Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 83

Θέμα: Honda Sh150 σε Εθνικη Οδο

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Φιλε σταματα να ψαχνεσαι χωρις λογο....παπι μονο πολη....και να το παρεις εκει θα καταληξεις τελικα....το ταξιδι θελει ανεση εκτος αν εχεις σαδομαζοχιστικες τασεις αλλα και να τις εχεις αυτεςτις τασεις μονο ο αερας που θα σε πιασει πουθενα θα βρεθεις να κανεις το χαρταετο αν δεν παθεις και κανα καρδιακο απο την τρομαρα...

    Η πιο επωδυνη στιγμη σαν μοτοσικλετιστης ηταν με παπι στην εθνικη οπου εκει με περιμενε ο χαρος...ευτυχως του ξεφυγα στο τσακ και ολα αυτα γιατι το επαιξα μαγκας με κατι παρομοιες ιδες σαν τις δικες σου...δεν χρειαζεται λοιπον να το κανεις και εσυ...
    Epic post...

    Όλα αυτά τα τρομακτικά πράγματα, θα συμβούν σε όποιον βγει με μικρό μηχανάκι στην ΕΟ ή αν πάρει scooter για την πόλη; ποιο είναι το όριο cc για να βγει κάποιος στην Εθνική, και τι προδιαγραφές πρέπει να έχει το μηχανάκι...;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #32
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Εάν δεν βγει κάποιος να προτείνει Africa θα αναγκαστώ να το κάνω εγώ στο τέλος... Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, να σεβόμαστε τις παραδόσεις!!!

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnbonJohn Προβολή μηνύματος
    Καταρχας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας.δεν περιμενα τόσο γρηγορη απαντηση στην ερώτηση μου.
    Ξεχασα να αναφερω οτι και από την παλαια να πηγαινω πάλι δεν εχω θεμα μη πω καλυτερα λογω του ανέμου που θα εχει ... Να κάνουμε κ βολτα απ τα χωρια...
    Με μπερδεψατε παντως....με μηχανακι ρε παιδια δν θα ζεστενετε τόση ωρα σε σταθερή ταχύτητα ? Λεω εγω τωρα...θα μου πειτε μερική αν ειναι αεροψυκτο ναι,γι αυτο κ προτιμω το sh(μου αρεσει νε μεν εμφανισιακα) ειναι υδροψυκτο...
    Απλα θελω να εχω κ αυτη τν δυνατότητα... Απλα δεν θελω να το παρω και να μου πιδηχτει στις 2-3 φορές που θα παω ναυπλιο το μηχανακι.τωρα με το καιρο αν πεξει αυτοκίνητο το μηχανακι θα κυκλοφορειτε για πολη μονο...
    Εχω ήδη ένα supraκι για μεσα στην πολη οποτε δεν θα του πινω το λαδι οπως κ να χει....
    δεν εχει σημασια εχω κανει 800 χιλιομετρα μεσα σε μια μερα σχεδον σερι (αρτα-αθηνα-αρτα) με παπι 110cc αεροψυκτο. ουτε ζεσταθηκε ουτε τπτ, το μηχανακι δουλευε 12ωρες και σχεδον χωρις καμια διακοπή. με παπι πας οπου θες και οικονομικά.
    στην θεση σου θα πηγαινα με το supra και απο παλια εθνικη οπου οι ταχυτητες των αυτοκινητων ειναι μικροτερες.
    αν η αποσταση ειναι 150 χιλιομετρα θα φτασεις σε 2 με 3 ωρες και δεν χρειαζεται καν σταση

    απο εθνικη το ποιο ασφαλες ειναι να παρεις κατι που να μπορει να ταξιδευει με 130-140 χιλιομετρα.
    αν πας με παπι και 60-70km/h τοτε ειναι που θα σε προσπερασουν ολοι και η προσπεραση ισως εχει κινδύνους

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Είπαμε, όλα πάνε παντού.
    Δεν σου φαίνεται όμως λίγο ανούσιο να έχεις δύο μηχανάκια, το μεν ένα Supra (125cc, το δε άλλο SH150cc;

    Ποιός ο λόγος; Μήπως πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι άλλο; Ισως 250cc.

  5. #35
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Epic post...

    Όλα αυτά τα τρομακτικά πράγματα, θα συμβούν σε όποιον βγει με μικρό μηχανάκι στην ΕΟ ή αν πάρει scooter για την πόλη; ποιο είναι το όριο cc για να βγει κάποιος στην Εθνική, και τι προδιαγραφές πρέπει να έχει το μηχανάκι...;
    Ιαπωνία ή Ευρωπαικό;

    Για τα πρώτα υπάρχουν προδιαγραφές, για τα δεύτερα μια οδική βοήθεια σε καλύπτει.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2015
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Είπαμε, όλα πάνε παντού.
    Δεν σου φαίνεται όμως λίγο ανούσιο να έχεις δύο μηχανάκια, το μεν ένα Supra (125cc, το δε άλλο SH150cc;

    Ποιός ο λόγος; Μήπως πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι άλλο; Ισως 250cc.
    Δεν θα παει χαμενο το μηχανακι.θα το εχω στην κατοχη μου αλλα θα το δουλεύει ο πατερας μου για τις μετακινήσεις του...

    Ενα παλικαρι πεταξε μια ιδέα και για αφρικα αλλα ανεβαίνει πολυ το κοστος. Ασφαλειες,τελη,Βενζίνες...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τόσο η υψηλή ταχύτητα όσο η σταθερή ταχύτητα που γ@μάει τον ιμάντα, υπερθερμαίνεται και γειά σας! Στο Yamaha xmax 250 στοίχιζε 80€ η αγορά μόνο, και στο Honda PCX 150 νομίζω κοντά στα ίδια (δεν είμαι σίγουρος). Ψάξτο γιατί αν μείνεις από ιμάντα στην Εθνική έμεινες, δεν υπάρχουν πρόχειρες λύσεις.... άρα θα τον αλλάζεις επιμελώς!

    Πριν 5 μηνες, απεκτησα ενα Aprilia SR 300 (γνωστο ως Rebadged Gilera Nexus).

    Η μεταδοση ανοιχτηκε για πρωτη φορα πριν λιγες μερες, αφου σε αυτους τους 5 μηνες, το ελιωσα στα χιλιομετρα και εφτασα ~16000 !!

    Ο κατασκευαστης προβλεπει αλλαγη του ιμαντα καθε 15000. Δινει επισης και ενα οριο πλατους κατω απο το οποιο αλλαζεται ανεξαρτητα απο τα χιλιομετρα του!
    Συγκεκριμενα, minimum width: 19,5mm.
    Ο δικος μου μετρηθηκε στα 20,2mm με πλατος καινουριου εργοστασιακου part# που ειχα στα χερια μου μετρημενο στα 21,1mm.

    Απο το στρωσιμο και μεχρι τα 16000χλμ λοιπον.
    2 μηνες πηγαινελα των 100χλμ για μπανια... με σβελτους ρυθμους (8500rpm - 140km/h)
    3 ταξιδια των 600+600 χλμ Εγνατιας με σταθερα 130km/h
    Αρκετες εκδρομες σε βουνο και πεδιαδα της ταξης των 100, 200, 300χλμ πηγαινελα....
    Το 30% χιλιομετρα που εγραψε ο ιμαντας, ειναι εντος πολης ... πηγαινοντας νορμαλ χωρις ιδιαιτερα σκισιματα.

    Οι θερμοκρασιες περιβαλλοντος ηταν απο νορμαλ βραδινα καλοκαιρια μεχρι και καυσωνες των 39 βαθμων εντος πολης ή εκτος. Ο πρωτος χειμωνας που με βρισκει μ'αυτο ειναι τωρα!
    Οι θερμοκρασιες του ιμαντα ειναι ΣΑΦΩΣ μεγαλυτερες οταν ζοριζεις σε σταματα-ξεκινα. Οπως και του φυγοκεντρικου συμπλεκτη λοιπον.
    Το οτι οδηγας με 120 ας πουμε σταθερα, ειναι ΥΓΕΙΑ πιστεψε με.

    Εκτος απο το παχυμετρο για να δω σε τι φαση βρισκεται, εκανα και οπτικο ελεγχο για σκισιματα ή λινα που πεταχτηκαν. Τιποτα δεν φανηκε!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Φιλε σταματα να ψαχνεσαι χωρις λογο....παπι μονο πολη....και να το παρεις εκει θα καταληξεις τελικα....το ταξιδι θελει ανεση εκτος αν εχεις σαδομαζοχιστικες τασεις αλλα και να τις εχεις αυτεςτις τασεις μονο ο αερας που θα σε πιασει πουθενα θα βρεθεις να κανεις το χαρταετο αν δεν παθεις και κανα καρδιακο απο την τρομαρα...

    Η πιο επωδυνη στιγμη σαν μοτοσικλετιστης ηταν με παπι στην εθνικη οπου εκει με περιμενε ο χαρος...ευτυχως του ξεφυγα στο τσακ και ολα αυτα γιατι το επαιξα μαγκας με κατι παρομοιες ιδες σαν τις δικες σου...δεν χρειαζεται λοιπον να το κανεις και εσυ...

    Ζοpa εχεις γινει πιο γραφικος κι απο τους μπεμβεδες..
    Το οτι εσυ εισαι ασχετος και δεν ξερεις να οδηγησεις μικρα μηχανακια,και προτιμας το φορτηγο που εχεις για να ταξιδευεις,δεν σημαινει
    οτι αλλοι δεν μπορουν,η οτι κινδυνευουν και αλλες τετοιες βλακειες.
    Επισης,ανεση στο ταξιδι σημαινει Mercedes

  9. #39
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    ΟΚ, σε λίγο ξεθάβω από τον κ@λο μου την περίφημη ιστορία της επικής περιπέτειας Αθήνα-Γαργαλιάνοι (και πίσω, δυστυχώς) με ΑΧ-1...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #40
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ο κατασκευαστης λεει καθε 5.000 ελεγχο,και αλλαγη στα 10.000.
    Εφτασα σε αυτα τα χλμ ελεγχοντας ανα τακτα χρονικα διαστηματα,και θα βγαλει κι αλλα..
    Και στο 50αρι διχρονο σκουτερ που εχω για την πολη,εχει ηδη 20.000 χλμ με τον ιδιο ιμαντα.
    Εννοείς ότι είμαι άκυρος εγώ σε σχέση με αυτά που γράφω για τον ιμάντα για τις παρατεταμένες υψηλές με σταθερή ταχύτητα;
    Κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ! Καλά ταξίδια σου εύχομαι!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι είμαι άκυρος εγώ σε σχέση με αυτά που γράφω για τον ιμάντα για τις παρατεταμένες υψηλές με σταθερή ταχύτητα;
    Κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ! Καλά ταξίδια σου εύχομαι!
    Παρεθεσα τα συμπερασματα μου απο την χρηση που κανω εγω.
    Γραφω και τι λεει ο κατασκευαστης παραλληλα
    Και δεν γνωριζω τιποτα παραπανω,περα απο αυτα που βλεπω

  12. #42
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnbonJohn Προβολή μηνύματος
    καλησπερα σας. Εδω και καιρο σκέφτομαι να παρω ενα 150αρι SH. Ο λογος που το θελω ειναι κυριως για την πολη φυσικα αλλα και για μακρινές βολτες δηλαδη μεχρι το ναυπλιο (απο αθηνα ) . τωρα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει αυτο σε εθνικη οδο με 150αρι σκουτερ γι αυτο κ ρωταω καποιον που θα ξερει κατι παραπανω απο εμενα για τα σκουτερ. δεν λεω οτι θα πηγαινω καθε μερα η καθε βδομαδα... αλλα τουλαχιστον να εχω την δυνατότητα να μπορω να παω ισως καποια στιγμη... Κοιταξα και το 300αρι που βγαζει αλλα ανεβαινω πολυ στο budget γι αυτο και εχω επιλεξει το 150αρι...
    Μη ακους κανενα και παρε το SH-150 Μια χαρα θα πας και θαρθεις χωρις να ζεσταθει το μηχανακι και χωρις να παθει τιποτα ουτε εσυ στην εθνικη ουτε ο ιμαντας ουτε ο κινητηρας ουτε τιποτα.Ολες τις παπαριες που ακους τις ακους απο αυτους που αν δεν εχουν 1000 κυβικα δεν αφηνουν την καφετερια για να κανουν ταξιδι.Προχωρα παρτο και θα το φχαριστηθεις.Και στην Εθνικη που πλεον εχει τρεις λωριδες παντα δεξια και συνετα και δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα,ασε που το SH δεν σπαει και δεν χαλαει αν το προσεχεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι είμαι άκυρος εγώ σε σχέση με αυτά που γράφω για τον ιμάντα για τις παρατεταμένες υψηλές με σταθερή ταχύτητα;
    Κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ! Καλά ταξίδια σου εύχομαι!
    Ριξε μια ματια ΚΑΙ στο ποστ μου πριν βιαστεις....

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Ρε παιδιά με το 125 στην Εθνική;;;;; Νταξ' γίνεται αλλά... μλκια νομίζω. Ας πάρει ένα ΧΤ660 να κάνει ότι γουστάρει με περισσότερη ασφάλεια.
    Λέω τώρα...

  15. #45
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παίδες

    ολoι εχουμε κανει μ@λ@κιες αλλα αυτο δεν δικαιολογεί οτι πρεπει να τις κανουν και αλλοι.
    Εχω παει Αθηνα - Ζιτσα Ιωαννινων με 2χρονο 50αρι εντουρακι Σουζουκι Τς......

    ημουν ομως πιτσιρίκας, σιδερoκ@λος, με αγνοια κινδυνου και ειδα τον Xριστο φανταρο 10 φορες....

    στην "εθνικη" πηγαινα με 90-100 στην γραμμη της τοτε ΛΕΑ(ο θεος να την κανει 30 εκατοστα ηταν)

    Αν σου τυχει εκτακτη αναγκη οκ το κανεις...

    συνειδητά ομως παιρνεις ενα μεγαλυτερο μοτο και αποκτας αυτοματα διπλασια ενεργητικη ασφαλεια!!

    Εστω και ενα μεταχειρω 300αρι σκουτερ, το οποιο παει πραγματικα πολυ μακρυα και λογω γκαζιου κ λογω προστασιας απο αερα/νερα/κρυο.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτα χλμ σε εθνική οδό, βράδυ
    από Tsakalaki στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2006, 12:18
  2. Στην Εθνική Οδο...
    από dbandit στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 21:43
  3. beverly 250 , honda sh150 , innova παπί
    από samakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2006, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF