Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: φθηνα σε κινεζικο σαιτ..

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896

    φθηνα σε κινεζικο σαιτ..

    Τις προαλλες επισκεπτομενος ενα γνωστο μαγαζι μοτο εδωσα 11 ευρω για να αγορασω ενα απλο σιλικονουχο προστατευτικο για το λεβιε ταχυτητας που ως συνηθως μου εκανε το παπουτσι χαλια..

    Απο περιεργεια παω και τσεκαρω τι τιμη το δινει ενα γνωστο σαιτ τυπου ebay το www.wish.com και το βρισκω ( πιθανοτατα οχι στην ιδια ποιοτητα) ...1 ευρω...το συγκεκριμενο σαιτ εχει απειρα προιοντα καθε τυπου και ειδικα για μοτο καθεσαι μερες να βλεπεις..ετσι οποιος δεν αναζητει υποθετω την τελεια ποιοτητα, μπορει να βρει γυαλια polarized στα 7 ευρω, ενδοεπικοινωνιες στα 20 ευρω, gps tracker στα 10 ευρω , ανακλαστικες ταινιες τροχων στο 1 ευρω και παει λεγοντας...

    Προφανως ειναι προιοντα που εδω τα πληρωνεις 4-5 φορες πιο πανω στην ιδια ποιοτητα οποτε το σαιτ ειναι μια πολυ οικονομικη λυση για αυτον που δεν αναζητει υπογραφη μαρκας αλλα θελει απλα να κανει τη δουλεια του..

    Η εγγραφη ειναι πανευκολη, συνδεεται και με paypal..Απλα ενημερωτικα το paypal δεν δεχεται visa λογω των capital controls στην ελλαδα αλλα δεχεται ανετα American express κοινως καρτα χρεωτιστικη της alpha bank..

    Οσο για τους ελληνες επιχειρηματιες αυτα τα σαιτ ειναι ο θανατος τους και καπου λυπαμαι αλλα και αυτοι ας προσεχαν..1000% τσιμπημενοι πανω εις βαρος μας ειναι ενας προφανης λογος για να μην εχω τυψεις...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Πολύ ενοχλητικό να σου ζητάει να κάνεις εγγραφή πριν καν δεις την ιστοσελίδα , μόνο για αυτόν τον λόγο θα το απέρριπτα .Υπάρχουν και άλλα καλά δοκιμασμένα που να μπορείς να βρεις ευκαιρίες όπως bangggood and dealextreme .

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2012
    Μηνύματα
    188
    Αυτά τα σαιτ είναι η χαρά του Έλληνα επιχειρηματία ....
    Τα αγοράζει 1 ευρώ και τα πουλάει 10 !!!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    ειδικά για τον λεβιέ ταχυτήτων, έχω πάρει από το banγgood 4-5 κομάτια στα 10 € σύνολο, όταν και εδώ στον Βόλο σε κανονικό μαγαζί, όσο και σε ιντερνετικό ελληνικο, ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ προστατευτικό, το πουλάν >10€, το ένα....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Τις προαλλες επισκεπτομενος ενα γνωστο μαγαζι μοτο εδωσα 11 ευρω για να αγορασω ενα απλο σιλικονουχο προστατευτικο για το λεβιε ταχυτητας που ως συνηθως μου εκανε το παπουτσι χαλια..

    Απο περιεργεια παω και τσεκαρω τι τιμη το δινει ενα γνωστο σαιτ τυπου ebay το www.wish.com και το βρισκω ( πιθανοτατα οχι στην ιδια ποιοτητα) ...1 ευρω...το συγκεκριμενο σαιτ εχει απειρα προιοντα καθε τυπου και ειδικα για μοτο καθεσαι μερες να βλεπεις..ετσι οποιος δεν αναζητει υποθετω την τελεια ποιοτητα, μπορει να βρει γυαλια polarized στα 7 ευρω, ενδοεπικοινωνιες στα 20 ευρω, gps tracker στα 10 ευρω , ανακλαστικες ταινιες τροχων στο 1 ευρω και παει λεγοντας...

    Προφανως ειναι προιοντα που εδω τα πληρωνεις 4-5 φορες πιο πανω στην ιδια ποιοτητα οποτε το σαιτ ειναι μια πολυ οικονομικη λυση για αυτον που δεν αναζητει υπογραφη μαρκας αλλα θελει απλα να κανει τη δουλεια του..

    Η εγγραφη ειναι πανευκολη, συνδεεται και με paypal..Απλα ενημερωτικα το paypal δεν δεχεται visa λογω των capital controls στην ελλαδα αλλα δεχεται ανετα American express κοινως καρτα χρεωτιστικη της alpha bank..

    Οσο για τους ελληνες επιχειρηματιες αυτα τα σαιτ ειναι ο θανατος τους και καπου λυπαμαι αλλα και αυτοι ας προσεχαν..1000% τσιμπημενοι πανω εις βαρος μας ειναι ενας προφανης λογος για να μην εχω τυψεις...
    Κατ αρχήν κι εγώ θα χαρώ την ημέρα που θα σε πετάξουν στο δρόμο άνεργο και την ημέρα που θα πας την οικογένεια σου σ ένα νοσοκομείο και θα σου πουν ότι δεν έχει κρεβάτι γιατί ΙΚΑ γιοκ κλπ κλπ
    Ξεκαθαρισμένο λοιπόν αυτό ξέχασες να πεις μερικά πράγματα

    1 Πόσα μεταφορικά είχε
    2 Πόσο είναι το ΦΠα
    3 Πόσοι οι φόροι του Ελληνα μλκ που το έχει σε στοκ για να πα να το δεις
    4 Πόσο πρέπει να βγάλει αυτός για να υπάρχει το φυσικό κατάστημα που μπορεις να πας να το δεις
    Θα μου πεις στα @@ μου εγώ φτηνά το θέλω και εγώ θα σου πω και στα δικά μου κοίτα πάνω


    υγ

    ΕΣΥ εκεί που δουλεύειις μισθό Κίνας έχεις???





    υγ 2
    Δικό μου δεν είμαι το Μοτό αλλά τέτοιες εποχές το να υπάρχουν εδώ μέσα τέτοια ποστ
    και μετά να τρέχετε για δώρα στην πίτα και σπόνσορες για το έξωδα της σελίδας
    κάπως το λένε αυτό...
    Μην το πω ε?
    ανανήψαντας

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macedonas Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα σαιτ είναι η χαρά του Έλληνα επιχειρηματία ....
    Τα αγοράζει 1 ευρώ και τα πουλάει 10 !!!
    Έψαχνα για φακό πριν κάμποσο καιρό και τον είχα βρει στο ίντερνετ με 13 ευρώ αλλά έπρεπε να περιμένω κανέναν μήνα για να έρθει και είπα να δω πας και μπορέσω να τον βρω από ελληνικό κατάστημα σε μία λογική τιμή.Η καλύτερη τιμή ήταν τα 30 ευρώ , προφανώς και τον πήρα από κίνα ..και μετά σου λένε στήριξε τα ελληνικά καταστήματα .

  7. #7
    Όχι μην πεις αλλά. Ούτε που έχεις ιδέα πόσα βάζουν τόσα χρόνια από την τσέπη τους οι mods για να μπορείς να γράφεις τον δεκάλογο υπεράσπισης όχι του Έλληνα εμπόρου, αλλά του ελληναρα εμπόρου, χωρίς να βλέπεις μπανερακια.

    Κάτσε να υπερασπίζεσαι το 1.000% του εμπόρου και να κουνάς το δάχτυλο σε όσους δεν γουστάρουν να τους πιάνει μαλακες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Γυαλιά polarized με 7 ευρώ, μάλιστα. Αν κάποιος θέλει να καταστρέψει τα μάτια του και τον αμφιβληστροειδή του, τότε ναι, μια χαρά θα την κάνουν τη δουλειά τους...

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Γυαλιά polarized με 7 ευρώ, μάλιστα. Αν κάποιος θέλει να καταστρέψει τα μάτια του και τον αμφιβληστροειδή του, τότε ναι, μια χαρά θα την κάνουν τη δουλειά τους...

    https://www.youtube.com/watch?v=CG7aBul033I
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Όντως αποστομωτικό in vitro test και υπερσύγχρονος εξοπλισμός - ιδιαίτερα το σφυρί που κρατάει κόντρα το αυτοσχέδιο μηχάνημα.

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Σε κουβέντα με φίλο οπτικό,πολύ παλιά,το πρόβλημα εστιαζόταν κυρίως στους πρόχειρα κυρτωμένους φακούς αυτών των γυαλιών,πράγμα που οδηγεί σε πρόβλημα καταρράκτη.
    Ένα απλό τεστ είναι,κρατάς τα γυαλιά μπροστά στα μάτια σου χωρίς να τα φορέσεις και τα κουνάς πέρα δώθε και πάνω κάτω.Οι φτηνιάριδες πλαστικοί φακοί προκαλούν παραμόρφωση του πεδίου στις άκρες,ενώ οι ποιοτικότεροι όχι.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Ερωτηση δηλαδη..τις κινεζιες γυαλια που πληρωνουμε στα ειδη μοτο, απο 20 εως 40 ευρω, ειναι εξασφαλισμενο οτι εχουν περασει καλυτερους ποιοτικους ελεγχους;;..χαλια ειναι, ιδιο αποτελεσμα εχουν..θυμαμαι ειχα δωσει 60 ευρω για κατι polarised fishermen,ιμιλαμε ειχα δεινοπαθησει...και δεν ημουν ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα σε βαθος χρονου και μου θαμπωνανε με το παραμικρο και μη εκανες και το λαθος να ιδρωσεις, δεν εφευγε η βρωμα με τιποτα απο το φακο..τα "επωνυμα" Columbia ταχα ιδια τιμη, το ιδιο ποιοτικο χαλι..σε 1 χρονο αραιης χρησιμοποιησης και εσπασε ο σκελετος στην μυτη..τσαμπα λεφτα...

    Απο γυαλια λοιπον μιας και το θιξατε τα μονα που αξιζουν- εκτιμησεις ειδικων- πραγματικα ειναι τα jim maui, ich berchin kai vuarnet, οποιος εχει 200+ ευρω βεβαιως και λυνει το προβλημα του..

    Αλλα τις κινεζιες που μας προσφερουν τα motoshop δεν διαφερουν σε τιποτα απο αυτα που στοιχιζουν 4 φορες λιγοτερο στο διαδυκτιο και αυτο ας το εχουμε υποψιν..ειμαι παθων πολλακις..

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Γενικά είμαι κατά της κινεζιάς και υπέρ της άποψης του ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Ναι, θα τύχει να φας και επώνυμη φόλα, αλλά στην κινεζιά οι πιθανότητες αυξάνονται δραματικά. Στάθηκα καθαρά στα γυαλιά γιατί θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο για €7 να ρισκάρει κάποιος την υγεία των ματιών του, άντε στην ενδοεπικοινωνία θα κλάψεις €20 από την τσέπη σου.

    Υ.Γ. Υπάρχουν και άλλες μάρκες που αξίζουν, ρίξε μια ματιά για Randolph Engineering και American Optical π.χ.

  14. #14
    Oakley._

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Είμαι εκτός θέματος, αλλά άδραξα την ευκαιρία για την αναφορά στα γυαλιά για τους λόγους που έγραψα παραπάνω. Τώρα επί του θέματος, ο καθένας έχει την δική του οπτική και ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Υπάρχουν πολλοί που αγοράζουν από τον Κινέζο γιατί μοναδικό κριτήριο είναι η τιμή και μόνο. Κάπου υπάρχει ένα thread με κάποιον που αγόρασε γουρούνα από τα Praktiker και σκόρπισε ολόκληρη... Ναι, υπάρχουν και οι περιπτώσεις με τα παπιά και το κομποσκοίνια που έγραψες, όπως υπάρχουν και οι περιπτώσεις που πολλοί νόμιζαν ότι αγόρασαν την ίδια με εδώ ποιότητα από τον Κινέζο, για να ανακαλύψουν ότι αυτή απείχε όχι παρασάγγας, αλλά έτη φωτός. Εάν κάτι πωλείται 1 και 2 ευρώ λιανική, φαντάσου πόσα σεντ είναι το κόστος και το κέρδος επίσης. Το κέρδος της κόκας μπορεί να είναι αμελητέο συγκριτικά με το κέρδος από ρούχα και παπούτσια και ιδιαίτερα στα γυναικεία υποδήματα. Τεσπα, είναι μεγάλη κουβέντα και η υπερβολική δόση λίπους από αμνοερίφια, κοκορέτσια και συναφή μεζεδάκια είναι κακός σύμμαχος για ανάλυση επί του θέματος...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελληνικά σε κινέζικο android
    από stam2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2015, 12:21
  2. ΑΓΙΖΕΙ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΕ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΠΑΠΙ
    από rider7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2009, 21:44
  3. ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΣΕ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 13:48
  4. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF