Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 82

Θέμα: Πώς κερδίζεις έναν πελάτη

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Μιας και το θυμηθηκα ,για να δωσω τα ευσημα και σε εναν αλλον καλο επαγγελματια ,
    καποιο καλοκαιρι (Αυγουστιατικα) χρειαστηκα αμεσα λαστιχα , και ο Γιωργος (Tyre Shop) ήταν κλειστος.
    Οποτε πήγα στον Ααρων ? νομιζω στον Υμηττο.
    Με ρωτησε κατα την τοποθετηση, γενικα , σε ποιον λαστιχα πηγαινω για λάστιχα και του ειπα.
    - "Ειναι καλο παιδι ο Γιωργος και σωστος επαγγελματιας, να συνεχίσεις να τον προτιμας".

    Φαντασου τωρα αυτα τα λόγια απο ανταγωνιστή συνάδελφο...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    ότι πεις... παω πασο...
    το λαμογια και ασχετοι δεν το ειπες μεν το αφησες ξεκάθαρα να εννοηθει
    τα βλεπω κάθε μερα.. εσυ μπορει να θεωρεις τον εαυτο σου καλο πελατη, και ξυπνιο, εγω που είμαι μεσα στα λάστιχα 13 χρονια και αλλα 8 σε συνεργεια και ξερω πολύ καλα τι εστι λαστιχο, επετρεψε μου να εχω διαφορετικη γνωμη.. από τη στιγμη που επιμενεις σε μια αποψη για θεμα που δε γνωρίζεις, επειδή ετσι σχηματισες στο μυαλο σου ότι πρεπει να είναι τοτε ναι εισαι κακος πελατης..
    και το μαλακιστηρι που περιεγραψα πιο πανω, μονος του το μαστορευει το μηχανακι, και ηταν σε θεση να κρινει αν ο πειρος ηταν ενταξει η όχι... βεβαια για να πω και του στραβου το δικιο, το λαθος του μαστορα δεν ηταν που ξεκωλιασε τα μπουζονια, αυτά συμβαινουν.. είναι το ότι μετα εκανε τον κινεζο.. δεν ηταν τιποτα να στα αλλαξει..

    αληθεια.. όταν σκισεις καποιο λαστιχο θα πληρωσεις ΖΕΥΓΑΡΙ καινουρια, η θα θα βαλεις ένα μεταχειρισμενο αλλης μαρκας στον πισω αξονα και δε πα να γαμηθει, γιατι ετσι απλα βολευει τη τσεπη σου? γιατι συνηθως αμα πρεπει να ξαναμπει το χερι στη τσεπη απροβλεπτα μια χαρα είναι το εντελως διαφορετικο λαστιχο μιας και κοστιζει πολύ λιγοτερο..

    αυτά και τελος από μενα.. αλλωστε δεν εχει νοημα να συνεχιστεί η αντιπαραθεση αυτή, από τη στιγμη που εισαι πελατης εχεις παντα δικιο.. αλλωστε το λεει και η παροιμια: "με τον παρα μου γαμω και τη κυρα μου"
    εσυ μπορει να εισαι προκατειλημμενος με τους πελατες γιατι σε ζαλιζουν δεκαδες καθε μερα
    εγω δεν εχω τιποτα με τους λαστιχαδες γιατι το νταραβερι μαζι τους ειναι μια φορα στα 4 χρονια απλα αναφερω πραγματικα περιστατικα
    σε αυτον που μου την εκανε πηγα δευτερη φορα γιατι την πρωτη ηταν οκ κι αν μου εξηγουσε οτι ''φιλε τα λαστιχα ειναι ετσι κι ετσι σε πειραζει;'' θα πηγαινα και τριτη φορα
    η πονηρια ομως ειναι ''βαζω οτι εχω κι αν το παρεις χαμπαρι ανοιγω το κουτακι με τις δικαιολογιες''..................
    η συγκριση καινουριου σετ με μεταχειρισμενο ειναι παντελως ακυρη και το ξερεις
    κι αν εγω ειμαι ασχετος και παραξενος μαγκια του επαγγελματια ειναι να με κερδισει εκτος αν στηριζει το μεροκαματο του αποκλειστικα στα κοροιδα

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    89
    να πω και εγώ κάτι για Tyre Shop (στη Θηβών), που μου έκανε εντύπωση τις προάλλες. πετάγομαι από το απέναντι συνεργείο να ρωτήσω φιλολογικά, επειδή θα αλλάξω φέτος....
    ερώτηση: "πόσο πάνε τα τάδε, μάστορα;" (της μάρκας που προτιμώ και καινούριο μοντέλο)
    απάντηση: "τόσο πάνε, αλλά γιατί δεν βάζεις της άλλης μάρκας, που έχουν την ίδια φιλοσοφία και στήσιμο και 75 Ευρώ παρακάτω-ως παλιό μοντέλο;" σημειωτέον λάστιχα παραγωγής 2015 και τα δύο....
    απλά, λιτά και κατανοητά....
    τα συμπεράσματα δικά σας....

  4. #49
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    το αεροκλειδο στο τερμα ρυθμισμενο μπορει με να σου πηδησει το σπειρωμα αλλα σε καμια περιπτωση να σου στραβωσει τον αξονα..
    Ας ησουν απο μια μερια να εβλεπες πως μου χε κανει τα ρουλεμαν μαρμελαδα. Η ζημια εγινε και δικαιολογία δεν υπαρχει. Πληρωσα τα γαμησιατικα επειδη η πλειονοτητα όλων αυτων των "επαγγελματιων" για χαριν δικης της ευκολιας δε χρησιμοποιει ενα ροποκλειδο της προκοπης παρα λύνει δενει ακομα και παξιμαδια των 20 Nm με αεροκλειδο!!!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  5. #50
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    ρε συ Μικε με όλη τη συμπάθεια που σου έχω επέτρεψε μου ενα σχόλιο, σταμάτα να μπαίνεις στη θέση του αυτόκλητου υπερασπιστή των λαστιχάδων κάθε φορά που προκύπτει σχετικό θέμα.

    Τα δίκια που δεν βρέθηκαν είναι ο κανόνας σε μια κοινωνία που έχει μάθει να λειτουργεί κουτοπόνηρα κατά βάση.
    Κι εσύ έχεις δίκιο, κι ο δίπλα έχει δίκιο, κανένας δε θα το βρει,χου γκιβς ε φακ ενα πράμα, και η ζωή θα συνεχίζει να μας ταλαιπωρεί.
    Δεν μου κάνει ο ά μαστορας γιατί,γιατί έτσι;
    το μπούλο και θα δωσω τα λεφτα μου στον β.

    ετσι δουλεύει η φαση καλως ή κακώς.
    και η εμπειρία δείχνει ότι σε βάθος χρόνου,τον καλό θα τον προτιμήσεις (και θα τον πληρώσεις φυσικά)
    Μη χαλιέσαι ρε μαν καθε φορα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    ο μικες για μενα τα λεει σωστα!
    απο τοτε που ο καθε βλακας εχει ιντερνετ στο σπιτι τα εμαθε ολα.
    ξερωλας του γκουκλε ελληναρας.

  7. #52
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    ναι ρε συ δεν είπα ότι λέει μαλακίες.
    αλλά έτσι πάει η φάση εδώ και χρόνια.
    έχει κάνα νόημα να χαλάει παραπάνω τη διάθεση του σε ένα χώρο που ως επι τω πλείστον πραγματεύεται κάτι που μας προσφέρει ευχαρίστηση;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οι ημερομηνιες στα λαστιχα υπαρχουν πριν το internet

  9. #54
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    να υποθεσω ότι εσεις που εισαστε κολλημένοι με τις ημερομηνίες, αλλαζετε λάστιχα το πολύ κάθε 10 μηνες ετσι?
    γιατι αν το λαστιχο 10 μηνες στο ραφι χαλαει και παλιωνει, σκεφτειτε τι του συμβαινει όταν είναι στο οχημα και δουλευει...

    αλλα οοοοοχι! 6 μηνες στο ραφι είναι παμπαλαιο, ενώ 7 χρονια στο αμαξι μια χαρα κρατανε ακομα, μαλακιες λεει ο λαστιχας, να πουλησει θελει...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αδελφε μαλλον δεν θελεις να καταλαβεις...........
    δεν απαιτησα καινουρια απαιτησα ομοειδη
    του ειπα παρε το ενα ''καινουριο'' και φερε μου ενα ''παλιο'' αρκει να ειναι 2 ζευγαρια με ιδια λαστιχα μεταξυ τους
    τα προηγουμενα 4 τα ειχα αγορασει 6 μηνων αλλα ηταν ΙΔΙΑ μεταξυ τους
    και συνεχιζεις να συγκρινεις το νεο που μολις αγοραζω με το παλιο που οδευει για αλλαγη

  11. #56
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αδελφε μαλλον δεν θελεις να καταλαβεις...........
    δεν απαιτησα καινουρια απαιτησα ομοειδη
    του ειπα παρε το ενα ''καινουριο'' και φερε μου ενα ''παλιο'' αρκει να ειναι 2 ζευγαρια με ιδια λαστιχα μεταξυ τους
    τα προηγουμενα 4 τα ειχα αγορασει 6 μηνων αλλα ηταν ΙΔΙΑ μεταξυ τους
    και συνεχιζεις να συγκρινεις το νεο που μολις αγοραζω με το παλιο που οδευει για αλλαγη
    εχω ηδη καταλαβει... δε χρειαζεται να καταλαβω άλλο. κάθε μερα βλεπω ξερεις ποσους???
    αλλα ειπαμε ο πελατης εχει παντα δικιο....

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalampokas Προβολή μηνύματος
    να πω και εγώ κάτι για Tyre Shop (στη Θηβών), που μου έκανε εντύπωση τις προάλλες. πετάγομαι από το απέναντι συνεργείο να ρωτήσω φιλολογικά, επειδή θα αλλάξω φέτος....
    ερώτηση: "πόσο πάνε τα τάδε, μάστορα;" (της μάρκας που προτιμώ και καινούριο μοντέλο)
    απάντηση: "τόσο πάνε, αλλά γιατί δεν βάζεις της άλλης μάρκας, που έχουν την ίδια φιλοσοφία και στήσιμο και 75 Ευρώ παρακάτω-ως παλιό μοντέλο;" σημειωτέον λάστιχα παραγωγής 2015 και τα δύο....
    απλά, λιτά και κατανοητά....τα συμπεράσματα δικά σας....
    +1 , έχω βάλει λάστιχα σε 2 μηχανάκια και έχω στείλει και 3 φιλαράκια. Εξυπηρετικός, συζητήσιμος και σου δίνει επιλογές..και φρέσκα λάστιχα!

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Τον πελατη τον κερδιζεις :με την ευγενεια,με τον χρονο που θα διαθεσεις να ασχοληθεις μαζι του,με τις γνωσεις πανω σε αυτο που ζηταει και αλλες πολλες μικρες λεπτομεριες,που "βγαινουν"την στιγμη της συναλλαγης.Κατι μαγκιες,κατι κουτοπονηριες,κατι υπερανω κατι δηθεν,δεν πιανουν πια.Απο προσωπικη πειρα πανω στο επαγγελμα του πωλητη.





    ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΦΟΥΡΝΟ




    Στη γειτονιά μου και ζητάω ένα ψωμί μαύρο.
    Μου δίνει ότι νάναι λέγοντας μου ότι αυτό είναι ολικής αλέσεως.
    Πάω σπίτι δοκιμάζω και βλέπω ότι μου έδωσε μαλακία.
    90 λεπτά λέμε τώρα,την άλλη μέρα αφού δεν το έφαγα λόγω υγείας φυσικά
    και όχι γεύσης,πηγαίνω ξανά και ξαναζητάω και προσπαθεί η αθεόφοβη
    να μου πασσάρει πάλι ότι περίσσεψε...!!!
    ΤΟΤΕ ΠΛΕΟΝ της αναφέρω το περιστατικό,καμμία αντίδραση,γυρίζω και εγώ
    τον κώλο μου και φεύγω ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΟΥΝΕ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΜΟΥ...!!
    Αν ήταν σωστή επαγγελματίας θα έπρεπε να ζητήσει αμέσως συγνώμη και να μου δώσει
    ένα ψωμάκι δώρο για την προηγούμενη μαλακία της,τι κοστίζει για αυτήν..??20 λεπτά..??
    Τώρα όχι μόνο έχασε έναν πελάτη,αλλά ξεκινάει και ένα μαγαζί στραβά,οι γυναίκες παιδιά
    από τις εμπειρίες μου είναι πολύ πιο σκληρές στο εμπόριο,παραδόπιστες και πολύ κακές
    στην συνδιαλλαγή...!!

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    να υποθεσω ότι εσεις που εισαστε κολλημένοι με τις ημερομηνίες, αλλαζετε λάστιχα το πολύ κάθε 10 μηνες ετσι?
    γιατι αν το λαστιχο 10 μηνες στο ραφι χαλαει και παλιωνει, σκεφτειτε τι του συμβαινει όταν είναι στο οχημα και δουλευει...

    αλλα οοοοοχι! 6 μηνες στο ραφι είναι παμπαλαιο, ενώ 7 χρονια στο αμαξι μια χαρα κρατανε ακομα, μαλακιες λεει ο λαστιχας, να πουλησει θελει...



    ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΟ ΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ..??



    Δεν καταλαβαίνω τι θα πει κόλλημα..??
    Αφού ζητάω καινούργιο γιατί όχι..??
    Γιατί να μην το κρατήσω μετά 10 μήνες παραπάνω αν δεν το έχω λιώσει..??
    Το ότι κάποιοι κρατάνε τα ελαστικά τους 7 χρόνια όπως είπες,δεν αποκλείει εμένα
    από το να ψάχνω το εντελώς φρέσκο που θα το πετάξω στα 3 χρόνια και όχι
    στα 2 επειδή το αγόρασα 10 μηνών..!!
    Δεν είναι κακό να ψάχνεις καινούργια ημερομηνία στο λάστιχο,πολύ κακώς το έθεσες.
    Άλλωστε η αγορά είναι προσφορά και ζήτηση,τα ίδια τα μαγαζιά δεν κατεβάζουν τιμές
    όταν παλιώνει ένα λάστιχο..??Το αν το 10 μήνες είναι πολύ ή λίγο είναι ένα άλλο θέμα.
    Προσωπικά πιστεύω ότι εξαρτάται για τον καθένα μας από τα στάτους που έχει στο θέμα
    ελαστικό και οδήγηση.Όταν μου πούνε ότι το λάστιχο είναι πάνω από 4-5 μήνες
    ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ διότι απλά μπορεί να περάσουν τα χρόνια που θεωρώ ότι είναι
    η διάρκεια της ζωής του χωρίς να έχω κάνει χιλιόμετρα.Αν κάποιος θεωρεί ότι το ελαστικό
    αποδίδει σωστά,ειδικά στις μοτό,για 3-3,5 το πολύ χρόνια και δεν γράφει χιλιόμετρα,
    δεν θα το πετάξει αν το αγόρασε με ημερομηνία παραγωγής 10-12 μήνες μετά την
    παραγωγή του και δεν έκανε χλμ...??
    Ένας λόγος πολύ σημαντικός λοιπόν που ψάχνουμε όπως είπες ΦΡΕΣΚΟ λάστιχο είναι αυτός.
    Δεν σου φαίνεται λογικό..??

  15. #60
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΟ ΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ..??



    Δεν καταλαβαίνω τι θα πει κόλλημα..??
    Αφού ζητάω καινούργιο γιατί όχι..??
    Γιατί να μην το κρατήσω μετά 10 μήνες παραπάνω αν δεν το έχω λιώσει..??
    Το ότι κάποιοι κρατάνε τα ελαστικά τους 7 χρόνια όπως είπες,δεν αποκλείει εμένα
    από το να ψάχνω το εντελώς φρέσκο που θα το πετάξω στα 3 χρόνια και όχι
    στα 2 επειδή το αγόρασα 10 μηνών..!!
    Δεν είναι κακό να ψάχνεις καινούργια ημερομηνία στο λάστιχο,πολύ κακώς το έθεσες.
    Άλλωστε η αγορά είναι προσφορά και ζήτηση,τα ίδια τα μαγαζιά δεν κατεβάζουν τιμές
    όταν παλιώνει ένα λάστιχο..??Το αν το 10 μήνες είναι πολύ ή λίγο είναι ένα άλλο θέμα.
    Προσωπικά πιστεύω ότι εξαρτάται για τον καθένα μας από τα στάτους που έχει στο θέμα
    ελαστικό και οδήγηση.Όταν μου πούνε ότι το λάστιχο είναι πάνω από 4-5 μήνες
    ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ διότι απλά μπορεί να περάσουν τα χρόνια που θεωρώ ότι είναι
    η διάρκεια της ζωής του χωρίς να έχω κάνει χιλιόμετρα.Αν κάποιος θεωρεί ότι το ελαστικό
    αποδίδει σωστά,ειδικά στις μοτό,για 3-3,5 το πολύ χρόνια και δεν γράφει χιλιόμετρα,
    δεν θα το πετάξει αν το αγόρασε με ημερομηνία παραγωγής 10-12 μήνες μετά την
    παραγωγή του και δεν έκανε χλμ...??
    Ένας λόγος πολύ σημαντικός λοιπόν που ψάχνουμε όπως είπες ΦΡΕΣΚΟ λάστιχο είναι αυτός.
    Δεν σου φαίνεται λογικό..??
    καθολου λογικο...

    οι νεες γομες με βαση το μιγμα silica που κυκλοφορουν καμια 10ετια σχεδόν, είναι φτιαγμένες ετσι ώστε ο γηρασμος τους να αρχιζει με τη χρηση τους.. οποτε μετρας μια 4ετια χρησης από την ωρα που θα το τοποθετήσεις, και όχι από την ωρα που κατασκευαστηκε.. στο ραφι ειτε 2 ευβομαδων είναι το λαστιχο, ειτε 12 μηνων είναι το ιδιο...

    παμε στο άλλο θεμα τωρα.. αν η διασταση που φορας είναι περιεργη και δεν είναι κινησιμη και αρα και η παραγωγη αλλα και η εισαγωγή της εχει να κανει με τη ζητηση στην αγορα, τοτε μη περιμενεις να βρεις λαστιχο φρεσκοτατο... συνηθως παιζουν στο 10μηνο-12μηνο εκτος και αν σπασει κανας διολος το ποδαρι του και συμπεσει να βαζεις λάστιχα την εποχη που θα γινει εισαγωγή οποτε μπορει να βρεις πιο φρεσκο.. είναι λεπομερειες που ο πελατης δεν τις ξερει.. αν τις κατανοει τοτε εχει καλως.. αν όμως το ξερο του το κεφαλι δε θελει να καταλαβει και το θελει όπως το εχει σχηματισει αυτος στο μυαλο του τοτε αστα να πανε...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως χειριζομαστε εναν επιμονο πιτσιρικα...
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2011, 20:24
  2. Πώς κρίβεις έναν ελέφαντα
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2009, 05:11
  3. Πως να πέσετε ακολουθώντας έναν γρηγορότερο
    από zireous στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 14:34
  4. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 01:48
  5. Πως κερδιζεις 8 χιλιομετρα σε 5 μετρα
    από ktm640lc4 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2007, 16:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF