Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Shark rsi

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2015
    Μηνύματα
    5

    Shark rsi

    Θα ήθελα την βοήθειά σας.Αυτά τα 2 κράνη έχουν κάποια διαφορά άλλη από αυτή του χρώματός τους; http://www.ebay.co.uk/itm/SHARK-RSI-...U2sxy39bAathhg http://www.ebay.co.uk/itm/Shark-RSI-...leiJG9EFs07eIw Μήπως το πρώτο είναι παλιότερο μοντέλο; Και κάτι ακόμα. Θεωρείται ως κράνος κατάλληλο για κεφάλια που χαρακτηρίζονται ως long ovals. Ισχύει;

  2. #2
    Ναι έχει την φόρμα του SHOEI XR1100 και Arai Chaser.

    Το πόσα χρόνια έχει καταργηθεί δεν θυμάμαι, πάνω από δύο πάντως. Ημερομηνία κατασκευής να μάθεις, αν κάθεται μιά τριετία καλό θα ήταν να μην πλησιάσεις.

  3. #3
    δεν ξέρω να σου απαντήσω,το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους θέσεις τα ερωτήματα. Φυσικά το ιδανικό είναι να το δοκιμάσεις αφού δεν είσαι σίγουρος για το fitment αλλά φυσικά αυτό προϋποθέτει αγορά από εγχώριο μαγαζί. Και κάτι τελευταίο,αν τελικά προχωρήσεις σε ηλεκτρονική αγορά θα σου πρότεινα να αγοράσεις απ'ευθείας από το site helmetcity ή motocard αφού τα μεταφορικά είναι δωρεάν. Βέβαια ξεκίνα από Ελλάδα,έχει κι εδώ μαγαζιά με ιντερνετική παρουσία,κάνε μερικά τηλέφωνα ίσως εκπλαγείς ευχάριστα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    Με περίμετρο κεφαλιού 57,5 φορούσα πάντα Μ αλλά όταν είχα πάρει το rsi carbon μου κάθισε το S.
    Το ίδιο αναφέρει και ο τύπος εδώ πχ https://www.youtube.com/watch?v=f0DcJ9_BS1I οπότε να το έχεις υπόψη σου.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2015
    Μηνύματα
    5
    Καλώς παιδιά. Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Κανονικά το κεφάλι μου ανοίκει στην κατηγορία large αλλά απ'ότι φαίνεται ίσως το medium είναι το σωστό μέγεθος στην περίπτωση αυτή. Οπότε θέλει απαραίτητα δοκιμή πριν. Αν κάποιος έχει να μου προτείνει και κάποια άλλα κράνη,για σχήμα κεφαλιού long oval, πλην των SHOEI XR1100 και Arai Chaser θα το εκτιμούσα πολύ. Δυστυχώς μένω επαρχία και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές εδώ για δοκιμές. Είχα δοκιμάσει διάφορα κράνη κάποια στιγμή που βρέθηκα σε κάποιο κεντρικό κατάστημα στην Αθήνα αλλά κανένα δεν το ένιωθα να κάθεται καλά στο κεφάλι μου. Υπήρχε πάντα κενό ανάμεσα στο πλαινό μέρος του κεφαλιού και στο κράνος. Για αυτό και ρωτάω για προτάσεις.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από γιώργος κ. Προβολή μηνύματος
    Καλώς παιδιά. Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Κανονικά το κεφάλι μου ανοίκει στην κατηγορία large αλλά απ'ότι φαίνεται ίσως το medium είναι το σωστό μέγεθος στην περίπτωση αυτή. Οπότε θέλει απαραίτητα δοκιμή πριν. Αν κάποιος έχει να μου προτείνει και κάποια άλλα κράνη,για σχήμα κεφαλιού long oval, πλην των SHOEI XR1100 και Arai Chaser θα το εκτιμούσα πολύ. Δυστυχώς μένω επαρχία και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές εδώ για δοκιμές. Είχα δοκιμάσει διάφορα κράνη κάποια στιγμή που βρέθηκα σε κάποιο κεντρικό κατάστημα στην Αθήνα αλλά κανένα δεν το ένιωθα να κάθεται καλά στο κεφάλι μου. Υπήρχε πάντα κενό ανάμεσα στο πλαινό μέρος του κεφαλιού και στο κράνος. Για αυτό και ρωτάω για προτάσεις.
    Long oval είμαι κι εγώ.
    Σήμερα δοκίμασα hjc & shoei. Την πιο καλή εφαρμογή στα μάγουλα είχαν το RHPA 11 και το Gt-air. Αντίθετα το nxr και το rhpa10 είχαν κενό (το οποίο φαντάζομαι θα λύνεται με άλλα μαξιλαράκια).

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?
    από dimkin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2010, 07:30
  2. shark rsi, shoei 1100 ή hjc carbon?
    από mangalord στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2010, 08:50
  3. Γνώμες για Shark RSI
    από chr1s_86 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2009, 13:12
  4. Shark Rsi
    από tombell στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2009, 12:40
  5. Shark RSI Prime vs AGV S4
    από los_re στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF