Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: Συμβουλές σε νέο οδηγό

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ρε συ ρωτας πραγματα που δεν μπορει να παρεις απαντηση.Αλος θα την παρει με 50 και αλλος με 100.

    Παρτην με μικρη ταχυτητα και θα δεις ποσο σε παιρνει.Μετα με λιγο μεγαλυτερη κλπ.Σιγα σιγα θα βρεις τα ορια σου.

    Στην Αμαλιαδα υπαρχει μοτο λεσχη https://www.facebook.com/motolea.ama...Πεταξου απο εκει μια βολτα.Θα βρεις πολλα ατομα να σε βοηθησουνε.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Θα κατεβαίνεις Κουρούτα/Παλούκι για φράπα και θα είσαι άρχοντας.

    Εκείνη η ευθειούλα από την Εθνική μέχρι κάτω παραλία, με τα round abouts είναι καλή για εξάσκηση και τώρα χειμώνα δεν θα έχει και κόσμο -

    και γενικοτερα μπορώ να σκεφτώ πολλούς δρόμους με ήπιες στροφούλες και κίνηση για μπόλικη εξάσκηση. (Καρδαμάς, κλπ)

    Τριβή (όχι με το δρόμο ) με το μηχανάκι και τίποτε άλλο και όλα θα έρθουν σιγά- σιγά.

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Τη μηχανή την παρέλαβα χθες! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Από το λίγο που την οδήγησα μου φάνηκε πολύ πιο εύκολη σε σχέση με τη μηχανή που έκανα μάθημα (kawasaki 750 z). Πιο ελαφριά, αν και νομίζω είναι στα ίδια κιλά, και κυρίως πολύ πιο ελαφρύ τιμόνι. Μεγάλη ευκολία για μένα που είμαι αρχάριος ότι είναι αυτόματη. Επίσης κατάλαβα ότι "ανοίγει" πολύ εύκολα... (και φαντάσου ότι είναι και "ψόφια" όπως λέτε οι έμπειροι). Άντε να βγει και η ασφάλεια να την χαρώ λιγάκι, αν και από Σάββατο αρχίζουν οι βροχές...

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Α! Μια ερώτηση ακόμα. Έχω το Schuberth S2 sport. Δεν έχω βάλει ακόμα το pinlock. Η ζελατίνα θόλωσε κατευθείαν. Μόνο με το pinlock θα σωθώ ή μπορώ να αλλάξω κάτι στους αεραγωγους?

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Βάλε το pinlock. Αλλιώς μισάνοιχτη ζελατίνα (δεν λέει).

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Μετά από 2 βολτίτσες (πολύυυυ σφιγμένος) έχω 2 θεματάκια (βασικά πάρα πολλά έχω, αλλά...). Το ένα είναι ότι ζορίζομαι να πάρω κλειστές στροφές με πολύ λίγα χλμ. Π.χ. φανάρι και πρέπει να πάρω 90άρα στροφή από εκκίνηση. Το 2ο είναι ότι δεν έχω σταθερό χέρι. Δηλαδή, ούτε όταν πηγαίνω πορεία δεν μπορώ να κρατήσω σταθερή ταχύτητα, αλλά και όταν θέλω να κάνω 2 μέτρα με τη μηχανή και πρέπει ίσα που ν' ανοίξω το γκάζι, μου φεύγει πολύ. Πέρα από πρακτική και ώρες οδήγησης, υπάρχει καμιά άλλη συμβουλή? (Γενικά παρατηρώ ότι φοβάμαι να "κόψω" πολύ το τιμόνι με μικρή ταχύτητα, γιατί μου κλείνει πολύ και χάνω την ισορροπία μου...)

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Σε επιτόπιους ελιγμούς με χαμηλές ταχύτητες, μπορεί να βοηθήσει την ισορροπία σου το να βγάζεις το πόδι σου προς το εσωτερικό της στροφής. Ή/και να κρατάς το σώμα σου ίσιο πάνω από τη μοτοσυκλέτα, αντί να γέρνεις μαζί της, όπως στρίβεις συνήθως.

    Επίσης το γκάζι, σε πολύ χαμηλές ταχύτητες, μπορείς να το ρυθμίζεις κρατώντας το σταθερά, ελάχιστα ανοιχτό και πατώντας ταυτόχρονα τον συμπλέκτη, πιέζοντας/αφήνοντάς τον όσο πρέπει για να έχεις την ταχύτητα που χρειάζεσαι, χωρίς να έχεις απότομα ανοιγοκλεισίματα.

    Αν δε μπορείς να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα σε κανονική πορεία, κάποιο πρόβλημα έχεις :P
    Life begins at 45°.

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Εννοείς να βγάζω και ν ακουμπάω το πόδι κάτω στο έδαφος? Συμπλέκτης δεν υπάρχει γιατί είναι αυτόματη Αυτό που λές το έκανα με τη μηχανή που έκανα μαθήματα. Σχετικά με την ταχύτητα πορείας, δεν λέω ότι ανεβοκατεβαίνει τρελά. Απλά αυξάνει αργά και όταν το βλέπω και κλείνω το γκάζι, αρχίζει και μειώνεται σταθερά

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Α δεν πρόσεξα καν τι μηχανάκι έχεις :P

    Δε χρειάζεται να το ακουμπάς, αρκεί να το βγάζεις, ας είναι 5-10 πόντους από το έδαφος. Αν σε βολεύει να το ακουμπάς, ακούμπα το. Πολύ ΠΟΛΥ προσεκτικά, όμως, μην πιαστεί κάπου.

    Να κάνεις εξάσκηση στο χέρι σου. Κοίτα το κοντέρ (χωρίς να σκοτωθείς) και προσπάθησε να κρατάς απολύτως σταθερή ταχύτητα.
    Life begins at 45°.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Οι πολύ κλειστές στροφές θέλουν ανοιχτό γκάζι, να σου δίνει ώθηση. Αν κλείσεις το γκάζι και είσαι πλαγιασμένος, πέφτεις. Φαντάσου το σαν απώλεια στήριξης.
    Όταν γράφω "ανοιχτό γκάζι" δεν εννοώ πολύ ανοιχτό, αλλά ο πίσω τροχός να "σπρώχνει".

    Το "πόδι έξω" είναι πράγματι χρήσιμη τακτική, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό να μάθεις έτσι από την αρχή ή να το αφήσεις για αργότερα.

    Το θέμα με την σταθερή πορεία δεν είναι τίποτα. Θα σου περάσει χωρίς να το καταλάβεις, συνηθίζοντας το γκάζι της μοτοσυκλέτας σου. Μην ασχολείσαι, μην κοιτάς καν το ταχύμετρο. Όταν λέμε σταθερή πορεία δεν εννοούμε ότι πρέπει το κοντέρ να είναι καρφωμένο σε ένα νούμερο. Στο περίπου πάμε.

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Δεν κρατάς σταθερή ταχύτητα επειδή είσαι πολύ σφιγμενως κράτα πιο χαλαρά το τιμόνι. Και μια συμβουλή από κάποιων που την πάτησε
    Κάποια στιγμή θα αρχίσεις να νιώθεις άνεση και να λες τώρα το έμαθα και να το κυνηγάς. Όταν το κάνεις αυτό τότε θα πέσεις.

  12. #42
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Βρες ένα φίλο που να έχει εντουρακι.
    Πηγαίνετε σε μια χωματινη διαδρομη/αλανα κλπ.
    Φόρα κράνος και ότι άλλα προστατευτικά θες.
    Σχεδίασε διαδρομή με στροφές
    Ξεκίνα αφού πάρεις φορα,παρε το αριστερό σου χέρι απ το τιμόνι.
    Έχεις μόνο το γκάζι, το πίσω φρένο και το σώμα σου για έλεγχο.
    Σταδιακά θα δεις ότι αποκτάς αυτοπεποίθηση, μπορείς να αλλάξεις ταχύτητα, με λίγες καρφωτες (χωρίς συμπλέκτη) δεν θα πάθει τίποτα το μηχανάκι.
    Η άσκηση αυτή θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις έλεγχο στο γκάζι, και να σπας την μέση για να στρίψεις.
    Ανέβα μετά στο δικό σου και δες αν έχεις διαφορά η όχι

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Άκου τις συμβουλές, αλλά μην προσπαθείς να τις εφαρμόσεις "όλες σήμερα" αν δεν σου βγαίνουν. Αυτό που χρειάζεσαι είναι χρόνος. Είσαι σε σημείο, φαντάζομαι, που και για να ανάψεις το φλάς, θέλει προσπάθεια. Βρες ασφαλές μέρος και γράψε ώρες χωρίς να πιέζεσαι. Σιγά σιγά. Σε λίγο καιρό θα είσαι πιο άνετος.

    Καλές βόλτες.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    "Είσαι σε σημείο, φαντάζομαι, που και για να ανάψεις το φλάς, θέλει προσπάθεια" Μάγος είσαι?! Ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Σε ένα από τα βιντεάκια που μου είπατε να δω, λέει ο Χουντρας ότι όταν είναι στρίψεις, στρίβεις τον κορμό προς την πλευρά της στροφής και σκύβεις πάνω από τον "εσωτερικό" καρπό. Αυτό ισχύει για όλες τις στροφές και ανεξάρτητα της ταχύτητας?

  15. #45
    Καλα αν πηγαινεις με 10 δε χρειαζεται.....
    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλες για νεο οδηγο xtx
    από TXC στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2011, 20:35
  2. Σκουριές σε νέο V-Strom
    από VforVSTrom στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 15:39
  3. συμβουλές σε περίπτωση ατυχήματος
    από sergiosm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 18:34
  4. Η Harley-Davidson κατεβαινει στα MotoGP με νεο οδηγο
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 14:01
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF