Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 83

Θέμα: Ρε Παιδια για βοηθηστε οσοι θελετε...!!! Ζ 750 vs TDM 900

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΧαρηςΚ46
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    26

    Ρε Παιδια για βοηθηστε οσοι θελετε...!!! Ζ 750 vs TDM 900

    Εδω και καιρο εχω μπει σ αυτο το διλλημα μιας και διαθετω εως 3000 ευρω και θελω να παρω μηχανη μετα απο χρονια εκτος απο το αθλημα χαχα..( Βλεπετε το μικροβιο ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ) ειχα παλαιοτερα αρκετες μηχανες οπως : WR 200,KTM 300 EXC HUSABERG 650,TTR 600,GSXR K6 600,XT 600,TRANSALP 600 και ειπα να επιστρεψω αγοραζοντας ενα καθημερινο μηχανακι για να πηγαινω στη δουλεια μου να γουσταρω να το βλεπω να απολαμβανω τα γκαζια του και την θεση οδηγησης του αξιοπιστο να μπορω το Σ/Κ να παω καμμια βολτουλα εκτος Αττικης για μπανακι κι ετσι και ΙΣΩΣ αν κατσει και καμμια μακρινη εκτος Ελλαδος!!!Εε και να μπορει να ανεβει και κανας ανθρωπος αν τυχει..ΜΕΓΑΛΟΟΟ ΔΙΛΛΗΜΑ!!!

    Σορρυ για το σεντονακι :-)

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    TDM και καλο ταξιδι αδερφε.
    το Ζ δεν κανει για δικαβαλα!

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΧαρηςΚ46
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    26
    Πωπω ρε γαμωτο και τα δυο μ αρεσουν δυσκολευομαι ειλικρινα!! Βασικα διαφορετικα μηχανακια αλλα γι αυτο τα γουσταρω...το καθενα για τον ξεχωριστο του χαρακτηρα!Κ γι αυτο δυσκολλευομαι να καταληξω.Το Ζ πιο μανιτζεβελο πιο βατο σε δουλεμα κινητηρα για χαμηλες χωρις σκορτσαρισματα του Ι2 γκαζακι ομορφια μεταπωληση αξιοπιστια θεση οδηγησης πιο μανιτζεβελη κ λιγο πιο επιθετικη αλλα σελα για συνεπιβατη γ@μ@τ@ θα κουρασει πιο γρηγορα απο το TDM.Το TDM τωρα μουν@ρος κι αυτο γουρουνι σε υψος πιο στρωτη θεση οδηγησης δυναμη απο χαμηλα μεταπωληση αξιοπιστια σελα για δευτερο ανετη αλλα με φοβιζει μηπως με κουρασει το σκορτσαρισμα του Ι2 εν καιρο κ λιγο το μακρος κ το υψος του διοτι ειμαι κ ΠΡΩΤΟ ΜΠΟΙ 1.70..(με τα χερια στην αναταση χαχαχαχαχα !!!! ) :-)

  4. #4
    Ζ απο εμενα. Υπαρχει και η εκδοση με φερινγκ για ταξιδια , τα κανει ολα και συμφερει...
    Το γυμνο ομως ειναι πιο ομορφο...
    Σεβομαι το Tdm ομως ποτε δεν μου αρεσε εμφανισιακα...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    αθλια ειναι και τα 2, οποτε οποιο και να διαλεξεις δεν θα κανει και πολυ διαφορα...

    βαρια, με ασθενικο γκαζι για τα κυβικα τους, περιφερειακα της πλακας και στησιμο για τα πανηγυρια...
    ουσιαστικα ειναι μηχανακια μοστρας και τιποτα αλλο...

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΧαρηςΚ46
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    26
    Ναι το ξερω..εγω δε το θελω για μοστρα αλλα για all around με ομορφη εμφανιση να το βλεπω κ να γουσταρω γκαζακι αξιοπιστια μεταπωληση ε οκ μου αρκει το γκαζακι τους στησιμο οσο να ναι κατι θα κανω ( usd ελατηρια ρυθμισεις ) οποτε ποιο αλλο να παρεις...κ μιλω απο αξιοπιστα ιαπωνικα μηχανακια!

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΧαρηςΚ46
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    26
    Κ εγω μονο για το γυμνο σκεφτομαι αν καταληξω σε Z

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΧαρηςΚ46
    ειπα να επιστρεψω αγοραζοντας ενα καθημερινο μηχανακι για να πηγαινω στη δουλεια μου να γουσταρω να το βλεπω να απολαμβανω τα γκαζια του και την θεση οδηγησης του αξιοπιστο να μπορω το Σ/Κ να παω καμμια βολτουλα εκτος Αττικης για μπανακι
    Γι αυτή τη χρήση που περιγράφεις, το TDM λόγω καλύτερης κάλυψης από τον αέρα. Για το γκάζι που έχει (ικανοποιητικό αλλά όχι φοβερό) είναι μια χαρά στημένο το μηχανάκι. Να ξέρεις μόνο ότι καλό είναι να το οδηγήσεις πρώτα γιατί σε φέρνει αρκετά μπροστά η θέση οδήγησης και ίσως δεν σε βολέψει.

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΧαρηςΚ46
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    26
    Εχεις απολυτο δικιο αλλα δεν εχω καποιον γνωστο ουτε με Z ουτε με TDM γ@μησε τα φιλε

  10. #10
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Πωπω..

    • 3 χιλιάρικα
    • καθημερινο μηχανακι για τη δουλεια
    • να γουσταρω να το βλεπω
    • να απολαμβανω τα γκαζια του
    • άνετη θεση οδηγησης
    • αξιοπιστο
    • να μπορω να παω καμμια βολτουλα εκτος Αττικης
    • άντε και καμμια μακρινη εκτος Ελλαδος
    • να μπορει να ανεβει και κανας συνεπιβάτης


    Με αυτά τα κριτήρια, τζίζους, γραμμή για TDM θα έλεγα, κάποιους συμβιβασμούς θα πρέπει να κάνεις, ιδίως αν η έμφαση σου είναι στο καθημερινό, άνετο και αξιόπιστο.
    Ταξίδια με γυμνό; Χμ...
    Αλλιώς θα κοίταζα και κανα παλιο CBR600, άντε και κανα ZX636, κλπ.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ολα τα μηχανακια της πρωτης σελιδας τα χτυπας με 4000€ και λιγοτερα...
    αν ανεβεις 500 απο το budget σου ή και λιγο παραπανω παιρνεις μηχανακι με @@ και οχι @@ μηχανακι...αν συζητας για γυμνο και streetfighter...

    οι ιαπωνες ποτε δεν εφτιαξαν streetfighter της προκοπης...ακομα και το πρωτο Ζ750 που ηταν ο προδρομος της κατηγοριας ηταν μετριοτατο...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Μηπως κανενα fazer ή hornet;

    Απο τα 2 που αναφερεις παντως λογικα το TDM θα σου κανει καλυτερα τη δουλεια σου.

  13. #13
    Αν εξαιρέσεις ότι και τα 2 είναι καγκουρομηχανάκια, δεν έχουν κανένα άλλο κοινό σημείο. Σαφέστατα πιο all around to TDM αλλά ψόφιο για τα κυβικά του και τα κιλά του. Το Ζ πιο γρήγορο και λιγό πιο Sport σε αίσθηση, αλλά για 2ο άτομο άστο...
    Και τα 2, επειδή είναι ιδιάιτερα δημοφιλή κρατούν ψηλά τις τιμές τους, ενώ στα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις σαφώς καλύτερα μηχανάκια...
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της annoula1981
    Εγγραφή
    12/01/2016
    Μηνύματα
    148
    Είναι δυο τελείως διαφορετικά μηχανάκια. Αν Θες βόλτες μακρινές και ξεκουραστες το tdm είναι μονόδρομος. Από εμφάνιση και δυναμη το z του ριχνει στα αυτιά αλλά για δικαβαλο δεν κανει..ζυγισε τα υπέρ και τα κατά και αποφασισε
    Αν η ζωη σου ειναι πικρή ανακατεψε. Εχει καθήσει η ζάχαρη..

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΧαρηςΚ46
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    26
    Ευχαριστω για τις απαντησεις καταρχας..Λοιπον αν ειναι να παρω μηχανακι καλο θα τα δωσω τα 500 το πολυ παραπανω αλλα βρισκω κατι καλα κ στα 3000.Το οτι ειναι "καγκουρικα" ενα εχω να πω οτι τα μηχανακια σαν μηχανακια ειναι μια χαρα κατι μ@λακες τα καβαλησαν χωρις κρανοι χωρις τπτ κ καναν μαλακιες στους δρομους με κινδυνο την δικη τους σωματικη ακεραιοτητα αλλα κ των αλλων οκ..ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ! τωρα απο κει κ περα..και τα ΔΥΟ μ αρεσουν δικαβαλο ΔΕ ΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ αλλα ΑΝ κατσει..Το Z με βολευει στο υψος στη διαχειριση των κιλων το μονο μειονεκτημα ειναι η σελα του συνεπιβατη..Το TDM εχω ανεβει οκ μ αρεσε κι αυτο αλλη θεση βεβαια πιο ξεκουραστη για καθε μερα οχι τοσι επιθετικη καλη θεση για τον συνεπιβατη ομορφο αξιοπιστο γκαζακι εχει (για μενα!!! ) απλα σκεφτομαι τον Ι2 κινητηρα του μηπως κουρασει στις 2ες 3ες χαλαρες εδω μεσα..καταλαβαινετε...σκορτσαρισματα! Κατι που το Z δεν εχει..αλλαζεις κ πας κ με 3 χιλιαδες κ λιγοτερο στροφες εδω μεσα χωρις σκορτσαρισματα κι ετσι...!! ΔΙΛΛΗΜΑ ΡΕ Π@ΥΣΤΗ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΟ!!! Πφφφφγ

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθήστε με λίγο ρε παιδιά
    από asa στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2012, 00:36
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2006, 11:52
  3. Διαρροη! Βοηθηστε λιγο ρε παιδια...
    από astaroth2 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 22:39
  4. V-strom 1000 Ή 650 Για Πειτε Ρε Παιδια
    από TARAXIAS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2005, 01:24
  5. Ρε παιδιά τι γνώμη έχετε για αυτό;
    από NLS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 03:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF