Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 49 από 49

Θέμα: Συμβουλές σε νέο οδηγό

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Αν πηγαίνω όμως με 40 και μπορώ να την πάρω την στροφή χωρίς να κάνω τα παραπάνω, κάνοντας την στροφή του κορμού κλπ που λέω παραπάνω, είναι επικίνδυνο να πάρω μεγάλη κλίση και να πέσω? Θέλω να πω ότι, όλα τα παραπάνω που περιγράφει ο Χούντρας μπορούν να φανούν υπερβολικά όταν η ταχύτητα είναι μικρή ή/και η κλίση της στροφής είναι μικρή, με συνέπεια να πάρω μεγάλη κλίση και να πέσω?

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    ναι....
    ανανήψαντας

  3. #48
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guardian Προβολή μηνύματος
    Επιτέλους ήρθε και η μηχανή (Honda NC 700X DCT). Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα... Είμαι τελείως νέος οδηγός, πήρα δίπλωμα πριν 4 βδομάδες ακριβώς. Σε καμία περίπτωση δεν νιώθω ότι ξέρω να οδηγώ! Τι "ασκήσεις" προτείνετε να κάνω ώστε να εξοικειωθώ? Τα 2 βασικά πράγματα που με αγχώνουν αρχικά είναι οι στροφές (νομίζω ότι με το που θα πάρω λίγο κλίση για να πάρω τη στροφή θα πέσω...) και η αίσθηση του φρεναρίσματος (ιδιαίτερα αν χρειαστεί να φρενάρω τελείως και απότομα)... (33 ετών, 2,02 ύψος, 94 κιλά)
    Αν σε παρηγορεί, έχω τη μηχανή 10 χρόνια και δίπλωμα 21 χρόνια και ακόμα δεν έχω μάθει να στρίβω...

  4. #49
    Μια εβδομάδα από τη στιγμή που παρέλαβα το μηχανάκι μου, αδαής και άπειρος και εγώ, έπρεπε να πάω στη δουλειά μου. 25 χλμ απόσταση, Αύγουστος.

    Με ταχύτητες μέγιστης τάξης των 50χλμ άνα ώρα και δεξιά δεξιά, με το φλιπ απ κράνος ανοιχτό, με τα χίλια ζόρια έφτασα.

    Όταν γύριζα το ίδιο μεσημέρι σπίτι, τα μελτέμια του Αυγούστου είχαν την τιμητική τους.

    Θυμάμαι που έσφιγγα το τιμόνι και σχεδόν δάκρυζα από το φόβο, παρακαλούσα να φτάσω στο σπίτι και να μη σκοτωθώ, μετανιώνοντας την ώρα και τη στιγμή που αποφάσισα να ανέβω στις 2 ρόδες.

    Την επόμενη άρχισα το γουλγινγ, και ο δρόμος με έβγαλε σε διαφορά φόρουμ (μεταξύ αυτών και το παρόν).

    Διάβασμα - εφαρμογή. Ξανά διάβασμά - ξανά εφαρμογή.

    Έπεσα (σα χαζός και χωρίς ευτυχώς να χτυπήσω) ένα χρόνο μετά, υπάκουος στις στατιστικές.

    Κάνε βόλτες. Όσο περισσότερο μπορείς. Όπως σου είπαν πιο πάνω, μην καβάλας αν βιάζεσαι. Κινησου χαλαρά, όταν αισθανθείς φόβο σταματά και κατέβα να ηρεμήσεις.

    Σε λίγα χρονια, θα θυμάσαι την σημερινή ασχετοσύνη σου και θα γελάς.


    Α. Και μην ξεχνάς. Υπάρχουν 2 ήδη μηχανοβιων.

    Αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν.

    Φορά κράνος, γάντια, μπουφάν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ακόμα και για να ξεπάρκαρεις και παντελόνι, μπότες, αν οχι μηχανής, τουλάχιστον τζιν και οχι τίποτα πάνινα ή σκαρπινια ακόμα κι αν εχει 45*C.

    Τα υπόλοιπα είναι απόλαυση.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλες για νεο οδηγο xtx
    από TXC στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2011, 20:35
  2. Σκουριές σε νέο V-Strom
    από VforVSTrom στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 15:39
  3. συμβουλές σε περίπτωση ατυχήματος
    από sergiosm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 18:34
  4. Η Harley-Davidson κατεβαινει στα MotoGP με νεο οδηγο
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 14:01
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF