Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 103 από 103

Θέμα: Χτύπημα στο φίλτρο λαδιού

  1. #91
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Εχεις φάει πέτρα που πατήθηκε απο διερχόμενο αυτοκίνητο που περνούσε δίπλα σου
    Ευτυχώς δεν την έφαγες στο πόδι, ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!
    Που να δεις μελανιά από τούς μαλάκες πού θεριζαν τα χόρτα με μισινεζα στο διαχωριστικό πάνω στην εθνική.
    Ήταν τυχερός που δεν μπορούσα να γυρίσω

  2. #92
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Που να δεις μελανιά από τούς μαλάκες πού θεριζαν τα χόρτα με μισινεζα στο διαχωριστικό πάνω στην εθνική.
    Ήταν τυχερός που δεν μπορούσα να γυρίσω
    Άσχετο με το θέμα, αλλά θα το πω γιατί είναι σχετικό με το παραπάνω. 3-4 χρόνια πριν, Π. Ράλλη, προς Αθήνα, ακριβώς έξω από το Village. Είμαι κολλημένος στο - τυπικό - μποτιλιάρισμα, που έχει πάντα στο σημείο και τύποι στα δεξιά μου, καμιά 10ρια μέτρα μακρυά, θερίζουν χόρτα. Ξαφνικά ακούω έναν δυνατό θόρυβο και το πίσω δεξιά τζάμι μου γίνεται θρύψαλλα. Αφήνω τη φαντασία σας να οργιάσει για το τι και πως.
    Life begins at 45°.

  3. #93
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ξαφνικά ακούω έναν δυνατό θόρυβο και το πίσω δεξιά τζάμι μου γίνεται θρύψαλλα. Αφήνω τη φαντασία σας να οργιάσει για το τι και πως.


    Εξωγηϊνο αεροσκαφος ξαφνικα προσεδαφιζεται σε κοντινη αποσταση με σκοπο να απαγαγει τους εργατες του δημου για να μελετησει τη φυσιολογια του ανθρωπινου σωματος ωστε να προετοιμαστουν για επικειμενη εισβολη. Ο μηχανισμος αντιβαρυτητας του διαστημοπλοιου εκτοξευει πετρες και λοιπα αντικειμενα που βρισκονται σε μικρη ακτινα κατα την προσεγγιση στο εδαφος. Ενα απο αυτα χτυπαει το τζαμι σου και το σπαει.

    Το βρηκα;;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #94
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    εισαι τυχερος. ο παλιος μου μηχανικος το 80 απο αντιστοιχο συμβαν, βρεθηκε με λαδια στον πισω τροχο και με ασφαλτο στο κεφαλι του. 6 μηνες σε κωμα.

    ειανι πολυ τυχερος. το μυρισες, το ειδες, το αλλαξες και καθαρισες. Ο μηχανικος εβαλε παραπανω δυναμη και τραυματισε τη λεπτη λαμαρινα του φιλτρου. Ασε που μπορει αν πηγε να βγαλει ατσαλα τον εξωλκεα (ματζαφλαρι) να τσαλακωσε αυτος το φιλτρο ετσι.

    Σκεψου τον εξωλκεα να κανει μοχλο με ταση προς τον πισω τροχο της μηχανης. Ε θα το τσαλακωσει αν η δυναμη ειναι αρκετη. Ουτε πετραδακια ουτε τιποτα. Δυσκολα να πεταχτει πετραδακι τοσο ψηλα, αν και οχι απιθανο.

    Καλες βολτες και παλι, και προσοχη οταν βαζετε το φιλτρο.

    Στα τόσα χρόνια και κάμποσες χιλιάδες φίλτρα λαδιού που έχω αλλάξει, δεν έχει συμβεί αυτό που περιγράφεις ΠΟΤΕ!!! Δέν είναι δυνατόν να συμβεί, καθώς τις περισσότερες φορές, το σφίξιμο γίνεται με το χέρι (το γράφουν επάνω, ρητά και κατηγορηματικά τα περισσότερα φίλτρα, "hand tight"). Ακόμη και αν το φίλτρο βρίσκεται σε σημείο που δεν χωρά το χέρι, υπάρχουν ειδικά εργαλεία, τα οποία αποτρέπουν την καταστροφή του φίλτρου κατά την τοποθέτηση.

    Στο βγάλσιμο ναί, συμβαίνει. Τυχαίνει να χρησιμοποιείς ακόμη και καρυδάκι με αλυσίδα ή και αλυσίδα σκέτη, προκειμένου να πάρει έστω και 1/100 της στροφής και να ξεκολλήσει.
    Η ζημιά έχει γίνει καθαρά από πέτρα και είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  5. #95
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Τα τααανννν!!! Συνάδελφος σερνόταν για ώρα.Ναι απο φίλτρο λαδιού καπάκι μετα το σερβις.
    Φίου φίου φι φι φίου

  6. #96
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Τα τααανννν!!! Συνάδελφος σερνόταν για ώρα.Ναι απο φίλτρο λαδιού καπάκι μετα το σερβις.
    Χτυπημένο, δεν είχε σφιχτεί καλά, ή ελατωματικό φίλτρο (τρύπιο σε ραφή, διπλή τσιμούχα)?
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  7. #97
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    δεν είχε σφιχτεί καλά.
    Φίου φίου φι φι φίου

  8. #98
    Τα φίλτρα λαδιού στα GSXR είναι ψιλόπασα και θέλουν δυόμιση στροφές σφίξιμο από τη στιγμή της επαφής του o-ring. Τέτοια ροπή σύσφιξης δε μπορείς να εφαρμόσεις με hand tightening μα μόνο με ματζαφλάρι.επίσης το εξωτερικό κέλυφος είναι αρκετά ανθεκτικό ώστε να μην πάθει ζημιά κατά τη σύσφιξη. Μα τί μηχανάκια πάτε και παίρνετε ρπστμ... (χιουμοράκι..)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Τα φίλτρα λαδιού στα GSXR είναι ψιλόπασα και θέλουν δυόμιση στροφές σφίξιμο από τη στιγμή της επαφής του o-ring. Τέτοια ροπή σύσφιξης δε μπορείς να εφαρμόσεις με hand tightening μα μόνο με ματζαφλάρι.επίσης το εξωτερικό κέλυφος είναι αρκετά ανθεκτικό ώστε να μην πάθει ζημιά κατά τη σύσφιξη. Μα τί μηχανάκια πάτε και παίρνετε ρπστμ... (χιουμοράκι..)



    εγω με το χερι εχω σφιξει στο δικο μου και δεν εχει θεμα...

  10. #100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος


    εγω με το χερι εχω σφιξει στο δικο μου και δεν εχει θεμα...
    Μιας και το'φερε η κουβέντα σ'αυτό το νήμα, δε μπα να του ρίξεις καμιά ματιά; Έτσι για peace of mind... Γιατί με το χέρι 2 1/2 στροφές ούτε ο Hulk...
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 09/10/2015 στις 10:18.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Μιας και το'φερε η κουβέντα σ'αυτό το νήμα, δε μπα να του ρίξεις καμιά ματιά; Έτσι για peace of mind... Γιατί με το χέρι 2 1/2 στροφές ούτε ο Hulk...
    δεν ήθελα να το πω εγώ........

    του στρώματος το φίλτρο έγραφε 2.5 στροφές οπότε είχα το ματζαφλάρη

    του γιαμάπα δε γράφει και το σφίγγω με το χέρι
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Μιας και το'φερε η κουβέντα σ'αυτό το νήμα, δε μπα να του ρίξεις καμιά ματιά; Έτσι για peace of mind... Γιατί με το χέρι 2 1/2 στροφές ούτε ο Hulk...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    δεν ήθελα να το πω εγώ........

    του στρώματος το φίλτρο έγραφε 2.5 στροφές οπότε είχα το ματζαφλάρη

    του γιαμάπα δε γράφει και το σφίγγω με το χέρι


    επειδη μου βαλατε πριζες, κατεβηκα και το τσεκαρα...ευτυχως εχω μισης στροφης βιδες και δεν ηταν χρονοβορο...
    μια χαρα ειναι...αλλωστε εχω κανει και γυρω στα 1000χλμ απο την αλλαγη, οποτε κατι θα ειχα καταλαβει...

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Και στο δικο μου με το χερι,2.5 στροφες τις καταφερνω.
    Μπας και δε τρωτε πριν το σερβις?

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. xt600 σπασμενη βιδα στο φιλτρο λαδιου
    από krikalis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2010, 20:51
  2. helicoil στο φίλτρο λαδιού
    από LatanG στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2009, 22:12
  3. Φίλτρο λαδιού, που είναι στο Gilera Runner???
    από stako στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2007, 14:56
  4. Σκουπίδια στο φίλτρο λαδιού.
    από spiros_klr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2006, 22:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF