Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 82

Θέμα: Πώς κερδίζεις έναν πελάτη

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    υπαρχει παντως η άποψη οτι είναι σωστότερο να μην είναι τελείως καινούργιο ένα λάστιχο,αλλα να έχει 6-7 μηνες στο ράφι πριν το βάλεις. Τωρα δεν ξερω αν αυτο είναι αλήθεια, αλλα το έχω ακούσει απο πολλούς λαστιχάδες...

  2. #62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    καθολου λογικο...

    οι νεες γομες με βαση το μιγμα silica που κυκλοφορουν καμια 10ετια σχεδόν, είναι φτιαγμένες ετσι ώστε ο γηρασμος τους να αρχιζει με τη χρηση τους.. οποτε μετρας μια 4ετια χρησης από την ωρα που θα το τοποθετήσεις, και όχι από την ωρα που κατασκευαστηκε.. στο ραφι ειτε 2 ευβομαδων είναι το λαστιχο, ειτε 12 μηνων είναι το ιδιο...

    παμε στο άλλο θεμα τωρα.. αν η διασταση που φορας είναι περιεργη και δεν είναι κινησιμη και αρα και η παραγωγη αλλα και η εισαγωγή της εχει να κανει με τη ζητηση στην αγορα, τοτε μη περιμενεις να βρεις λαστιχο φρεσκοτατο... συνηθως παιζουν στο 10μηνο-12μηνο εκτος και αν σπασει κανας διολος το ποδαρι του και συμπεσει να βαζεις λάστιχα την εποχη που θα γινει εισαγωγή οποτε μπορει να βρεις πιο φρεσκο.. είναι λεπομερειες που ο πελατης δεν τις ξερει.. αν τις κατανοει τοτε εχει καλως.. αν όμως το ξερο του το κεφαλι δε θελει να καταλαβει και το θελει όπως το εχει σχηματισει αυτος στο μυαλο του τοτε αστα να πανε...





    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ Η ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ,ΑΠΟ ΠΟΥ..??





    Από εμπειρία στις μοτό για πολλά χρόνια,όταν τα λάστιχα μου έμπαιναν στον τρίτο
    χρόνο της ζωής τους εγώ δεν ένοιωθα να είναι τα ίδια...!!
    Και δεύτερον εφόσον όπως λες ο χρόνος μετράει όταν αρχίζει η χρήση τι την θέλουμε
    την ημερομηνία επάνω στο ελαστικό..??
    Σε 10 χρόνια όπως γράφεις δεν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφοράνε τα ίδια μοντέλλα ελαστικών
    η εξέλιξη είναι τόσο γρήγορη,εδώ αυτοκίνητα πετάμε στα 5 χρόνια όχι ελαστικά.
    Αν κατάλαβα καλά δηλαδή λες πως αν πάρω ένα ελαστικό από το ράφι ενός έτους
    το χρησιμοποιώ και εγώ άνετα άλλα 4 εφόσον φυσικά δεν έχει χλμ. και είμαι οκ..??
    ΑΣ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...
    ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ..????!!!!

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    υπαρχει παντως η άποψη οτι είναι σωστότερο να μην είναι τελείως καινούργιο ένα λάστιχο,αλλα να έχει 6-7 μηνες στο ράφι πριν το βάλεις. Τωρα δεν ξερω αν αυτο είναι αλήθεια, αλλα το έχω ακούσει απο πολλούς λαστιχάδες...


    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ



    Για να πουλάμε μπαγιάτικη μπουγάτσα...!!!
    Όταν το ελαστικό είναι έτοιμο από την ΕΤΑΙΡΕΙΑ
    την επόμενη μέρα το φοράς και σκίζει...!!!

  4. #64
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Ρε παιδια... ο ανθρωπος ανοιξε το θεμα για να πει ενα ''ευχαριστω'' με τον τροπο του και τωρα πατε να το κανετε παλι αντιπαραθεση...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GsDakar
    Εγγραφή
    30/05/2010
    Μηνύματα
    247
    Μπορείτε να μου στείλετε με πμ το όνομα και την τοποθεσία του μαγαζιού στο Γαλάτσι ;

  6. #66
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ Η ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ,ΑΠΟ ΠΟΥ..??





    Από εμπειρία στις μοτό για πολλά χρόνια,όταν τα λάστιχα μου έμπαιναν στον τρίτο
    χρόνο της ζωής τους εγώ δεν ένοιωθα να είναι τα ίδια...!!
    Και δεύτερον εφόσον όπως λες ο χρόνος μετράει όταν αρχίζει η χρήση τι την θέλουμε
    την ημερομηνία επάνω στο ελαστικό..??
    Σε 10 χρόνια όπως γράφεις δεν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφοράνε τα ίδια μοντέλλα ελαστικών
    η εξέλιξη είναι τόσο γρήγορη,εδώ αυτοκίνητα πετάμε στα 5 χρόνια όχι ελαστικά.
    Αν κατάλαβα καλά δηλαδή λες πως αν πάρω ένα ελαστικό από το ράφι ενός έτους
    το χρησιμοποιώ και εγώ άνετα άλλα 4 εφόσον φυσικά δεν έχει χλμ. και είμαι οκ..??
    ΑΣ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...
    ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ..????!!!!
    λαθος μου που δεν διευκρινησα.. 4ετια συνησταται για τα κουτια για τις μοτο 2ετια συνηθως..
    εκ παραδρομης λοιπον επειδή δουλευω κυριως αυτοκινηταδικα λάστιχα, ανεφερα 4ετια!

    ημερομηνια παραγωγης υπαρχει σε πολλα εξαρτήματα των οχημάτων, στα ελαστικα εχει καθιερωθεί από παλια όταν ακομα ηταν καουτσούκ και σαπιζαν με τα χρονια ειτε ηταν στο οχημα ειτε στο ραφι... τωρα πλεον εχει κυριως ενδεικτικο χαρακτήρα

    ειδικος που να μην πουλαει λάστιχα? χαχαχαχαχαχ αλλα ναι στην ελλαδα ειμαστε, και εχουμε γεμισει ειδικους... ο άλλος μπορει να είναι μαραγκος αλλα να ξερει από λάστιχα γιατι διαβαζει 4τροχους και Car&driver.. (το εχω ακουσει κι αυτό..)

    εγω παντως δεν πουλαω.. εγω τοποθετω, τη πωληση την κανει ο εργοδότης μου!
    Τελευταία τροποποίηση από mikes; 16/04/2016 στις 18:28.

  7. #67
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    υπαρχει παντως η άποψη οτι είναι σωστότερο να μην είναι τελείως καινούργιο ένα λάστιχο,αλλα να έχει 6-7 μηνες στο ράφι πριν το βάλεις. Τωρα δεν ξερω αν αυτο είναι αλήθεια, αλλα το έχω ακούσει απο πολλούς λαστιχάδες...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ



    Για να πουλάμε μπαγιάτικη μπουγάτσα...!!!
    Όταν το ελαστικό είναι έτοιμο από την ΕΤΑΙΡΕΙΑ
    την επόμενη μέρα το φοράς και σκίζει...!!!

    ετσι! δεν παιζει θεμα να τα βαλεις και την επομενη μερα... απλα τα πολύ φρεσκα.. (που δεν εχουν κλεισει μηνα) ΙΣΩΣ χρειαστουν λιγο προσοχη ειδικα στα φρενα για τα πρωτα 50-100 χλμ μεχρι να στεγνωσουν τα γυαλιστικα/συντηριτικα που τους βαζουν... στα 6μηνου δεν εχεις τετοιο θεμα γιατι εχουν ηδη στεγνωσει...
    δεν το λενε για να πουλαμε μπαγιατικη μπουγατσα... αλλωστε από τους ιδιους τους κατασκευαστες καινουρια ελαστικα μεχρι 2-3 ετων ΔΕΝ θεωρούνται μπαγιατικα (αυτό μπορειτε να το ψαξετε αμα θετε, μη λετε ότι τα λεμε για να πουλαμε σκαρταδουρα αλλα ξεχασα, ειπαμε εσεις ξερετε καλυτερα από εμας.. τωρα αν δε σας κανει η αποψη μου και θελετε πιο ειδικου τι να πω? συμβουλευτείτε τον μαναβη η τον σουβλατζη της γειτονιας σας που διαβαζει drive)

  8. #68
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Γιά τα λάστιχα μοτοσυκλεττών η διάρκεια ζωής τους είναι 6 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής.
    Οταν όμως τοποθετηθούν το υπόλοιπο της ζωής τους είναι ΜΕΧΡΙ 2 χρόνια ή 20000χλμ..........
    Δηλαδή λάστιχο 3 ετών, στα 5 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής, έληξε.
    Ας έχει ακόμα ''ψωμί'', έχει απωλέσει τις ιδιότητες πλέον του ελαστικού............


    Ακριβώς σαν την κονσέρβα. Αν ανοιχτεί πρίν την ημερομηνία λήξης πρέπει να καταναλωθεί,
    δεν τρώς λίγη και την υπόλοιπη καβάτζα γιά δυό - τρία χρονάκια ακόμα............

    Ετσι και το λάστιχο. Τό 'βαλες εντός της τετραετίας, σε δύο χρόνια (ή και γρηγορότερα αν
    φαγωθεί ή υπερβεί τις 20000 χλμ) θέλει πέταμα...........

    Μην ξεχνάμε όμως και τις συνθήκες αποθήκευσεις στα λαστιχάδικα, δηλαδή άν τα λάστιχα
    τα χτυπάει ο ήλιος, άν κατά διαστήματα τα ''γυρίζει'' ο λαστιχάς στο ράφι, άν είναι κατακόρυφα
    αποθηκευμένα, κλπ........

    Τι να τα κάνω το φρέσκο λάστιχο που γιά 3-4 μήνες είναι στην βιτρίνα και τα έχει
    ''κάψει'' ο ήλιος;;;;;; Η που είναι φάλτσα τοποθετημένο κι' έχει πετσικάρει;;;;;


    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΑΣΤΙΧΑΣ........................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #69
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Γιά τα λάστιχα μοτοσυκλεττών η διάρκεια ζωής τους είναι 6 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής.
    Οταν όμως τοποθετηθούν το υπόλοιπο της ζωής τους είναι ΜΕΧΡΙ 2 χρόνια ή 20000χλμ..........
    Δηλαδή λάστιχο 3 ετών, στα 5 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής, έληξε.
    Ας έχει ακόμα ''ψωμί'', έχει απωλέσει τις ιδιότητες πλέον του ελαστικού............


    Ακριβώς σαν την κονσέρβα. Αν ανοιχτεί πρίν την ημερομηνία λήξης πρέπει να καταναλωθεί,
    δεν τρώς λίγη και την υπόλοιπη καβάτζα γιά δυό - τρία χρονάκια ακόμα............

    Ετσι και το λάστιχο. Τό 'βαλες εντός της τετραετίας, σε δύο χρόνια (ή και γρηγορότερα αν
    φαγωθεί ή υπερβεί τις 20000 χλμ) θέλει πέταμα...........

    Μην ξεχνάμε όμως και τις συνθήκες αποθήκευσεις στα λαστιχάδικα, δηλαδή άν τα λάστιχα
    τα χτυπάει ο ήλιος, άν κατά διαστήματα τα ''γυρίζει'' ο λαστιχάς στο ράφι, άν είναι κατακόρυφα
    αποθηκευμένα, κλπ........

    Τι να τα κάνω το φρέσκο λάστιχο που γιά 3-4 μήνες είναι στην βιτρίνα και τα έχει
    ''κάψει'' ο ήλιος;;;;;; Η που είναι φάλτσα τοποθετημένο κι' έχει πετσικάρει;;;;;


    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΑΣΤΙΧΑΣ........................
    σωστος, αλλα σαν πολλα δε λες 6 χρονια? 4 το πολύ είναι πιο ασφαλες οριο (2 στο ραφι +2 τοποθετημένα)

    επισης η ertro (ευρωπαϊκος φορεας ελεγχου για θεματα ελαστικων, ζαντων) για τα αυτοκινηταδικα συνιστα μεχρι 5 ετη στο ραφι και 4 χρηση
    βεβαια σε αυτό εξαρτάται και ο τροπος χρησης, αλλα και οι κλιματολογικες συνθηκες...

    το θεμα είναι ότι εγω παντως τις καινούριες "μπλε" γομες που κυκλοφορουν τη τελευταια 5ετια, στα 3μισυ χρονια τοποθέτησης τις βλεπω σχεδόν τελιωμενες..

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    τι ειναι οι "μπλε " γομες;εξπλειν του ας του αντερστεν

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    mikes αν δεν βαριεσαι και αν θελεις παντως, σε αυτο το Θρεντ η καπου αλλου αν επιτραπει να ανοιχτει τετοιο θεμα , θα μπορουσες να ομαδοποιησεις τις εταιριες σε 3-4 κατηγοριες χοντρικα, τυπου π.χ. διαρκεια, βροχη, πολη, ταξιδι η οπως νομιζεις εσυ... θα βοηθουσε πολυ κοσμο..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #72
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalampokas Προβολή μηνύματος
    να πω και εγώ κάτι για Tyre Shop (στη Θηβών), που μου έκανε εντύπωση τις προάλλες. πετάγομαι από το απέναντι συνεργείο να ρωτήσω φιλολογικά, επειδή θα αλλάξω φέτος....
    ερώτηση: "πόσο πάνε τα τάδε, μάστορα;" (της μάρκας που προτιμώ και καινούριο μοντέλο)
    απάντηση: "τόσο πάνε, αλλά γιατί δεν βάζεις της άλλης μάρκας, που έχουν την ίδια φιλοσοφία και στήσιμο και 75 Ευρώ παρακάτω-ως παλιό μοντέλο;" σημειωτέον λάστιχα παραγωγής 2015 και τα δύο....
    απλά, λιτά και κατανοητά....
    τα συμπεράσματα δικά σας....
    Καλά χωρίς να θέλω να το παίξω ούτε πονηρός ούτε ξέρω καν το μαγαζί που λες, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κριτήριο

    Μπορεί κάλλιστα το κέρδος του να είναι μεγαλύτερο (ή έστω ίσο), ακόμα και σε πιο φτηνό προϊόν...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #73
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    τι ειναι οι "μπλε " γομες;εξπλειν του ας του αντερστεν
    "μπλε" είναι οι νεες οικολογικες γομες που εχουν επικρατησει τη τελευταια 5ετια..
    γενικα το μπλε εχει αντικαταστησει το πρασινο ως το χρωμα της οικολογιας.. γι αυτό και πολοι κατασκευαστες όταν θελουν να τονισουν το οικολογικο προφιλ των μοντελων τους.. πχ blue earth και blue responce στα λάστιχα (γιοκοχαμα και ντανλοπ) η blue motion και blue efficiency για αυτοκίνητα (vw και μερσεντές)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από (Mostra)damoS Προβολή μηνύματος
    mikes αν δεν βαριεσαι και αν θελεις παντως, σε αυτο το Θρεντ η καπου αλλου αν επιτραπει να ανοιχτει τετοιο θεμα , θα μπορουσες να ομαδοποιησεις τις εταιριες σε 3-4 κατηγοριες χοντρικα, τυπου π.χ. διαρκεια, βροχη, πολη, ταξιδι η οπως νομιζεις εσυ... θα βοηθουσε πολυ κοσμο..
    αυτή η ομαδοποιηση είναι πολύ δυσκολο να γινει τουλάχιστον οσον αφορα στα ελληνιικα δεδομενα.. το πως θα αποδωσει ένα λαστιχο εξαρτάται από πολλους παραγοντες όπως τροπος οδηγησης, οχημα, κλιματολογικες συνθηκες, κατασταση δρομων κτλ.. ακομα και οι ετικετογραφησεις στα ταμπελακια των κατασκευαστών πανε ευκολα περιπατο στην ελληνικη ασφαλτο, αν αναλογιστείς ότι αφορουν σε τυποποιημένες μετρήσεις σε πιστα.. ασε δε που οι διαφορες μεταξυ τους είναι πρακτικα αμελητέες..

  14. #74
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Καλά χωρίς να θέλω να το παίξω ούτε πονηρός ούτε ξέρω καν το μαγαζί που λες, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κριτήριο

    Μπορεί κάλλιστα το κέρδος του να είναι μεγαλύτερο (ή έστω ίσο), ακόμα και σε πιο φτηνό προϊόν...
    όταν λαστιχας απανταει με την ερωτηση "γιατι δε βαζεις αυτά που...." δεν το λεει γιατι είναι καλυτερο λαστιχο.. το λεει γιατι για οποιον λογο αυτά θελει να σπρωξει..
    ειτε αυτό γινεται για καλυτερο κερδος, ειτε για να πιασει στοχο που του εβαλε η εταιρεια ώστε να παρει καλυτερη προσφορα, ειτε γιατι αυτά εχει στο μαγαζι του τη δεδομενη στιγμη! νομος!

  15. #75
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΑΣ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ..????!!!!
    Θα ρωτήσω ένα παλικάρι που ο κουνιάδος του έχει σπίτι απέναντι από βουλκανιζατέρ, ο αμέσως πιο ειδικός από αυτόν είναι ο John Boyd Dunlop, αλλά δεν ζει πλέον...

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως χειριζομαστε εναν επιμονο πιτσιρικα...
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2011, 19:24
  2. Πώς κρίβεις έναν ελέφαντα
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2009, 04:11
  3. Πως να πέσετε ακολουθώντας έναν γρηγορότερο
    από zireous στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 13:34
  4. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 00:48
  5. Πως κερδιζεις 8 χιλιομετρα σε 5 μετρα
    από ktm640lc4 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2007, 15:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF