Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Πώληση μοτοσυκλέτας για εξαγωγή στο εξωτερικό

  1. #16
    Πολυτεχνίτης Το avatar του/της MuayThai
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Η αγοραπωλησία πως και πότε έγινε;

    Λογικά εσύ έχεις πάρει τα χρήματα και το μηχανάκι το έχει ο αγοραστής;
    Ακριβώς εγώ πήρα τα χρήματα, κάναμε υπεύθυνη δήλωση σχετικά, το μηχανάκι το κράτησε αυτός και θα παραλάβει και το χαρτί της διαγραφής για να κάνει τη δουλειά του. Τα μηχανάκια τα στέλνουν Αίγυπτο με κοντέηνερ και μάλιστα μου είπαν αν ξέρω κανά φίλο με κανά καλό να πάει να του δούν... τα σχόλια δικά σας.

  2. #17
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MuayThai Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς εγώ πήρα τα χρήματα, κάναμε υπεύθυνη δήλωση σχετικά, το μηχανάκι το κράτησε αυτός και θα παραλάβει και το χαρτί της διαγραφής για να κάνει τη δουλειά του. Τα μηχανάκια τα στέλνουν Αίγυπτο με κοντέηνερ και μάλιστα μου είπαν αν ξέρω κανά φίλο με κανά καλό να πάει να του δούν... τα σχόλια δικά σας.
    !!!!!!!

    Αντε σναϊπερ, αμπαλαρέ το

  3. #18
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MuayThai Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς εγώ πήρα τα χρήματα, κάναμε υπεύθυνη δήλωση σχετικά, το μηχανάκι το κράτησε αυτός και θα παραλάβει και το χαρτί της διαγραφής για να κάνει τη δουλειά του. Τα μηχανάκια τα στέλνουν Αίγυπτο με κοντέηνερ και μάλιστα μου είπαν αν ξέρω κανά φίλο με κανά καλό να πάει να του δούν... τα σχόλια δικά σας.
    Α... Σε κανένα ΚΕΠ, τπτ πήγατε; Κανένα λογιστή/διεκπαιρεωτή/δικηγόρο μίλησες;

    Καταλαβαίνεις βέβαια ότι το μηχανάκι είναι ακόμα στο όνομά σου... Ελπίζεις απλά να μην κυκλοφορεί στο δρόμο.

    Εdit : Θα παραλάβει το χαρτί της διαγραφής αυτός με μόνο χαρτί την υπεύθυνη δήλωση που κάνατε; Και που φαίνεται ότι είναι ο ιδιοκτήτης ώστε να κάνει την εξαγωγή; Σε μηχανάκια που φέρναμε απο Γερμανία είχε χαρτιά απο τελωνεία, μηχανολόγους κλπ.. Αλλά εκεί ήταν ΕΕ. Μακάρι να σου πάνε όλα καλά...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Δεν θα εμπλεκα σε τετοια ιστορια για κανενα λογο...

  5. #20
    Πολυτεχνίτης Το avatar του/της MuayThai
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Α... Σε κανένα ΚΕΠ, τπτ πήγατε; Κανένα λογιστή/διεκπαιρεωτή/δικηγόρο μίλησες;

    Καταλαβαίνεις βέβαια ότι το μηχανάκι είναι ακόμα στο όνομά σου... Ελπίζεις απλά να μην κυκλοφορεί στο δρόμο.

    Εdit : Θα παραλάβει το χαρτί της διαγραφής αυτός με μόνο χαρτί την υπεύθυνη δήλωση που κάνατε; Και που φαίνεται ότι είναι ο ιδιοκτήτης ώστε να κάνει την εξαγωγή; Σε μηχανάκια που φέρναμε απο Γερμανία είχε χαρτιά απο τελωνεία, μηχανολόγους κλπ.. Αλλά εκεί ήταν ΕΕ. Μακάρι να σου πάνε όλα καλά...
    Πήγαμε στην αστυνομία και κάναμε υπεύθυνη δήλωση που αναφέρει ότι αγόρασε τη μηχανή από εμένα με σκοπό να την εξάγει. Με αυτό και με το χαρτί της διαγραφής το οποίο θα παραλάβει με το απόκομα που πήραμε κατά την κατάθεση των δικαιοληγητικών/πινακίδας στο υπουργείο, θα κάνει τον εκτελωνισμό. Εγώ δλδ δεν ξαναμπλέκω με το θέμα το μόνο που όπως λες και έχεις δίκιο θα πρέπει να ανησυχεί κανείς, είναι μη το κυκλοφορεί.

  6. #21
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MuayThai Προβολή μηνύματος
    Πήγαμε στην αστυνομία και κάναμε υπεύθυνη δήλωση που αναφέρει ότι αγόρασε τη μηχανή από εμένα με σκοπό να την εξάγει. Με αυτό και με το χαρτί της διαγραφής το οποίο θα παραλάβει με το απόκομα που πήραμε κατά την κατάθεση των δικαιοληγητικών/πινακίδας στο υπουργείο, θα κάνει τον εκτελωνισμό. Εγώ δλδ δεν ξαναμπλέκω με το θέμα το μόνο που όπως λες και έχεις δίκιο θα πρέπει να ανησυχεί κανείς, είναι μη το κυκλοφορεί.

    Ε, άμα κοιμάσαι ήσυχα εσύ, ΟΚ.

    Α, και στην εφορία το μηχανάκι ακήνει στο δικό σου ΑΦΜ ακόμα αν δεν πας χαρτί από κάπου ότι την διέγραψες...

    Αν γίνει κανένα ατύχημα, δεν ξέρω πως αποδεικνύεται ποιος είναι ο ιδιοκτήτης...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Δεν θα εμπλεκα σε τετοια ιστορια για κανενα λογο...
    Γιατί;
    Είναι σίγουρο ότι, σε περίπτωση οποιουδήποτε προβλήματος, τα Αιγυπτιακά δικαστήρια θα δώσουν τη λύση δείχνοντας τη δέουσα κατανόηση.






    Muay Thai, πλάκα κάνω. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Το γεγονός ότι πήρες τα χρήματα είναι πολύ σημαντικό.

  8. #23
    Bladerunner Το avatar του/της siraxanz
    Εγγραφή
    17/07/2003
    Μηνύματα
    420
    Δεν υπάρχει απάτη πουθενά, αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος να πουληθεί ένα Ιδιωτικής Χρήσης Όχημα στο εξωτερικό.
    Το "χαρτί" που αναφέρει ο πωλητής παραπάνω είναι ιδιωτικό συμφωνητικό!
    Εφόσον δεν υπάρχει άδεια κυκλοφορίας πλέον είναι το μοναδικό έγγραφο που αποδεικνύει κυριότητα, δεν πάει να κυκλοφορήσει και στην πλατεία Συντάγματος ο Αιγύπτιος η στην αγορά του Άλ Χαλίλι...
    Ένα και το αυτό!
    Αυτός έχει κάθε νομική και φορολογική ευθύνη βάσει του ΙΣ που έχει στα χέρια του ο πωλητής.

    Προβλέπεται η διαδικασία και από την ΕΕ. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος

    Πουλήθηκαν χιλιάδες αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού με αυτόν ακριβώς τον τρόπο...

    Το Ιδιωτικό Συμφωνητικό είναι ισχυρό σε όλη την ΕΕ, αν δεν υπάρχει δεν αποκτά πινακίδες το όχημα στη νέα χώρα της ΕΕ που θα πάει.
    Οπότε αυτό ισχύει για ολεςτις χώρες...

    Συνέβη μάλιστα να μην έχει γίνει οριστική διαγραφή στην Ελλάδα, το όχημα με τον Ελληνα ιδιοκτήτη, κυκλοφορεί σε χώρα της ΕΕ με Ελληνικούς αριθμούς.
    Στον έλεγχο ο τροχονομος διαπίστωσε ότι ο Έλληνας ιδιοκτήτης έχει ΑΦΜ και εργάζεται στη νέα αυτή χώρα.
    Υποδεικνύει στον οδηγό να πάει πάραυτα στο τοπικό Τμήμα Συγκοινωνιών να πάρει πινακίδες της νέας χώρας.
    Την επόμενη πήγε του πήραν την Ελληνική άδεια κυκλοφορίας και της πινακίδες και του έδωσαν Σουηδικές αντίστοιχα.
    Γιατί ο άνθρωπος λόγω κρίσης είχε βρει δουλειά και σπίτι εκεί και ζούσε τους τελευταίους τρεις μήνες...
    Το τι παπάντζες είχε ακούσει για το αμάξι με τα Ελληνικά νούμερα δεν λέγεται...
    Ήταν τόσο απλό...
    Του εξήγησαν ότι επειδή ήταν δικό του δεν χρειάζεται κανένα χαρτί από την Ελληνικό κράτος.

    Την άδεια και τις πινακίδες τα έστειλαν οι Σουηδοί υπηρεσιακώς και οι Ελληνες συνάδελφοι τους ουδέποτε διέγραψαν το αμάξι ως ώφειλαν...

    Εκεί τα είχε πάρει στο κρανίο και τα έγραφε... μήπως και εδώ μέσα δεν θυμάμαι..
    Τέλος πάντων... αυτά...

    Φίλος πούλησε έτσι GS1200HP στο Βέλγιο, άλλος φίλος πρόσφατα ένα r65 παλιό... Αυτός δεν μπορούσε να πιστέψει στα μάτια του... Χαχαχαχα

    Ήρθε ένας Γερμαναρας με τέσσερα χηναρια κασερι Παρασκευή βράδυ και μια υπεύθυνη δήλωση και ο φίλος δεν του το έδινε...
    Ο Γερμανός ήταν κυνηγός παλιών, ήξερε τα πάντα, η δήλωση ήταν αυτή του νόμου 1500τόσο..
    Έγραφε μέσα ότι θα είναι του Γερμανού το μηχανάκι. Τίποτα άλλο.
    Εμπιστευόταν τον φίλο μου, του έδινε τα μετρητά, με μόνη υποχρέωση ο φίλος μου να πάει Δευτέρα πρωί να κάνει οριστική διαγραφή για πώληση στο εξωτερικό...
    Έτσι λέγεται η διαδικασία...
    Αυτά ξέρω....
    ταξίδι νάναι και με καλή παρέα...ζητώ πολλά? :-)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πώληση μοτοσυκλέτας στο εξωτερικό.
    από maniatiakos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2015, 16:47
  2. Δουλειά για graphic designer στο εξωτερικό
    από road spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2014, 15:18
  3. ΠΩΛΗΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
    από chrismed στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2012, 09:07
  4. Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό
    από fazertha στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2009, 13:09
  5. Για όσους πάνε στο εξωτερικό με μηχανή
    από bonepeeler στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2006, 17:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF