Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Για τους κατοίκους της Γηραιάς Αλβιώνας

  1. #1
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375

    Για τους κατοίκους της Γηραιάς Αλβιώνας

    Ξενιτεμένοι φίλοι τις Αγγλία ζητώ τα φωτα σας! Για την αγορά μοτοσικλέτας μου ζητούν να αλλάξω πρώτα το δίπλωμα μου σε αγγλικό, έτσι λοιπον έχω αρχίσει τις διαδικασίες , δεν ξέρω αν αλλάξω το δίπλωμα μου σε αγγλικό τι θα γίνει με την ασφάλεια, δηλαδή θα οταν θα κανω αίτηση για quote σε ασφαλιστική θα βάλω πως έχω full English licence θα πρέπει να βάλω και απο πότε έχω το αγγλικο με αυτό το τρόπο θα εμφανιστεί πως η εμπειριά μου είναι μερικών ημερών και όχι 10 ετών. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα ?

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Απο την στιγμη που το διπλωμα σου ειναι ευρωπαικο, ειναι ισο με full English licence και ετσι θα το δηλωσεις.
    Δεν χρειαζεται να αλλαξεις τιποτε.
    Αν εχεις δε και απο τα καινουργια σε σχημα καρτα ειναι ολοιδιο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Αν και υποθετω οτι το εχεις ψαξει.

    Απο τη στιγμη που μπορει να νοικιασει καποιος στην Βρετανια αυτοκινητο η μηχανη με το ευρωπαικο διπλωμα και ειναι παραλληλα ασφαλισμενος,γιατι δεν ισχυει στην περιπτωση σου?

    Εκτος και αν εχει αλλαξει κατι.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.279
    Προσωπικά (πριν βέβαια 15 χρόνια περίπου) οδηγούσα επί χρόνια με το κλασσικό ροζ δίπλωμα και σε ελέγχους κλπ δεν είχα ποτέ θέμα.

    Επιπλέον ούτε στην ασφαλιστική μου είχαν κάνει κόνξες.

    Θεωρώ πως δεν έχει αλλάξει κάτι.

  5. #5
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφει ο Αλχημιστής, πριν 10+ χρόνια κι εγώ είχα αγοράσει και ασφαλίσει αυτοκίνητο με το ελληνικό δίπλωμά μου, χωρίς πρόβλημα.

    Μάλλον ετοιμάζονται για BRexit οι κουφάλες...

  6. #6
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Από το κατάστημα επειδή η αγορά θα γινει με PCP ή finance μου είπαν οτι χρειαζονται το αγγλικό δίπλωμα. Έτσι έχω ξεκινήσει διαδικασίες για αλλαγή , μιας και σε λίγο καιρό θα είμαι στην Αγγλία πάνω απο 3 χρόνια που είναι και το όριο που μπορείς να οδηγείς εδώ με ευρωπαικό δίπλωμα. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν στο δίπλωμα θα αναγράφεται ότι έχω δίπλωμα μηχανής απο το 2004 , δηλαδή αν θα μεταφέρουν τις ημερομηνίες απο το Αγγλικό.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Άσε που με ελληνικό δίπλωμα θα σε σκίσει η ασφάλιση. ...

  8. #8
    Η αλλαγη διπλώματος ζητείται για να πέφτουν οι βαθμοι ποινης στα προστιμα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Δεύτερη φορά που ποστάρω χωρίς ουσιαστική συνεισφορά, αλλά το σχόλιο περί ποινών σε συνδυασμό με την αλλαγή διπλώματος μου θύμισε το χειρότερο οδηγό της Ίρλανδίας:

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/n...nd/7899171.stm

  10. #10
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Για το συγκεκριμένο (πόσα χρόνια εμπειρίας θα σου μετρήσουν) δεν ξέρω, αλλά καλού-κακού γιατί δεν γράφεις σε διάφορες ασφαλιστικές ρωτώντας;
    Τυπικά τουλάχιστον κάποια απάντηση θα σου στείλουν θετική προσπαθώντας να σε προσελκύσουν ως πελάτη,
    Οπότε θα έχεις κάαατι τουλάχιστον να τους δείξεις αν σου κάνουν κόνξες αργότερα.

    Αν και δεν θα περίμενα πολλά. Πώς τα πάνε, πώς τα φέρνουν, μια κάνουν τον κινέζο, μια τον αυστηρά νομοταγή, αλλά πάντα με γνώμωνα το μέγιστο κέρδος, LOL.
    Βάλτους να τρέξουν λίγο έστω για κάτι εκτός του εντελώς τυποποιημένου τους άχρηστους!!!

    Στη θέση σου θα έστελνα γράμμα σε Carole Nash, MCN Insurance, Footman James και Adrian Flux. Εγω χρησημοποιώ τους τελευταίους, και είμαι σχετικά ικανοποιημένος - όσο μπορεί να είναι κανείς, τεσπα, με τους άχρηστους - αλλά δεδομένων των διαφορών στις συνθήκες μας ποτέ δεν ξέρεις.... Ψάχτο πάντως από τώρα, να μην βρεθείς προ δυσαρέστου εκπλήξεως.


    +++

    YΓ - Και για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, απέφευγε Carole Nash, κάποτε ηταν καλούτσικη αλλά τώρα μου λένε ΓΤΠΚ, η Bennets ήταν επίσης καλούτσικη, την χρησιμοποιούσα παλιά.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 20/03/2016 στις 21:35.

  11. #11
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Η αλλαγη διπλώματος ζητείται για να πέφτουν οι βαθμοι ποινης στα προστιμα.
    Δεν έχει σχέση αυτό. Οι βαθμοί πέφτουν σε "εικονικό" δίπλωμα κι αν μαζέψεις αρκετούς μπορείς να έχεις το παράδοξο να μην επιτρέπεται να οδηγείς στη μία χώρα αλλά στις άλλες να είσαι οκ

Παρόμοια θέματα

  1. School για τους υπόλοιπους...
    από NLS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 23:42
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 14:56
  3. Για τους Ducati..
    από niko13g στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2004, 20:14
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 22:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 20:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF