικάβαλα;
    Ευχαριστώ φίλος. Ναι, δικάβαλος ως επι το πλείστον, αλλά κοντινά. Ενθαρρυντικά τα λόγια σου.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Το μονοκύλινδρο BMW σε έκδοση Dakar ή Sertao.

    Πάντως αφού οδηγάς χρόνια μοτό δε νομίζω να σου δημιουργήσει θέμα το 690. Απλά θα ξεκινήσεις χαλαρά το χώμα. Go for it !
    Το Sertao το κοιτούσα πέρισυ, όταν το είχε η fanmoto, και το είχα δει από κοντά.

    Κοίτα με το γκάζι στα ασφάλτινα κομμάτια δε νομίζω να έχω πρόβλημα. Το χώμα σκέφτομαι, χωρίς να με φοβίζει βέβαια.

    Πρίν καμιά 10ετία αντάλλαξα με ένα φίλο για μια μέρα το τότε μηχάνημα μου (VOR 503SM) με το δικό του (YZ450F). Αυτό, αν και τακουνάτο, δεν με φόβισε καθόλου στην άσφαλτο. Στο χώμα όμως, δε σου κρύβω ότι ψιλοχέστηκα, δεν ξέρω, μπορεί επειδή ήταν άλλου και όχι δικό μου. Έκτοτε δεν ξαναασχολήθηκα με χώμα, απλά δεν έτυχε.

    Λίγο εσυ, λίγο ο φίλος mike, θα μπω σιγά σιγά στην πρίζα για το 690.
    Τελευταία τροποποίηση από giannis1070; 14/09/2015 στις 18:06.

  13. #13
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Το θέμα είναι μέχρι να πέσεις την πρώτη φορά

    Πέρα από την πλάκα, με το 690 θα κάνεις κάποιους συμβιβασμούς σε ασφάλτινα ταξίδια και άνεση και θα πρέπει να μην είναι καλομαθημένος ο συνεπιβάτης για να την παλέψει. Αλλά στο χώμα θα σε αποζημιώσει περισσότερο από όλα τα άλλα.

    Με Dakar/Sertao θα ταξιδεύετε πολύ πιο άνετα βέβαια και χώμα μπορείς να μπαίνεις σε ικανοποιητικό βαθμό κάνοντας εκεί τις παραχωρήσεις σου.

    Διαλέγεις και παίρνεις ......................... το πορτοκαλί
    Φύγαμε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    suzuki dr 650

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18a947cb2ce71ccc7a8ff0b36d06c4eb.jpg 
Προβολές:	455 
Μέγεθος:	27,5 KB 
ID:	341072
    Τελευταία τροποποίηση από KotsosDR; 14/09/2015 στις 18:54.

  15. #15
    Τενερέ 660
    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΚΔΡΟΜΙΚΟ ΟΝ Off 600+ Hellas Club
    από caesarsk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 17:28
  2. ΟΝ Off 600+ Hellas Club ΠΙΤΑ
    από caesarsk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 14:19
  3. ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΝ-off ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
    από jek στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2005, 21:41
  4. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  5. ΑΓΟΡΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΟΝ Off
    από giannisman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF