Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Αλλαγή μοτο...

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Οκ θα απαντήσω σε όλα τα ποστ αργότερα...σύντομα για το busa να πω οτι το έχει φίλος και το έχω οδηγήσει... Ελαφρά καλύτερη θέση οδήγησης,απλα αν αλλάξω θέλω μια μηχανή που να έχει βαλίτσες πλαϊνές εργοστασιακές κόμπακτ κάτι που το busa δεν προσφέρει συν του οτι δεν μου αρέσει: )

  2. #17
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    Οκ θα απαντήσω σε όλα τα ποστ αργότερα...σύντομα για το busa να πω οτι το έχει φίλος και το έχω οδηγήσει... Ελαφρά καλύτερη θέση οδήγησης,απλα αν αλλάξω θέλω μια μηχανή που να έχει βαλίτσες πλαϊνές εργοστασιακές κόμπακτ κάτι που το busa δεν προσφέρει συν του οτι δεν μου αρέσει: )
    Λύσεις υπάρχουν και κάποιες αρκετά εργονομικές

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$_57.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	51,7 KB 
ID:	354649

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	354650

  3. #18
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ολα καλα με τις προτασεις, αλλαγες για κερδος στην ανεση αλλα γιατι πρεπει να γραφω στο ταξιδι 299,301 ,289 κτλ με τοσα θα πηγαινω και που;

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Οπτικά αυτό που βλέπω προσωπικά δεν μου αρέσει στις φώτο με βαλιτσες....γούστα. ...

  5. #20
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Αναβαθμιση αναρτησεις κλπ στο ΧΧ.
    Και θα αγοραζα κατι ακομα με τα μισα λεφτα κατι ορθιο, σκεψου οτι θα εχεις δυο επιλογες.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινα πριν από οτιδήποτε άλλο, να αγοράσεις ένα σετ μεταχειρισμενα κλιπον από vfr800. Ταιριάζουν στο χχ και είναι πιο ψηλά. Επίσης, αν η γωνία στα γόνατα είναι αβολη, βγάλε τα λάστιχα από τα μαρσπιε. Οδηγώ ένα μπουσα στο οποίο έχω σηκώσει τα κλιπον μόλις 2.5 με 3εκ και έχω βγάλει τα λάστιχα από τα μαρσπιε. Είμαι 1.85 και έχουμε την ίδια ηλικία. Το μηχανακι με αυτές τις πολύ απλές μετατροπές έχει μεταμορφωθεί από κάτι πολύ αβολο για ταξίδια σε κάτι αρκουντως άνετο για πολλές ώρες στη σέλα. Είναι απίστευτο πόση μεγάλη διαφορά στην άνεση επιφερουν μερικα εκατοστα διαφοράς στην εργονομία.

    Επίσης, το gtr έχει κάπως κουλό handling και πολύ μεγαλο όγκο και βάρος. Υπερβολικά θα ελεγα. Το fjr από την άλλη είναι το απόλυτο ταξιδιαρικο τετρακυλινδρο, αλλά το μοτερ του δεν θα σου δώσει την αδρεναλινη του χχ. Το μόνο σημείο που υστερεί και είναι κρίμα. Το vfr1200 είναι αλλού. Καταπληκτικο μηχανακι. Πιο άνετο από το χχ, λιγότερο άνετο από το fjr, αλλά και ταξιδεύει και στριβει υπέροχα και το μοτερ του φυσάει.

    Edit
    Όπως είπαν και τα παιδιά, παίζει και το μπουσα. Η κατασκευή της τιμονοπλακας, σου επιτρέπει να σηκωσεις τα κλιπον εύκολα και πρακτικά δωρεάν. Το μοτερ του είναι απλά τέλειο από κάθε άποψη και οι αναρτήσεις στα μοντέλα 08+ εξαιρετικες. Από το '13 έχουν και ABS. Από τα λίγα μηχανακια που δεν θέλουν να βάλεις ούτε ευρό για βελτίωση. Παρόμοιως για τα zzr1400 από '12 και μετά.
    Ναι τα κλιπ ονς είναι δημοφιλή λύση για τα χχ αν και έχουν θέματα κια με τις σωληνώσεις φρένου συμπλεκτη που τέζαρουν όταν τερματίσει το τιμονι,βέβαια με κάτι πατέντες λύνεται το θέμα. Ο όγκος του gtr δες είναι προβλημα μιας και θα χρησιμοποιείτε τα σε ταξιδια. ..Βέβαια ο φίλος πιο πάνω είπε για κάτι θέματα κια που έχουν και πρέπει να το ψάξω σε κάνα φόρουμ.
    Το vfr μου άρεσει σε πολύ σαν συνολικό πακετο και το εξετάζω λεπτομερώς, το μόνο που με χαλάει είναι η αισθητική του προβολέα μπροστά.
    Το fjr είναι η τελευταία στην σειρά επιλογή, ίσως ο λόγος είναι ότι είναι πολλά χρόνια στην παραγωγή.
    Busa kai zx14 τα σκεφτικός αλλά με αυτά παραμένω σχεδόν στα ίδια με το χχ

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Το ειχα ψαξει για το gtr1400 γιατι υποτιθεται τα ειχε ολα...ανεση,γκαζια, τεχνολογια κλπ..αλλα μου εκανε εντυπωση οι σχεδον ανυπαρκτες πωλησεις του..οπου μπηκα σε φορουμ της καβασακι και διαβασα τι εγραφαν οι ελαχισροι χρηστες του..παντου βλαβες,πανακριβα αξεσουαρ( σελλα με τζελ 700 ευρω) σε μερικα αλλαγη μπροστινων δισκοφρενων στα 25 χιλιαδες χλμ και παει λεγοντας..κοινως μακρια..

    Το vfr ειναι λιγοτερο ταξιδιαρικο κατι μεταξυ cbr και vfr 800,σκυφτη θεση γενικα μη καθαροαιμο σε κατι, οι περσσοτεροι και δικαιως προτιμουν το fjr κοινως ταξιδιαρικο αν και θα προτεινα την ταξιδιαρα της χοντα το stx1300 που αν και δεν παραγεται πλεον το βρισκεις μεταχειρισμενο σε πολυ καλη τιμη και ειναι χοντα ...

    Αν το μπατζετ σου παντως ειναι περιορισμενο κοιτα και το cbf 1000..με 5 χιλιαρικα εχεις μια μηχανη που τα κανει ολα καλα και συμφερει..
    Ναι το gtr θέλει ψάξιμο, βεβαια μην κοιτάς πωλήσεις σε Ελλάδα έναι κατηγορία μη δημοφιλής στην ελληνική αγορά και ακριβο σαν καινούριο.
    Το st 1300 καλό και άγιο αλλά λίγα άλογα για τέτοια μηχανη

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Απο ΧΧ σε CBF θα βαρεθει την ζωη του...


    Βρες ενα Κ1300GT...

    εχει μπολικα αλογακια, και ανθρωπινη σταση οδηγησης.
    Το Τραηουμφ καλο επισης. Το VF πολυ βαρυ ...παρα πολυ.
    Αλλιως FJR με 6* ταχυτητες


    *αυτο ηταν χτυπημα κατω απο την ζωνη για τον Σπυρακο
    Bmw ούτε ζωγραφιστό triumph δεν υπάρχουν μεταχειρισμενες πάρα μόνο κάτι λίγα παλιά του 05,όταν λες βαρύ το vfr το έχεις οδηγήσει?

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Πριν αρχισεις να σκεφτεσαι να δοκιμασεις κατι αλλο, σκεψου πως θα μπορουσες να κρατησεις το χχ. Μη το δωσεις ελαφρα τη καρδια, θα το μετανιωσεις. Πολλοι την πατησαν ετσι και μετα το ξαναγορασαν. Δοκιμασε καμια λυση απο αυτα που σου ειπαν πιο πανω.
    Σίγουρα έτσι είναι, το ανέφερα και στο ποστ μου αυτό. .

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αφού είσαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος, αφού σε κάνει να χαμογελάς, είναι αμαρτία να την πουλήσεις και να πάρεις άλλη μεταχειρισμένη.

    Αναβάθμισε τις αναρτλησεις, ανέβασε τα κλιπον, χαμήλοσε τα μαρσπιέ, βάλε τζελ στη σέλα και καμιά μεγαλύτερη ζελατίνα κι ο ερωτάς σας θα αναστηθεί.

    Βέβαια εξαρτάται και από το οικονομικό, εαν έχεις κάποια λεφτά στην άκρη τότε ίσως μακροπρόθεσμα να αξίζει η αλλαγή σε μια πιο σύγχρονη μοτοσυκλέτα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Αφού είσαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος, αφού σε κάνει να χαμογελάς, είναι αμαρτία να την πουλήσεις και να πάρεις άλλη μεταχειρισμένη.

    Αναβάθμισε τις αναρτλησεις, ανέβασε τα κλιπον, χαμήλοσε τα μαρσπιέ, βάλε τζελ στη σέλα και καμιά μεγαλύτερη ζελατίνα κι ο ερωτάς σας θα αναστηθεί.

    Βέβαια εξαρτάται και από το οικονομικό, εαν έχεις κάποια λεφτά στην άκρη τότε ίσως μακροπρόθεσμα να αξίζει η αλλαγή σε μια πιο σύγχρονη μοτοσυκλέτα.
    αν πάρω άλλη μοτο αυτό θα γίνει τον Οκτώβριο που θα έχω και τα φράγκα, οπότε έχω χρόνο να το σκεφτώ και να αποφασίσω...και αυτό που λες θα εξεταστεί, δηλαδή μια αναβάθμιση του χχ.Απο εκεί και πέρα αν καταφέρω και οδηγήσω το vfr kai to gtr θα διευκολύνει την απόφαση μου.Υπάρχει χρόνος για να το μελετήσω το θέμα

  12. #27
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Αλέξανδρε καμιά πιθανότητα να χαζέψουμε/γνωρίσουμε την "κυρά" σου υπάρχει;

    Μη και δεν το ξέρει ότι ξενοκοιτάς να της το σφυρίξουμε..

    Όταν με το καλό κάνεις την έρευνά σου για την όποια αναβάθμιση,δώσε μας δείγμα προϊόντων και οικονομικό μέγεθος.Μπορεί να υπάρξουν αντιπροτάσεις από τα παιδιά..

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omega Προβολή μηνύματος
    Αλέξανδρε καμιά πιθανότητα να χαζέψουμε/γνωρίσουμε την "κυρά" σου υπάρχει;

    Μη και δεν το ξέρει ότι ξενοκοιτάς να της το σφυρίξουμε..

    Όταν με το καλό κάνεις την έρευνά σου για την όποια αναβάθμιση,δώσε μας δείγμα προϊόντων και οικονομικό μέγεθος.Μπορεί να υπάρξουν αντιπροτάσεις από τα παιδιά..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151009_105133-1.jpg 
Προβολές:	54 
Μέγεθος:	108,7 KB 
ID:	354672 εδώ είναι η γριά μου,όταν με το καλό την πάω για λίφτινγκ θα ενημερώσω

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. αλλαγη μοτο
    από witchking στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2013, 11:01
  2. Συμβουλή για αλλαγή Μοτό
    από manolis_κa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 20:50
  3. Τέλος εποχής ? (η αλλιώς, θέλω αλλαγή μοτό ?)
    από Nik0s στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2007, 07:22
  4. Αλλαγη Μοτο
    από basilis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 18:46
  5. Αλλαγή ΜΟΤΟ;
    από toyota στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2005, 18:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF