Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Ποτέ στο σάκο πλάτης σκληρά αντικείμενα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963

    Ποτέ στο σάκο πλάτης σκληρά αντικείμενα

    Φωτογραφικές μηχανές, εργαλεία και γενικά σκληρά και άκαμπτα αντικείμενα
    Ο κίνδυνος τραυματισμού στην σπονδυλική στήλη είναι μεγάλος
    και οι ζημιές... ας τα να πάνε (όχι πάντα ιάσημες)

    -μακριά από μας-

    ανανήψαντας

  2. #2
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Συμφωνω μαζι σου. Επισης απαγορευεται να καβαλας μηχανη, αν περασεις τα 30 ή αν εχεις σοβαρο προβλημα υγειας (στο μυαλο ή στο σωμα). Επισης οταν και αν καβαλας μοτοσυκλετα οφειλεις να εισαι πληρως εξοπλισμενος σαν αστακος και οχι κρανακι μπουφαν και παμε. Επισης να πω, πως ειναι μεγιστο λαθος να εχει βαλιτσα η μοτοσυκλετα, γιατι σε περιπτωση ατυχηματος πολυ πιθανο να σε παρασυρει μαζι με το οχημα και να μην μπορεις να απεμπλακεις απο αυτο.

    Και μετα πας στο φαρμακοτριφτη της αρεσκειας σου για τα περαιτερω!

  3. #3
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    επειδη τυχαινει να ειμαι ξυραφι σε οτι εχει να κανει με την φωτογραφικη (με τον ΚΤΙΝΟ τα εχουμε πει) αν δεν χρησιμοποιεις τσαντα πλατης η φωτογραφικη δεν εχει ασφαλεια στο tankbag μεσα στην θηκη της;Δηλαδη εξασφαλιζεται με τον τροπο αυτο η ευαισθησία της σε οτι εχει να κανει με κραδασμους; Πως αλλιως μπορει καποιος να μεταφερει την φωτογραφικη του στην μοτο;Για την τσαντα πλατης και την μεταφορα σκληρων εχω και εγω καποιους ενδοιασμους μετα απο ενα περιστατικο που εχω δει.

  4. #4
    Ειμαι ninja Το avatar του/της mariza
    Εγγραφή
    28/12/2015
    Μηνύματα
    257
    Επίσης πέρα απο τον σάκο πλάτης,ένα άλλο μεγάλο λάθος που κάνουμε,βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα,είναι να βάζουμε στις τσέπες του μπουφάν μας κλειδιά ή γυαλιά...
    Είναι μία συνήθεια πολλών και δικιά μου,η οποία καλό είναι να την αποφεύγουμε.
    Και να πώ οτι ήταν απο τα πρώτα που μας τόνισαν στο riding school.

  5. #5
    Να χρησιμοποιήτε τσάντες μηχανόβιες μόνο. Μια Kappa που έχω έχει ειδικά σχεδιασμένη πλάτη με σκληρή προστασία ούτως ώστε να μη σε τραυματίσει οποιοδήποτε αντικείμενο κουβαλάς.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Να χρησιμοποιήτε τσάντες μηχανόβιες μόνο. Μια Kappa που έχω έχει ειδικά σχεδιασμένη πλάτη με σκληρή προστασία ούτως ώστε να μη σε τραυματίσει οποιοδήποτε αντικείμενο κουβαλάς.
    Επίσης να φοράτε προστατευτικό πλάτης πάντα.

  7. #7
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    επίσης να πλένετε τα δόντια σας.
    Εχει δίκιο ο χτήνος.Πίσω στη μέση και στη πλάτη μην αφήνετε να προεξέχει τίποτα.Δείτε ζητάδες και διάδες,όλα στις άκρες είναι.Απο την άλλη δεν έχω δει ποτέ τραυματισμό απο κλειδί ή απο κάτι που ήταν στη τσέπη αλλά πιστευω είναι σωστό αυτό που έγραψε η Μαρίζα.
    Φίου φίου φι φι φίου

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    επίσης να πλένετε τα δόντια σας.
    Εχει δίκιο ο χτήνος.Πίσω στη μέση και στη πλάτη μην αφήνετε να προεξέχει τίποτα.Δείτε ζητάδες και διάδες,όλα στις άκρες είναι.Απο την άλλη δεν έχω δει ποτέ τραυματισμό απο κλειδί ή απο κάτι που ήταν στη τσέπη αλλά πιστευω είναι σωστό αυτό που έγραψε η Μαρίζα.
    Μας είχε αναφερθεί περιστατικό στα Μέγαρα, όπου έβγαλαν αναπτήρα από την κοιλιακή χώρα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Μπα δεν έχει να κάνει με το riding school.
    Eνα κλειδί απο πόρτα ασφάλειας θα μπορούσε να σε τραυματίσει στη σωστή γωνία.Τωρα αν βάλεις στην εξίσωση και κάτι μπρελόκ υπερπαραγωγές η κάκωση μαλακών μορίων είναι στο τσεπάκι κυριολεκτικά.
    Φίου φίου φι φι φίου

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μας είχε αναφερθεί περιστατικό στα Μέγαρα, όπου έβγαλαν αναπτήρα από την κοιλιακή χώρα.
    Ακριβώς! Επίσης ο 7Tolis κάτι παραπάνω θα έχει δει λόγω δουλειάς.

    Υπάρχουν θέματα στο καφενείο που προσφέρονται για πιο χαλαρωτική κουβεντούλα. Αν κάποιος δεν έχει να προσφέρει κάτι ουσιαστικό στην κουβέντα δεν υπάρχει λόγος να γράψει. Ο πολύς μαϊντανός κουράζει ξέρετε.

    Edit: Εννοείται ότι το παραπάνω σχόλιο αφορά μηνύματα που έχουν διαγραφεί.
    Τελευταία τροποποίηση από Bladerunner; 18/03/2016 στις 11:25.
    Think faster than you ride

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Επισης να πω, πως ειναι μεγιστο λαθος να εχει βαλιτσα η μοτοσυκλετα, γιατι σε περιπτωση ατυχηματος πολυ πιθανο να σε παρασυρει μαζι με το οχημα και να μην μπορεις να απεμπλακεις απο αυτο.
    Διαφωνώ εκ προσωπικής εμπειρίας... Κάπου το 2002 φορούσα στο FZS600 μια Givi 52άρα που ψιλοεξείχε στα πλαινά... Σε χαζοπτώση (φρένα) των 40-50 χιλιομέτρων η βάση και το κούμπ0ωμά της αποδείχτηκαν τόσο γερά που η βαλίτσα έμεινε στην θέση της και άντεξε να πάρει πάνω της όλο το σούρσιμο του πίσω μέρους. Αποτέλεσμα το μεν πόδι μου ΔΕΝ εγκλωβίστηκε κάτω από το μοτέρ (μιας και η μηχανή σούρθηκε μισοξαπλωτή) το δεν πίσω μέρος του FZS δεν ήρθε καν σε επαφή με την άσφαλτο και κανένα πλαστικό δεν έπαθε τίποτα... Τα πλαινά της Givi έγιναν μεν ψιλοχάλια από την τριβή, αλλά ευτυχώς υπήρχαν ανταλλακτικά πλαινά φιλέττα και με πολύ λίγα χρήματα (σαφώς πολύ-πολύ λιγότερα απ' ότι θα μου στοίχιζαν ουρά + πλαστικά της μηχανής) εγινε πάλι σαν καινούργια... Ουσιαστικά λειτούργησε σαν "μανιτάρι" του πίσου μέρους και προφύλαξε τα πάντα. Σε εμένα τουλάχιστον και στην συγκεκριμένη περίπτωση μου βγήκε σε καλό και ακόμα την μακαρίζω...

  12. #12
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Διαφωνώ εκ προσωπικής εμπειρίας... Κάπου το 2002 φορούσα στο FZS600 μια Givi 52άρα που ψιλοεξείχε στα πλαινά... Σε χαζοπτώση (φρένα) των 40-50 χιλιομέτρων η βάση και το κούμπ0ωμά της αποδείχτηκαν τόσο γερά που η βαλίτσα έμεινε στην θέση της και άντεξε να πάρει πάνω της όλο το σούρσιμο του πίσω μέρους. Αποτέλεσμα το μεν πόδι μου ΔΕΝ εγκλωβίστηκε κάτω από το μοτέρ (μιας και η μηχανή σούρθηκε μισοξαπλωτή) το δεν πίσω μέρος του FZS δεν ήρθε σε επαφή με την άσφαλτο και κανένα πλαστικό δεν έπαθε τίποτα... Τα πλαινά της Givi έγιναν μεν ψιλοχάλια από την τριβή, αλλά ευτυχώς υπήρχαν ανταλλακτικά πλαινά φιλέττα και με πολύ λίγα χρήματα (σαφώς πολύ-πολύ λιγότερα απ' ότι θα μου στοίχιζαν ουρά + πλαστικά της μηχανής) εγινε πάλι σαν καινούργια...
    Αυτο που περιγραφεις ειναι η χρηση της βαλιτσας αντι για μανιταρια ή καγκελα. Εγω μιλαω για την περιπτωση που πεφτοντας φυγει η μοτοσυκλετα απο κατω μας και η βαλιτσα μας παρασυρει μαζι. Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις. Και αν ερχεται αμαξι, γκρεμος, μπαριερα απο την αλλη δε μπορεις να φυγεις.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Περιγράφω αυτό ακριβώς που συνέβη σε εμένα, και τα συμπεράσματα που έβγαλα...Από εκεί και πέρα δέχομαι ότι κάθε ατυχημα είναι διαφορετικό και μπορεί να επιφέρει διαφορετικές συνέπειες.
    Δεν μπορώ όμως να δεχτώ ότι ισχύει η προτροπή σου ότι η βαλίτσα είναι "γενικά" επικίνδυνη σε ατύχημα...

  14. #14
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Ειναι πολυ σωστη η επισημανση του MG-KTiNoS ....

    Τωρα το να αρχιζετε την ειρωνεια καποιοι επειδη δεν σας εχει συμβει και σας φαινετε απιθανο....

    Τι να πω...???

    Για τα αλλα αντικειμενα που λετε.....

    Και βαλιτσα και κλειστες χουφτες... Ολα μπορει να κανουν ζημια .....

    Αυτο παντως που παρατηρω σε πτωσεις ειναι οτι ...την ζημια την κανει πρωτα απο ολα το κλειδωμα των χεριων στα γκριπ .....

    Οταν θα μαθουμε οτι σε πτωσεις βαζουμε δυναμη να φυγουμε μακρυα απο την μοτο, και οχι να ειμαστε αγκαλια μαζι της ....

    Τοτε σχεδον δεν υφιστατε θεμα απο καμμια βαλιτσα κλπ....

  15. #15
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    γαμώ τις ζημιες κάνουν οι μαρσπιέδες.
    Φίου φίου φι φι φίου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί δεν πήγα ποτέ στο Β Ακρωτήριο
    από MG-KTiNoS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2013, 12:16
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2007, 12:57
  3. Απαντήσεις: 264
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2006, 10:54
  4. Καλα να το δω ποτε κατι τετοιο στο δρομο...
    από hornet στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 20:15
  5. Πότε θα κάνει ξαστεριά
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 07:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF