Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Μεγαλείο ψυχής ενός αστέγου (Πείραμα - ζητώντας φαγητό)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320

    Μεγαλείο ψυχής ενός αστέγου (Πείραμα - ζητώντας φαγητό)


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Αυτο συμβαινει συνηθως,αυτοι που δεν εχουν δινουν,γιατι ξερουν πως ειναι να μην εχεις.
    Κατι τετοια πειραματα κανουν και στο ΑμερικΛα,κι εχουν βιντεο με εκατομμυρια views

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Αυτο συμβαινει συνηθως,αυτοι που δεν εχουν δινουν,γιατι ξερουν πως ειναι να μην εχεις.
    Κατι τετοια πειραματα κανουν και στο ΑμερικΛα,κι εχουν βιντεο με εκατομμυρια views
    "Ροκ είναι να ‘χεις, είναι να πίνεις
    Κι άμα δεν έχεις, τότε να δίνεις
    Αυτό είναι ροκ."

  4. #4
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    αντιγραφη απο usa, αλλα μικρη σημασια εχει.

    ο αστεγος τι ειχε τι εχασε, οι υπολοιποι ομως?
    θα μου πειτε δεν βοηθας αγοραζωντας πιτογυρο σε καθε αστεγο, αλλα νομιζω πως θελει να εστιασει στο οτι δεν δινουμε την παραμικρη σημασια στο συναθρωπο μας.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Το θέμα είναι να εστιάσουμε εμείς στο δάσος και όχι στο δέντρο, ζούμε εδώ και χρόνια σε μια fast εποχή, όλα στο γρήγορο, γρήγορο φαγητό, γρήγορη βόλτα, γρήγορη ενασχόληση με τους δικούς μας, γρήγορο συναίσθημα - εν προκειμένω εδώ είναι η παγίδα με το συγκεκριμένο. Όλες αυτές οι αμερικανιές και τα κοινωνικά πειράματα καταλήγουν σε ένα στιγμιαίο συναίσθημα και συγκινησιακή φόρτιση, με πηχαίους τίτλους "Το βιντεάκι που έγινε viral, που συγκίνησε χιλιάδες σε μισή ώρα, που θα σε κάνει να δακρύσεις, κτλ".
    Το θέμα όμως δεν είναι ούτε να δακρύσεις, ούτε να το κάνεις share, ούτε να το κάνεις like κι έκανες την καλή σου πράξη... το θέμα είναι να ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ, να ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ. Το να το δουν εκατοντάδες χιλιάδες, να χύσουν ένα στιγμιαίο δάκρυ και μετά η επίδραση του λωτού και συνέχιση της αφασίας και της απάθειας δεν λέει απολύτως τίποτα. Δυστυχώς...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Το βιντεάκι το ποστάρισα γιατί μου θύμισε μια παρόμοια ιστορία που έζησα πριν λίγα χρόνια.

    Καλοκαίρι σε νησί , διακοπές με την φαμίλια, μεσημέρι , ζέστη και απολαυστικό άραγμα κάτω από δροσερή φυλλωσιά συνοδεία κρύας μπύρας και μεζέδων..

    Εμφανίζεται ένας ταλαιπωρημένος καταϊδρωμένος νεαρός μαύρος , πουλάει σι-ντι που όμως κανείς δεν αγοράζει..

    Το γκαρσόνι παρακολουθεί και κινείται με σκοπό να τον διώξει , ωστόσο ο νεαρός έχει πλησιάσει στο τραπέζι μας , απογοητεύεται όταν του λέω πως δεν ενδιαφέρομαι για τα σι-ντι του και γυρίζει να φύγει έχοντας αντιληφτεί και το απειλητικό πλησίασμα του γκαρσονιού..

    Τον λυπήθηκα , του πρότεινα να καθίσει και να τον κεράσω μια μπύρα, ξαφνιάστηκε , ίσως σκέφτηκε πως πρόκειται για δούλεμα όμως η εικόνα μας , μπαμπάς μαμά και δυο πιτσιρίκια τον έπεισε ότι σοβαρολογούσα..

    Το γκαρσόνι αγριεμένο ήταν ήδη πάνω μας μόνο που αντί να τον διώξει πήρε την παραγγελία του, δυο καλαμάκια και ένα μεγάλο ποτήρι κρύα μπύρα.. Η έκφρασή του ήταν όλα τα λεφτά.

    Μιλούσε σπαστά ελληνικά αλλά πολύ καλά αγγλικά , μας είπε την ιστορία του και για την δική του οικογένεια..

    Ήθελε να πληρώσει , του εξήγησα τι εστί κέρασμα , ευχαρίστησε και έφυγε.

    Σίγουρα αισθάνθηκα πολύ όμορφα , τα παιδιά το πήραν απόλυτα φυσιολογικά και η γυναίκα μου ,ως συνήθως , μου έπλεξε το εγκώμιο..

    Δεν νομίζω όμως πως το έκανα από φιλανθρωπία μάλλον ικανοποίηση προσωπικής αυταρέσκειας ήταν αλλά αυτό δεν το είπα στη γυναίκα μου.. (χα)

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    αλήθεια είναι οτι πρεπει να βοηθάμε έμπρακτα και χωρίς τυμπανοκορουσίες.

    Βέβαια οι περισσότεροι που είναι άστεγοι απλά "χάνουνε", οποτε όσο και να βοηθήσεις, πάλι εκεί θα καταλήξουνε. Αυτο όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα βοηθάμε. Και η ανοησία/τρελα στο πρόγραμμα είναι, κάποια στιγμη θα έρθει η φώτιση.

    Άλλωστε όπως έχω ξαναπει δεν έχει και πολύ νόημα να "μαζεύουμε" πόρους ή να ασχολούμαστε με αυτήν την αντιληπτή πραγματικότητα γιατι το πιο πιθανόν είναι να έχουν οι υπόλοιπες 7 διαστάσεις το σημαντικό νόημα και όχι οι 4 αντιληπτές. 'Η πιο απλά αυτό που απλά λέει ο λαός "όλοι στο χώμα θα καταλήξουμε", οποτε δεν έχει και πολύ νόημα να επενδύουμε στην φθαρτή ύλη.
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 04/05/2016 στις 08:05.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    αλήθεια είναι οτι πρεπει να βοηθάμε έμπρακτα και χωρίς τυμπανοκορουσίες.

    Βέβαια οι περισσότεροι που είναι άστεγοι απλά "χάνουνε", οποτε όσο και να βοηθήσεις, πάλι εκεί θα καταλήξουνε. Αυτο όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα βοηθάμε. Και η ανοησία/τρελα στο πρόγραμμα είναι, κάποια στιγμη θα έρθει η φώτιση.

    Άλλωστε όπως έχω ξαναπει δεν έχει και πολύ νόημα να "μαζεύουμε" πόρους ή να ασχολούμαστε με αυτήν την αντιληπτή πραγματικότητα γιατι το πιο πιθανόν είναι να έχουν οι υπόλοιπες 7 διαστάσεις το σημαντικό νόημα και όχι οι 4 αντιληπτές. 'Η πιο απλά αυτό που απλά λέει ο λαός "όλοι στο χώμα θα καταλήξουμε", οποτε δεν έχει και πολύ νόημα να επενδύουμε στην φθαρτή ύλη.
    Ναι ρε duke,αλλα σε τουτη δω, την γαμοδιασταση πειναμε.......οποτε οσο μπορουμε ας βοηθαμε.Και φυσικα με προσοχη,μη πιανομαστε μαλακες.

  9. #9
    Προχθες ήμουν στον ηλεκτρικό και ένας κυριούλης πούλαγε χαρτομάντηλα εξηγώντας τη δακρύβρεχτη ιστορία του.

    Όλα καλά.

    Σε λίγο, ακούστηκε από το μεγάφωνο μια κυράτσα "Απαγορεύεται η επετεία στις αμαξοστοιχίες".

    Πάλι, πες, όλα καλά.

    "Εσάς περιμένω να βγείτε Κε, για να ξεκινήσει η αμαξοστοιχία"

    .........

Παρόμοια θέματα

  1. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:34
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 22:43
  3. Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2004, 10:20
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:31
  5. Ελλασ Το Μεγαλειο Σου!!
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 09:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF