Σελίδα 10 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 173

Θέμα: XT660Z - Φίλτρα - Εξατμίσεις - Μίγματα

  1. #136
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Κατόπιν απαίτησης του συμφορουμο-φίλου daz απ'εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2755695
    ...να πώ εν'τάχει κάποια πράγματα.

    Εδώ κ μήνες ψάχνομαι κ πειραματίζομαι με διάφορα στον Τενεκέ μου.
    Οχι καθημερινά (γιατί έχουμε κι άλλα μηχανάκια που φτιάχνουμε) αλλά όποτε έχω ελεύθερο χρόνο.
    Γι'αυτό κ καθυστερούν να βγούν κ να καταχωρηθούν κ τα αποτελέσματα.

    Να υπενθυμίσω ,οτι μιλάω για το δικό μου ΧΤΖ ,το οποίον σημαίνει:
    PCV + DNA STAGE2 + 2XAcrap

    Ενα απο αυτά που έχω διαπιστώσει -κατόπιν μετρήσεων με δανεικό AFR-meter ,είναι ότι ...
    ...ο Λ βρίσκεται εκεί που βρίσκεται ,για να φτωχαίνει (πολύ) το μίγμα σε κλειστό βρόγχο ,ώστε να περνάει το μοτέρ προδιαγραφές ρύπων.
    Συνήθως ,το AFR σε κλειστό βρόγχο ,κρατιέται κοντά στο 14,7/1

    Σε απότομο άνοιγμα του γκαζιού ,ή σε αλλαγή φορτίου ,η μετάβαση απο κλειστό σε ανοιχτό βρόγχο αναγκάζει το μοτέρ να διαχειριστεί μεγάλη διακύμανση του AFR.
    (από 14,7/1 σε 13,6/1 ,έως κ σε 13,2/1 σε κάποιες περιπτώσεις)
    Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ,μεγάλες στιγμιαίες μεταπτώσεις στο AFR κατά την διάρκεια της λειτουργίας ,κάτι που δεν είναι ότι καλύτερο για την ομαλότητά της.

    Εκεί οφείλονται και τα σκορτσαρίσματα χαμηλά ,κ τα κομπιάσματα ,κ οι τρύπες ισχύος.
    Το'χω μετρήσει ,διαπιστώσει ,αντιμετωπίσει ,λύσει.

    Πως?--> Αφαίρεση του Λ ,και εγκατάσταση στο κύκλωμα ενός Λ eliminator.

    Συνημμένο 360116

    Συνημμένο 360117

    Συνημμένο 360118

    Το ηλεκτρικό μέρος της μόντας ,είναι μιά φύσα πανομοιότυπη με του Λ ,στης οποίας τα άκρα έχουν εφαρμοστεί δυό αντιστάσεις ,των οποίων οι τιμές ισοδυναμούν με αυτές που δίνει ο Λ ,όταν διαβάζει μίγμα εντός προδιαγραφών ,άρα δεν χρειάζεται καμία άλλη παρέμβαση ώστε να φτωχύνει το μίγμα.
    Με αυτόν τον τρόπο ,η διαχείριση μίγματος ,αφήνεται αποκλειστικά στην χαρτογράφηση της ECU ,η οποία σε σχετικά χαμηλές στροφές κ σταθερό γκάζι ,είναι περίπου (+-)13,6/1
    Κατά τις μεταπτώσεις δυναμικού φορτίου (χαμηλή σχέση με λίγες στροφές - απότομο άνοιγμα γκαζιού ,κτλ) ,όπου η διαχείριση μίγματος περνάει πλέον σε λειτουργία ανοιχτού βρόγχου ,η διακύμανση μεταξύ των τιμών ανοιχτου-κλειστού είναι πολύ κοντινές ,κάτι που στην πράξη μεταφράζεται σε πολύ ομαλότερη λειτουργία του μοτέρ.

    Αποτέλεσμα 1:
    Μπορώ πλέον να ρολλάρω με 2α κ 1500στρ/λ ρεμβάζοντας.
    Το ίδιο χαλαρά κ με 3η απο τις 1800στρ/λ κι έπειτα.
    [τσεκαρισμένο με ΜΗΔΕΝικό χάρτη στο PCV(βλ.μαμά χαρτογράφηση) + μαμά γρανάζωμα]
    Εχουν σταματήσει οι νευρικότητες στο άνοιγμα του γκαζιού.(αίσθηση διακόπτη)
    Εχουν σταματήσει τα κομπιάσματα ,καθώς κ οι αίσθηση τρύπας ισχύως σε κάποιες στροφές.
    Το μοτέρ σε χαμηλές στροφές ,ακούγεται να δουλεύει πιό γλυκά σε σχέση με πρίν.(αυτό ίσως να'ναι κι η ιδέα μου...έτσι μου φαίνεται πάντως)

    Αποτέλεσμα 2:
    Μπορώ πλέον να ρυθμίσω το AFR μέσω του PCV ,ΚΑΙ!!! σε συνθήκες κλειστού βρόγχου ,κάτι που με τον Λ στο κύκλωμα δεν είναι εφικτό ,αφού τσακωνόταν συνεχώς με τις ορέξεις του PCV κ δεν το άφηνε να κάνει δουλειά του.

    Αποτέλεσμα 3:
    Πιθανά (για λίγο) να μην περνάει το μοτέρ προδιαγραφές ρύπων ,άρα κ ΚΤΕΟ.
    Η μόντα όμως είναι πλήρως αναστρέψιμη ,κ η επιστροφή στην μαμά κατάσταση είναι υπόθεση 15 λεπτών ,μαζί με την τοποθέτηση ΜΗΔΕΝικού χάρτη στο PCV(βλ.stock)


    ΥΓ: Ολοι οι πειραματισμοί και οι μετατροπές που αναφέρονται ,γίνονται απο εμένα ,με δική μου ευθύνη ,στο δικό μου μηχανάκι ,και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν προτροπή προς τρίτους ,ωστε να κάνουν το ίδιο ,ούτε κ φέρω καμία ευθύνη για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει σε μοτοσυκλέτες τρίτων ,απο πιθανή αντιγραφή ή υιοθέτηση των πειραματισμών μου.
    Να ξηγιόμαστε να μην παρεξηγιόμαστε.
    Ωραιος Κωστα!

    Μια δυο παρατηρησεις και μια ερωτηση...
    1. Η μη ομαλοτητα στην λειτουργια δεν εχει να κανει με την μεγαλη διακυμανση του afr αλλα με το πολυ φτωχο μειγμα με το οποιο ο μαμα λαμδα αναγκαζει το μεγαλο μονοκυλινδρο μοτερ να δουλεψει. πχ θα μπορουσε το afr να παιζει απο 12-13.7 και να μη παρατηρεις σκορτσαρισματα.
    2. Αναφερομαι στο αποτελεσμα 2 παραπανω....τι εννοεις και σε συνθηκες κλειστου βροχου αν δεν εχεις λ στο κυκλωμα; Ο λ κλεινει τον βροχο.

    Και η ερωτηση....Με τον λ απενεργοποιημενο και το οργανο afr εγκατεστημενο δοκιμασες να κανεις βολτα με υπολογισιμη υψομετρικη διαφορα; Αναρωτιεμαι πως θα ανταπεξελθει ο ψεκασμος μεσω των αισθητηρων πιεσης και θερμοκρασιας σε αυτην την περιπτωση.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #137
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Και κατι αλλο για το οποιο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος, αλλα αξιζει να αναφερθει.
    Οι μαμα εγκεφαλοι εχουν μια λειτουργικοτητα κατα την οποια συνεχως αναπροσαρμοζουν τον χαρτη καυσιμου. Αυτο το κανουν παραγοντας trim tables κατα την διαρκεια της οδηγησης. Κατι παρομοιο με αυτο που κανει το autotune δηλαδη.
    Βγαζοντας τον λαμδα και βαζοντας μια αντισταση στην θεση του, ξεγελας την ecu οτι ο λαμδα υπαρχει και δινει ενα σταθερο afr. Αυτο ομως δεν σταματα την ecu να παραγει trims και να αλλαζει τον χαρτη μεχρις οτου αυτος προσαρρμοστει στα δεδομενα του λ, τα οποια αφου ειναι σταθερα καποια στιγμη θα οδηγησουν σε αμεταβλητα trims.
    Αυτο που δεν γνωριζω ειναι ποσο μεγαλη βολτα πρεπει να κανει καποιος ωστε τα trims να σταματησουν να αλλαζουν. Αυτο που λοιπον θα προτεινα, ειναι να γινουν καποιες βολτες ωστε να συγκλινουν τα trim tables και μετα να φτιαχτει τελικος χαρτης στο pcv.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #138
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ωραιος Κωστα!
    Φίλε Αγη ,σ'ευχαριστώ ακόμα μια φορά ,αφού εσύ ήσουν αυτός που μου έδωσε τις κατευθυντήριες γραμμές κ τον μπούσουλα ,ώστε να αρχίσω να το ψάχνω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μια δυο παρατηρησεις και μια ερωτηση...
    1. Η μη ομαλοτητα στην λειτουργια δεν εχει να κανει με την μεγαλη διακυμανση του afr αλλα με το πολυ φτωχο μειγμα με το οποιο ο μαμα λαμδα αναγκαζει το μεγαλο μονοκυλινδρο μοτερ να δουλεψει. πχ θα μπορουσε το afr να παιζει απο 12-13.7 και να μη παρατηρεις σκορτσαρισματα.
    Σίγουρα έχεις δίκιο.
    Προφανώς ,γι'αυτό λαμβάνω αίσθηση όχι μόνο ομαλότερης ,αλλά κ γλυκύτερης (κάτι σαν πιό smooth-πιό αθόρυβης) λειτουργίας του μοτέρ.

    ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ: το 12/1 ,δεν θα είναι μια πολύ πλούσια ρύθμιση ;
    Θα είναι ασφαλής για το μοτέρ ;
    Σε ποιές συνθήκες (στροφών-φορτίων) πιστεύεις οτι χρειάζεται;

    Εγώ προσπαθώ (με παραμετροποιήσεις του PCV) να το έχω μεταξύ 13-13,7/1

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    2. Αναφερομαι στο αποτελεσμα 2 παραπανω....τι εννοεις και σε συνθηκες κλειστου βροχου αν δεν εχεις λ στο κυκλωμα; Ο λ κλεινει τον βροχο.
    Οταν αρχικά έβαλα πάνω το AFRmeter και βγήκα βόλτα να δω τι γίνεται (με τον Λ επάνω) ,παρατήρησα πολύ φτωχό μίγμα σε χαμηλές στροφές - σε μικρά(%) ανοίγματα του γκαζιού - αλλά κ σε παρατεταμένα σταθερό γκάζι μέχρι τις 3500-4000 στρ/λ.
    Γύρισα στο εργαστήρι ,παραμετροποίησα τις τιμές στο PCV ,πέρασα τον νέο χάρτη ,κ ξαναβγήκα.
    Στην δοκιμή ,έβλεπα το AFR να αλλάζει συνεχώς στις στροφές που είχα επέμβει.
    Πήγαινε στο 13,2-13,6/1 στιγμιαία ,αλλά αμέσως άλλαζε κ πάλι σε 14,7/1.
    Απο αυτές τις ενδείξεις συμπέρανα ότι ,όποιες εντολές κι αν δίνει το PCV ,στις συνθήκες που είναι προγραμματισμένος να επεμβαίνει ο Λ ,συνεχίζει κ το κάνει ,υπερισχύοντας & ακυρώνοντας ουσιαστικά τις εντολές του PCV.
    Kάτι που σταματαέι να συμβαίνει με τον Λ εκτός.

    Αυτό προσπάθησα να περιγράψω στο 2.
    Μήπως έχω καταλάβει κάτι-κάπου λάθος Dr ???


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Και η ερωτηση....Με τον λ απενεργοποιημενο και το οργανο afr εγκατεστημενο δοκιμασες να κανεις βολτα με υπολογισιμη υψομετρικη διαφορα; Αναρωτιεμαι πως θα ανταπεξελθει ο ψεκασμος μεσω των αισθητηρων πιεσης και θερμοκρασιας σε αυτην την περιπτωση.
    Oχι Αγη.
    Οι δοκιμές έγιναν σε αστικό περιβάλλον(για τα χαμηλα) κ στον Κηφισσό (για σταθερό γκάζι κ ανοίγματα)
    Το όργανο το πήρα δανεικό για μιά μέρα μόνο ,ώστε να μου δώσει μπούσουλα για το πως κ προς τα που θα πρέπει να κινηθώ.
    Θα αγόραζα ένα ,αλλά δεν το έχω κάνει ,γιατί δρομολογώ επένδυση σε AutoTune.
    Oι δυνατότητες που δίνει το ΑΤ ,σε συνδιασμό με την ευκολία αλλά κ την ακρίβεια των παραμετροποιήσεων ,μ'έχουν ψήσει για αγορά.
    Και απ'ότι διαβάζω σε διάφορα ξένα φόρα ,δουλεύει !!!
    (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με ,για να μην τα σκάσω)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Και κατι αλλο για το οποιο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος, αλλα αξιζει να αναφερθει.
    Οι μαμα εγκεφαλοι εχουν μια λειτουργικοτητα κατα την οποια συνεχως αναπροσαρμοζουν τον χαρτη καυσιμου. Αυτο το κανουν παραγοντας trim tables κατα την διαρκεια της οδηγησης. Κατι παρομοιο με αυτο που κανει το autotune δηλαδη.
    Βγαζοντας τον λαμδα και βαζοντας μια αντισταση στην θεση του, ξεγελας την ecu οτι ο λαμδα υπαρχει και δινει ενα σταθερο afr. Αυτο ομως δεν σταματα την ecu να παραγει trims και να αλλαζει τον χαρτη μεχρις οτου αυτος προσαρρμοστει στα δεδομενα του λ, τα οποια αφου ειναι σταθερα καποια στιγμη θα οδηγησουν σε αμεταβλητα trims.
    Αυτο που δεν γνωριζω ειναι ποσο μεγαλη βολτα πρεπει να κανει καποιος ωστε τα trims να σταματησουν να αλλαζουν. Αυτο που λοιπον θα προτεινα, ειναι να γινουν καποιες βολτες ωστε να συγκλινουν τα trim tables και μετα να φτιαχτει τελικος χαρτης στο pcv.
    Αυτό δεν το γνώριζα Αγη.
    Φανταζόμουν οτι η χαρτογράφηση είναι σταθερή ,και οι οποιες παραμετροποιήσεις γίνονται κατόπιν λήψης τιμών απο τους αισθητήρες.

    Δηλαδή ,για να καταλάβω ,αυτό που λές είναι...
    AΡXIKA μεγάλης διάρκειας κ υπο διαφορετικές συνθήκες βόλτες ,με ΜΗΔΕΝΙΚΟ χάρτη στο PCV ,ώστε να κατασταλάξουν οι τιμές στα trim tables της ECU
    και σε 2η φάση παραμετροποίησή τους με το PCV.

    Σωστά ή λάθος κατάλαβα ;;;
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  4. #139
    Το AFR από πού το μετρούσες με τους λ επάνω;

  5. #140
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Το AFR από πού το μετρούσες με τους λ επάνω;
    Φορητό καυσαναλυτή είχα δανειστεί.(ΕCM έγραφε πάνω το μηχάνημα ,περισσότερες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω να σου πω)
    Μετρήσεις έπαιρνε απο δυό αισθητήρες ,έναν σε κάθε τελικό.
    Ο ένας μέτραγε %Ο2 κι ο άλλος AFR.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  6. #141
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ο καυσαναλυτής δε πρέπει να μπαίνει στους λαιμούς?
    Sent from me using a computer.

  7. #142
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ο καυσαναλυτής δε πρέπει να μπαίνει στους λαιμούς?
    Ti να σε πω ρε daz.
    Από γνωστό μου μηχανικό το δανείστηκα το εργαλείο.
    Αυτός έκανε κ την συνδεσμολογία ,κ δεν πείραξα τίποτα ,μην γίνει καμιά μπάφα.
    Το μηχάνημα είχε 2 οθονίτσες led κ η μιά έγραφε τιμές afr κι η άλλη O2
    Μηχάνημα κ καλωδιώσεις μπήκαν κ δέθηκαν μεσα σε τανκμπαγκ ανοιχτό απο πάνω για να βλέπω τις ενδείξεις.
    Τους 2 σένσορες τους κούμπωσε σε μιά πατέντα σαν ανάποδο έλασμα ,τους έβαλε εναν σε κάθε τελικό ,κ τους στερέωσε εκεί.

    Δεν ξέρω πόση ακρίβεια είχαν οι τιμές που έδειχνε ,οι οποίες άλλαζαν συνεχώς ,ανάλογα με τις στροφές.
    Αλλωστε ,τώρα το ψάχνω το θέμα ,κ μαθαίνω σγα-σγα.
    Ουσιαστικά ,να πάρω μιαν ιδέα του τί γίνεται ήθελα ,ώστε να αποκτήσω έναν μπούσουλα για το πως κ προς τα που πρέπει να κινηθώ.

    Η αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουν να αγοράσω έναν wideband AFR meter κ να τον εγκαταστήσω μόνιμα στον λαιμό της εξάτμισης..
    Aλλά για κάποιον ποιοτικό ,θα πρέπει να σκάσω κανα 200άρι €.
    Βρήκα την ευκαιρία (τζάμπα) να κάνω αυτή την δοκιμή ,κ διεπίστωσα οτι θα είναι πολύ δύσκολο να βολτάρω ,διαβάζω τιμές, να προσπαθώ μετά να τις διορθώσω κατά προσσέγγιση ,κ μετά ξανά μανά δοκιμή...
    Γι'αυτό κ προσανατολίζομαι πλέον σε αγορά AutoTune.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  8. #143
    Αν δεν κάνω λάθος το xtz έχει 2-1-2 εξατμίσεις που σημαινει πως στα τελικά παιρνεις μικτό AFR και οχι ανα κύλινδρο. Μπορείς θεωρητικά να διακρίνεις ποιος κύλινδρος κάνει τι αλλά χρειάζονται πολλές γνώσεις και όχι απλά να κοιτάς το όργανο (το έχει αναλυσει ο highskore στο superduke.net). Το σωστό θεωρώ είναι να μπουν στη θέση των μαμά λ ή σε ξεχωριστές υποδοχές ώστε να παιρνεις AFR από κάθε κύλινδρο.

    Σχετικά με τους o2 controllers eliminators για το xtz βρήκα αυτό
    "my 2012 O2 eliminator works slightly differently to the O2 regulator, their signal generator emits a fixed pulsed wave signal, my O2 eliminator uses the O2's sensor voltage & alters the output voltage from the sensor in a square wave, the mod then corrects the input voltage & sends it to the ECU according to the A/F ratio in the closed loop, Dyno jets Regulator is a fixed input signal & is not adjusted by the A/F ratio in the closed loop.

    Dyno Jets latest O2 Optimizer works on a similar principle as my O2 controller."

    Αυτό που κατάλαβα ειναι πως δεν ειναι ολοι το ιδιο. Εγώ θα ψώνιζα πάντως τον δικο του από το ebay (αν έχει ακόμα) μιας και τον έχουν δοκιμάσει αρκετοί στο xt660.com και ολοι μιλάνε θετικά + ότι για εμένα ο τύπος έχει αποδειξει πως ξέρει τι κάνει.

    Πάντως και για το autotune θέλει αρκετό διάβασμα. Το σκεφτόμουν και εγώ (και ακόμα το σκέφτομαι αλλά δεν έχω χρόνο για βολτες για καλή ρύθμιση). Έχει κάποια tips & tricks για να δουλέψει σωστά, θέλει μεθοδολογία και δεν ειναι απλά το βάζω πάνω και κάνω accept ότι μου δίνει.

  9. #144
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Εμένα πάντως μου είναι εύκολο να καταλάβω τι κάνει ο κάθε κύλινδρος.

    Nice info xaotikos.
    Sent from me using a computer.

  10. #145
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνω λάθος το xtz έχει 2-1-2 εξατμίσεις που σημαινει πως στα τελικά παιρνεις μικτό AFR και οχι ανα κύλινδρο. Μπορείς θεωρητικά να διακρίνεις ποιος κύλινδρος κάνει τι αλλά χρειάζονται πολλές γνώσεις και όχι απλά να κοιτάς το όργανο (το έχει αναλυσει ο highskore στο superduke.net). Το σωστό θεωρώ είναι να μπουν στη θέση των μαμά λ ή σε ξεχωριστές υποδοχές ώστε να παιρνεις AFR από κάθε κύλινδρο.
    Σωστά κ λογικά όλα όσα γράφεις ,αλλά το ΧΤ660Ζ είναι μονοκύλινδρο ,και το σύστημα εξάτμισης είναι 2-1-2 μεν ,αλλά το πρώτο 2 είναι μιά εξαγωγή για κάθε βαλβίδα εξαγωγής ,του ίδιου όμως κυλίνδρου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με τους o2 controllers eliminators για το xtz βρήκα αυτό
    "my 2012 O2 eliminator works slightly differently to the O2 regulator, their signal generator emits a fixed pulsed wave signal, my O2 eliminator uses the O2's sensor voltage & alters the output voltage from the sensor in a square wave, the mod then corrects the input voltage & sends it to the ECU according to the A/F ratio in the closed loop, Dyno jets Regulator is a fixed input signal & is not adjusted by the A/F ratio in the closed loop.

    Dyno Jets latest O2 Optimizer works on a similar principle as my O2 controller."

    Αυτό που κατάλαβα ειναι πως δεν ειναι ολοι το ιδιο. Εγώ θα ψώνιζα πάντως τον δικο του από το ebay (αν έχει ακόμα) μιας και τον έχουν δοκιμάσει αρκετοί στο xt660.com και ολοι μιλάνε θετικά + ότι για εμένα ο τύπος έχει αποδειξει πως ξέρει τι κάνει.
    Του KEV εννοείς...ναι...έχω μελετήσει αρκετά τις τεχνικές του επεξηγήσεις ,καθώς κ πολλές θετικές αναφορές χρηστών.
    Σίγουρα ξέρει τι κάνει.
    Αλλά είναι πανάκριβο το μαραφέτι του ,κ είπα να πειραματιστώ με κάτι πιό απλό κ οικονομικό για αρχή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Πάντως και για το autotune θέλει αρκετό διάβασμα. Το σκεφτόμουν και εγώ (και ακόμα το σκέφτομαι αλλά δεν έχω χρόνο για βολτες για καλή ρύθμιση). Έχει κάποια tips & tricks για να δουλέψει σωστά, θέλει μεθοδολογία και δεν ειναι απλά το βάζω πάνω και κάνω accept ότι μου δίνει.
    Οντως έτσι είναι.
    Θέλει λειτουργική κατανόηση ,μεθοδολογία ,κ χρόνο ,για να μπορέσει να κάνει σωστά την δουλειά του.
    Γι'αυτό κ δεν έχω βιαστεί να το πάρω.
    Μελετάω όμως αναφορές κ τεχνικές λειτουργίας του ,κι έχω εντυπωσιαστεί απο τις δυνατότητες που έχει ,κατόπιν βέβαια σωστής διαχείρισης.
    Και θα το πάρω κάποια στιγμή ,κ θα περάσω σε νέο στάδιο πειραματισμών.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ο στοκ εκκεντροφόρος πως θα βρεις σε ποιές στροφές είναι σχεδιασμένος να λειτουργεί βέλτιστα για να φτιάξεις σωλήνες εισαγωγής;
    Σε χωμάτινο μηχανάκι όπου θέλεις να έχεις φιλτροκούτι για ευνόητους λόγους, δεν έχεις πάντα τον χώρο να βάλεις τέτοια μήκη μέσα του. Σε ένα νήμα στο advrider με ένα ΚΤΜ990 είχα διαβάσει ότι ρόλο παίζει και το σχήμα του χείλους της εισαγωγής, πέρα από το μήκος της. Και έχει σημασία και το πως κινείται ο αέρας μέσα στο φιλτροκούτι, ίσως όμως όχι σε μονοκύλινδρο.
    Δες εδώ:
    http://www.velocity-of-sound.com/vel...alculator2.htm

  12. #147
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος

    Η αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουν να αγοράσω έναν wideband AFR meter κ να τον εγκαταστήσω μόνιμα στον λαιμό της εξάτμισης..
    Aλλά για κάποιον ποιοτικό ,θα πρέπει να σκάσω κανα 200άρι €.
    Βρήκα την ευκαιρία (τζάμπα) να κάνω αυτή την δοκιμή ,κ διεπίστωσα οτι θα είναι πολύ δύσκολο να βολτάρω ,διαβάζω τιμές, να προσπαθώ μετά να τις διορθώσω κατά προσσέγγιση ,κ μετά ξανά μανά δοκιμή...
    Γι'αυτό κ προσανατολίζομαι πλέον σε αγορά AutoTune.
    Γάτε πόσο έχει φτωχύνει το μείγμα σου με dna 2o σταδίου και εξάτμιση?

    Με dna πρώτου σταδίου που δίνει την ίδια διαμεταγωγή με το μαμά ή με το μαμά φίλτρο + εξάτμιση ταπωμένη και νόμιμη θεωρείς ότι θα φτωχύνει τόσο ώστε να χρειάζεται επέμβαση στο χάρτη?
    Sent from me using a computer.

  13. #148
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Ασχετο...ή σχετικό...δεν ξέρω...πείτε κι εσείς.

    Μελετάω προτεινόμενους (απο την Dynojet) xάρτες για PCIII (επειδή για PCV έχει μόνο 2 κ αποκλειστικά για stock κατάσταση)
    Ουσιαστικά ,παρατηρώ τις τιμές παραμετροποίησης (+-) ανά κελί στον χάρτη.
    Ε....καμία σχέση...τελείως άλλες τιμές.
    Καταλαβαίνω οτι είναι διαφορετικά μηχανήματα ,αλλά η δουλειά κ ο τρόπος που καλούνται να την κάνουν ,είναι ακριβώς η ίδια.
    Εχει κανείς καμιά ιδέα ,γιατί αυτή η ανομειογένεια ;

    πχ

    PCIIΙ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PCIII.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	360219

    PCV
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PC MAP 1.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	82,7 KB 
ID:	360220
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  14. #149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Σωστά κ λογικά όλα όσα γράφεις ,αλλά το ΧΤ660Ζ είναι μονοκύλινδρο ,και το σύστημα εξάτμισης είναι 2-1-2 μεν ,αλλά το πρώτο 2 είναι μιά εξαγωγή για κάθε βαλβίδα εξαγωγής ,του ίδιου όμως κυλίνδρου.
    Ναι οντως, αυτό μου διέφυγε...εστιάζω το διάβασμα στα δικυλινδρα ειναι η αλήθεια.
    Δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για πω αν κάτι ειναι σωστό ή όχι, αλλά θεωρω ότι έχω τις βασικες γνώσεις για να καταλάβω μια επεξήγηση, οπότε και εγώ διαβάζω για να μαθαινω
    Ο DrBig το κατέχει πολύ περισσότερο το θέμα.

  15. #150
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γάτε πόσο έχει φτωχύνει το μείγμα σου με dna 2o σταδίου και εξάτμιση?

    Με dna πρώτου σταδίου που δίνει την ίδια διαμεταγωγή με το μαμά ή με το μαμά φίλτρο + εξάτμιση ταπωμένη και νόμιμη θεωρείς ότι θα φτωχύνει τόσο ώστε να χρειάζεται επέμβαση στο χάρτη?
    Γνωστός μου Τενερίστας με dna 2oυ σταδίου και μονή ταπωμένη εξάτμιση RACETECH ,πήρε πρόσφατα το Ο2 optimizer (αναίρεση Λ) & την KEV's mode (ροοστατική αυξομείωση μίγματος ,με "μπέρδεμα" στις τιμές του αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα)
    Θέλοντας να δεί τι κ πως ,πήγε σε δυναμόμετρο.
    Το μίγμα του αποδείχτηκε τόσο πλούσιο (12,5/1),που το μηχανάκι πνιγόταν κ σερνόταν. (37,5 hp)
    Μετά απο αρκετές μετρήσεις ,ρυθμίστηκε με την μόντα αρκετά φτωχότερο (αλλά ιδανικότερο) κ το μηχανάκι έδειξε 43.5 hp ,και κυρίως ,ζωντάνεψε παντού κ απο χαμηλά.

    Ο αρχικός δικός μου χάρτης ,που είχε φτιαχτεί επίσης σε δυναμόμετρο ,δείχνει ανάγκη ρύθμισης φτωχότερου μίγματος.(βλ post #4 -#5)
    Κάτι που συνηγορεί με την ανωτέρω εμπειρία του έτερου.

    O φίλος μου ο STF ,έχει dna 2oυ σταδίου και μονή ελεύθερη (ξετάπωτη) εξάτμιση RACETECH ,χωρίς καμία επέμβαση σε χάρτη (κατόπιν προτροπής μου) κ το μηχανάκι του παίζει να πηγαίνει καλύτερα απο όλα όσα έχω καβαλήσει.

    Οι δικές μου μετρήσεις (αν ήταν τελικά σωστές όπως έγιναν) έδειξαν (με ΜΗΔΕΝικές τιμές pcv) φτωχές χαμηλά (αλλά είχα πάνω τον Λ) κ ελαφρώς πλουσιότερες απ'οτι θα'θελα ψηλά.


    Κατόπιν όλων τούτων ,εγώ τουλάχιστον ,θα έβαζα άνετα εξάτμιση+φίλτρο+ανοιχτό snorkel , χωρίς φόβο κ πάθος ,ακόμα κ χωρίς αλλαγή χάρτη.
    Το έχω δουλέψει άλλωστε αρκετά έτσι το μηχανάκι (με ΜΗΔΕΝικές τιμές pcv) μέχρι να βρώ χρόνο κ άκρη για το τί γίνεται εκεί μέσα ,επειδή φοβήθηκα τις μειωμένες τιμές που είχε σετάρει στον χάρτη που φόραγα ο δυναμομετράς.

    Επίσης ,η ίδια η Γιαμάπα εξ'αρχής ,πουλάει κ βάζει Ακράπες κ πιό ανοιχτό φίλτρο ,χωρίς αλλαγή σε χάρτη ,κ με το μηχανάκι να παραμένει στην εγγύηση.
    Τυχαίο...?
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

Σελίδα 10 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φιλτρα κτλ για kawa Z
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 21:44
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  3. Εξατμισεις
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 15:42
  4. Εξατμίσεις
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF