Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε

  1. #1

    Angry χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε

    Λοιπόν είμαι νέο μέλος αλλά από καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις σας .Αγόρασα λάδια μαγάλης εταιρείας πετρελαιοηδών από γνωστό υπερκατάστημα της Μεταμόρφωσης με προδιαγραφές 4Τ API 15-50W SG JASO , τα έβαλα στο μοτέρ μου (ΧΤ600Ε) και από τη πρώτη στιγμή πατινάρισε . Η πλάκα είναι ότι έλεγε κατάλληλα για μοτοσυκλέτες και σκούτερ. Τα άφησα επάνω γύρω στα 150 χμ και η κατάσταση χειροτέρευε . Τη πήγα στη ΥΑΜΑΗΑ όπου μου έβαλαν τα ΥΑΜΑLUBA semi- synthetic 20-40W και η καλή μου επιτέλους ξαναβρήκε την ορμή της .Tελικά ισχύει ότι το λάδι είναι το αίμα της μηχανής . Ευτυχώς που δεν μου έφαγε τους δίσκους .

  2. #2
    Μηνύματα: 113463 Το avatar του/της sadengr
    Εγγραφή
    28/09/2005
    Μηνύματα
    71
    Φιλε kaps σε ευχαριστουμε για την πληροφορια.
    Τι εννοεις λεγοντας 'πατιναρισε' και οτι αυτο χειροτερεψε ?

  3. #3
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885

    Re: χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Λοιπόν είμαι νέο μέλος αλλά από καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις σας .Αγόρασα λάδια μαγάλης εταιρείας πετρελαιοηδών από γνωστό υπερκατάστημα της Μεταμόρφωσης με προδιαγραφές 4Τ API 15-50W SG JASO , τα έβαλα στο μοτέρ μου (ΧΤ600Ε) και από τη πρώτη στιγμή πατινάρισε . Η πλάκα είναι ότι έλεγε κατάλληλα για μοτοσυκλέτες και σκούτερ. .
    και γιατί δεν μας λες, ποία είναι η μεγάλη εταιρεία πετρελαιοειδών:
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  4. #4

    Thumbs down ορυκτέλαια σε ΧΤ

    Β.P οταν δε λέω ότι χειροτέρεψε εννοώ ότι άρχισαν να μπαίνουν σχεδόν μόνες τους οι ταχύτητες και γενικά δεν μπορούσε το μοτέρ να αποδώσει σε ταχύτητα .

  5. #5
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Ρητο απο μαρμαρινη πλακα που ακαλυφθη πολλα χρονια πριν, στις ανασκαφες της Ακροπολεως:
    ''ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΛΑΔΙΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΥΚΛΑ ΓΕΝΙΚΩΣ''
    (ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΩΤΕΡΑ!)

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Τώρα πάω να κόψω φλέβες

  7. #7

    Talking ορυκτέλαια σε ΧΤ 600Ε

    Τώρα βέβαια πήγα στη ΥΑΜΑΗΑ άλλαξα λάδια τα οποία μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αν και είχαν δουλέψει μόνο για 150 χμ ωστόσο παρουσίαζαν εικόνα αφρώδους οίνου . Τέλεια αποτυχία .Επιπλέον μου είπε και ο μηχανικός ότι μακάρι να μην έχει φάει τους δίσκους του συμπλέκτη . Για να πω την αμαρτία μου μάλλον τους έχει ψιλομασήσει διότι όταν πιάνω Ε.Ο και ανοίγω στην 5η κάνει κάτι μια κίνηση σαν να αφήνει και να πιάνει η μετάδοση στο σύστημα της σύμπλέξης .Θα το αφήσω καμιά εβδομάδα μιας και του έβαλα τα ΥΑΜΑLUBA 20-50W semi και λέω μήπως είναι ακόμα καινούργια τα λάδια και κάνβει κατί στραβά πατήματα . Ειδωμεν .......

Παρόμοια θέματα

  1. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 22:30
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2005, 13:54
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 09:32
  4. Ρεπορταζ για μοτο στην ΕΤ-3
    από Zan_Prizol στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 03:24
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 16:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF