Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Αλλαγή υγρού φρένων , εξαέρωση και νέα τακάκια σε παπί

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258

    Αλλαγή υγρού φρένων , εξαέρωση και νέα τακάκια σε παπί

    Είπα μετά απο 4 χρόνια να αλλάξω υγρά φρένων και να πρωτοτυπήσω αλλάζοντας τακάκια μόνος μου . Έχω προμηθευτεί τακάκια , δοχείο υγρών dot 4 , και σπρέι φρένων . Είμαι σχεδόν σίγουρος πως τα εμβολάκια πότε δεν καθαρίστηκαν εκτός και κάνας μάστορας φιλοτιμήθηκε να τα τρίψει σε κάποια αλλαγή . Την αλλαγή υγρού και την εξαέρωση πάνω κάτω κατάλαβα πως γίνεται . Θα πέσει πολύ τρομπάρισμα . Έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με τα εμβολάκια και κατά πόσο πρέπει να βγουν έξω για να τρίψω με καθαριστικό και υγρό καθαρισμού . Στα περισσότερα θέματα που διάβασα ο κόσμος ταλαιπωρείται να τα σπρώξει πίσω . Άλλοι βάζουν κατσαβίδια , άλλοι τάκους άλλοι πένσες και κάβουρες . Εδώ φτάνουμε στην βασική μου ερώτηση . Με άδειο και ανοιχτό δοχείο φρένων ,ΛΟΓΙΚΑ δεν θα πρέπει να παίζουν τα έμβολα σχετικά ελευθέρα ? Οπότε θα είναι και εύκολο να παώ τέρμα πίσω . Επίσης με τα τακάκια εκτός , και πριν αλλάξω υγρά αν τρομπάρω τα τακακια θα αρχίσουν να βγαίνουν και θα πεταχτούν έξω ? Γενικά μπορώ να τα πάρω στο χέρι και να τα καθαρίσω με την άνεση μου ή έχουν κάποιο εσωτερικό στοπ και πρέπει να ανοίξει η δαγκάνα ? Την δισκόπλακα πρέπει να την τρίψω με κάτι προκείμενου να φύγει η μάκα από τα παλιά χωρίς όμως να την γδάρω χωρίς λόγο ? Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω . Πληροφοριακά έχω ένα θεματάκι , ο εμπρός τρόχος όσο δυνατά και να τον περιστρέψω με το ζόρι κάνει 1-1.5 στροφή . Δηλαδή είναι προφανές πως τα τακάκια σέρνονται απάνω του μόνιμα και ελπίζω με το καθάρισμα να απαλλαγώ

    Ευχαριστώ και καλή Ανάσταση
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_1206.jpg‎  
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Άσε τα εμβολάκια όπως είναι,θ'ανοίξεις πληγές.
    Για τα υγρά φρένων,πάρε ένα δοχείο με λάστιχο βενζίνης,τοποθέτησε το λάστιχο στη βιδούλα εξαέρωσης,λάσκαρε τη βιδα και αφου φύγουν τα παλιά υγρά,άρχισε να προσθέτεις τα καινούργια,χωρίς ν'αδειάζει το δοχείο πάνω στο τιμόνι.
    Όταν η ροή γίνει συνεχής και ομαλή,σφίγγεις τη βίδα εξαερισμού της δαγκάνας και τρομπάρεις...2-3 φορές και είσαι έτοιμος
    Πριν ξεβιδώσεις τη βίδα η μανέτα είναι πατημένη,βγαίνει ό,τι είναι να βγεί,σφίγγεις ξανά και τότε αφήνεις τη μανέτα....επαναλαμβάνεις τα ίδια μέχρι να αισθανθείς τη μανέτα σκληρή

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, μην βγάλεις έξω πιστόνια, δεν χρειάζεται, ουτε πένσα η κατσαβίδι, θα πληγώσεις την μεμβρανη, σταθερή πιεση με το χέρι και θα μπουν τα πιστονια μέσα,
    οσο με την αλλαγή υγρών μια φορά το προσπάθησα εγω στο πίσω φρενο, δεν ξερω τι λάθος έκανα και χαλασα την αντλία, νομιζω δεν θελει πάτημα-τρομπάρισμα, αλλά αφήνεις τα υγρά να φύγουν μόνα τους.

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Λαθος η μισές οδηγιες στα φρενα ειναι ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!αν ο φιλος δεν εχει σωστη εικονα απο καποιον που ξερει θα ελεγα να μη το επιχειρήσει αλλα να του δειξει καποιος πως γινεται ΣΩΣΤΑ πρώτα..η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας..Γνωμη μου
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Λαθος η μισές οδηγιες στα φρενα ειναι ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!αν ο φιλος δεν εχει σωστη εικονα απο καποιον που ξερει θα ελεγα να μη το επιχειρήσει αλλα να του δειξει καποιος πως γινεται ΣΩΣΤΑ πρώτα..η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας..Γνωμη μου
    1.000 δίκιο γράφω και εγω παραπάνω πως την επαθα

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Μην καθαρίσεις τα έμβολα με καθαριστικά κτλ. Κατα πάσα πιθανότητα θα ξεράνεις τσιμουχάκια και ότι λαστιχένιο υπάρχει εκει. Πριν κάνεις εξαέρωση πλύσιμο με καλο υγρό πιάτων και καλό ξέπλυμα. Αφου στεγνώσουν όλα καλά εξαέρωση. Με το 11αρι ή καλύτερα με 11αρι ρακόκλειδο τον εξαερωτή. Αφού τελειώσεις με εξαέρωση πιάσε με λάστιχο την μανέτα του φρένου και άστη αρκετές ώρες-όλο το βράδυ, χτυπώντας κάθε λίγο το σωληνάκι. Πριν τελειώσεις λάσκαρε πολύ λίγο την βίδα πάνω στην τρόμπα να φύγει αέρας και από εκεί. Συμπλήρωσε υγρό φρένων στην τρόμπα και είσαι ΟΚ. Κάνε τα παραπάνω μόνο εάν είσαι σίγουρος ή έχεις και κάποιον να βοηθήσει. Έχε και ένα μπουκάλι νερό κοντά για να σώσεις το χρώμα εάν σου χυθεί κάπου υγρό φρένων.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Μην καθαρίσεις τα έμβολα με καθαριστικά κτλ. Κατα πάσα πιθανότητα θα ξεράνεις τσιμουχάκια και ότι λαστιχένιο υπάρχει εκει. Πριν κάνεις εξαέρωση πλύσιμο με καλο υγρό πιάτων και καλό ξέπλυμα. Αφου στεγνώσουν όλα καλά εξαέρωση. Με το 11αρι ή καλύτερα με 11αρι ρακόκλειδο τον εξαερωτή. Αφού τελειώσεις με εξαέρωση πιάσε με λάστιχο την μανέτα του φρένου και άστη αρκετές ώρες-όλο το βράδυ, χτυπώντας κάθε λίγο το σωληνάκι. Πριν τελειώσεις λάσκαρε πολύ λίγο την βίδα πάνω στην τρόμπα να φύγει αέρας και από εκεί. Συμπλήρωσε υγρό φρένων στην τρόμπα και είσαι ΟΚ. Κάνε τα παραπάνω μόνο εάν είσαι σίγουρος ή έχεις και κάποιον να βοηθήσει. Έχε και ένα μπουκάλι νερό κοντά για να σώσεις το χρώμα εάν σου χυθεί κάπου υγρό φρένων.
    όλο το βράδυ????τι λέτε βρε παίδες!!!!

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    όλο το βράδυ????τι λέτε βρε παίδες!!!!
    Προφανώς το λέει προκειμένου και ο ελάχιστός αέρας που έχει μέσα να φύγει το πρωί με λασκάρισμα του εξαερωτή . Εγώ πάλι δεν πολυκαταλάβα . Γιατί να φοβηθώ τόσο τα εμβολάκια απο τη στιγμή που θα εχω αδειάσει από υγρά και δεν θα υπάρχει κόντρα πίεση ? Και πως θα τα τρίψω αν δεν βγούν λίγο έξω ? Οσο για το υγρό πιάτο αμφιβάλλω αν θα κάνει κάτι σε εμβολα 45000 χλμ . Ελεγα για καθαριστικό φρένων
    και οδοντόβουρτσα με προσοχή μην πάει πιο μέσα. Και μια και το αναλύσαμε μήπως το καλύτερο θα ήταν να ανοίξω (αν ανοιγει ) την δαγκάνα και να αλλάξω ότι παίρνει αλλαγή . Λογικά θα υπάρχουν κιτ επισκευής

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Βγαλε δαγκανα (οχι το σωληνακι)
    Βγάλε τακάκια
    Όπως είναι τα έμβολα καθάρισε τα με υγρό φρενων και οδοντόβουρτσα
    Βάλε πρόχειρα τα παλιά τακάκια και με ένα μεγάλο κατσαβίδι ανάμεσα τους σπρωξε να πάνε τα έμβολα μέσα ενώ ταυτόχρονα έχεις σκάσει το εξαεριστηρακι
    Χώρισε τη δαγκανα στη μέση καθάρισε τις γλυστρες και λιπανε με ειδικό γρασσο
    Βάλε τα καινούρια τακάκια και τη δαγκανα στη θέση της
    Άνοιξε το δοχείο και με μια σύριγγα βγάλε τα παλιά υγρά και βάλε καινούρια
    Άνοιξε το εξαεριστηρακι και άσε να τρέξουν τα παλιά υγρά μέχρι να έρθουν τα καινούρια συμπληρώνωνοντας συνεχώς για να μην αδειασει το δοχείο
    Όταν όλο το κύκλωμα έχει νέα υγρά τρομπαρε και πατημενος ανοξε το εξαεριστηρακι
    Επανέλαβε μέχρι να μη βγάζει φυσαλίδες
    Γέμισε το δοχείο κλείστο και είσαι ετοιμος

  10. #10
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Βγαλε δαγκανα (οχι το σωληνακι)

    Χώρισε τη δαγκανα στη μέση καθάρισε τις γλυστρες και λιπανε με ειδικό γρασσο
    Κάπως έτσι το έχω κατα νου το σενάριο
    Πως το ζητάω αυτό το ειδικό γράσσο ? Εχω ένα γενικής χρήσης που είναι σαν βούτυρο και γρασάρω απο πόρτες μέχρι μανέτα φρένου . Κάνει ?Να βάλω και στους πίρους που κρατάνε το τακάκι ή όχι ?
    θενξ
    Modenas Kriss 125

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Είναι γρασσο θερμοκρασιών για φρένα και μπαίνει μόνο στις γλυστρες
    Τα αλλα γρασσα όταν ζεσταθούν ξεραινονται

  12. #12
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Είναι γρασσο θερμοκρασιών για φρένα και μπαίνει μόνο στις γλυστρες
    Τα αλλα γρασσα όταν ζεσταθούν ξεραινονται
    Με τις γλύστρες αυτη τη φορά τουλάχιστον λέω να μην ασχοληθώ .
    Αυτό το γράσο χαλκού που βάζει στο 3.20 έχει κάποιο νόημα στο παπί ? Φαντάζομαι πως λόγω τριβής δεν θα μείνει στα έμβολά και για πολύ . Το βρίσκω εύκολα ?
    Modenas Kriss 125

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Προχτες αλλαξα τακάκια στο παπί.
    1)εβγαλα δαγκανα(όχι σωληνάκι)
    2)εριξα σπρέι καθαρισμού και πιεσα τα παλιά τακάκια μς κατσαβίδι να ανοίξουν και να λιπανθουν-καθαριστουν τα έμβολα
    3)εβγαλα τα παλιά τακάκια
    4) έβαλα τα καινούργια
    5) πέρασα την δαγκανα
    6) τεστ-ολα οκ
    Για αλλαγή υγρών
    1)παίρνεις λαστιχακι,κουμπωνεις στο εξαερωτηρακι
    2)ξεβιδωνεις ελαφρά το εξαερωτήρα κι
    3)ανοιγεις καπάκι στην τρόμπα
    4)πιεζεις μανέτα και κρατας πατημένη,τα υγρά αδειάζουν, όταν αδειάσει εντελώς το ποτηρακι *προσοχη η σταθμη να κατεβει λιγο μετα το ποτηρακι*στην τρόμπα με ενα μαλακό πανί που δεν αφήνει χνούδι σκουπιζεις,καποιες φορές έχει επικαθήσεις που δεν φεύγουν.
    5)βάζεις καινούργια υγρά και συνεχίζει να πρεσαρεις την μανέτα,όταν θα είσαι σίγουρος οτι έφυγαν τα παλιά, σφιγγεις το εξαερωτήρα,και τα υγρά στο ποτηρακι να είναι πριν το lower
    6)κρατας πατημένη μανέτα ,αφήνεις αν δεν έχεις αίσθηση και φρένο έχει αέρα μέσα,συνέχισε πρεσαρισμα,θα δεις να βγάζει φυσαλίδες απο πανω-ποτηρακι,όταν σταματήσει να βγάζει φυσαλίδες θα εχεις και αίσθηση και φρένο.
    7)συμπλήρωσε υγρά μέχρι την ανώτερη στάθμη-upper-και κλείσε το καπάκι της τρόμπας

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Προφανώς το λέει προκειμένου και ο ελάχιστός αέρας που έχει μέσα να φύγει το πρωί με λασκάρισμα του εξαερωτή . Εγώ πάλι δεν πολυκαταλάβα . Γιατί να φοβηθώ τόσο τα εμβολάκια απο τη στιγμή που θα εχω αδειάσει από υγρά και δεν θα υπάρχει κόντρα πίεση ? Και πως θα τα τρίψω αν δεν βγούν λίγο έξω ? Οσο για το υγρό πιάτο αμφιβάλλω αν θα κάνει κάτι σε εμβολα 45000 χλμ . Ελεγα για καθαριστικό φρένων
    και οδοντόβουρτσα με προσοχή μην πάει πιο μέσα. Και μια και το αναλύσαμε μήπως το καλύτερο θα ήταν να ανοίξω (αν ανοιγει ) την δαγκάνα και να αλλάξω ότι παίρνει αλλαγή . Λογικά θα υπάρχουν κιτ επισκευής
    οχι του εξαερωτή αλλά της της πάνω βίδας στην τρόμπα. Εναλλακτικά βίδα με εξαερωτή στην τρόμπα. Υγρό πιάτων ΚΑΙ καθάρισμα με αυτό και οδοντόβουρτσα ή κάτι μαλακό.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    φιλε παρε ενα τιπ για καθαρισμο εμβολων-το κανω στη δικη μου μοτο εδω και χρονια και ολα καλα.ΑΛΛΑ αν δεν ειναι πολιτικως ορθο, ας με διορθωσουν-διαγραψουν τα γραφομενα, γιατι ειναι φρενα...

    πατας τη μανετα,τα εμβολα βγαινουν εξω αρκετα-μην τα βγαλεις και τελειως.
    παιρνεις ενα μεγαλο μπρικι, βραζεις νερο.
    Ριχνεις το βραστο νερο στα εμβολα-ολα λαμπουν. ουτε βουρτσες ουτε χημικα κτλ

    δεν κανεις ζημια σε λαστιχακια κτλ θα με ρωτησεις?
    οχι,δεν εχω αντιληφθει κατι στραβο...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εξαέρωση/αλλαγη υγρών φρένων
    από PortisHead στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2019, 22:18
  2. Αλλαγη υγρου φρενων και εξαερωση..
    από petranc2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2012, 16:11
  3. Αλλαγη τακακια σε R1 '04-'06
    από zefos1100xx στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 04:18
  4. αλλαγή λαδιών φρένων σε kle 500
    από vaggg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2009, 18:15
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2008, 06:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF