Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 82

Θέμα: Πώς κερδίζεις έναν πελάτη

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008

    Πώς κερδίζεις έναν πελάτη

    Κατ ευθείαν στο ψητό. Χρειαζόμουνα λάστιχα για την μηχανή. Έως σήμερα δεν είχα κάποιο κατάστημα στο οποίο να απευθύνομαι όποτε ήθελα να αλλάξω ελαστικά. Κάθε φορά όπου τύχαινε, ανάλογα με τις προσφορές που τρέχανε εκείνη την περίοδο και συνήθως στον φθηνότερο. Ιδιαίτερο παράπονο πάντως δεν είχα απο κανένα, αλλά κανείς δε με "κράταγε" σαν επαγγελματίας, σαν μαγαζί.
    Η προκειμένη περίπτωση ξεκίνησε το ίδιο, στον καφέ εκεί που συχνάζουμε. Ρε παιδιά τρέχει καμιά καλή προσφορά αυτή την περίοδο, έχει πάρει τίποτα τ αυτί σας? Βεβαίως, Bridgestone S20evo βρίσκονται γενικά σε χαμηλές τιμές, μιας και πρόκειται για "παλιό" μοντέλο, ήδη κυκλοφορεί το S21...
    Ωραία εμένα δε με νοιάζει ντε και καλά να είναι το τελευταίο μοντέλο αρκεί να είναι σχετικά φρέσκο. Κάνα μαγαζί προτείνετε? Τον τάδε στο Γαλάτσι μου με κλειστά μάτια. Δε χάνω τίποτα να τον δοκιμάσω κι ετούτον...

    Τηλέφωνο το πρωί , καλημέρα S20evo μπλα μπλα μπλα διαστάσεις, τιμή ότι λέει στο site , 235€ με περαστικά. ΟΚ απόγευμα κατά τις 5 τα λέμε. Οπως και έγινε.Πάω, ξεκινάμε απο το πίσω,ξεζαντάρει, πάει να φέρει τα καινούργια...Αργεί. Βλέπω μια κινητικότητα στο μαγαζί , ακούω κάτι ψιλά "που τα έχεις, δε τα βρίσκω" μη τα πολυλογώ κατεβαίνει. Φιλαράκι δυστυχώς απο λάθος δικό μου δεν υπάρχει διαθεσιμότητα (ώχ σκέφτομαι και βαριέμαι να ξανάρχομαι...) συμφωνείς να σου τοποθετήσω τα S21 στην τιμή που είχαμε πει για τα S20? Θέλει και ερώτημα, εννοείται!
    Όπερ και εγένετω. Απο τα 265€ με χρεώσε 235€. Θα μου πεις ρε μλκ σώθηκες για το 30άρι και δεν του το έδωσες του ανθρώπου να μην μπεί μέσα?Αν επέμενε θα του το έδινα...αλλά δε θα με ξανάβλεπε.Οχι για το θέμα της τιμής όσο για την οργάνωση και τον επαγγελματισμό του. Ο άνθρωπος δεν δυσανασχέτησε καν , μάλιστα μου ζήτησε κάμποσες φορές συγνώμη που δεν ήταν ενημερωμένο το site. Η στάση του προσωπικά με κέρδισε ενώ η εργασία του ήταν απλά ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ κυριολεκτικά με όση έμφαση μπορεί να δώσει αυτή η λέξη. Έκανε την δουλειά που θα έκανα ο ίδιος (ασχολούμαι προσωπικά με τα σέρβις της μοτό,μουτζουρώνομαι συχνά και όσο κι αν ακούγεται αλαζονικό είμαι κάποιου επιπέδου,όχι απολύτος γνώστης, αλλά λίιιιγο πιο πάνω του μέσου συνεργειατζή) κι αυτό για μένα αποτελεί κομπλιμέντο για μάστορα..

    Πολύ απλά το συγκεκριμένο μαγαζί θα με ξαναδεί,
    Ευχαριστώ Δημήτρη

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι δεν σε κρατανε σαν πελατη..........
    δυστυχως σχεδον ολοι ειναι αψογοι την πρωτη φορα αλλα μολις τους εμπιστευτεις κοιτανε να σου τη φερουν
    ευχομαι ο δικος σου να συνεχισει οπως ξεκινησε

  3. #3
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Σωστή αντιμετώπιση μπράβο του. Ελάχιστοι συνάδελφοι του στο χώρο γενικά της αυτομοτοκίνησης από συνεργεία μέχρι λαστιχάδικα, κατανοούν ότι στα πλαίσια της δουλειάς που κάνουν, είναι δυνατόν ότι σε περίπτωση αδυναμίας εξυπηρέτησης του πελάτη από λάθος, άγνοια είναι λογικό να έχουν "φύρα".
    Γιατί όπως στην περίπτωση που ο τύπος από λάθος δεν φρόντισε να έχει διαθεσιμότητα προτίμησε να μπει λίγο μέσα από το να γίνει ρόμπα έτσι και στο συνεργείο είναι απαράδεκτο να πληρώσεις πχ τσάμπα τις εργατοώρες για τον έλεγχο πχ ηλεκτρολογικών και να μη βρει ο μάστορας γιατί όταν ας πούμε ανάβεις το φλας σταματά να δουλεύει η κόρνα.

    Έτσι χτίζεις σιγά σιγά customer loyalty!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #4
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    εγω παντως θα πηγαινα την επομενη μερα και θα του εδινα το 30αρι λεγοντας του, οτι ''ξεχασε'' να μου το ζητησει...
    μονο και μονο επειδη το αξιζει λογω συμπεριφορας!!!
    ....
    :ZZZ:

  5. #5
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Κατ ευθείαν στο ψητό. Χρειαζόμουνα λάστιχα για την μηχανή. Έως σήμερα δεν είχα κάποιο κατάστημα στο οποίο να απευθύνομαι όποτε ήθελα να αλλάξω ελαστικά. Κάθε φορά όπου τύχαινε, ανάλογα με τις προσφορές που τρέχανε εκείνη την περίοδο και συνήθως στον φθηνότερο. Ιδιαίτερο παράπονο πάντως δεν είχα απο κανένα, αλλά κανείς δε με "κράταγε" σαν επαγγελματίας, σαν μαγαζί.
    Η προκειμένη περίπτωση ξεκίνησε το ίδιο, στον καφέ εκεί που συχνάζουμε. Ρε παιδιά τρέχει καμιά καλή προσφορά αυτή την περίοδο, έχει πάρει τίποτα τ αυτί σας? Βεβαίως, Bridgestone S20evo βρίσκονται γενικά σε χαμηλές τιμές, μιας και πρόκειται για "παλιό" μοντέλο, ήδη κυκλοφορεί το S21...
    Ωραία εμένα δε με νοιάζει ντε και καλά να είναι το τελευταίο μοντέλο αρκεί να είναι σχετικά φρέσκο. Κάνα μαγαζί προτείνετε? Τον τάδε στο Γαλάτσι μου με κλειστά μάτια. Δε χάνω τίποτα να τον δοκιμάσω κι ετούτον...



    Πολύ απλά το συγκεκριμένο μαγαζί θα με ξαναδεί,
    Ευχαριστώ Δημήτρη
    Ο Δημητρης ειναι εγγυηση φιλε...
    Παντα εξυπηρετικος και παντα με το χαμογελο και την καλυτερη τιμη...
    Δεν γνωρισες και τον Αντωνη(μεγαλη μορφη!)
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  6. #6
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Αυτός ήταν ο λόγος που με έχασε ίσως ο πιο γνωστός,
    αυτός που βρίσκεται στη μιχαλακοπουλου.
    Δεν ήταν τα λεφτά, η κοροϊδια μου την έσπασε.
    Είπα και εγώ να πάω μια φορά σε λαστιχαδικο μοτο
    και είπα να πάω στον πιο γνωστό.

    Τηλ και τα σχετικά
    -μάστορα θέλω αυτά,
    -ναι τα έχω τόσο.
    -Δόσεις κάνεις με κάρτα;
    -Φυσικά!
    Και όταν ήρθε η ώρα περνάει όλο το ποσό και
    μου λέει βαζε εσύ όσα θες κάθε μήνα!!!
    Τα λεφτά τα είχα και ζημιά δεν έπαθα, αλλά
    δεν πέρασα ξανά ούτε από έξω!
    Ούτε μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ ξανά μαζί του.
    Αυτός έχασε 5 αλλαγές σε μοτο και 2 σε παπί, από εμένα και έρχεται και η 6η και
    τουλάχιστον αλλά τρία φιλαράκια μου.
    Επίσης δύο σετ αλυσιδογραναζα μοτο
    και ένα σε παπάκι .
    Έχουν περάσει 7 χρόνια και έχει να χάνει ακόμα ;-)
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    κανα ονομα ρε παιδια και σε μας στας επαρχιας!με pm

  8. #8
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Τα αυτονοητα εχουμε καταντησει να τα επικροτουμε σε αυτη τη χωρα.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Τον πήρα μόλις τηλ και δεν έχει το μπροστινό pilot road 4, έλλειψη από το εργοστάσιο, λέει...

    Ξέρω, τα βρίσκω και αλλού αλλά θέλω μαζί με τα λάστιχα να βάλω και αλυσιδογράναζα, πακέτο (μπας και πάρω καλύτερη συνολική τιμή)
    Όσους ρώτησα η θα βάζουν μόνο λάστιχα η όσοι βάζουν και αλυσίδες δεν έχουν τα λάστιχα, τις σαμπρέλες μου μέσα(!)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    εγω παντως θα πηγαινα την επομενη μερα και θα του εδινα το 30αρι λεγοντας του, οτι ''ξεχασε'' να μου το ζητησει...
    μονο και μονο επειδη το αξιζει λογω συμπεριφορας!!!
    ....
    όπως τα λες ακριβώς.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Για ποιον λέμε ρε νεανίες τόσα ποστς και δεν καταλαβαίνω? Πείτε στον άσχετο με πμ γιατί ενδιαφέρομαι για λάστιχα για την μεγάλη σύντομα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Τον πελατη τον κερδιζεις :με την ευγενεια,με τον χρονο που θα διαθεσεις να ασχοληθεις μαζι του,με τις γνωσεις πανω σε αυτο που ζηταει και αλλες πολλες μικρες λεπτομεριες,που "βγαινουν"την στιγμη της συναλλαγης.Κατι μαγκιες,κατι κουτοπονηριες,κατι υπερανω κατι δηθεν,δεν πιανουν πια.Απο προσωπικη πειρα πανω στο επαγγελμα του πωλητη.

  13. #13
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Τα αυτονοητα εχουμε καταντησει να τα επικροτουμε σε αυτη τη χωρα.
    Έτσι ακριβώς

  14. #14
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    για συνεχιστε να δω κατι.....


  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    για συνεχιστε να δω κατι.....


    Εγώ μπορώ να γράψω πως χάνεις κάποιον από πελάτη; Ακριβώς η αντίθετη εμπειρία (όχι από τον ίδιο, να εξηγούμαστε).

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως χειριζομαστε εναν επιμονο πιτσιρικα...
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2011, 19:24
  2. Πώς κρίβεις έναν ελέφαντα
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2009, 04:11
  3. Πως να πέσετε ακολουθώντας έναν γρηγορότερο
    από zireous στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 13:34
  4. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 00:48
  5. Πως κερδιζεις 8 χιλιομετρα σε 5 μετρα
    από ktm640lc4 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2007, 15:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF