Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 100

Θέμα: Πώς επηρέασαν τα παιδιά τη μοτοσυκλετιστική ζωή σας;

  1. #31
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Θα ήταν προτιμότερο να μην αναρτάς τις φωτό των παιδιών σου πουθενά, δες σχετική ανακοίνωση της Δίωξης Ηλ. Εγκλήματος.

    Από κεί και πέρα, παιδιά 2, τα είχα ήδη όταν πήρα την 1η μοτο, η μεγάλη δεν το έχει με τις μηχανές κι επίσης έχει καταλάβει ότι θα σπάσω τα γόνατα αυτού που θα την βάλει πάνω σε μοτο ακράνωτη κλπ
    Ο μικρός, το χει με τις μοτο, Φαν του Ροσσι, αφισα με Τroy Bayliss στο δωμάτιό του κλπ. Επίσης γνωρίζει ότι αν ανέβει σε μηχανάκι άλλου ξεκράνωτος ή οδηγήσει πριν του μάθω τα βασικά θα σπάσουν γόνατα.
    "Ξεχαστηκε" μια φορά πριν 2 χρόνια κι ακόμα το θυμάται. Κι αυτός κι ο οδηγός.

    Δεν μ' εχει δει ποτέ ξεκράνωτο (δεν οδηγώ και ξεκράνωτος) και γενικά προσπαθώ να τον κάνω σωστό οδηγό (είτε για μοτο είτε για αυτο), ξεκινώντας απο την παιδεία. Μεχρι στιγμής πάει καλά, δεν θεωρεί καλές μηχανές τις BMW.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ο κανόνας λέει + 1 δευτερόλεπτο στον γύρο για κάθε παιδί!
    Υπάρχει και άλλη άποψη...

    Από τότε που γεννήθηκε η κόρη μου, άλλαξε και η στάση μου (χωρίς να το προσπαθήσω) απέναντι στα όποια προβλήματα. Πλέον είμαι πολύ πιο χαλαρός από ότι ήμουν.

    Και αυτό μεταφράζεται σε καλύτερους χρόνους στην πίστα!
    Think faster than you ride

  3. #33
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και άλλη άποψη...

    Από τότε που γεννήθηκε η κόρη μου, άλλαξε και η στάση μου (χωρίς να το προσπαθήσω) απέναντι στα όποια προβλήματα. Πλέον είμαι πολύ πιο χαλαρός από ότι ήμουν.

    Και αυτό μεταφράζεται σε καλύτερους χρόνους στην πίστα!
    ετσι μπράβο!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #34
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    ...
    Και αυτό μεταφράζεται σε καλύτερους χρόνους στην πίστα!
    Ξεκινάει η μέρα ωραία, Παρασκευή γαρ και διαβάζεις αυτό...

    Μας την γ@μησες την ψυχολογία...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #35
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Θα ήταν προτιμότερο να μην αναρτάς τις φωτό των παιδιών σου πουθενά, δες σχετική ανακοίνωση της Δίωξης Ηλ. Εγκλήματος.

    ...

  6. #36
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrider Προβολή μηνύματος
    @wise
    Κατά την άποψή μου το ζήτημα μετατρέπεται σε πρόβλημα όταν το παιδί (βασικά το αγόρι) μεγαλοποιήσει μέσα του την ιδέα της μηχανής παραπάνω από ότι της αξίζει.
    Πλέον -υποκειμενικά μιλάω- η μηχανή έχει πάρει την θέση που της αξίζει στο αξιακό μου σύστημα και εκεί θα παραμείνει. Ρόλος του γονιού (όταν με το καλό γίνεις) είναι να πάρεις από το χεράκι το παιδί και να του δείξεις τα της μηχανής πριν την μεγαλοποιήσει μέσα του...
    Η εξαφάνιση της μηχανής δεν λύνει το πρόβλημα...


    Το αυτό.........
    Σωστή γραμμή, σωστή μοτοσυκλεττιστική παιδεία από μικρή ηλικία......


    Βέβαια μας τα χαλάς λίγο με την έκφραση: ''βασικά το αγόρι'' (νάξερες ξύλο που 'φαγε
    η μαντάμου ξανθιά όταν έκανε κορίτσι) αλλά το παλεύουμε.....................

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	351987


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04021 - Αντίγραφο.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	351988


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	201508025 (53).jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	351989
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #37
    Δύο γιούς, μάλλον δεν με επηρέασε στον τρόπο που οδηγάω. Μειωμένος χρόνος κλπ αυτονόητο, αλλά προσπαθώ να συμμετέχω σε κάποιες προσκλήσεις φίλων.

    Δεν με συγκινεί ιδιαίτερα η ιδέα να οδηγήσουν μηχανή. Επαφή έχουν αναγκαστικά, μιας και ανεβαίνουν στις μοτό. Ο μεγάλος (13) δεν ενδιαφέρεται μάλλον καθόλου για τις μοτοσυκλέτες, ο μικρός (7,5) τις γουστάρει πολύ όμως, ιδίως το srx.

    Δεν σκέφτηκα ποτέ να τις παρατήσω λόγω οικογένειας, μάλλον θα με έκανε δυστυχισμένο κάτι τέτοιο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Το αυτό.........
    Σωστή γραμμή, σωστή μοτοσυκλεττιστική παιδεία από μικρή ηλικία......


    Βέβαια μας τα χαλάς λίγο με την έκφραση: ''βασικά το αγόρι'' (νάξερες ξύλο που 'φαγε
    η μαντάμου ξανθιά όταν έκανε κορίτσι) αλλά το παλεύουμε.....................
    Να την χαίρεσαι! Είναι η ευχάριστη εξαίρεση που μάλλον επιβεβαιώνει τον κανόνα.

  9. #39
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Έχω δύο αγόρια. 10 και 5. Σχεδόν σε κάθε γέννηση, γιόρταζα με ένα ταξίδι για motoGP στην Ιταλία. Ο μεγάλος είναι "του φευγάτου η μάνα...". Ο μικρός από τώρα ζητάει το CBR. Δεν είναι τα παιδιά που μου άλλαξαν τις βόλτες. Η κυρά δεν ανεβαίνει στο CBR, όσο και να θέλει .- η μηχανή είναι για την πάρτη μου. Στην πίστα κουλάδι ήμουν και παραμένω σταθερός.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Καποιοι ειπαν ομως οτι φοβουνται μην κολησουν τα παιδια τους..... Και γω το ιδιο φοβαμαι. Δεν εχω ακομα παιδια αλλα οντας αρραβωνιασμενος το σκεφτομαι οταν θα ερθουν τα κουτσουβελα τι θα κανω...
    περιπου οτι εκανε ο πατερας σου

  11. #41
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    περιπου οτι εκανε ο πατερας σου
    Που το ξερεις?

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2013
    Μηνύματα
    89
    Απο τη γέννηση του γιού και μετά απλά πάω με...8 μάτια ανοιχτά και σα να οδηγώ Harley Fat Boy εντός πόλης και παπί GLX στις εκδρομές. Αργά και απολαυστικά.Νιώθω ασφάλεια και συνεχίζω να κάνω αυτό που αγαπάω.Δίνω πάντα καλό παράδειγμα με λόγια και έργα. Θα υποστηρίξω την ενδεχόμενη αγάπη του μικρού για δίκυκλα, με σταθερά, λογικά βήματα, μαθήματα, υποχρεωτικό εξοπλισμό, και στενή παρακολούθηση. Πριν τα 18 δεν θα αποκτήσει αποκλειστικά δικό του μηχανοκίνητο .

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrider Προβολή μηνύματος
    @wise
    Κατά την άποψή μου το ζήτημα μετατρέπεται σε πρόβλημα όταν το παιδί (βασικά το αγόρι) μεγαλοποιήσει μέσα του την ιδέα της μηχανής παραπάνω από ότι της αξίζει.
    Πλέον -υποκειμενικά μιλάω- η μηχανή έχει πάρει την θέση που της αξίζει στο αξιακό μου σύστημα και εκεί θα παραμείνει. Ρόλος του γονιού (όταν με το καλό γίνεις) είναι να πάρεις από το χεράκι το παιδί και να του δείξεις τα της μηχανής πριν την μεγαλοποιήσει μέσα του...
    Η εξαφάνιση της μηχανής δεν λύνει το πρόβλημα...
    είναι και του κοριτσιού θέμα....


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Καβαλάω μοτοποδήλατα και μοτοσυκλέτες 35 χρόνια.
    Το παιδί είναι 9 χρόνων, επηρέασε ελάχιστα την μοτοσυκλετιστική μου ζωή και δεν του αρέσουν οι μοτοσυκλέτες.
    Ζωή να έχουμε και να είμαστε καλά όλοι μας, να χαιρόμαστε τις οικογένειές μας και με τις μοτοσυκλέτες μας.
    μπορεί να ανέβει συνεπιβάτης κάποια στιγμή, ποτέ δεν είσαι σίγουρος
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μπορεί να ανέβει συνεπιβάτης κάποια στιγμή, ποτέ δεν είσαι σίγουρος
    Ανέβαινε παλιά στο παπάκι, τώρα δεν του κάνει αίσθηση (και καλύτερα να σου πω...).

  15. #45
    Κατ' αρχήν η γυναίκα μου αποδέχτηκε από όταν γνωριστήκαμε ότι η μοτοσυκλέτα έχει μεγάλη σημασία για εμένα και θα ήμουν δυστυχισμένος αν την παρατούσα.

    έκανα τις απαραίτητες προσαρμογές στην καθημερινότητά μου, αλλάζοντας από R1 σε vstrom ώστε να εξυπηρετούμαι σε δουλειά, ψώνια, βόλτες με τη γυναίκα, μετά ήρθε το παιδί, τα έξοδα σε μηχανές περιορίστηκαν, άλλαξα μοτοσυκλέτες, αλλά όποτε μπορώ, δεν χάνω ευκαιρία να πάω μια καλή βόλτα με ότι κι αν έχω διαθέσιμο.
    Σαφώς η αίσθηση της ευθύνης σου κόβει λίγο το θάρρος να κάνεις επικίνδυνα πράγματα, αλλά δεν είναι κακό αυτό.
    Για το παιδί μου αυτό που σκέφτομαι είναι να τον βάλω στη μοτοσυκλέτα από 3 ετών, να το δει σαν κυριακάτικο χόμπυ και να μάθει από αυτό, κανόνες, πειθαρχία, τακτική και αν θέλει ας συνεχίσει, ή ας σταματήσει. Όταν μεγαλώσει ας διαλέξει μόνος το γκάζι του, πιστεύω ότι θα τον έχω προετοιμάσει ώστε να προσέχει και να προστατεύει τον εαυτό του πάνω στις δύο ρόδες...

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως να χωρίσετε με τη γυναίκα σας
    από westie στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2010, 20:02
  2. Παιδια τη βοήθεια σας...!
    από z_armagedon στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2009, 10:38
  3. 50 τρόποι να σώσετε τη ζωή σας
    από Da.Vintage στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2007, 19:28
  4. καλοκαιράκι!! εσεις πώς κουβαλάτε τα μπανιερά σας ?
    από island στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2006, 14:56
  5. Πως γίνονται τα παιδιά! ?
    από pissaman στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF