Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 89 από 89

Θέμα: Απογοητευμένος απο Ελληνική εταιρια.

  1. #76
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Το ατσάλι για να γίνει σκλήρυνση θερμαίνεται σε μια χ θερμοκρασία και βυθίζεται σε νερό. Όταν δεν βυθιστεί ομοιόμορφα τότε υπάρχει διαφορά στο χρώμα και στην σκλήρυνση.

    Το αποτέλεσμα στην περίπτωσή μας είναι εκεί που είναι σκληρό να φρενάρει σωστά και εκεί που δεν είναι να φρενάρει περισσότερο δίνοντας την αίσθηση του στραβώματος. Επίσης αν βάλεις μικρόμετρο θα βρεις και φθορά εκεί που δεν είναι καλά βαμμένο.

    Για τσέκαρε το!

  2. #77
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Έτσι φαίνεται αλλά δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Ο αποχρωματισμός στο μέταλλο μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους ή ο λόγος να είναι η θερμική κατεργασία αλλά αυτό να μην επηρεάζει το δίσκο. Δεν είμαστε γκουρού να μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
    Ναι μπορεί να μην έχει και σωστή αναλογία μετάλλου στην χύτευση της πρώτης ύλης.. Από εκεί που την προμηθεύεται δηλαδή και να μην φταίει ο ίδιος που το κατεργάζεται.

    Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα έπρεπε να αφήσει να φύγει διχρωμία δισκόπλακας από το μαγαζί του.

    Το παλικάρι είπε ότι έτσι την αγόρασε.

  3. #78
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    coyote όλα αυτά τα ξέρω! Μερικές σελίδες πριν είχα γράψει ότι πιθανότατα να υπήρξε κάποιο πρόβλημα κατά την θερμική κατεργασία.

    Παρόλα αυτά δε μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για τίποτα. Αυτό που περιγράφεις είναι η βαφή αλλά ακολουθεί και η ανόπτηση που είναι εξίσου σημαντική διεργασία. Η μεταλλουργία δεν είναι τόσο απλή όσο νομίζουμε οπότε δεν μπορώ να κρίνω αν πράγματι ο δίσκος είναι προβληματικός. Και σίγουρα αυτό δεν μπορεί να γίνει από μια φωτογραφία.
    Επίσης ένα πρόβλημα που φαίνεται από μια φωτογραφία θα είχε εντοπιστεί σχετικά εύκολα κατά τον ποιοτικό έλεγχο.
    Sent from me using a computer.

  4. #79
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    coyote όλα αυτά τα ξέρω! Μερικές σελίδες πριν είχα γράψει ότι πιθανότατα να υπήρξε κάποιο πρόβλημα κατά την θερμική κατεργασία.

    Παρόλα αυτά δε μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για τίποτα. Αυτό που περιγράφεις είναι η βαφή αλλά ακολουθεί και η ανόπτηση που είναι εξίσου σημαντική διεργασία. Η μεταλλουργία δεν είναι τόσο απλή όσο νομίζουμε οπότε δεν μπορώ να κρίνω αν πράγματι ο δίσκος είναι προβληματικός. Και σίγουρα αυτό δεν μπορεί να γίνει από μια φωτογραφία.
    Επίσης ένα πρόβλημα που φαίνεται από μια φωτογραφία θα είχε εντοπιστεί σχετικά εύκολα κατά τον ποιοτικό έλεγχο.
    Σε αυτό το σημείο πονάμε.. τι ποιοτικός έλεγχος γίνεται και από ποιον;
    Εσύ που φαίνεται να ξέρεις από μέταλλα, θα άφηνες να φύγει από εσένα τέτοια δισκόπλακα;

  5. #80
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    ... τέτοια δισκόπλακα;
    Eσύ δλδ έκανες την πραγματογνωμοσύνη απο μια φωτογραφία;

    Το καταθέτεις και σε δικαστήριο;

    Edit: Υποθέτω έχεις και το επιστημονικό υπόβαθρο σε τεχνολογίες μετάλλων για να κρίνεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #81
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Eσύ δλδ έκανες την πραγματογνωμοσύνη απο μια φωτογραφία;

    Το καταθέτεις και σε δικαστήριο;
    Μπορώ εύκολα να σου αναλύσω το μέταλλο στο ΚΕΤΑ στα Σούρμενα. Αν ο φίλος θέλει να κινηθεί δικαστικά μπορώ να το κάνω. Το ΚΕΤΑ είναι το επιστημονικό κέντρο αναλύσεων της Πολεμικής αεροπορίας όπου βγάζουμε τα πορίσματα για τα ατυχήματα και τις αστοχίες υλικών στα ατυχήματα που συμβαίνουν.

  7. #82
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Μπορώ εύκολα να σου αναλύσω το μέταλλο στο ΚΕΤΑ στα Σούρμενα. Αν ο φίλος θέλει να κινηθεί δικαστικά μπορώ να το κάνω. Το ΚΕΤΑ είναι το επιστημονικό κέντρο αναλύσεων της Πολεμικής αεροπορίας όπου βγάζουμε τα πορίσματα για τα ατυχήματα και τις αστοχίες υλικών στα ατυχήματα που συμβαίνουν.
    Πολύ ωραία.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #83
    Aς πω και εγώ τη χαζομάρα μου, μιας και το after-sales πάντα με ενοχλούσε.
    Όταν έψαχνα να φτιάξω δισκόφρενα για το srx (κέντρα ΧΤΖ αλλά σε μεγαλύτερη διάμετρο), είχα απευθυνθεί (μάλλον) στο εν λόγω μαγαζί στο Κορωπί. Τότε μου είχε πει πως πούλαγε μόνο χονδρική και δεν μπορούσε να φτιάξει κάτι special για μένα. Δεκτόν, δεν μπορείς να πεις κάτι για αυτό.

    Κατέληξα στον http://www.mx-tec.eu/ http://www.ebay.de/usr/mx-tec.eu?_trksid=p2047675.l2559
    Με μεγάλη ευκολία μου απάντησε σε ότι ρώτησα, μου έστειλε σχέδια δισκόπλακας να διαλέξω, πιστοποιήσεις κλπ κλπ. Σε 2 εβδομάδες απ΄την στιγμή της 1ης επαφής, τα είχα σπίτι μου.

    Αν είχα κάποιο θέμα, είμαι σίγουρος πως θα λυνόταν 100% με ένα email, φαίνεται και από το 100άρι feedback που έχει σε 3200 συναλλαγές στο ebay.
    Δεν νομίζω με τίποτα, να μην έμπαινε καν στον κόπο να δει αν ένα προιόν του έχει πρόβλημα, ή απλά είναι λάθος του πελάτη. Δεν συζητώ μάλλον για το αντίστροφο, δηλαδή Γερμανός πελάτης που θα έκανε παραγγελία, μου φαίνεται αυτονόητη η κατάληξη.

    Αν μάθουμε κάποια στιγμή πως ο πελάτης ΔΕΝ έχει πάντα δίκιο, αλλά έχεις υποχρέωση να τον ακούσεις πιθανόν να αλλάξει και το επιχειρείν στη χώρα μας.

    Κριμα πάντως.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    το θεμα δεν ειναι αν ηταν προβληματικη η δισκοπλακα και γιατι αλλα οτι ο πωλητης-κατασκευαστης δεν κανει καν τον κοπο να ελεγξει το παραπονο του πελατη ο οποιος υποθετω χρεωθηκε για να στειλει τη δισκοπλακα
    και-αν η ιστορια ειναι αληθινη- σοκαρει η ευκολια με την οποια ''ξεφορτωνεται'' καποιος τον πελατη του
    και δε μιλαμε για εμπορο με μικρο περιθωριο κερδους που ζημιωνεται σε καθε επιστροφη αλλα για τον ιδιο τον κατασκευαστη
    και φυσικα ο πελατης δεν εχει παντα δικιο αλλα ειναι δουλεια του πωλητη να του το τεκμηριωσει

  10. #85
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος

    Edit: Υποθέτω έχεις και το επιστημονικό υπόβαθρο σε τεχνολογίες μετάλλων για να κρίνεις.
    Αν δεν είχα το επιστημονικό υπόβαθρο δεν θα μίλαγα.

    Ωραία υπογραφή έχεις.

  11. #86
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Όπως είπε και ο toyar δε νομίζω ότι το θέμα είναι αν η δισκόπλακα ήταν προβληματική ή όχι.

    Επίσης αυτή η απόλυτη σιγουριά του κατασκευαστή με προβληματίζει λιγουλάκι. Είστε σίγουροι ότι ξέρουμε όλη την ιστορία, έχουμε ακούσει μόνο την μία μεριά! Μπορεί να ταυτιζόμαστε με τον αγοραστή αλλά όσοι είναι επαγγελματίες ξέρουν ότι τέτοια συμπεριφορά προς πελάτες δύσκολα υιοθετείται.
    Sent from me using a computer.

  12. #87
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Φυσικά μπορεί να γίνει και το ανάποδο, να κατηγορήσει ο κατασκευαστής τον αγοραστή.
    Εφόσον υπάρχουν αποδείξεις όλα μπορούν να λυθούν.

  13. #88
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Στη σχεση μεταξυ επαγγελματια-πελατη, ο δευτερος ειναι το αδυναμο μελος και ο πρωτος οφειλει να τον αντιμετωπιζει με σεβασμο.
    Απο ξενα φορα που παρακολουθω, ο επαγγελματιας σχεδον ευχεται να του κατσει μια τετοια αστοχια ωστε να διαφημιστει στα μπλογκαδικα δωρεαν μεσω της ποιοτητας εξυπηρετησης που θα παρασχει.

    Του δικου μας προφανως δεν του κοβει και πολυ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #89
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε.

    Αν υπάρξει κάτι καινουριο, μπορεί ο δημιουργός του θρεντ να μας στείλει ένα ΠΜ να το ξεκλειδώσουμε.
    Αν θέλετε μπορείτε να ανοίξετε ένα θρεντ να συζητήσετε τις σωστές εμπορικές πρακτικές.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2014, 13:19
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 16:14
  3. Απο Σημερα.................
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 08:16
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF