Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 68

Θέμα: Υδρολίσθηση; Μπορούμε να την αποφύγουμε?

  1. #31
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    το ειπα πιο πανω αλλα περασε στα ψιλα....οταν βρεχει αυξανουμε την πιεση στα λαστιχα ωστε να δουλευει καλλιτερα η χαραξη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.281
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Ετσι

    Εχω κατεβει απο μοντ μπλανκ μεχρι ανκονα ολο βροχη και α ν ε τ α....
    Έτσι εξηγείται αυτό που είδα κάπου το '99 - 2000 στη διαδρομή Λονδίνο - Leicester, βράδυ, με βροχή σαν αυτή που έριξε εδώ Αθήνα πριν καμιά ώρα..

    Εγώ να πηγαίνω με το αμάξι πάνω από 140 και τύπος - θεότρελος, με - μάλλον K75 όσο πρόλαβα να δω - ίσως και παλιότερο, να πηγαίνει σίγουρα τουλ. με 160 αφού με πέρασε για πλάκα!

    Δε το έχω ξεχάσει το σκηνικό, αν βλέπατε τι βροχή έριχνε!

    Ό,τι μηχανάκι και να έχεις πως γίνεται να τη βγάλεις καθαρή;; Προφανώς λόγω οδοστρώματος.

  3. #33
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    το ειπα πιο πανω αλλα περασε στα ψιλα....οταν βρεχει αυξανουμε την πιεση στα λαστιχα ωστε να δουλευει καλλιτερα η χαραξη.
    πόσο την αυξάνεις? γιατί αν μιλάς για μικρή διαφορά η διαφορά στη πέδηση της χάραξης είναι αμελητέα ενώ αν το παρακάνεις το λάστιχο δε πρόκειται να ζεσταθεί ποτέ μιας και το κλίμα μας το χειμώνα και τις βροχές δεν είναι τροπικό για να κρατάει θερμοκρασία η άσφαλτος.

  4. #34
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    πόσο την αυξάνεις? γιατί αν μιλάς για μικρή διαφορά η διαφορά στη πέδηση της χάραξης είναι αμελητέα ενώ αν το παρακάνεις το λάστιχο δε πρόκειται να ζεσταθεί ποτέ μιας και το κλίμα μας το χειμώνα και τις βροχές δεν είναι τροπικό για να κρατάει θερμοκρασία η άσφαλτος.
    Με δεδομενο οτι συνηθως εχουμε πιεσεις κατω των εργοστασιακων, τις βαζουμε στις εργοστασιακες, η και 1-2 psi παραπανω αν εχουμε μαλακα λαστιχα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #35
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Έτσι εξηγείται αυτό που είδα κάπου το '99 - 2000 στη διαδρομή Λονδίνο - Leicester, βράδυ, με βροχή σαν αυτή που έριξε εδώ Αθήνα πριν καμιά ώρα..

    Εγώ να πηγαίνω με το αμάξι πάνω από 140 και τύπος - θεότρελος, με - μάλλον K75 όσο πρόλαβα να δω - ίσως και παλιότερο, να πηγαίνει σίγουρα τουλ. με 160 αφού με πέρασε για πλάκα!

    Δε το έχω ξεχάσει το σκηνικό, αν βλέπατε τι βροχή έριχνε!

    Ό,τι μηχανάκι και να έχεις πως γίνεται να τη βγάλεις καθαρή;; Προφανώς λόγω οδοστρώματος.
    Αν δεν έχει ο δρόμος καλό σύστημα αποστράγγισης του νερού της βροχής, η καλή άσφαλτος απλώς δεν θα κάνει δουλειά......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.281
    Σίγουρα, και λογικά αυτά τα δύο (καλή άσφαλτος - αποστράγγιση) λειτουργούν συνδυαστικά.

    Απόδειξη άλλωστε η απουσία φαινομένου σπρέι στους Βρετανικούς δρόμους που εδώ νομίζω μόνο στην ΑΟ έχω δει.

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Οι δρομοι της αγγλιας εχουν μεγαλο προβλημα σπρευ. Το καταλαβαινεις μολις μπεις στη γαλλια οπου οι εθνικες οδοι ειναι υποδειγματικες
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.281
    M1 που τον έκανα συνέχεια, Μ25 περιφερειακός, ο άλλος για Μπράϊτον - δεν θυμάμαι πως τον λένε, δεν θυμάμαι ποτέ φαινόμενο σπρέι και γενικά να αισθανθώ κίνδυνο.

    Γαλλία - Βέλγιο επίσης απλά αξεπέραστοι δρόμοι.

    Anyway, έκανα αναφορά στο θέμα διότι με εντυπωσίασε το πως έτρεχε ο τύπος με το παλιό βmw σε ένα δρόμο που δεν έβλεπες από βροχόπτωση, νύχτα και δεν μασούσε!

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οι δρομοι της αγγλιας εχουν μεγαλο προβλημα σπρευ. Το καταλαβαινεις μολις μπεις στη γαλλια οπου οι εθνικες οδοι ειναι υποδειγματικες
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Γαλλία - Βέλγιο επίσης απλά αξεπέραστοι δρόμοι.
    Αν μη τι αλλο, πηρα ασφαλτη γυναικα

    πουτσ@@@@@@@@@

  10. #40
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Καπως ετσι ειχα πεσει στην εξοδο για εθνικη στο Καστρο στην ευθεια.....

    Απο το τσουλημα ουτε το μπουφαν ουτε το παντελονι δεν ειχαν παθει το παραμικρο....
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος

    πολλα χλμ στο κοντερ μαστορα...

  13. #43
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    πολύ υψηλή ταχύτητα επίσης. αν τα αυτοκίνητα δίπλα του πήγαιναν με 70-90 χλμ/ω κοιτώντας πως εξαφάνισε το ταξί και τη νταλίκα στην τέρμα δεξιά πρέπει να ήταν με πάνω από 130χλμ/ω....το κοντέρ κάπου εκεί 130-150 δε δείχνει?

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Μιας και έρχονται απότομες βροχές και χαλάζι. Έχουμε και τους κ@λόδρομους. Για πείτε για το παρακάτω βίντεο?
    Νομίζω οτι πήγαινε πιο γρήγορα από ότι έπρεπε και αγνόησε τη ροή των απόνερων στη 1η γραμμή-ρυάκι και πατώντας το 2ο ρυάκι έχασε το πίσω από υδρολίσθηση?

    http://videos.sapo.pt/CLg4TOq5TfZqJDKYFJfw

    Να ήταν και το ελαστικό με μικρά αυλάκια ωστέ να μη μπορούσε να διώξει το νερό όσο γρήγορα μπορούσε? Συνδυασμός κι άλλων παραγόντων?

    Please elaborate



    Υ.Γ. τρομακτικό πάντως να φεύγεις έτσι και να μη ξέρεις που θα καταλήξεις.
    Άσχετο αλλά δυστυχώς έχω γνωρίσει κόσμο που θα κοίταγε πρώτα το μηχανάκι και μετά το συνεπιβάτη. Αντίθετα αυτός έκανε ότι μπορούσε κατά την τούμπα για να την προστατεύσει και μετά δεν έδωσε καν σημασία στο μοτόρι.

    Στο θέμα μας τώρα. Δηλώνω κουλός στη βροχή... Το 990 όταν έβρεχε το άφηνα σπίτι και προτιμούσα τα μέσα. Αν με έπιανε βροχή έξω κινούμουν με ταχύτητες κάτω των 50. Με το νέο SD όμως η βροχή είναι η χαρά μου :P και είναι σαν μην βρέχει. Χωρίς ηλεκτρονικά νομίζω για μηχανάκια πάνω από 100 άλογα η βροχή είναι θέμα που δεν λύνεται εύκολα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Χωρίς ηλεκτρονικά νομίζω για μηχανάκια πάνω από 100 άλογα η βροχή είναι θέμα που δεν λύνεται εύκολα.

    μην νομιζεις....δεν ειναι και το πιο ευχαριστο πραγμα να οδηγεις ακομα και μηχανακια με εναν κυλινδρο και καμια 60αρια ροδα...με τους κwλοδρομους που εχουμε...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. που στο $$# να την βαλω?
    από AFTER στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2005, 16:29
  2. Είναι ωραίο να την παίρνεις......
    από latris mixanis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2005, 11:18
  3. Που να την πηγαινω?
    από derd στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2004, 13:12
  4. Παραλίγο να την πατήσω...και να με πατήσει!
    από jtoros στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2004, 13:03
  5. Μπορούμε να έχουμε...
    από DIT στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF