Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Πρωτάρης μόνος ψάχνει!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2015
    Μηνύματα
    8

    Πρωτάρης μόνος ψάχνει!!

    Καλησπέρα!

    Πρώτο post στο φόρουμ παιδιά, νομίζω γράφω στο σωστό μέρος, αν όχι συμπαθάτε με! Διάβασα αρκετά posts already αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου ταιριάζει.
    Λοιπόν, ψάχνω για την πρώτη μου μηχανή. Γενικά δεν έχω ιδέα από μηχανές αλλά ψήθηκα να ασχοληθώ και με αφορμή κάτι έξοδα που μου βγήκαν αποφάσισα να πάρω και ένα δίπλωμα μηχανής. Είμαι στα 21, οπότε θα πάω για το Α2, άρα ψάχνω για κάτι μέχρι 400 κυβικά. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν πως καλύτερα θα ήταν να επιλέξω κάτι στα 250 - 300 κυβικά αλλά ίσως "ξενερώσω" γρήγορα (?) καθώς μια τέτοια μηχανή θα έχει κάπως περιορισμένες επιδόσεις σωστά?

    Γενικά μέχρι τώρα για μένα, σαν κατηγορίες υπήρχαν τα παπάκια, τα ξερά, οι τσόπερ και οι υπόλοιπες μηχανές. Όπως βλέπω όμως δεν είναι έτσι. Σκέφτομαι να διαθέσω 2 - 2,5 χιλιάρικα το πολύ για κάτι μεταχειρισμένο λογικά και κοιτάω αποκλειστικά γυμνά (naked), super sport και sport touring (αν κατάλαβα καλά τις κατηγορίες δηλαδή). Η μηχανή είναι για μέσα στην Θεσσαλονίκη και γύρω περιοχές (μένω λίγο έξω). Για να σας βοηθήσω λίγο ως προς το τι ψάχνω αναφέρω ότι από μια σχετική έρευνα που έκανα online για μεταχειρισμένες μηχανές ξεχώρισα τις Kawasaki ZX 250R Ninja, SYM Wolf 250i και Suzuki GSF 400 αλλά θέλω οπωσδήποτε και γνώμες γι αυτό και γράφω εδώ !!!!

    Επίσης νομίζω ότι επιβάλλεται να αγοραστεί η μηχανή από Θεσσαλονίκη γιατί αλλιώς πως θα την φέρω σπίτι???? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    πολύ κόπο ρε παιδάκι μου σου πήρε να στήσεις 1 τόσο προσεγμένο ποστ!
    τι bold, τι πλαγιασμένα, τι emoticons, τι σημεία στίξεως!

    Άστο να μείνει όπως είναι.

    αν ζητήσεις, ορθογραφημένες κιόλας απαντήσεις,
    θα στο χαλάσουν!
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stelios94 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!

    Πρώτο post στο φόρουμ παιδιά, νομίζω γράφω στο σωστό μέρος, αν όχι συμπαθάτε με! Διάβασα αρκετά posts already αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου ταιριάζει.
    Λοιπόν, ψάχνω για την πρώτη μου μηχανή. Γενικά δεν έχω ιδέα από μηχανές αλλά ψήθηκα να ασχοληθώ και με αφορμή κάτι έξοδα που μου βγήκαν αποφάσισα να πάρω και ένα δίπλωμα μηχανής. Είμαι στα 21, οπότε θα πάω για το Α2, άρα ψάχνω για κάτι μέχρι 400 κυβικά. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν πως καλύτερα θα ήταν να επιλέξω κάτι στα 250 - 300 κυβικά αλλά ίσως "ξενερώσω" γρήγορα (?) καθώς μια τέτοια μηχανή θα έχει κάπως περιορισμένες επιδόσεις σωστά?

    Γενικά μέχρι τώρα για μένα, σαν κατηγορίες υπήρχαν τα παπάκια, τα ξερά, οι τσόπερ και οι υπόλοιπες μηχανές. Όπως βλέπω όμως δεν είναι έτσι. Σκέφτομαι να διαθέσω 2 - 2,5 χιλιάρικα το πολύ για κάτι μεταχειρισμένο λογικά και κοιτάω αποκλειστικά γυμνά (naked), super sport και sport touring (αν κατάλαβα καλά τις κατηγορίες δηλαδή). Η μηχανή είναι για μέσα στην Θεσσαλονίκη και γύρω περιοχές (μένω λίγο έξω). Για να σας βοηθήσω λίγο ως προς το τι ψάχνω αναφέρω ότι από μια σχετική έρευνα που έκανα online για μεταχειρισμένες μηχανές ξεχώρισα τις Kawasaki ZX 250R Ninja, SYM Wolf 250i και Suzuki GSF 400 αλλά θέλω οπωσδήποτε και γνώμες γι αυτό και γράφω εδώ !!!!

    Επίσης νομίζω ότι επιβάλλεται να αγοραστεί η μηχανή από Θεσσαλονίκη γιατί αλλιώς πως θα την φέρω σπίτι???? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Καλησπερα, για αρχη βγαλε το διπλωμα, και επισης ξεχνα το 400αρι bandit (3η επιλογη).
    Πολυ καλο για ξεκινημα το μικρο ninja αν και παιζει να το βαρεθεις γρηγορα. Εξαρταται βεβαια απο το ποσο γκαζιαρης θα βγεις. Γενικα το Α2 σου δινει περιθωρια για να καβαλησεις σχετικα γρηγορες μηχανες, οχι ομως αυτες που οταν ανοιγεις το γκαζι και απο την επιταχυνση σου φευγουν τα χερια. Οποτε μπορεις για αρχη να παρεις κατι μικρο, καμια 30αρια αλογα, και οταν αποκτησεις εμπειρια και θες οντως μεγαλη μηχανη να βγαλεις απεριοριστο διπλωμα και να πας σε καποιο 600+ με 100αλογα. Αν σε βοηθαει θα σου πω οτι ξεκινησα περιπου οπως εσυ, με 400αρι 55αλογα και στους 4 μηνες το πουλησα. Το επομενο που πηρα (650αρι 85αλογα) το εχω 5 χρονια και δε θελω κατι πιο γρηγορο, με καλυπτει πολυ καλα. Δε σκεφτομαι καν την αλλαγη.

    Μια απορια εχω, τα ξερα τι κατηγοριας μηχανακια ειναι? μηπως εννοεις τα καθαρα για χωμα?
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της SpyrosThe
    Εγγραφή
    07/09/2015
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stelios94 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!

    Πρώτο post στο φόρουμ παιδιά, νομίζω γράφω στο σωστό μέρος, αν όχι συμπαθάτε με! Διάβασα αρκετά posts already αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου ταιριάζει.
    Λοιπόν, ψάχνω για την πρώτη μου μηχανή. Γενικά δεν έχω ιδέα από μηχανές αλλά ψήθηκα να ασχοληθώ και με αφορμή κάτι έξοδα που μου βγήκαν αποφάσισα να πάρω και ένα δίπλωμα μηχανής. Είμαι στα 21, οπότε θα πάω για το Α2, άρα ψάχνω για κάτι μέχρι 400 κυβικά. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν πως καλύτερα θα ήταν να επιλέξω κάτι στα 250 - 300 κυβικά αλλά ίσως "ξενερώσω" γρήγορα (?) καθώς μια τέτοια μηχανή θα έχει κάπως περιορισμένες επιδόσεις σωστά?

    Γενικά μέχρι τώρα για μένα, σαν κατηγορίες υπήρχαν τα παπάκια, τα ξερά, οι τσόπερ και οι υπόλοιπες μηχανές. Όπως βλέπω όμως δεν είναι έτσι. Σκέφτομαι να διαθέσω 2 - 2,5 χιλιάρικα το πολύ για κάτι μεταχειρισμένο λογικά και κοιτάω αποκλειστικά γυμνά (naked), super sport και sport touring (αν κατάλαβα καλά τις κατηγορίες δηλαδή). Η μηχανή είναι για μέσα στην Θεσσαλονίκη και γύρω περιοχές (μένω λίγο έξω). Για να σας βοηθήσω λίγο ως προς το τι ψάχνω αναφέρω ότι από μια σχετική έρευνα που έκανα online για μεταχειρισμένες μηχανές ξεχώρισα τις Kawasaki ZX 250R Ninja, SYM Wolf 250i και Suzuki GSF 400 αλλά θέλω οπωσδήποτε και γνώμες γι αυτό και γράφω εδώ !!!!

    Επίσης νομίζω ότι επιβάλλεται να αγοραστεί η μηχανή από Θεσσαλονίκη γιατί αλλιώς πως θα την φέρω σπίτι???? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Καλησπερα και απο μενα φιλε.

    Δεν εχω ουτε εγω εμπειρια αλλα θα προσπαθησω να βοηθησω σαν πρων κατοχος ninja 250R. Αρχικα, αναφερεις οτι κοιτας για γυμνα ενω το ninja δεν ειναι. (Δεν στη λεω ε απλα το επισημανω)
    Το νιντζα ειναι πολυ καλο μηχανακι για να ξεκινησει καποιος απο αποψη συμπεριφορας, γκαζιου κτλπ. Το μονο που δεν προσφερει ειναι η ανεση του να κανεις λαθος χωρις να το σκεφτεσαι. Τι θελω να πω. Σαν νεος αναβατης θα φας τουμπες, χαζοτουμπες οπως φανταζομαι ολοι μας και το νιντζα με τοσα πλαστικα δεν συγχωρει ουτε τις χαζοτουμπες. Μπορει να μη παθει καποια σοβαρη ζημια αλλα και παλι εγω προσωπικα με τη παραμικρη γρατζουνια ξενερωνα, αλλα αυτο ειναι θεμα ανθρωπου.
    Απ την αλλη, δε πρεπει να παρεις μηχανακι με τη λογικη οτι θα πεσεις γτ στη τελικη και να μην ηταν να πεσεις θα πεσεις, αλλα ποτε να μην οδηγας χωρις ''φοβο'' γτ η αγνοια φερνει τα σοβαροτερα ατυχηματα.

    Απο κει και περα για να επιστρεψω στο θεμα πιστευω οτι το SYM Wolf θα ταν πολυ καλη επιλογη αλλα θα σου προτεινα και το KTM Duke 200 υπαρχουν κατι μεραχειρισμενα στο car με 2.500-2.700 χιλιαρικα. Θα σου ελεγα duke 390 αλλα ακομα και τα μεταχειρισμενα ειναι πολυ πιο ψηλα απ το μπατζετ που διαθετεις.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2015
    Μηνύματα
    8
    Ξερό aka motocross Το bandit όχι, επειδή ειναι εκτός εμβέλειας στην άδεια ή για κάποιο άλλο λόγο? Δεν ειναι ότι θέλω μηχανή αγώνων απ την αρχή, απλά με είναι δύσκολο να με φανταστω με το 250άρι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Θα με βγάλει κα να 2 3 χρόνια μέχρι να βγάλω την μεγάλη άδεια? Thanks για το reply though

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stelios94 Προβολή μηνύματος
    Ξερό aka motocross Το bandit όχι, επειδή ειναι εκτός εμβέλειας στην άδεια ή για κάποιο άλλο λόγο? Δεν ειναι ότι θέλω μηχανή αγώνων απ την αρχή, απλά με είναι δύσκολο να με φανταστω με το 250άρι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Θα με βγάλει κα να 2 3 χρόνια μέχρι να βγάλω την μεγάλη άδεια? Thanks για το reply though
    το 400αρι bandit ειναι απλα οτι χειροτερο μπορεις να αγορασεις σε 400αρι μεταχειρισμενο. Επισης ειναι 60αλογα οποτε δεν καλυπτει το διπλωμα. Το ninja φανταζει ιδανικη επιλογη για σενα. Ειναι και εμπορευσιμο μηχανακι οποτε οταν ερθει η ωρα θα μπορεσεις να το πουλησεις.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2015
    Μηνύματα
    38
    Στέλιο εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις τα γυμνά και τα νίντζα και γενικά τα στρίιτ για πρώτο μηχανάκι.
    Βρές ένα ελαφρύ ον οφ-ψευτοεντουράκι να ξεκινήσεις και να μάθεις, αλλά κυρίως να ευχαριστηθείς την οδήγηση.
    Η σειρά είνα παπί (αφού θες να το παρακάμψεις φάιν), εντουράκι, μεγάλο ον οφ ή στρίιτ

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ninja 250, δε προκειται να το βαρεθεις. Σε 2-3 χρονια βγαζεις το απεριοριστο, το πουλας χωρις μεγαλη χασουρα και παιρνεις το επομενο.
    Το Ninjaki τα σπαει σα μηχανακι.

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    SYM Wolf 250i H Suzuki Innazuma

    βαλε και ενα τζαμακι μικρο για το κρυο της Σαλλλλλονικης και εισαι οκ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    και εγώ συμφωνώ για μικρό On off (crf, klx, κλπ), αλλά αν προτιμάς κάτι σε ''στριτάδικη'' κατηγορία το ιναζούμα το βρίσκω όμορφο (με σαφή αναφορά στο B-KING) και σε πολύ καλή τιμή.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    με σειρα προτιμησης:
    inazuma
    wolf
    ninja

    το kawasaki τελευταιο οχι επειδη δεν ειναι καλο, αλλα επειδη εχει πλαστικα και σε μια χαζοπτωση θα πονεσει η τσεπη σου...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2015
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kakavelakis_g Προβολή μηνύματος
    Στέλιο εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις τα γυμνά και τα νίντζα και γενικά τα στρίιτ για πρώτο μηχανάκι.
    Βρές ένα ελαφρύ ον οφ-ψευτοεντουράκι να ξεκινήσεις και να μάθεις, αλλά κυρίως να ευχαριστηθείς την οδήγηση.
    Η σειρά είνα παπί (αφού θες να το παρακάμψεις φάιν), εντουράκι, μεγάλο ον οφ ή στρίιτ
    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά νομίζω θα πάω για στριτ. Αφού μου αποκλείσατε το Bandit () λογικά θα πάω είτε για Ninja είτε για Wolf.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    με σειρα προτιμησης:
    inazuma
    wolf
    ninja

    το kawasaki τελευταιο οχι επειδη δεν ειναι καλο, αλλα επειδη εχει πλαστικα και σε μια χαζοπτωση θα πονεσει η τσεπη σου...
    To Inazuma μπορώ να πω δεν μου άρεσε ιδιαίτερα μέσω internet. Βέβαια θα πάω και σε κάτι εμπόρους να δω κι από κοντά αλλά, ίδωμεν.

    Κάτι άλλο που με απασχολεί. Πιστεύετε, χρειάζεται να έχω το μηχανάκι παράλληλα με τα μαθήματα που θα κάνω για να το καβαλάω εκτός πόλης για εμπειρία ή όχι?
    Επίσης, ο εξοπλισμός. Με φίλους που το έχω συζητήσει, έχω καταλήξει οτι στην ουσία χρειάζονται μόνο κράνος, τζάκετ και γάντια. Είναι θεμιτό να σκάσω 300+ ευρώ για όλα αυτά ή μπορώ να κόψω λίγο στις άκρες? Πχ, σκεφτόμουν κανά 70-80άρι για κράνος, 20-30 για γάντια και κανά 100άρι για τζάκετ/αδιάβροχο, τι λέτε?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stelios94 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά νομίζω θα πάω για στριτ. Αφού μου αποκλείσατε το Bandit () λογικά θα πάω είτε για Ninja είτε για Wolf.


    To Inazuma μπορώ να πω δεν μου άρεσε ιδιαίτερα μέσω internet. Βέβαια θα πάω και σε κάτι εμπόρους να δω κι από κοντά αλλά, ίδωμεν.

    Κάτι άλλο που με απασχολεί. Πιστεύετε, χρειάζεται να έχω το μηχανάκι παράλληλα με τα μαθήματα που θα κάνω για να το καβαλάω εκτός πόλης για εμπειρία ή όχι?
    Επίσης, ο εξοπλισμός. Με φίλους που το έχω συζητήσει, έχω καταλήξει οτι στην ουσία χρειάζονται μόνο κράνος, τζάκετ και γάντια. Είναι θεμιτό να σκάσω 300+ ευρώ για όλα αυτά ή μπορώ να κόψω λίγο στις άκρες? Πχ, σκεφτόμουν κανά 70-80άρι για κράνος, 20-30 για γάντια και κανά 100άρι για τζάκετ/αδιάβροχο, τι λέτε?


    εγω θα ελεγα να δωσεις τα 300€ μονο για κρανος...πανω κατω τα ιδια για μπουφαν...με 60-70 για γαντια εισαι καλα και γυρω στα 150 για μποτες...
    δλδ χοντρα ψιλα, ενα 800αρι για εξοπλισμο...

  14. #14
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    πηγαινε σε κανενα εμπορο να δεις απο κοντα και να κατσεις πανω τους για να δεις τι θεση οδηγησης εχουν. inazuma, wolf, ninja ειναι πολυ καλες επιλογες, οπως επισης και το cbf 250 (αν σου αρεσει εμφανησιακα), αλλα καλυτερα καποιο απο τα πρωτα 3...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εγω θα ελεγα να δωσεις τα 300€ μονο για κρανος...πανω κατω τα ιδια για μπουφαν...με 60-70 για γαντια εισαι καλα και γυρω στα 150 για μποτες...
    δλδ χοντρα ψιλα, ενα 800αρι για εξοπλισμο...
    +1300

    αλλά κόψε κάτι στο μπουφάν γιατί με το πολύ 200 ευρά βρίσκει επώνυμο και αξιολογότατο μπουφάν

    (για μπότες δε λέω γιατί έχει να κάνει με το τι είδους θέλει ο καθένας)
    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος Οδηγός (οχι μονος) ψαχνει..
    από LAMBIS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2014, 13:32
  2. Αναβάτης μόνος ψάχνει!!??
    από spade ace στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2011, 17:50
  3. Επαρχιώτης μόνος ψάχνει...????
    από NIKOS.l. στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2010, 11:37
  4. Νέος μόνος ψάχνει.....
    από Spitfire1.2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2010, 11:53
  5. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 19:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF