Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Λέρωμα απο λάδι γύρω απο την τάπα λαδιού

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85

    Λέρωμα απο λάδι γύρω απο την τάπα λαδιού

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
    Στο παπάκι μετά το πρώτο σέρβις έχω δει οτι λερώνει με λαδίλες η περιοχή γύρω απο την πάνω τάπα λαδιού.(αυτήν με το δείκτη λαδιού)
    Την έσφιξα παραπάνω αλλά τίποτα.
    Το λαστιχάκι της τάπας είναι οπτικά μια χαρά.
    Η έδρα που βιδώνει η τάπα είναι λίγο περίεργη,το σπείρωμα στη μια μεριά ξεκινάει απο έξω,δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να είναι δεν ξαναείχα παπάκι.
    Στα πρώτα 1000 χιλιόμετρα δεν είχα πάντος πρόβλημα.
    Τελευταία τροποποίηση από panagiotis1974; 06/05/2016 στις 13:48.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Κακώς την έσφιξες παραπάνω (αν είναι όντως λαστιχάκι) μεγαλύτερη ζημιά έκανες.
    Πήγαινε και πάρε χάλκινες ροδέλες με διατομή όσο και η βίδα σου, σφίξε με σωστές ροπές και problem solved
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    οχι για την κάτω,για την πάνω λέω αδερφέ,την πλαστικιά που έχει και το δείκτη λαδιού.
    Το έγραψα σε παρένθεση στο αρχικό πόστ για να μην ξαναμπερδέψω κανέναν,συγγνώμη.

  4. #4
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Όταν τη βιδώνεις αισθάνεσαι ότι πιάνουν οι βόλτες κανονικά? Ή κλωτσάει πουθενά?

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    Κανονικότατα φίλε μου.
    Έχω το dy125 του γκοργκόλη.Ξέρει κανείς αμα ταιριάζει απο honda supra να πάρω μια μήπος και το λαστιχάκι του daytona είναι για τον πέοντα απο θέμα μεγέθους?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiotis1974 Προβολή μηνύματος
    ...... μετά το πρώτο σέρβις........
    Φαντάζομαι ότι το πήγες στην αντιπροσωπεία για την εγγύηση... Αν είναι έτσι, πήγαινε πίσω στο συνεργείο και πες τους το.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    Άσε,χέστα κι άστα είναι ο μ@στορας του το είπα και απάντησε δεν έχει ανάγκη έτσι είναι αυτά πόσο να χάσει.Τα περιφεριακά δεν καλύπτονται απο τον γκοργκόλη με ενημέρωσε κιόλας.
    Του έχω παραγγείλει άλλη να την πληρώσω αλλά εδω κι ένα μήνα έρχεται,φαντάζομαι απο dayang που είναι πόλη της Φορμόζας (taiwan) μέσα σε μπουκάλι,αν ευνοηθει απο τα θαλάσσια ρέυματα σε 100 χρόνια θα έχει φτάσει.
    Γιαυτό λέγω μήπως και κατα τύχη ταιριάζει απο χόντα αφου και η τσιν-τσον γνήσια έχει ποιότητα για τον πέουλα καβάλα.
    Τελευταία τροποποίηση από panagiotis1974; 07/05/2016 στις 07:02.

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Άλλαξε το λαστιχένιο οριγκ

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Κάνε ότι είπε ο shooter και ΜΗΝ την σφίξεις πολύ! λογικά δεν θα έχεις θέμα μετά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiotis1974 Προβολή μηνύματος
    Άσε,χέστα κι άστα είναι ο μ@στορας του το είπα και απάντησε δεν έχει ανάγκη έτσι είναι αυτά πόσο να χάσει.Τα περιφεριακά δεν καλύπτονται απο τον γκοργκόλη με ενημέρωσε κιόλας.
    Του έχω παραγγείλει άλλη να την πληρώσω αλλά εδω κι ένα μήνα έρχεται,φαντάζομαι απο dayang που είναι πόλη της Φορμόζας (taiwan) μέσα σε μπουκάλι,αν ευνοηθει απο τα θαλάσσια ρέυματα σε 100 χρόνια θα έχει φτάσει.
    Γιαυτό λέγω μήπος και κατα τύχη ταιριάζει απο χόντα αφου και η τσιν-τσον γνήσια έχει ποιότητα για τον πέουλα καβάλα.
    Καλά... Πες του ότι το λάδι είναι για να λιπαίνει τον κινητήρα από μέσα και όχι απ' έξω..

    Αυτό που λες για τα περιφεριακά που δεν καλύπτονται, εντύπωση μου κάνει. Τί παει να πει "περιφεριακό"? Αυτός μπορεί να λέει ότι θέλει... Η εγγύηση τί λεει?

    Τέλος πάντων, δεν είναι τόσο για την τάπα, όσο για το γαμώτο και την κοροιδία..

    Δηλ άμα έχανε η τάπα από κάτω, τα ίδια θα σου έλεγε?
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    ου μπλέξεις με μαλάκες.
    Έχω κάνει ένα νημα με τίτλο "πως χάνεις έναν πελάτη" διάβασε για τι άτομα μιλάμε.

    οκ παιδιά θα πάω αυριο να πάρω απο ένα μαγαζάκι.
    Ευχαριστώ πολύ.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Τι εννοείς "το σπείρωμα στη μια μεριά ξεκινάει απο έξω";
    Μήπως η τάπα είναι στραβοβιδωμένη;

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    Όχι.Το σπείρωμα ξεκινάει απο το χείλος της πατούρας και όχι κάτω απο την πατούρα που πατάει το οριγκ.
    Δεν έχω μηχανή για να ανεβάσω φωτο,θα δω μήπως βρω καμία στο ιντερνετ.
    Βασικά πριν το σερβις ήταν μια χαρά,μετά το σέρβις δυσκολα κατάφερα να την ανοίξω για να δω τα λάδια.Μάλλον ο τριμάλακας,αλμπάνης,μάστορας απο το πολύ σφίξιμο σε συνδυασμό με τις θερμοκρασίες ξεχείλωσε το όριγκ και δεν πατάει εκεί που πρέπει.
    Τεσπα σήμερα θα πάω σπ. πάτση σε ένα μαγαζάκι που έχει τα πάντα και είναι εγγύηση.
    Τελευταία τροποποίηση από panagiotis1974; 07/05/2016 στις 07:04.

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Όλες οι πλαστικές τάπες πλήρωσης λαδιού στα παπάκια είναι περίπου ίδιες. στην βάση τους αφήνουν χώρο για ορινγκ και μετά ξεκινάει το σπείρωμσ. Πάρε την ταπούλα στο χέρι και πήγαινε σε κάποιο μαγαζί που πουλάει όρινγκ και πες του να σου δώσει ίδιας διαμέτρου αλλά λίγο πιο χοντρό. Πάντως εκτός του αισθητικού κομματιού και της βρωμιάς που μαζεύει γύρω της, άλλο πρόβλημα δεν έχεις. Δεν μπορεί να χάνει πολλά λάδια από κει.
    Με δοκιμή μπορεί να ταιριάξεις και από άλλη εταιρία. Δεν ξέρω βέβαια αν η δικιά σου έχει κολλημένο πάνω της και τον δείκτη λαδιού. Αν είναι έτσι βρες μια που απλά να κλείνει σωστά και κράτα και την παλιά σου για να κάνεις μετρήσεις σωστές.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    Αντικαταστάθηκε το ορινγκ και όλα δείχνουν καλά.
    Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο για να μην ξεβιδώνω συνέχεια την τάπα και φθείρεται το όρινγ.Μπορώ να χρισημοποιώ το γυαλάκι αντι του δείκτη;Τώρα σε ευθεία θέση το μηχανάκι ζεστό το γυαλάκι είναι καλυμένο με λάδι 100%,έτσι πρέπει να είναι και οταν δω να κατέβει χρειάζεται τσεκάρισμα;
    Ευχαριστώ για τις απαντησεις και το χρόνο που τρώτε για τον πρωτάρη παπάκια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2016, 20:06
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2012, 15:44
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 12:09
  4. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2007, 13:43
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 19:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF