Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Πρωτη μηχανη...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2015
    Μηνύματα
    2

    Πρωτη μηχανη...

    Γεια σας και απο μενα, εφτιαξα ενα λογαριασμο στο φορουμ για να με βοηθησετε για την αγορα πρωτης μηχανης. Εχω υψος 1,70 65 κιλα και δεν εχω εμπειρια απο μηχανες (εχω οδηγησει μονο 50cc). Θα ηθελα γνωμες για πρωτη μηχανη απο 600-750cc , διαθετω 3000 ευρω και τη θελω κυριως για ταξιδια (Αθηνα-Κορινθο η Αθηνα-Πατρα) αλλα και για μεσα στη πολη . Ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Οταν λες 'εχεις οδηγήσει μόνο 50 cc, τι ακριβώς εννοείς? εκανες κανα δυο βόλτες? γίνε πιο συγκεκριμενος, εισαι σίγουρος για 650 cc?
    ενδιαφέρεσαι για δρόμου η on-of??
    Για on of καλή επιλογή για αρχαριο και στα λεφτά αυτά ειναι το BMW 650 gs, για δρόμου το SUZUKI gladuis

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01339.jpg 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	344560

    Εκτός από την μοτοσυκλέτα, μην ξεχνάς βέβαια τον εξοπλισμό, κράνος, μπουφαν και υπόδηση, για περισσότερα, πάνε εδώ

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2015
    Μηνύματα
    2
    Φιλε Μανωλη η μονη επαφη που εχω ειναι με παπι 50cc, το ειχα αρκετο καιρο για οδηγηση εντος πολης . Ευχαριστω για τη συμβουλη σου

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Suzuki GSF 650 S Bandit

    αν θες ταξιδια μην κοιτας γυμνα. το versys επισης ειναι μια καλη εναλλακτικη. προφανώς και το all time classic vstrom...

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Βρες ένα μεταχειρισμενο μονοκιλυνδρο F650GS. Για αρχαριο είναι ταμαμ. Ένα τέτοιο πήρα και εγώ μετά από παπί στα 22 μου και έκανα 75000 χλμ μαζί του.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Βρες ένα μεταχειρισμενο μονοκιλυνδρο F650GS. Για αρχαριο είναι ταμαμ. Ένα τέτοιο πήρα και εγώ μετά από παπί στα 22 μου και έκανα 75000 χλμ μαζί του.
    καλή πρόταση. δεν ξέρω βέβαια ποσο εύκολο ειναι να βρείς καλο μηχανάκι για χρονολογίες 05-06...

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GusMoto Προβολή μηνύματος
    Γεια σας και απο μενα, εφτιαξα ενα λογαριασμο στο φορουμ για να με βοηθησετε . Εχω υψος 1,70 65 κιλα και δεν εχω εμπειρια Θα ηθελα γνωμες


    Moνοκυλινδρο εως 400 θα ελεγα εγω, που εχει γλυκο και προοδευτικο γκαζακι...

    καποιο ΧΤ ας πουμε
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7121820/

    φτηνο, απλο, ομαλο

  8. #8
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    xt σου προτεινω απο 1500-2000 περιπου, αναλογα την κατασταση. απο τα 50cc να πας σε τετρακυλινδρο δεν ειναι καλη ιδεα να ξερεις. επισης κοιτα και για cbf 250, cbr 250, ninja 250, μονο που πιθανων θα ξεφυγεις απο τα 2κ ευρω. μην ξεχνας πως το θεμα, δεν ειναι μονο να αγορασεις το μηχανακι, αλλα θα χρειαστεις καποια χρηματα για εξοπλισμο και κατι αλλα για τυχων μαζεματα-σερβις που ισως χρειαστει το μηχανακι. οποτε καλυτερα να βαλεις ταβακι τα 2κ για μηχανακι, αντε λιγο παραπανω.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2016
    Μηνύματα
    1
    kalhspera paidia eimai kai egw newfi loipon skeftomai na parw thn prwth m mixanh h suzuki bandit 650cc h suzuki gsr 600 alla o logos p thelw thn mhxanh einai kai gia polu alla thelw na kanw taksidia ..vrika mia bandit 2008 se arketa kalh timi einai pena to mhxanaki alla to mono tis mionekthma einai oti dn exei ABS.. kai auto einai p me ksenerwnei kai dn paw na to parw ..ti lete na kanw ??doste ta fwta sas..

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Κατ αρχήν φίλε οχι Greek Lish γιατί μας βγήκαν τα μάτια.....
    οσο αφορά το ABS αφού ειναι θέμα ασφαλείας και οδηγικής εμπειρίας η απόφαση είναι 100% δική σου, εσύ γνωρίζεις της ικανότητες σου και θα κρίνεις επί αυτού, κανείς εδω μέσα δεν θα σε συμβουλέψει λάθος σε θέμα ασφαλείας,
    Ακόμη όσο αφορά ΑΒS υπάρχει σχετικό θρεντ, πιστευω θα σε βοηθήσει, θα δεις εκεί ότι και το ABS δεν είναι πανάκεια, σε μοτοσυκλέτα δεν ειχα ποτε ABS αλλα'στο κουτί (Megane) που ηταν το πρωτο κουτί μου με ABS με τα μαμά λαστιχα κόντεψα να τρακάρω πολλές φορές.
    Το μηχανάκι που επέλεξες καλό αλλά θα το πρέπει να το τσεκάρει μηχανικός, απο εδω δεν μπορεί να γίνη εκτίμηση.

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GusMoto Προβολή μηνύματος
    Γεια σας και απο μενα, εφτιαξα ενα λογαριασμο στο φορουμ για να με βοηθησετε για την αγορα πρωτης μηχανης. Εχω υψος 1,70 65 κιλα και δεν εχω εμπειρια απο μηχανες (εχω οδηγησει μονο 50cc). Θα ηθελα γνωμες για πρωτη μηχανη απο 600-750cc , διαθετω 3000 ευρω και τη θελω κυριως για ταξιδια (Αθηνα-Κορινθο η Αθηνα-Πατρα) αλλα και για μεσα στη πολη . Ευχαριστω

    Για αυτο που ζητας και συμφωνα με τον σωματοτυπο και την οδηγικη
    σου εμπειρια, το καλυτερο ειναι μια μονοκυλινδρη 250, η εως το πολυ μια δικυλινδρη 500 street , για να ειναι χαμηλη και να πατας με σιγουρια τα ποδια σου κατω, και να μην ειναι και πολυ βαρεια , και να μην εχει και πολλα αλογα.Οταν την μαθεις ανεβαινεις σε περισσοτερα κυβικα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Για αυτο που ζητας και συμφωνα με τον σωματοτυπο και την οδηγικη
    σου εμπειρια, το καλυτερο ειναι μια μονοκυλινδρη 250, η εως το πολυ μια δικυλινδρη 500 street , για να ειναι χαμηλη και να πατας με σιγουρια τα ποδια σου κατω, και να μην ειναι και πολυ βαρεια , και να μην εχει και πολλα αλογα.Οταν την μαθεις ανεβαινεις σε περισσοτερα κυβικα.
    ελα πες...βαρεθηκες να διαβασεις ολο το θρεντ ε?
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    καινουργιο duke200, inazuma 250, sym wolf 250. Απο 3 μέχρι 4 χιλιάρικα, κουτα.

    μην ψαχνεις για 600αρια αρχαία θα πληρωνεις μάστορες όλη μέρα και θα φας και τα μουτρα σου μέχρι να μάθεις.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2016
    Μηνύματα
    47
    εδω εισαι οτι πρεπει τζαμπα πραμα
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8120783/

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF