Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Βελτίωση astrea dream

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2016
    Μηνύματα
    34

    Βελτίωση astrea dream

    Χριστός ανεστη και χρόνια πολλά.

    Το χρεπι μου μάλλον είναι στο δρόμο να βαρεσει μπιέλα. Μάλλον λέω επειδή κάνει αρκετό θόρυβο, λάδια δεν καίει, καδένα αλλαξα το καλοκαίρι που μας πέρασε και οι βαλβίδες είναι οκ. Άρα λογικά μπιέλα.

    Λέω να αλλάξω στρόφαλο και να το κάνω κάτι σε 5454 ξερωγω. Να πάρει κανά άλογο να πηγαίνει πιο άνετα στο 70-80 χλμ/ώρα. Δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα, ντελιβερι είναι, η άνεση με νοιάζει.

    Επειδή δεν σκαμπαζω από ανταλλακτικά. Μπορείτε να μου προτεινετε μάρκες;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    σιγουρεψου πρωτα για μπιελα ομως...
    ετυχα σε ενα αστρα σε ενα συνεργειο-βαραγε σαν κουδουνιστρα και τελικα ειχε κρασαρει το ενα ρουλεμαν του εκκεντροφορου και ειχαν φαγωθει τα κοκορακια.
    αν τελικα αλλαξεις στροφαλο παρε κανενα αασα 54mm ετοιμο 100-120 ευρω, κανε ρεκτιφιε τον κυλινδρο σου στα 51mm και ενα πιστονι 51mm gb5 japan των 20-25 ευρω.
    κρατας τα αλλα ιδια, το πολυ πολυ αλλαζεις ενα ζιγκλερ και εισαι οκ.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2016
    Μηνύματα
    34
    Δεν ειναι εκεντροφορο αλλαξα προσφατα με ενα 1ου σταδιου που μου εδωσε ενα φιλαρακι.

    51 ειναι τωρα ή 50,5. Δεν θα ηταν καλυτερα να το κανω 54 ετσι κι αλλιως θελει πιο μακρυ κυλιντρο. Τωρα που το λες, βγαινουν πιο μακροι κυλιντροι σωστα;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    καταρχιν,
    δεν θελει πιο μακρυ κυλινδρο οταν βαζεις στροφαλο 54mm, χρησιμοποιεις τον ιδιο, απλα αν θες, μεγαλωνεις τη διαμετρο του στο ρεκτιφιε η αγοραζεις νεο κυλινδρο, αναλογα ποσα χιλιοστα πιστονι σε διαμετρο θες να βαλεις πανω.
    πρεπει ομως να βαλεις ενα πιο 'κοντο' πιστονι απο αυτο που εχεις, σου το εγραψα παραπανω, για να ισοφαρισεις τη μεγαλυτερη διαδρομη στροφαλου.

    αυτο που σου προτεινα ειναι αξιοπιστο, δοκιμασμενο,οικονομικο και ανετο οπως θες-για ντελιβερι οτι πρεπει.και αν ο κυλινδρος σου ειναι 51mm, ισως αποφυγεις και ρεκτιφιε.
    αν θελεις να το κανεις 54mm τοτε το θεμα αλλαζει. πρεπει να πας να σου ανοιξουν καρτερ να χωρεσει ο κυλινδρος, αλλο καρμπυρατερ πιο μεγαλο, θα μπλεξεις και με την κεφαλη μετα κτλ, θα καιει παραπανω, με 3 ευρω την ωρα που δινουν δε θα σε συμφερει να κανεις ντελιβερι

    φιλικα παντα

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2016
    Μηνύματα
    34
    Ενδιαφέρον. Όταν χειροτερέψει η κατάσταση του θορύβου, θα το κ;νω 5451.

    Για καρτε που λες, νόμιζα ανοίγει για 56.

    Τεσπα ευχαριστώ.


    Εδιτ. Τώρα που βλέπω car.gr βλέπω έχει και 56 αασα ο οποίος είναι 5€ πιο πάνω. Να πάρω 56;
    Τελευταία τροποποίηση από Χρηστης; 03/05/2016 στις 11:28.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    οσο το αφηνεις, υπαρχει περιπτωση να γινει ζημια μεγαλυτερη...

    παρε και 56 που βγαινει και στρογγυλος, οχι μονο ελαφρωμενος.

    αλλα να σου πω την αληθεια, αν το ειχα εχω, θα εφτιαχνα το μοτερ με το μαμα στροφαλο.
    θα του εβαζα μια μπιελα κομπλε japan με 20-25 ευρω, ρουλεμανακια καλα 10-15 ευρω, και λιγο θα σενιαριζα φυγοκεντρικο, συμπλεκτη.

    εχω δουλεψει και γω ντελιβερι, τα μηχανακια αυτα ειναι οτι πρεπει σε μαμα μορφη-μην παρεκλινεις πολυ. τα 70-80 που θες τα εχει ανετα αν το φτιαξεις σωστα.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2016
    Μηνύματα
    34
    Ελαφρης ειναι ο τργωνικος;

    Μαμα... Μπαα. Κοιτα τι εχω στο μυαλο μου. Θα ανεβασω ροπη στο στροφαλο, κυβικα δηλαδη. Θα ανεβασω ροπη και στο τροχο με μεγαλυτερο γραναζι, και τελος θα εχω ενα παπι που θα τερματιζει στα 100χλμ με την ροπη να τερματιζει στα 60χλμ.

    Ενα σωστο και safe παπι δηλαδη.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Χρηστης Προβολή μηνύματος
    Θα ανεβασω ροπη στο στροφαλο, κυβικα δηλαδη. Θα ανεβασω ροπη και στο τροχο με μεγαλυτερο γραναζι, και τελος θα εχω ενα παπι που θα τερματιζει στα 100χλμ με την ροπη να τερματιζει στα 60χλμ..
    ΠΟιός ήρθε????
    ανανήψαντας

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    το dream μια χαρα μηχανακι είναι και παει και μια χαρά. Γιατι θέλεις να το κατακρεουργήσεις? Μολις σε αφήσει η μπιέλα οριστικά, αλλάζεις μια μπιελίτσα (όπως σου πανε παραπάνω) και τότε ελεγχεις και τις ανοχές του κυλίνδρου και αμα θέλει, τοτε βαζεις 53.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2016
    Μηνύματα
    34
    Οκ, νοικιασα ενα συνεργειο και το εφτιαξα.
    Στροφαλο εβαλα 54, πιστονι 53
    Να πω διαφορα πραματα που εμαθα για το αστρα για τον επομενο που θα γκουγλαρει.

    Κυλινδρος μπαινει εως 53 μετα θελει ανοιγμα καρτε.
    ο 54ρης στροφαλος ειναι πιο μεγαλος και στα μαγουλα, δηλαδη πρεπει να "φας" το αξονακι της τρομπας, αλλιως δεν μπαινει.
    Καλμπιρατερ και ελατηρια για δισκακια δεν θελει εαν εισαι νορμα οδηγος.
    Με το πιστονι δεν καταλαβα και πολλα, ο μαγαζατορας μου εδωσε ενα απο μαξ? (μαρκα τοπ) το οποιο το "εφαγα" καμποσα χιλιοστα, επισης εβαλα πιο χοντρες φλατζες, καπου στα 2.4χιλ για να μην εχει μεγαλη συμπιεση (τωρα ειναι καπου στο 9)

    Επισης να πω πως οποιος ειναι diy φαση σα και μενα. Εαν δεν εχει δυναμοκλειδο, κρουστικο κατσαβιδι, κρουστικο τρυπανι? (τρυπανι λεγτεται; ) και εξωρκεα, ας μην μπει στη διαδικασια.


    Για την παπια, τι να λεμε τωρα, εγινε τουμπανο. Πολυ καλα ανοιγματα, πολυ χαλαρο στην οδηγηση λογω του οτι δεν θελει στροφες και πολυ χαμηλη καταναλωση παλι λογω στροφων.

    Τελος μια απορια. Μετρησα τα καυσαερια και μου βγαζει αρκετα πλουσιο μειγμα. Το μαραφετι εγραφε 7 ενω οπως μου ειπαν εκει που πηγα, θελει 4. Το εφτασα μεχρι 6 αλλα εκει η βιδα ισα ισα που κρατιοταν. Οκ λογικα θελει καθαρισμα ή νεο. Το θεμα ειναι, πως θα καταλαβω, εφοσον καθαρισω το καλμπιρατερ, οτι το μειγμα ειναι οκ; Χωρις το μαραφετι που μετραει τα καυσαερια.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2016
    Μηνύματα
    34
    Στην αρχη σκαλωσα. Δεν ειχε σοβαρο τζογο βασικα δεν ειχε απλα ενειωθες να μαγκονει καπου, ειδα και ενα ινοβα που ειχαν εκει με μπιελα (2-3 χιλ τζογο, απορω πως οδηγουσε ο τυπος). Οταν πηγα σπιτι το κοιταξα παλι επειδη οταν το εφτιξα, εφυγε ο θορυβος. Αφου κολλησα κανα 10λεπυο, εβαλα το πυρο του πιστονιου, και ναι, βαρεσε απο την πανω. Περιεργα πραματα.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    No mercy for the sissies...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    καλο στρωσιμο και καλες βολτες.

    δεν ειναι περιεργο αυτο που λες.

    τα καναλια λιπανσης του μοτερ, οταν το ανοιξες, τα ελεγξες?
    τα καθαρισες?

    σιγουρευτηκες οτι
    η τρομπα λαδιου δουλευει και οτι στελνει λαδι προς κεφαλη και προς στροφαλο?

    αν οχι, πρεπει να το κανεις και αυτο.

    καποτε μετα απο επισκευη που ειχα κανει μου ξαναβαρεσε μετα απο λιγο καιρο. τελικα βρηκα οτι δεν πηγαινε λαδι στο στροφαλο, παρολο που στην κεφαλη ανεβαζε
    λαδι.
    ετσι ειναι, καποιες φορες μαθαινεις με το δυσκολο τροπο...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    για το μιγμα, διαβασε το τεχνικο για τους εξαεριωτηρες, μπορει και να τα ξερεις ηδη.

    γενικα πρεπει να πειραματιστεις με ζιγκλερ-βελονα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    ενας πολυ εμπειρος σε καρμπ δεν χρειαζεται καν να δει μπουζι.

    το μηχανακι πρεπει να δουλευει καθαρα σε ολο το ευρος, χωρις διακοπες-μπουκωματα,μαυρους
    καπνους η ατροφιες.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εξατμιση για honda astrea dream
    από Alex-V στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2015, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF