Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Βάψιμο top case

  1. #1
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

    Βάψιμο top case

    Πως ή μάλλον καλύτερα που; Ρωτάω το που, γιατί παλιότερη δικιά μου προσπάθεια δε πέτυχε.

    Πάντως σε βαφείο αυτοκινήτων που ρώτησα μου είπε οτι εχει δοκιμάσει αλλά δε το ξανακάνει γιατί μετά απο λιγο καιρό το χρώμα σκάει

    ????

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Πως ή μάλλον καλύτερα που; Ρωτάω το που, γιατί παλιότερη δικιά μου προσπάθεια δε πέτυχε.

    Πάντως σε βαφείο αυτοκινήτων που ρώτησα μου είπε οτι εχει δοκιμάσει αλλά δε το ξανακάνει γιατί μετά απο λιγο καιρό το χρώμα σκάει

    ????
    Ισχύει ότι σου είπαν.... το πλαστικό αυτό ΔΕΝ βάφεται, ότι και να κάνεις σε πολύ λίγο διάστημα θα σκάσει και θα ξεφλουδίσει το χρώμα γιατί απλούστατα το υλικό είναι τέτοιο που δεν πιάνει ούτε αστάρι πάνω του.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    δεν ξερω αν δοκιμαστει ασταρι για πλαστικά, αν θ' αντεξει, μπορει και ναι..

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Σπρέι για προφυλακτήρες

  5. #5
    υγρη σιλικονη,περασμα μερικα χερια με σφουγγαρι πυκνο.βαζεις ελαχιστη ποσοτητα...
    περνας αφηνεις να ποτισει κ την επομενη ξαναπερνας
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  6. #6
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Έχει στα κόκκινα φεγγάρια ένα βιντεάκι που το κάνει με ζέσταμα και φαίνεται να γίνεται τέλεια.
    Εδώ δείχνει τη διαδικασία https://www.youtube.com/watch?v=S59fh-6Saaw (ξεκινάει με καθρέπτη αλλά το δείχνει και σε μπαγκαζιέρα μετά)
    Τελευταία τροποποίηση από kachius; 04/05/2016 στις 10:02. Αιτία: πρόσθεση βιντεο-συνδέσμου :D
    Ξέρω από βέσπα!

  7. #7
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Έχει στα κόκκινα φεγγάρια ένα βιντεάκι που το κάνει με ζέσταμα και φαίνεται να γίνεται τέλεια.
    Εδώ δείχνει τη διαδικασία https://www.youtube.com/watch?v=S59fh-6Saaw (ξεκινάει με καθρέπτη αλλά το δείχνει και σε μπαγκαζιέρα μετά)
    Δεν κάνει σε όλες τις μπαγκαζιέρες. Δοκίμασα σε μια γωνία σε μια παλιά givi e50 και έχει κάτι σαν φιλμ απο πάνω που καίγεται και γίνεται χειρότερα. Η μπαγκαζιέρα έχει μια ματ υφή απ'έξω δεν είναι γυαλιστερη.
    Σε μια τέτοια το δοκίμασα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	e50first.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	30,6 KB 
ID:	357944
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    μια χαρα βαφεται η μπαγκαζιερα, οπως και ολα τα πλαστικα, απλως θελει διαφορετικη προεργασια
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Σπρέι για προφυλακτήρες
    +1
    βαφή πολυουρεθάνης
    αθάνατη, ανθεκτική, ελαστική.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	67f1_DSC_0038truckbedliners_small.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	357946

  10. #10
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motoexelixis Προβολή μηνύματος
    μια χαρα βαφεται η μπαγκαζιερα, οπως και ολα τα πλαστικα, απλως θελει διαφορετικη προεργασια
    μοιράσου τη γνώση. ή μάλλον μοιράσου το contact στην Αθήνα γιατι εγω νέα πειράματα δε κάνω


  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    μοιράσου τη γνώση. ή μάλλον μοιράσου το contact στην Αθήνα γιατι εγω νέα πειράματα δε κάνω

    Κάτι χάνω?

    Τι ιδιαίτερο έχουν οι μπαγκαζιέρες σε σχέση με τους προφυλακτήρες πχ? Κάποιο ειδικό primer για πλαστικά βάζουν οι φαναρτζομπογιατζήδες και μετά βάφουν. Αλλιώς ξεφλουδίζει ακόμα και στο πλύσιμο.

    Με spray για προφυλακτήρες είχα βάψει τα εσωτερικά άβαφα πλαστικά του sportcity που είχαν ξεθωριάσει. Τα πλαστικά είχαν γίνει μια χαρά, ΑΛΛΑ η μπαγκαζιέρα έγινε χάλια. Δεν έχω ιδέα γιατί, αλλά δεν γινόταν λείο το χρώμα όπως στα πλαστικά, έβγαζε συνέχεια πολλά (παρα πολλά) μπιμπίκια παντού.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    μοιράσου τη γνώση. ή μάλλον μοιράσου το contact στην Αθήνα γιατι εγω νέα πειράματα δε κάνω

    Σιγα την γνωση που εχω ρε συ, κι εγω απο το σπυρο τα εχω δει και ομολογω οτι το παλικαρι πργματικα ειναι δασκαλος.
    Εχω ακολουθησει πολλες φορες ερασιτεχνικα βεβαια, τις μεθοδους του, και ειχα πολυ αξιολογα αποτελεσματα.

    Οι μπαγκαζιερες συνηθως οπως πολυ σωστα εξηγει και ο σπυρος (ilspiros) ενδεχομενως να εχουν περαστει με σιλικονη, η καποιο σπρευ για να γυαλισει το πλαστικο, οποτε τις περναμε με διαλυτικο νιτρου,και μετα σαπουναδα, εγω αυτο που θα προσθεσω, ειναι να δειτε πρωτα αν το διαλυτικο μπορει να κανει ζημια στο πλαστικο, περνωντας απο μεσα, σε σημειο δηλ που δε φαινεται και να δειτε μηπως υπαρχει η ταση να το λιωσει.

    Στη συνεχεια καλο τριψιμο με νερο scotch και σαπουναδα, και απο τη στιγμη που δεν εχει ξαναβαφει τριψιμο με ντουκοχαρτο,800 ,και ετοιμο για πλαστοφιξ....

    περναμε λοιπον το πλαστοφιξ, εγω πηρα σπρευ, και μολις περασει κανα 15λεπτο ριχνουμε το χρωμα.
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κάτι χάνω?

    Τι ιδιαίτερο έχουν οι μπαγκαζιέρες σε σχέση με τους προφυλακτήρες πχ? Κάποιο ειδικό primer για πλαστικά βάζουν οι φαναρτζομπογιατζήδες και μετά βάφουν. Αλλιώς ξεφλουδίζει ακόμα και στο πλύσιμο.

    Με spray για προφυλακτήρες είχα βάψει τα εσωτερικά άβαφα πλαστικά του sportcity που είχαν ξεθωριάσει. Τα πλαστικά είχαν γίνει μια χαρά, ΑΛΛΑ η μπαγκαζιέρα έγινε χάλια. Δεν έχω ιδέα γιατί, αλλά δεν γινόταν λείο το χρώμα όπως στα πλαστικά, έβγαζε συνέχεια πολλά (παρα πολλά) μπιμπίκια παντού.
    Μηπως η μπαγκαζιερα σου ηταν τιγκα στο γυαλιστικο κατα καιρους;
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motoexelixis Προβολή μηνύματος
    Μηπως η μπαγκαζιερα σου ηταν τιγκα στο γυαλιστικο κατα καιρους;
    Μπα, δεν έκανα τέτοιες πολυτέλειες στο scooter. Μπορεί να φταίει πως ήταν ιταλική.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μπα, δεν έκανα τέτοιες πολυτέλειες στο scooter. Μπορεί να φταίει πως ήταν ιταλική.
    Αρα παντου λαδι χυμα....πικρα.....(αστειευομαι εννοειται)
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Top Case
    από powerphot στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2005, 14:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF