Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Μετανάστευση και μοτο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342

    Μετανάστευση και μοτο

    Καλημέρα σε όλους

    Έψαξα για αντίστοιχα θέματα αλλά δεν βρήκα κάτι κατατοπιστικό. Long story short την πήρα την απόφαση, υποβοηθούμενος από πρόταση που έπεσε για δουλειά. Καλώς και κακώς μαζί (δεν είμαι από αυτούς που βρίζουν όλη μέρα Ελλάδα και νομίζουν ότι παντού έξω είναι η γη της επαγγελίας) θα τον αφήσω ανθρώπους και μέρη που αγαπώ για κάτι παρεμφερές ευτυχώς σε ιδιοσυγκρασία και κλίμα (Ισπανία).

    Πρόσφατα την έκανε συνάδελφος και τον βοήθησα με τη μεταφορά της μοτο. Το έχει εκεί με ελληνικές πινακίδες και ελληνική ασφάλεια με πράσινη κάρτα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατά πόσον με συμφέρει να κρατήσω ελληνικές πινακίδες οπότε να πληρώνω ελληνικά τέλη και να χω ελληνική ασφάλεια ή να καταθέσω τις ελληνικές για να βγάλω νέες πινακίδες στην άλλη χώρα. Επίσης αν ξέρει κανείς ή έχει κάνει κανείς παρόμοια διαδικασία ας μοιραστεί την εμπειρία του .



    Υ.Γ. ώρα για βόλτα τώρα μιας και λιακάδες κυριακάτικες λίγες απομένουν.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Κατ αρχήν δεν για πόσο καιρό σου επιτρέπουν εκεί να έχεις ελληνικές πινακήδες.... (αν υπάρχει κάτι τέτοιο)
    Μετά δες τι διαδικασία έχει και κρίνε.
    ανανήψαντας

  3. #3
    Το θεωρητικο όριο ειναι 6 μηνες, αλλα λογω Σενγκεν (οσο ισχυει ακομα) δεν μπορει να πιστοποιηθει ποτε μπηκες και ποτες βγηκες απο τη χωρα. Πρακτικα ειμαι με τη μηχανη στη Γαλλια ενα χρονο τωρα με ελληνικες πινακιδες και ελληνικη ασφαλεια και πρασινη καρτα.

    Θα τις αλλαξω ομως για τρεις λογους:

    - Στη γαλλια δεν εχει τελη κυκλοφοριας
    - Το Φεβρουάριο του 2016 πρεπει να περασω ΚΤΕΟ που σημαινει να φερω τη μηχανη Ελλαδα, πραγμα αδυνατο
    - Σε περιπτωση που θελω εδω να την πουλησω, πιο ευκολα θα πουληθει με ντοπιες πνακιδες παρα με ξενες.

    Η Γαλλια ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση μια και εχουν το οριο των 100 ιππων, οποτε πρεπει η μηχανη να ρυθμιστει αναλογα (αυτο εξηγει γιατι ολοι εχουν ανοιχτες εξατμισεις). Ομως καταργειται το οριο απο τον Ιανουάριο του 2016.

    Η διαδικασια εδω εχει να κανει με τεχνικο ελεγχο, ρυθμιση στα 100 αλογα και μετα σου δινουν ενα πιστοποιητικο (ολα τα κανει η Triumph γαλλιας) με το οποιο πας στην νομαρχια και παιρνεις τις πινακιδες. Φαντζομαι κατι αναλογο θα ισχυει και στην Ισπανια.

    Αγνοω το κομματι της Ελλαδας, πως δηλαδη θα αποταξινομησω τη μηχανη. Αλλα κατι θα βρω

    Αυτα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Εχω την αισθηση οτι αν η ελληνικη ασφαλεια μαθει οτι εισαι μονιμα εκτος, θα σου κοψει την καλυψη.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    Για να μπορεσεις να εγγραψεις σε αλλη ευρωπαικη χωρα η διαδικασια ειναι (περιπου, ελπιζω να μην ξεχασω κατι) η εξης:
    -Κανεις μονιμη διγραφη στην Ελλαδα, καλο ειναι να τους αναφερεις πως θα εγγραψεις την μοτο σε αλλη ευρωπαϊκη χωρα. (στο δικο μου εντυπο δεν το ανεφεραν, δεν αντιμετωπισα θεμα ομως).
    [Σημ. υπαρχει και μια διαδικασια οπου παραδιδεις τις ελληνικες πινακιδες και αδεια κυκλοφοριας στο Υπουργειο της χωρας προορισμου κι αυτοι τις στελνουν πισω στην Ελλαδα, μα καθως ημουν πολυ επιφυλακτικος με τις δημοσες υπηρεσιες, δεν ακολουθησα την επιλογη αυτη και δεν γνωριζω πως και τι γινεται ακριβως]
    -Στην χωρα προορισμου, κανεις μεταφορα μονιμου κατοικιας, για 2 λογους. Ο πρωτος ειναι προφανης, μιας και θα εργαζεσαι εκει δεν θα θελεις να φορολογεισαι αλα Ελληνικα και δευτερον σου δινει το δικαιωμα να εισαγεις ενα οχημα αφορολογητα.
    -Αφου ξεμπλεξεις με το τελωνειο και ο τελωνης πιστοποιησει τον εκτελωνισμο (ατελως η με τελος, οπως πριν ανεφερα), πας με τα ολα χαρτια στο αντιστοιχο Υπ. Μεταφορων (η οπως αλλιως ονομαζεται στην χωρα προορισμου) και κανεις εγγραφη.

    Εδω που ειμαι, προυποθετει οτι εχεις ασφαλισει σε ντοπια ασφαλιστικη το οχημα, πριν μπορεσεις να το εγγραψεις και ταξινομησεις..
    Επισης το τελωνειο ηθελε να του αποδειξω πως η μοτο ηταν ασφαλισμενη τα τελευταια 1 η 2 χρονια (δεν θυμαμαι ακρβως) για να τους αποδειξω πως ηταν στην κατοχη μου το αντιστοιχο διαστημα. Καθως δεν ηταν ασφαλισμενη η μοτο μου για το απαιτουμενο διαστημα (για διαφορους λογους) τελικα δεχτηκαν τα τελη κυκλοφοριας ως αποδειξη κατοχης.

    Αυτα πανω-κατω κι ελπιζω να μην ξεχασα κατι το πολυ σημαντικο.
    Επισης σε προτρεπω να ψαξεις το δικτυο.
    Συνηθως οι λοιπες χωρες της Ευρωπης εχουν πολυ πληροφορια στα κυβερνητικα σαϊτς και ευκολα βρισκεις αυτο που θες + τα αντιστοιχα εντυπα, ωστε να τα εχεις συμπληρωσει με την ησυχια σου.

    Δεν λες και που θα πας;
    Μπορει να υπαρχει καποιος μοταιος που να βρισκεται στην χωρα αυτη και να σου δωσει τις αντιστοιχες πληροφοριες "εκ των εσω"
    Τελευταία τροποποίηση από DrEvil; 08/11/2015 στις 13:33. Αιτία: Απορια
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Εχω την αισθηση οτι αν η ελληνικη ασφαλεια μαθει οτι εισαι μονιμα εκτος, θα σου κοψει την καλυψη.....
    Δεν τους νοιαζει καν Σπυρο.
    Εχω εδω γνωστο με ΧΤ που 6 χρονια τωρα κυκλοφορει με Ελληνικες πινακιδες και πρασινη καρτα.
    Οσο για το ΚΤΕΟ, καθως εδω δεν εχει ΜΟΤ για μοτο, δεν ασχολουνται καν.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Δεν τους νοιαζει καν Σπυρο.
    Εχω εδω γνωστο με ΧΤ που 6 χρονια τωρα κυκλοφορει με Ελληνικες πινακιδες και πρασινη καρτα.
    Οσο για το ΚΤΕΟ, καθως εδω δεν εχει ΜΟΤ για μοτο, δεν ασχολουνται καν.
    όταν πας για πράσινη κάρτα δε σε ρωτάνε, για πόσο χρονικό διάστημα?

    εκεί τι τους λες?

    "μόνιμα"?
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    όταν πας για πράσινη κάρτα δε σε ρωτάνε, για πόσο χρονικό διάστημα?

    εκεί τι τους λες?

    "μόνιμα"?
    Εγώ πάντως έχω πράσινη κάρτα 1 έτους για κάλυψη σε όλη την Ε.Ε, οπότε σε αυτή τη λογική μάλλον γίνεται. Εξάλλου δε παίζει το σενάριο να κάνει κάποιος πχ για επαγγελματικούς λόγους συχνά ένα ταξίδι εξωτερικό;

  9. #9
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    όταν πας για πράσινη κάρτα δε σε ρωτάνε, για πόσο χρονικό διάστημα?

    εκεί τι τους λες?

    "μόνιμα"?
    Υποθέτω ότι απλά τους ειδοποιείς να σου στείλουν μαζί με το συμβόλαιο και την πράσινη κάρτα (που ισχύει για την διάρκεια του συμβολαίου). Κι αν σου πουν τίποτα, ή έχεις ασφαλιστή που στα κανονίζει όλα ή δεν τους ενδιαφέρει τι θα την κάνεις.

    Πέρα από την διαδικασία, τι διαφορές υπάρχουν στις τιμές;

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως έχω πράσινη κάρτα 1 έτους για κάλυψη σε όλη την Ε.Ε, οπότε σε αυτή τη λογική μάλλον γίνεται. Εξάλλου δε παίζει το σενάριο να κάνει κάποιος πχ για επαγγελματικούς λόγους συχνά ένα ταξίδι εξωτερικό;
    οκ

    τοτε ενδεχομένως να μπορείς να πεις "μάγκες, κάθε τρεις και λίγο πάω έξω ταξίδια.... σε κάθε ανανέωση και πράσινη κάρτα παρακαλώ να μην τρεχω περα - δωθε στα γραφεία σας"

    έχει λογική
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    οκ

    τοτε ενδεχομένως να μπορείς να πεις "μάγκες, κάθε τρεις και λίγο πάω έξω ταξίδια.... σε κάθε ανανέωση και πράσινη κάρτα παρακαλώ να μην τρεχω περα - δωθε στα γραφεία σας"

    έχει λογική

    Αρκεί βέβαια να μην είσαι κανάς βρόντακας και δουν ότι βροντάς όλο έξω..

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    ...Καλώς και κακώς μαζί (δεν είμαι από αυτούς που βρίζουν όλη μέρα Ελλάδα και νομίζουν ότι παντού έξω είναι η γη της επαγγελίας) θα τον αφήσω ανθρώπους και μέρη που αγαπώ για κάτι παρεμφερές ευτυχώς σε ιδιοσυγκρασία και κλίμα (Ισπανία)...
    Χα!! Κατσε εκει κανενα χρονο εκει και αμα δε βριζεις την Ελλαδα μετα θα ερθω να σου πλενω το SD με οδοντοβουρτσα..

    Και εγω εκει ζουσα. Οτι πληροφορια θες πες μου. Για μηχανες ειναι παραδεισος!! Η ασφαλτος και η χαραξη των δρομων ονειρικη!! Απλα προσοχη στα ορια ταχυτητας στους αυτοκινητοδρομους με καμερες απαξ και κανεις patronamiento (δηλωση τοπου διαμονης) διοτι η κληση θα σου ερθει αμεσα και ειναι ακριβη!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Πινακιδες σε συμφερει 100% να αλλαξεις αν σιγουρευτεις οτι θα μεινεις.. Τα τελη κυκλοφοριας στην Ισπανια ειναι πολυ χαμηλοτερα. Αυτο που δεν γνωριζω ειναι ποσο θα κοστισει ο εκτελωνισμος..
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν περίμενα τόσες πολλές

    @Dr Evil: Το έγραψα το που θα πάω: Ισπανία και συγκεκριμένα Καταλονία. To τελωνείο δν καταλαβαίνω που κολλάει ? Συνάδελφος που μετέφερε μοτό (με ελληνικές πινακίδες όμως) δεν πέρασε τελωνείο.
    @Bob_o_mastoras: είδα ότι έπλεκες το εγκώμιο για Βαρκελώνη :P Πάω για δουλειά οπότε δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά πάνω στο χρόνο δεν νομίζω να την κάνω. Οπότε τα φορολογικά μου θα πάνε εκεί... Ίσως συνεχίσω να κάνω μηδενική στην Ελλάδα αντί να μπλέκω με την εφορία κατοίκων εξωτερικού. Θέλω να σε ρωτήσω αν μπορώ να πάω με ελληνικές πινακίδες και να κάνω την διαδικασία από το υπουργείο εκεί όταν θα χω βολευτεί.

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν περίμενα τόσες πολλές

    @Dr Evil: Το έγραψα το που θα πάω: Ισπανία και συγκεκριμένα Καταλονία. To τελωνείο δν καταλαβαίνω που κολλάει ? Συνάδελφος που μετέφερε μοτό (με ελληνικές πινακίδες όμως) δεν πέρασε τελωνείο.
    @Bob_o_mastoras: είδα ότι έπλεκες το εγκώμιο για Βαρκελώνη :P Πάω για δουλειά οπότε δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά πάνω στο χρόνο δεν νομίζω να την κάνω. Οπότε τα φορολογικά μου θα πάνε εκεί... Ίσως συνεχίσω να κάνω μηδενική στην Ελλάδα αντί να μπλέκω με την εφορία κατοίκων εξωτερικού. Θέλω να σε ρωτήσω αν μπορώ να πάω με ελληνικές πινακίδες και να κάνω την διαδικασία από το υπουργείο εκεί όταν θα χω βολευτεί.

    Αν επιτρέπεται σε τι κλάδο εργάζεσαι;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΤΕΟ και ΜΟΤΟ
    από 2wheeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 16:02
  2. άκουσα οτι στο Α.Τ.s.* καίνε και μοτό...
    από DIT στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2007, 12:05
  3. Βροχή και μοτο
    από BELZEBOYLIS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 19:32
  4. laptop και μοτό
    από skous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 19:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF